T100 – silnik napędzający podwodne roboty

Oceany zajmują ok. 70% powierzchni naszej planety i w gruncie rzeczy znaczna ich część jest niezbadana. Eksperci, w kontekście katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, który do dzisiaj nie został odnaleziony, wypowiadali się, że niektóre części oceanu są mniej znane człowiekowi niż powierzchnia Marsa. Nota bene Czerwona Planeta najprawdopodobniej zostanie odkryta jeszcze bardziej dzięki programowi „Mars One”, o którym już wielokrotnie wspominaliśmy. Co jednak z eksploracją oceanów? W naturze człowieka jest odkrywanie tego co nieznane, silnik napędzający podwodne roboty z pewnością może ułatwić to zadanie.

T100

T100 to wbrew pozorom nie jest nazwa najnowocześniejszego,rosyjskiego sprzętu wojskowego, a silnika, który doskonale sprawdzi się w napędzaniu podwodnych pojazdów. T100 jest bezszczotkowym silnikiem elektrycznym przystosowanym do użytku na dużych głębokościach oceanów. Został zaprojektowany z myślą o zdalnie sterowanych i autonomicznych pojazdach poruszających się zarówno w głębinach, ale i tych, których część cały czas pozostaje nad wodą.

T100 wykonano z bardzo wytrzymałego, odpornego na promienie UV poliwęglanu. Rdzeń silnika uszczelniono specjalną powłoka epoksydową, a stalowe łożyska, które mogłyby korodować pod wpływem słonej wody, zastąpiono łożyskami wykonanymi z wysokiej klasy tworzywa sztucznego. Specjalnie zaprojektowane dysza i śmigło zapewniają odpowiednie chłodzenie silnika. W przeciwieństwie do innych silników w T100 woda przepływa swobodnie przez absolutnie wszystkie jego części, oznacza to, że nie groźne będą mu wysokie ciśnienia spowodowane zwiększeniem głębokości. Dodatkową zaletą opisywanego silnika jest jego kompaktowa konstrukcja, daje to możliwość zastosowania go praktycznie w każdym projekcie.

T100

Wydajność T100 wynosi pomiędzy 4,0 (tył) a 5,2 (przód) funta. Wymagane napięcie wynosi 12V, daje to moc rzędu 130W. Zaskakuje wielkość silnika, jego długość to 101 mm, a średnica dyszy to zaledwie 97 mm. Waga wynosi odpowiednio 295 g w powietrzu i 120 g w wodzie.

T100

Sprzęt może być wykorzystywany przez hobbystów, którzy są zainteresowani robotyką morską, ale mają ograniczone fundusze, niewątpliwą zaletą T100 jest niska cena, która w przedsprzedaży ma wynosić ok. 100$. Z zalet opisywanego silnika z pewnością skorzystają także uczniowie i szkoły przy różnych projektach badawczych, ale można domniemywać, iż jego walory docenią także profesjonalni naukowcy.

T100 Pomysłodawcy projektu uzbierali już oczekiwaną kwotę potrzebną do rozpoczęcia projektu, lecz uzyskiwanie funduszy (poprzez przedsprzedaż realizowaną w późniejszym terminie, po rozpoczęciu produkcji) nadal trwa. Pozwoli to na dopracowanie niektórych elementów T100, wśród nich znajdują się takie jak ulepszenie mocowania czy dołączenie do zestawu zintegrowanego, elektrycznego kontrolera prędkości.

T100

Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić cały projekt jego autorzy skonstruowali kilka pojazdów napędzanych silnikami T100. Pierwsze próby z ich użyciem wydają się mieć całkiem zadowalający przebieg.

T100 T100