Sesame – ochrona danych szczególnie wrażliwych

„Sezamie otwórz się….” – takim właśnie zdaniem bajkowy Ali-Baba  otworzył wrota, które doprowadziły go do jaskini, w której bandyci przechowywali swoje łupy. Wydawać by się mogło, że dzisiaj zdobycie złota nie jest takie łatwe. Sejfy w bankach są jednymi z najbardziej strzeżonych miejsc na świecie. Oprócz najnowocześniejszej technologii, strzegą ich także strażnicy. Tymczasem, historia ostatnich lat pokazuje, że bogactwem XXI wieku jest informacja, zwłaszcza informacja na wagę złota.

Sesame

Wyciek tajnych danych, może w ciągu kilku dni doprowadzić do upadku wielkiej korporacji, zatrudniającej tysiące ludzi, dymisji rządów czy ogromnych krachów na giełdach całego świata. Dlatego właśnie ochrona ich jest tak ważna. W tym pomóc ma gadżet o wymownej nazwie Sesame.

Sesame

Mowa o niewielkim urządzeniu, który bez problemu zmieści się w kieszeni. Dzięki synchronizacji z komputerem, zablokuje go zawsze wtedy gdy oba urządzenia oddalą się od siebie. Zakładając, że użytkownik zamiast trzymać na biurku, włoży je do kieszeni, można wywnioskować, iż komputer zawsze będzie zablokowany gdy jego właściciel oddali się. Idealny sposób na zabezpieczenie danych, zwłaszcza dla zapominalskich, którym zdarza się zapomnieć o wylogowaniu. Gdy dana osoba powróci do swojego stanowiska, system odblokuje się sam, bez tracenia zbędnego czasu na wpisywanie hasła.

Sesame

Sesam może być wykorzystany wszędzie tam gdzie następuje przesył danych wrażliwych. Mowa o praktycznie wszystkich dużych korporacjach, przychodniach lekarskich, urzędach, ale także w miejscach publicznych, jak np. biblioteka.

Sesame
Gadżet daje możliwość ustawienia odblokowywania komputera po wpisaniu hasła. To dodatkowe, wzmożone środki bezpieczeństwa, wtedy, w gruncie rzeczy, urządzenie spełnia funkcję jedynie blokowania systemu, bo proces logowania jest niemalże identyczny jak podczas standardowego wylogowania.

Sesame

Wielkość Sesam to 6×2,5×0,6 cm, bez problemu zmieści się nawet w portfelu, w połączeniu z wagą rzędu 10g, pozwala zapomnieć o tym, że w ogóle mamy go przy sobie. Gadżet jest zasilany standardową baterią, często używaną w zegarkach – CR2032. Z komputerem natomiast, połączy się energooszczędnym połączeniem Bluetooth 4,0. W tej chwili urządzenie jest kompatybilne jedynie z produktami od Apple, a jego cena wynosi 49$.