O czym mowa?
Smartwatch 3 jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem z grupy wearables od Sony. Cena zegarka została ustalona na 699 zł na oficjalnej stronie producenta, jednak w innych sklepach można go nabyć już za 530 zł. Co oferuje nam gadżet w takiej cenie? Przekonajcie się sami sprawdzając naszą recenzję.
Opakowanie, wygląd i budowa
Smartwatch 3 dostarczany jest w przeźroczystym opakowaniu z grubego plastiku na białej podstawce, w której ukryte są
- kabel Micro USB typu B do ładowania
- kod aktywacyjny do aplikacji iFit na 90 dni
- kod aktywacyjny do usługi premium Endomondo na 1 miesiąc
- kod aktywacyjny do aplikacji Golfshot Pro na 1 miesiąc
- deklaracja zgodności
- książeczka ze wskazówkami użytkowania (m.in. w języku polskim)
Testowany przeze mnie zegarek był osadzony na czarnym, szerokim, gumowym pasku, który jedynie na pierwszy rzut oka sprawiał dobre wrażenie. Szybko się jednak okazało, że bardzo szybko i zdecydowanie zbyt łatwo się brudzi, zbierając kurz i pyłki z otoczenia. Niestety opaska jest bardzo szeroka i jako, że jest gumowa, nie pozwala skórze oddychać, co podczas upalnych dni lub podczas uprawiania sportu może być przyczyną znacznego dyskomfortu. Na całe szczęście istnieje możliwość dokupienia innych pasków, np. gumowego z nacięciem na środku albo skórzanego, które pozwolą naszej skórze nieco odetchnąć. Samo regulowane zapięcie jest bardzo wygodne w użytkowaniu i nie sprzyja zużyciu paska (jak to bywa w przypadku klasycznych pasków). Należy jednak uważać, bo w ciągu zaledwie jednego tygodnia smartwatch zdołał mi się odpiąć dwukrotnie, na skutek zahaczenia o plecak lub kieszeń spodni.
Zegarek na ręku prezentuje się dobrze, a wyświetlacz 1,6 cala ani nie przytłacza swoim rozmiarem, ani nie jest za mały. Pod względem grubości urządzenie jest zbliżone do podobnych konstrukcji innych producentów. Wiele osób twierdzi, że wzornictwo SmartWatch 3 w porównaniu do inteligentnych zegarków konkurencyjnych firm jest mierne. Ja jednak pozostawiam kwestię wyglądu do oceny czytelnikom.
Jak wygląda rozmieszczenie poszczególnych elementów na zegarku?
Otóż nad pojemnościowym wyświetlaczem znajduje się czujnik światła, a także mikrofon służący nam do wydawania komend urządzeniu. Na środku prawego boku znajduje się podłużny przycisk służący do wybudzania, usypiania zegarka, bądź (po dłuższym przytrzymaniu) do aktywowania menu. Przycisk ma mały i dość niewyraźny skok, co jest spowodowane tym, że jest integralną częścią gumowego body, a nie jednostki głównej. Na metalowej kopercie oprócz graweru SONY, po prawej stronie na dole, znajdziemy również port Micro USB typu B służący do ładowania akumulatora o dużej, jak na smartwatch pojemności 420 mAh. Zastosowanie takiego ogniwa pozwoliło urządzeniu zdobyć pierwsze miejsce w kategorii najdłuższej żywotności baterii podczas aktywnego korzystania z urządzenia wśród topowych inteligentnych zegarków (na podstawie testów firmy Strategy Analytics, źródło: http://www.sonymobile.com/pl/legal/testresults/smartwatch-3-swr50/). Podczas rzeczonych testów średni czas korzystania SmartWatch 3 do pełnego rozładowania baterii wynosił 31 godzin i 36 minut. Ze względu na swoją specyfikację (obecność modułów GPS i NFC) zegarek został nazwany przez Strategy Analytics najbardziej zaawansowanym smartwatchem na świecie z systemem Android Wear.
Niewątpliwą zaletą wyróżniającą testowany sprzęt Sony na tle konkurencji jest jego wodoodporność na poziomie IP68, co oznacza, że można w nim nawet pływać.
Specyfikacja:
Jeśli chodzi o podzespoły wykorzystane przy produkcji niniejszego sprzętu, to na tle konkurencji prezentują się naprawdę świetnie. Poniżej przytaczamy pełną specyfikację zamieszczoną na stronie producenta:
Zgodność
- Android 4.3 lub nowszy
- Android Wear
Czujniki
- Czujniki światła otoczenia
- Akcelerometr
- Kompas
- Żyroskop
- GPS
Wydajność
- Czas pracy na baterii do 2 dni
- Czterordzeniowy procesor ARM A7, 1,2 GHz
- 512 MB pamięci RAM
- 4 GB eMMC
Ochrona przed wodą
- IP68
Łączność
- Wi-Fi
- Komunikacja NFC
- Bluetooth
Wyświetlacz
- Odblaskowo-przezroczysty ekran 1,6 cala
- Rozdzielczość 320 × 320
Pierwsze wrażenia
Po włączeniu zegarka należy sparować go ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją Android Wear. Zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na telefonie umożliwi nam w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w urządzeniu. Po szybkiej konfiguracji na tarczy zegarka wyświetlany jest samouczek pozwalający nam się zapoznać z podstawowymi gestami i funkcjami jakie oferuje nam urządzenie.
Istnieje wiele możliwość włączania i wyłączania podświetlenia ekranu. W celu aktywowania wyświetlacza zegarek możemy:
- obrócić do siebie
- wcisnąć przycisk
- dotknąć ekranu
By wygasić wyświetlacz możemy:
- opuścić rękę z zegarkiem (ekran wygasi się samoczynnie)
- zakryć urządzenie ręką
- wcisnąć przycisk
Samo poruszanie się po menu zegarka jest dość proste i intuicyjne. Będąc w trybie pokazywania godziny (ekran główny) mamy trzy możliwości przejścia do innych funkcji:
- Ściągając menu z góry możemy:
- Włączyć/wyłączyć powiadomienia
- Włączyć/wyłączyć tryb kinowy
- Wejść w ustawienia
- Przesuwając palcem od prawej do lewej (lub przytrzymując przycisk) przechodzimy do menu z trzema zakładkami (do każdej kolejnej zakładki przechodzimy przeciągając zakładkę od prawej do lewej, a gdy chcemy cofnąć – przesuwamy palcem od lewej do prawej)
- W pierwszej zakładce znajdują się przydatne aplikacje, jak np. pogoda, latarka, iFit, Endomondo, mapy, minutnik, stoper, Track ID i In., a także pozostałe aplikacje dedykowane wearables, które mamy zainstalowane na telefonie
- W drugiej zakładce znajdziemy kontakty pochodzące ze sparowanego telefonu. Z tego poziomu możemy wysyłać SMSy, a także dzwonić. UWAGA: zegarek oferuje jedynie wybranie wytypowanego przez nas numeru – samo połączenie odbywa się z poziomu telefonu komórkowego, a nie smartwatcha.
- W trzeciej zakładce menu mamy dostęp do określonych funkcji związanych ze sterowaniem głosowym i powiadomieniami
- Przesuwając palcem od dołu do góry uzyskujemy dostęp do aktualnie działających aplikacji i powiadomień.
Powiadomienia wyświetlane są na ekranie głównym w formie nagłówków kart znajdujących się w dolnej części ekranu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy szybki podgląd interesujących nas wiadomości, bez zbędnego zakrywania tarczy zegarka. Na kartach mogą być wyświetlane informacje o: liczbie przebytych kroków, pogodzie, przychodzących wiadomościach, odtwarzanym utworze, czy aplikacji działającej w tle (np. Facebook, Twitter, Endomondo, nawigacja i wiele innych). W celu uzyskania szczegółowych informacji o danym powiadomieniu należy przeciągnąć palcem z dołu do góry, przechodząc do ekranu interesującej nas notyfikacji. Na tym poziomie możemy przejść do szczegółów lub zablokować aplikację (przesuwając palcem w lewo) albo odrzucić powiadomienie (wyłączając je również na telefonie; przesuwając palcem w prawo).
Poruszanie się po menu przy pierwszym kontakcie z urządzeniem jest dość proste. Zaczyna się jednak robić problematyczne, kiedy liczba aplikacji na naszym SmartWatch 3 znacząco się zwiększa. Brak pulpitów daje się we znaki, szczególnie wtedy, kiedy chcemy szybko znaleźć jakąś aplikację, a pośród baaaaardzo długiej listy appek, nie jest to wcale takie łatwe.
Tryby i ustawienia
Urządzenie oferuje nam trzy podstawowe tryby:
- Tryb bez powiadomień – dzięki czemu nie będziemy informowani o nowych notyfikacjach
- Tryb samolotowy – polegający na przerwaniu łączności bezprzewodowej z telefonem, mogącej zakłócać działanie urządzeń pokładowych w samolocie
- Tryb kinowy – którego działanie polega na wyłączeniu wyświetlacza i niewyświetlaniu nowych powiadomień przez zegarek. SmartWatch w tym trybie nie reaguje na gesty, a włączenie podświetlania następuje wyłącznie po naciśnięciu przycisku.
W ustawieniach możemy dopasować odpowiednią jasność podświetlenia ekranu, zmienić tarczę zegarka, dostosować rozmiar czcionki, włączyć/wyłączyć sterowanie ruchami nadgarstka, na stałe włączyć/wyłączyć podświetlenie, włączyć/wyłączyć: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, tryb samolotowy i blokadę ekranu, ustawić datę i godzinę, wyłączyć/zrestartować jednostkę główną, uzyskać podstawowe informacje na jej temat, usunąć sparowane urządzenia i zarządzać uprawnieniami poszczególnych aplikacji. W ustawieniach znajduje się jeszcze zakładka ułatwienia dostępu dla osób niedowidzących, która umożliwia nam włączyć/wyłączyć inwersję kolorów i gesty powiększenia, a także powiększyć czcionkę, by była bardziej czytelna.
Funkcje i użytkowanie
Przydatną funkcją SmartWatch 3 jest opcja restartu, której często brakuje w większości gadżetów. Jeśli wystąpią jakieś problemy z połączeniem lub uznamy, że zegarek wymaga ponownego uruchomienia, wystarczy z menu wybrać opcję uruchom ponownie. Jeśli jednak chcielibyśmy go wyłączyć, to w opcjach mamy również klasyczną pozycję wyłącz.
Podczas gdy zegarek jest sparowany z telefonem z dostępem do Internetu istnieje możliwość wydawania poleceń przy Google Now. Mówiąc Ok Google aktywujemy urządzenie i wydajemy odpowiednią komendę, jak np. napisz SMS/email do (i tu podajemy nazwę kontaktu). Po wyświetleniu się komunikatu mów teraz możemy podyktować treść wiadomości, którą wyślemy bez dotykania telefonu.
Podstawową, a zarazem bardzo przydatną funkcją SmartWatch 3 jest podgląd i obsługa połączeń telefonicznych. Z poziomu zegarka możemy wybierać numery z książki kontaktów, a także odbierać lub odrzucać przychodzące połączenia. Podgląd przychodzącego połączenia na nadgarstku z pewnością docenią osoby wykonujące zawody, przy których brudne dłonie to codzienność, przez co nie zawsze mogą odebrać telefon.
Za pomocą komend głosowych możemy włączyć nawigację do określonego punktu. Kiedy już wybierzemy punkt, do którego chcemy się dostać, urządzenie będzie prowadziło nas za pomocą np. wskazówek wyświetlanych na zakładce na ekranie głównym. Na powiadomieniu wyświetlana może być odległość do następnego zakrętu, a gdy jesteśmy już blisko, zegarek poprzez wibracje przypomina nam o tym, że musimy np. skręcić. To zdecydowanie powinno ułatwić nam piesze wędrówki, zwłaszcza w nieznanych nam miejscach.
Jak piszemy już o nawigowaniu i aktywności fizycznej w terenie, to warto wspomnieć, że w urządzeniu preinstalowana została aplikacja sportowa Endomondo. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS (funkcja unikatowa jak na inteligentne zegarki) producent zapewnia, że podczas treningów (np. biegania) możemy zostawić nasz telefon w domu. Miałem bardzo duże nadzieje związane z tą funkcjonalnością… I niestety się rozczarowałem. Poszedłem biegać uzbrojony w telefon z włączonymi danymi mobilnymi, geolokalizacją i Endomondo. Na nadgarstku miałem SmartWatch 3 z włączonym GPSem, który „na wszelki wypadek” był dodatkowo sparowany z telefonem. Niestety ścieżka mojego biegu zaczęła być zarejestrowana dopiero po przebytym ok. 1 kilometrze. Rozwiązanie problemu przyniósł dopiero restart urządzenia oraz sparowanie go z innym smartfonem. Wyszukiwanie lokalizacji zaczęło przebiegać sprawnie zarówno w Endomondo jak i Google Maps.
Trzeba jednak przyznać, że testowany produkt jest nieocenionym ułatwieniem w codziennym korzystaniu z odtwarzacza muzyki w telefonie. Po włączeniu nagrania, na wyświetlaczu smartwatcha pojawia się karta z tytułem odtwarzanego pliku, a także znakami play lub stop, co umożliwia błyskawiczne zatrzymanie lub wznowienie odtwarzania. Po wyciągnięciu karty na wierzch i przesunięciu palcem w lewo, naszym oczom ukazuje się uproszczony do granic możliwości panel dzielący wyświetlacz na 4 równe, trójkątne części. Każdej z nich odpowiada przycisk głośniej, ciszej, następny lub poprzedni utwór. To rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu osobom aktywnym, które nie lubią co chwilę wyciągać telefonu z kieszeni, żeby zmienić kawałek albo głośność. Taka funkcja multimedialna jest bardzo przydatna, ale to nie wszystko… Dzięki wbudowanej pamięci 4 GB, możemy wgrać na zegarek nasze ulubione utwory i zabrać je ze sobą wszędzie tam gdzie tylko chcemy. Tak zapisaną muzykę możemy odtwarzać za pomocą bezprzewodowych słuchawek lub głośnika. Zegarek, jako jeden z nielicznych smartwatchów, posiada wbudowany moduł NFC, przez co nawiązywanie połączenia między urządzeniami jest szybkie i proste. Warto także nadmienić, że łączność ze sprzętem możemy nawiązywać również za pomocą WiFi.
SmartWatch 3 oferuje nam szereg funkcjonalności związanych z Google Now, dzięki czemu za pomocą komend głosowych możemy uzyskiwać informacje dotyczące rezerwacji miejsc hotelowych, opóźnienia lotów, natężenia ruchu, sporządzać notatki, otrzymywać odpowiedzi na zapytania itp. Za pomocą głosu możemy również aktywować poszczególne aplikacje, a polega to na wydaniu komendy OK Google uruchom (tu nazwa aplikacji). Warto opanować sztukę sterowania zegarkiem głosem, gdyż wyszukiwanie aplikacji na zegarku (kiedy mamy ich naprawdę dużo) jest bardzo uciążliwe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszędzie można i/lub wypada wydawać polecenia głosowe swojemu SmartWatch 3.
Z bardziej przyziemnych „zegarkowych” funkcji sprzętu mamy do dyspozycji minutnik, stoper, datownik no i oczywiście zegarek z wieloma rodzajami tarcz do wyboru (ich większą liczbę możemy pobrać ze sklepu Google Play). Bez podłączenia do smartfonu urządzenie Sony może także wibrować na alarm, wyświetlać plan zajęć na aktualny dzień, pełnić rolę odtwarzacza (po podłączeniu do słuchawek lub głośnika w technologii Bluetooth) albo pedometru.
Podsumowanie
Podczas mojego zapoznawania się z zegarkiem, a więc i intensywnego używania, bateria rozładowała się po ok. 7 godzinach. Nie dajmy się jednak zmylić pozorom! Przy umiarkowanym, zwykłym użytkowaniu jedno naładowanie 420 mAh ogniwa starcza na ok. 2 dni pracy urządzenia. Nie bójmy się tego powiedzieć na głos – w porównaniu do topowych inteligentnych zegarków innych marek jest to bardzo dobry wynik. Bardzo miłym zaskoczeniem jest zastosowanie portu micro USB, którego nie uświadczymy u konkurencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z większości ładowarek do telefonów, nie musząc zabierać oddzielnej ładowarki lub bazy w podróż. A teraz uwaga – gadżet od 0 do 100% ładuje się w… ok. 40 minut! Także gdy w ciągu dnia poziom naładowania baterii spadnie do 20%, zegarek wystarczy podłączyć do ładowania na zaledwie 30 minut. Niestety port USB został umiejscowiony w dość kłopotliwym miejscu i potrzeba trochę wprawy, by odgiąć gumową zaślepkę, odgiąć pasek (przy pasku skórzanym problem prawdopodobnie by nie występował) i włożyć wtyczkę. Innym rozwiązaniem jest wyjmowanie jednostki głównej z paska i dopiero podłączanie go do ładowania.
Na pochwałę zasługuje wyświetlacz, który jest czytelny zarówno w słabych, jak i intensywnych warunkach oświetleniowych. Wyświetlane treści są widoczne nawet w słabym oświetleniu, nawet bez aktywnego podświetlenia. Jedyną wadą wyświetlacza jest blaknięcie barw przy ekspozycji na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Treści wyświetlane na ekranie w pełnym słońcu zdają się być wypłowiałe, jednak chyba nie do oglądania np. zdjęć o doskonale odwzorowanych barwach w pełnym słońcu ma służyć inteligentny zegarek…
Odporność IP68 pozwala swobodnie korzystać ze SmartWatch 3 podczas deszczu, na plaży, a nawet na basenie. Z pewnością będzie to ważna cecha dla aktywnych użytkowników, którzy poszukują inteligentnego zegarka dla siebie. A teraz wiadomość dla wszystkich sportsmenów: niestety, ale SmartWatch 3 nie ma funkcji pomiaru tętna, co prawdopodobnie skreśli go z Waszej listy must have.
Niewątpliwą zaletą produktu Sony jest obecność modułu GPS, który pozwala dokonywać geolokalizacji bez wsparcia smartfona. Niestety testowany przeze mnie egzemplarz miał problem z namierzeniem sygnału i GPS nie spełniał swojej funkcji jak należy.
Do zalet należy zaliczyć także wykorzystanie technologii komunikacji bliskiego pola (NFC), która ułatwia i przyśpiesza komunikację między parowanymi urządzeniami, a także może być wykorzystywana do przeprowadzania płatności.
Szeroki gumowy pasek może być zaletą podczas uprawiania sportu, ponieważ dzięki temu smartwatch stabilnie trzyma się nadgarstka. Jednak to co jest zaletą w jednych okolicznościach, w innych może być wadą – i tak też jest w tym przypadku. Przy codziennym użytkowaniu, zwłaszcza latem, skóra się poci (a to, zgodnie i instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta, niekorzystnie wpływa na odczyty sygnału GPS) powodując dyskomfort. Dodatkowo nie ślizgająca się powierzchnia paska stwarza problemy np. ze sprawnym wysuwaniem zegarka spod mankietu koszuli lub rękawa kurtki. Dodatkowo pasek nader skutecznie zbiera pyłki, co po prostu wygląda nieestetycznie.
Niewątpliwą wadą jest umiejscowienie portu USB. Trzeba stoczyć niejedną nierówną walkę z gumowymi zaślepką i paskiem zanim uda nam się w pełni opanować trudną sztukę sprawnego podłączania naszego gadżetu do ładowania. Jednak jak uda nam się już dojść do wprawy, to podłączenie ładowarki nie będzie już dla nas takie przerażające, jak na początku.
Przeczytałem niegdyś, że z zakupem pierwszego smartwatcha jest jak z kupnem pierwszego tabletu – wydaje nam się niepotrzebny, dopóki z niego nie zaczniemy korzystać… a wtedy już nigdy nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia bez niego. Tym razem tak jednak nie było. Uważam, że Sony SmartWatch 3 to świetny gadżet, możliwe, że nawet najlepszy w swojej klasie rozpatrując stosunek jakości do ceny (i nie tylko!), jednak w dalszym ciągu jest to gadżet, bez którego można się obejść. Ten inteligentny zegarek faktycznie znacząco usprawniłby Wasze codzienne czynności, takie jak podgląd kalendarza, odczytywanie SMSów (pisania by Wam nie ułatwił, a dyktowanie wiadomości „OK Google, napisz SMSa do Żona: stara wstawiaj kartofle, będę za pół godziny” w godzinach szczytu, w autobusie pełnym ludzi nie jest dobrym pomysłem), odrzucanie połączeń od fanów, obsługiwanie odtwarzacza muzyki, robienie notatek, a nawet nawigację po mieście. Jeśli faktycznie jesteście zdecydowani na zakup inteligentnego zegarka i nie jesteście pewni co wybrać, to mimo jego kilku (niewielkich) wad, szczerze poleciłbym Wam właśnie ten. Chociażby ze względu na zalety wymienione powyżej, ale przede wszystkim ze względu na długość czasu pracy na jednym ładowaniu i samą szybkość ładowania.
Zalety:
- Odporność IP68
- Port mini USB (nie trzeba nosić dodatkowej ładowarki)
- Szybkość ładowania
- Długi czas pracy na jednym ładowaniu
- Czytelny wyświetlacz w kontrastowych warunkach oświetleniowych
- Precyzyjne mierzenie kroków
- Pamięć wewnętrzna zegarka umożliwia odtwarzanie muzyki przez Bluetooth
- Moduł GPS
- Moduł NFC
Wady:
- Łatwo i szybko brudzący się pasek (jednakże istnieje możliwość wymiany paska na skórzany lub bransoletę)
- Przekłamywanie barw w pełnym słońcu
- Trudny dostęp do portu USB
- Okazjonalne problemy z działaniem GPS
- Problematyczne wyszukiwanie poszczególnych aplikacji
Sony SmartWatch 3 został przez nas wyróżniony w kategorii:
Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.