niedziela, 14 lipca

Smart home stał się ostatnio nie tylko trendem, ale także źródłem wygody, bezpieczeństwa i oszczędności energii w naszych mieszkaniach. Wprowadzamy do naszych domów coraz bardziej zaawansowane i innowacyjne urządzenia i akcesoria, które dzięki nowoczesnym funkcjom i połączeniu z siecią mogą tworzyć cały system inteligentnego zarządzania domowymi sprzętami.

Okazuje się, że automatyzacja pewnych domowych czynności nie musi kosztować nas fortuny. Firma TP-Link wprowadziła na rynek serię produktów z serii Tapo, które pozwalają na stworzenie domowego systemu elektronicznych sprzętów za niewielką cenę i dowolne rozbudowywanie go. W naszym materiale zaprezentujemy zestaw Smart Home złożony z centralnego huba oraz pięciu podstawowych urządzeń, który stanowi doskonałe wprowadzenie w smart home: inteligentnego przycisku, czujnika ruchu, czujnika magnetycznego do drzwi, monitor temperatury i wilgotności oraz inteligentnej żarówki.

Tapo H100 – Inteligentny hub z sygnalizatorem dźwiękowym

Zacznijmy od bazowego sprzętu. Podłączany do gniazda hub stanowi centralną stację, do której możemy podłączać kolejne urządzenia (jak twierdzi producent – nawet 64). Obsługa jest bajecznie prosta – wszystko odbywa się z poziomu aplikacji Tapo, którą możemy pobrać z AppStore’a albo Google Play. Aplikacja instruuje nas krok po kroku, jak podłączyć hub do naszej domowej sieci.

Nie jest to jednak wyłącznie „centralka”, bo została wyposażona w głośnik. Dzięki temu w połączeniu z innymi sprzętami, jak czujnik ruchu czy inteligentny przycisk, może służyć za dzwonek drzwi albo nawet system alarmowy. Wbudowany głośnik jest całkiem donośny (do 90 dB) i pozwala na wybór spośród 19 różnych dźwięków i melodii (włącznie z Jingle Bells na świąteczny czas!), które możemy przypisywać do różnych funkcji urządzenia.

 • Standardy i protokoły: 868 / 922 MHz
 • Tryb sieci bezprzewodowej 2,4GHz Wi-Fi
 • Dopuszczalna temperatura pracy: 0~40°C
 • Wymiary (W X S X G) 72 x 62,5 x 51 mm
 • Zasilanie: AC, 100~240V, 50/60Hz

Cena: ok. 99 zł

Tapo S200B – inteligentny przycisk

Niewielkie urządzenie, które może bardzo ułatwić i uprzyjemnić kontrolowanie naszymi domowymi sprzętami. Gustowny, okrągły przycisk może być zamontowany za pomocą dołączonej magnetycznej podkładki albo po prostu przemieszczany tam, gdzie akurat może się przydać. Można używać go na trzy sposoby: za pomocą kliknięcia, podwójnego kliknięcia albo gestu obracania w obu kierunkach. Za pomocą kilku kliknięć w naszej aplikacji na telefonie możemy podłączyć go do naszej domowej centralki.

Jaki jest z niego pożytek? To już zależy od urządzeń, jakie mamy w naszym systemie. Jeśli umieścimy do za drzwiami, dzięki hubowi z wbudowanym głośnikiem może nam służyć jako dzwonek do drzwi. Używając przycisku, możemy uruchamiać wybrane sprzęty, a jeśli mamy inteligentną żarówkę, z jego pomocą możemy wygodnie i precyzyjnie dostosowywać kolor i jasność światła, a także włączać i wyłączać je z każdego miejsca w domu.

 • Standardy i protokoły: 868Mhz / 922MHz
 • Dopuszczalna temperatura pracy 0~40°C
 • Wymiary (średnica x wysokość): 43,5 x 16,9 mm
 • Zasilanie: Bateria CR2032

Cena: ok. 94 zł

Tapo T100 – czujnik ruchu

Jeśli interesujesz się smart home głównie z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa, bardzo przyda ci się proste urządzenie, jakim jest detektor ruchu. Ten niewielki czujnik od Tapo ma pole widzenia w zakresie 120 stopni i wykrywa ruch na dystansie do 7 metrów (albo mniej – dystans można zmniejszyć). Możemy też dostosować do naszych potrzeb czułość wykrywania ruchów i jego częstotliwość. Podobnie jak inteligentny przycisk, tak i czujnik ruchu możemy po prostu umieścić na półce czy parapecie albo zamontować go za pomocą magnetycznej podkładki.

Po podłączeniu z naszą wzbogaconą o głośnik centralką nasz czujnik może nie tylko powiadamiać nas o wykryciu ruchu pod naszą nieobecność, ale i od razu włączać alarm. Ale w połączeniu z dodatkowymi sprzętami czujnik ma jeszcze większą funkcjonalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego jak z fotokomórki. Można zaprogramować go w taki sposób, by automatycznie włączał wybrane światła z inteligentnymi żarówkami, gdy ktoś wejdzie do pokoju.

 • Dopuszczalna temperatura pracy: 0~40°C
 • Wymiary (W X S X G): 42,3 x 42,3 x 34 mm
 • Zasilanie: Bateria CR2450
 • Sieć bezprzewodowa: 868 MHz / 922 MHz
 • Kąt detekcji: 120°
 • Zasięg detekcji: 7 m

Cena: ok. 109 zł

Tapo T110 – czujnik magnetyczny do drzwi lub okien

Inteligentny czujnik magnetyczny to niewielkie urządzenie, które może zachwycić swoją prostotą. Możemy zamontować je na dowolnych drzwiach (wejściowych, wewnętrznych, ale i do lodówki albo szafy) lub oknach. Instalacja nie mogłaby być prostsza – wystarczy przykleić w odpowiednie miejsca obydwie części urządzenia za pomocą dołączonej taśmy, a następnie za pomocą kilku kliknięć podłączyć urządzenie do systemu w aplikacji.

Czujnik monitoruje otwieranie i zamykanie drzwi – za każdym razem, gdy połączenie magnetyczne między dwoma elementami zostanie przerwane, możemy otrzymać powiadomienie w aplikacji. Można też zaprogramować urządzenie tak, by wykonywana była wówczas inna akcja – na przykład zapalało się światło albo uruchamiał alarm. Możemy zatem traktować czujnik jako element systemu bezpieczeństwa albo skorzystać z niego jak z automatycznego włącznika światła w garderobie.

Przed ewentualnym zakupem urządzenia warto się jednak upewnić, że będziemy mogli korzystać z niego tak, jak byśmy chcieli. Obydwie części czujnika muszą znajdować się na równym poziomie i blisko siebie, zatem jeśli nasze drzwi wyjściowe wystają trochę przed futrynę, montaż może być utrudniony albo niemożliwy.

 • Standardy i protokoły: 868Mhz / 922MHz
 • Wymagania systemowe: iOS 10+, Android 5.0+
 • Dopuszczalna temperatura pracy: 0~40°C
 • Wymagania w zakresie zasilania Bateria CR2032

Cena: ok. 76

Tapo T315 – monitor temperatury i wilgoci

Monitor temperatury i wilgotności to urządzenie o jednej, konkretnej funkcji, którą spełnia z nawiązką dzięki 2,7-calowemu ekranowi e-Ink. Możemy na nim na bieżąco śledzić temperaturę i poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dane przesyłane są oczywiście do naszej aplikacji, gdzie możemy gromadzić informacje nawet z 2 lat monitorowania warunków w pomieszczeniu. Możemy też zautomatyzować kontrolę temperatury i wilgotności, jeśli posiadamy w naszym systemie smart home wentylatory albo nawilżacze powietrza. Po odpowiednim zaprogramowaniu mogą włączać się automatycznie, gdy zrobi się zbyt gorąco albo sucho.

 • Sieć bezprzewodowa: 868 / 922 MHz
 • Dokładność pomiaru temperatury: ±0,3°C /±0,54°F
 • Dokładność pomiaru wilgotności: ±3%RH
 • Odświeżanie danych: 2s
 • Dopuszczalna temperatura pracy: -20~60ºC
 • Dopuszczalna wilgotność powietrza: 0%~99%RH
 • Wymiary (W X S X G): 62 × 62 × 24,5 mm
 • Zasilanie: 3,0V DC (2 × AAA/LR03)

Cena: ok. 129 zł

Tapo L530E – inteligentna żarówka

Ostatnie akcesorium, któremu się przyjrzymy, jako jedynie nie wymaga połączenia z centralnym hubem, choć zyskuje wtedy wiele nowych funkcji. Inteligenta żarówka od Tapo z trzonkiem E27 i mocy 8,7 W (ekwiwalentnej do 60 W) kosztyuje niecałe 50 zł, co jest naprawdę niską ceną, biorąc pod uwagę jej możliwości. Oferuje nie tylko szerokie spektrum jasności, ale też paletę barw – możemy dowolnie zmieniać jasność i kolor światła w pomieszczeniu (producent zapewnia, że do wyboru mamy 16 milionów odcieni). Żarówka oczywiście łączy się z Wi-Fi, więc możemy nią sterować za pomocą telefonu, ale także komendami głosowymi dzięki możliwej współpracy z Alexą Amazona albo Asystentem Google.

Co więcej, możemy też ustalić harmonogram godzin, podczas których światła będą włączone i wyłączone, a także skorzystać z trybu wyjazdowego. Żarówka może sama włączać się w wybranych porach, aby symulować naszą obecność, gdy nikogo nie ma w domu i w ten sposób zniechęcać potencjalnych włamywaczy. To zatem kolejny element, który warto rozważyć, jeśli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa.

 • Współczynnik oddawania barw: ≥ 80
 • Ważone zużycie energii: 8,7 kWh/1000 godz.
 • Czas działania: 15000 godz.
 • Protokół Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
 • Moc na wejściu: 220 – 240 V, 50/60 Hz, 73 mA
 • Moc światła: 806 lumenów
 • Pobór mocy 8,7 W
 • Temperatura barwowa: 2500 K ~ 6500 K
 • Kąt świecenia: 220 stopni

Cena: ok. 49 zł

Smart Home od Tapo – moja opinia

Wszystkie opisane wyżej elementy składają się na zestaw, który za niewielką cenę pozwala zautomatyzować i uprościć niektóre domowe czynności, zwiększyć bezpieczeństwo naszego mieszkania i przede wszystkim przekonać się o możliwościach systemu smart home. Wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb – każdy może dobrać te elementy, które uzna za najbardziej przydatne. Osobiście najbardziej użyteczne wydały mi się elementy, które w prosty sposób zwiększają bezpieczeństwo mieszkania, czyli czujnik magnetyczny na drzwi oraz czujnik ruchu. Te całkiem niepozorne akcesoria rzeczywiście pozwalają na większa kontrolę nad tym, co dzieje się mieszkaniu podczas naszej nieobecności, co pozytywnie wpływa na samopoczucie podczas wakacyjnych wyjazdów.

Do tego mają też inne, bardziej codzienne zastosowania, gdy posiada się dodatkowe sprzęty – jak choćby inteligentne żarówki. Czujniki mogą wtedy automatycznie gasić światło po moim wyjściu z pomieszczenia, co jest bardzo pomocne na moje zapominalstwo. Ta wielofunkcyjność zależna od naszego osobistego doboru urządzeń wydaje się być największą zaletą systemu od Tapo. Nic wszak nie stoi na przeszkodzie, by z czasem dodawać do naszego systemu kolejne elementy, jak inteligentne gniazdka, kamery, nawilżacze powietrza… Opcji jest wiele.

I żadna z opcji nie rujnuje domowego budżetu: stosunek jakości produktu do jego ceny zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Poszczególne elementy kosztują tyle samo co najtańsze rozwiązania z AlliExpres, tymczasem do mojej dyspozycji oddano sprzęt wykonany z wysokiej jakości tworzywa, pracujący z intuicyjną, polskojęzyczną aplikacją. Dobrze, że przygodę z systemem smart home można zacząć ze sprzętem na poziomie i bez wydawania fortuny.

Zobacz też: Urządzenia smart, które warto mieć w swoim domu