Wideorejestratory samochodowe zwane też kamerami samochodowymi albo „dashcamami” zrewolucjonizowały sposób, w jaki dokumentujemy nasze podróże drogowe. Z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne, znajdując swoje miejsce na deskach rozdzielczych pojazdów na całym świecie. Ale czym tak naprawdę są te małe, wszechstronne urządzenia i dlaczego zdobywają coraz większe uznanie wśród kierowców?

Kamery te które montuje się na desce rozdzielczej lub przy lusterku wstecznym pojazdu, aby nagrywać obraz z przodu lub z tyłu samochodu. Mogą one rejestrować zarówno wideo, jak i dźwięk, dostarczając niezwykle przydatne i obiektywne informacje na temat przebiegu podróży. A zatem niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód do celów służbowych, czy podróżujesz na wakacje z rodziną, rejestrator może stać się niezastąpionym towarzyszem na krótszych i dłuższych trasach.

Korzyści z korzystania z rejestratorów samochodowych

Dlaczego warto zaopatrzyć się w rejestrator samochodowy? Potencjalnych korzyści jest wiele. Przede wszystkim kamera samochodowa może dostarczyć niezależny i obiektywny dowód w przypadku wypadków drogowych. Udokumentowanie przebiegu zdarzenia może być niezwykle pomocne przy ustalaniu winy i rozstrzyganiu sporów o odszkodowanie. Na pewno widziałeś wiele nagrań przedstawiających nierozważne, ryzykowne, czy wręcz szalone zachowania kierowców. Gdyby nie rejestratory, dużo trudniej byłoby ustalić, co zaszło w tych sytuacjach.

Taka kamerka pomaga nie tylko wtedy, kiedy doszło do wypadku, ale może też działać jako element prewencyjny. Potencjalni sprawcy przestępstw lub wykroczeń mogą być zniechęceni do działań nielegalnych, widząc, że są nagrywani. Badania sugerują, że obecność kamer samochodowych może wpływać na poprawę bezpieczeństwa drogowego. Kiedy kierowcy są świadomi, że są nagrywani, mogą być bardziej ostrożni i bardziej skłonni do przestrzegania przepisów drogowych, co może zmniejszyć ryzyko wypadków i wykroczeń. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania z udziałem przewoźników samochodowych, które wykazały, że montaż kamer zmniejsza liczbę ryzykownych zachowań na drodze nawet o 60%.

Kamerki mogą też przysłużyć się młodym kierowcom. Rodzice mogą zainstalować kamerę samochodową w pojeździe, aby monitorować jazdę swoich dzieci. Może to pomóc w identyfikacji złych nawyków kierowcy, takich jak przekroczenie prędkości czy nieodpowiednie manewry. Umożliwia to również udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej w celu poprawy umiejętności za kierownicą.

Na drodze można być też czasem świadkiem niezwykłych wydarzeń i zjawisk, nie tylko budzących grozę wypadków. Dzięki rejestratorom na zawsze uwiecznisz wyjątkowe zjawiska atmosferyczne czy ucieczki zwierząt.

Wiele wideorejestratorów pomaga kierowcom nie tylko na trasie, ale zwiększa też bezpieczeństwo na parkingu. Ktoś zarysował twoje zaparkowane auto i nie możesz ustalić sprawcy? Jeśli posiadasz wideorejestrator z trybem parkingu, odnalezienie winowajcy będzie o wiele łatwiejsze.

A może twoje auto zostało skradzione? Jeśli złodziej nie wyłączył kamerki, możesz skorzystać z opcji podglądu w telefonie, jaką ma wiele nowszych modeli. Jest to bardzo przydatne, bo złodzieje aut często działają według sprawdzonej metody: przeparkowują samochód stosunkowo niedaleko i sprawdzają, czy nie zostanie on szybko namierzony dzięki jakimś ukrytym zabezpieczeniom. Samochodowe rejestratory mogą w ten sposób zapobiec kradzieży!

Najważniejsze parametry

Omówmy teraz podstawowe parametry techniczne rejestratorów, na które szczególnie trzeba zwracać uwagę przy zakupie. Są to przede wszystkim:

 • rozdzielczość obrazu i klatkaż,
 • kąt widzenia,
 • pamięć,
 • rodzaj montażu.

Rozdzielczość obrazu i klatkaż

Jeśli chcemy, aby rejestrowany obraz był dla nas jak najbardziej użyteczny, zależy nam oczywiście na jak najwyższej jakości filmu. Mają na to wpływ takie parametry, jak rozdzielczość i klatkaż. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz. Stosowanym obecnie najczęściej standardem jest FullHD (1920×1080 pikseli). Są też już modele oferujące wyższą rozdzielczość – 2,5k, a nawet 4K, czyli 3840×2160 pikseli. To czterokrotnie większa liczba pikseli w porównaniu do rozdzielczości FullHD oraz dziewięciokrotnie większa od zwykłej jakości HD. Szanse na uchwycenie istotnych detali (czyli przede wszystkim numerów rejestracyjnych) są zatem znacznie większe. Jeśli nasz budżet na to pozwala, warto rozważyć kupno rejestratorów z najwyższą jakością obrazu.

Klatkaż natomiast to liczba rejestrowanych na sekundę klatek (tzw. fps, czyli z angielskiego frames per second). Wyższa wartość fps to teoretycznie większa szansa na uchwycenie na filmie interesujących nas szczegółów. 25-30 fps to standardowa, minimalna jakość, która powinna zadowolić większość kierowców. Droższe kamery pozwalają rejestrować obraz z klatkażem 60 fps, niemniej trzeba pamiętać, że nie zawsze stanowi to gwarancję uchwycenia wszystkich szczegółów. Jeśli na drodze jest wyjątkowo ciemno albo są niesprzyjające warunki atmosferyczne, nawet kamery z najwyższym klatkażem i rozdzielczością nie mogą zagwarantować, że uda się uchwycić numer rejestracyjny pojazdu.

Kąt widzenia

Kąt widzenia kamery określa, jak szerokie pole widzenia obejmuje. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ większy kąt pozwoli na rejestrowanie większego obszaru wokół pojazdu i uchwyci o wiele więcej szczegółów. Typowe kąty widzenia wahają się od 120 do 170 stopni. Warto jednak sprawdzić, jak wygląda obraz z kupowanej kamery – zbyt duży kąt widzenia może powodować tzw. „efekt beczki”, czyli znaczące zniekształcenia obrazu.

Pamięć

Koniecznie sprawdź, jaką kartę pamięci obsługuje rejestrator samochodowy. Warto wybrać kartę o odpowiedniej pojemności i prędkości zapisu, aby zapewnić płynne nagrywanie i wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie nagrań. Rozmiar plików zależy nie tylko od rozdzielczości, ale też od prędkości przesyłu danych (tzw. „bitrate” – im wyższy, tym wyższa jakość). Można jednak przyjąć, że 32 GB wystarcza na zapis około trzech godzin filmu w rozdzielczości Full HD. Jeśli zatem nasza kamera nagrywa z taką właśnie rozdzielczością, karta o pojemności 32 GB to sensowne minimum. Oczywiście karty z większą pojemnością będą niezbędne, jeśli chcemy nagrywać w wyższej rozdzielczości. Filmy w jakości 4K mogą zajmować nawet 48-90 GB na godzinę nagrania.

Rodzaj montażu

Najpopularniejszą metodą montowania kamer samochodowych są uchwyty z przyssawkami, które przyczepia się do przedniej szyby. Taki sposób umożliwia bezproblemowe demontowanie albo przesuwanie kamery w razie potrzeby. Podobnym rozwiązaniem jest mocowanie rejestratora dwustronną taśmą – jest to trwalsza metoda, ale może utrudnić szybką zmianę położenia sprzętu.

Wielu użytkownikom zależy jednak na dyskrecji. Mniejsze kamery można zamontować tak, że są prawie niewidoczne. O dyskrecję nieco trudniej z uchwytami przyssawkowymi, które zwykle mają większy rozmiar, jednak zależy to przede wszystkim od rozmiaru kamerek i od umiejętnego ukrycia okablowania. Niezależnie od sposobu montażu, ważne jest, aby upewnić się, że kamera jest stabilnie zamocowana i nie przeszkadza w widoczności kierowcy ani nie utrudnia działania poduszek powietrznych.

Różne rodzaje rejestratorów. Co chcemy filmować?

Istnieje kilka rodzajów kamer samochodowych. Najprostszy podział dotyczy miejsca zamontowania rejestratora i filmowanej przez niej przestrzeni.

 • Rejestratory samochodowe z przednią kamerą to najpowszechniejszy rodza. Montowane na przedniej szybie pojazdu i rejestrują obraz z perspektywy kierowcy. Są one wykorzystywane głównie do rejestrowania zdarzeń na drodze, udowadniania winy w wypadkach drogowych lub sytuacjach sporów.
 • Kamerki cofania są montowane na tylnej części pojazdu lub w okolicy tablicy rejestracyjnej. Służą głównie do ułatwienia parkowania i manewrowania wstecznego, umożliwiając kierowcy widoczność tylnej przestrzeni i zapobiegając kolizjom z innymi pojazdami lub przeszkodami.
 • Kamerki do monitorowania wnętrza pojazdu są popularne np. w przypadku taksówek, samochodów Uber lub innych pojazdów używanych w celach komercyjnych. Pomagają monitorować zachowanie pasażerów, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i ochronę.
 • Kamerki wielokierunkowe lub tzw. „Dual Dash Cam” to rejestratory z dwiema kamerami: jedną do rejestracji z przodu pojazdu, a drugą do rejestracji wstecznej. Pozwalają one na jednoczesne rejestrowanie zarówno zdarzeń na drodze, jak i wstecznych manewrów. Taki zestaw gwarantuje najpełniejszą rejestrację zdarzeń na drodze.
 • Pewną nowością są kamerki 360-stopniowe, które rejestrują obraz z wszystkich stron pojazdu, umożliwiając pełne panoramiczny obraz. Są one przydatne w przypadku parkowania, manewrowania w ciasnych przestrzeniach lub monitorowania całego otoczenia pojazdu.

Funkcje samochodowych kamer – podstawowe i dodatkowe

Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od najprostszych, tanich kamer po zaawansowany sprzęt rejestracyjny z wieloma dodatkowymi funkcjami. Te dodatkowe funkcje mogą zwiększyć funkcjonalność i użyteczność kamer samochodowych, dostosowując je do indywidualnych potrzeb kierowcy:

 • Tryb nocny: jest to funkcja, którą należy uznać za podstawową, jeśli nie jeździmy wyłącznie za dnia. Umożliwia rejestrację wysokiej jakości obrazu w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki zwiększeniu czułości matrycy, redukcji szumów, wykorzystaniu podświetlenia podczerwonego i szerokiemu kątowi widzenia, kamery samochodowe dostarczają wyraźne i szczegółowe nagrania, co jest istotne dla bezpieczeństwa na drodze i udowodnienia winy w przypadku wypadków lub incydentów nocą.
 • Tryb parkingowy: Tryb parkingowy pozwala na monitorowanie pojazdu, gdy jesteś z dala od niego. Kamera włącza się automatycznie, gdy wykryje ruch wokół pojazdu lub wstrząsy. Jest to przydatne w celu zabezpieczenia pojazdu przed uszkodzeniami, kradzieżą lub wandalizmem.
 • Asystent głosowy: Niektóre kamery samochodowe są wyposażone w asystenta głosowego, który umożliwia kontrolę urządzenia za pomocą poleceń głosowych. Dzięki temu możesz łatwo zmieniać ustawienia, uruchamiać nagrywanie lub wykonywać inne czynności bez konieczności korzystania z przycisków.
 • Wi-Fi i funkcje połączone z aplikacją mobilną: Wiele kamer samochodowych posiada wbudowane moduły Wi-Fi, które umożliwiają połączenie z aplikacją mobilną na smartfonie. Dzięki temu możesz podglądać na żywo nagrania, pobierać i udostępniać materiały, a także dostosowywać ustawienia kamery za pomocą smartfona.
 • Systemy ostrzegania przed kolizją: Niektóre zaawansowane kamery samochodowe wyposażone są w systemy ostrzegania przed możliwą kolizją. Wykorzystują one różne czujniki, aby wykrywać zbliżające się pojazdy lub przeszkody i ostrzegać kierowcę przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystują te czujniki w funkcji detekcji zmęczenia kierowcy. Mogą wtedy wydawać wówczas komunikat ostrzegawczy zachęcający kierowcę do zrobienia sobie przerwy.

Chociaż wszystkie te funkcje wydają się użyteczne, zaryzykuję stwierdzenie, że tryby nocny oraz parkingowy to opcje, które powinny być standardem we wszystkich kamerkach. Znacznie zwiększają one użyteczność sprzętu – dzięki nim wideorejestratory nie są już przydatne tylko podczas jazdy za dnia. Asystent głosowy i systemy ostrzegania mogą być użyteczne, ale jest to raczej kwestia indywidualnych preferencji użytkownika. Poza tym wiele samochodów ma już wbudowane takie funkcje jak czujniki ostrzegające przed kolizją – wówczas nie ma sensu przepłacać za droższy sprzęt.

Zasady prawne, o których trzeba pamiętać. Prywatność przede wszystkim

Czy korzystanie z kamerek na polskich drogach jest legalne? Co do zasady – tak: rejestratory samochodowe mogą rejestrować zarówno nagrania wideo, jak i dźwięk. Trzeba jednak mieć się na baczności, jeśli chodzi o kwestię prawa do prywatności innych osób. Nagrania mogą przecież zawierać dane osobowe twarze i inne identyfikujące informacje. W Unii Europejskiej to dane wrażliwe, które chronione są prawem. W mniejszym stopniu dotyczy to też numerów rejestracyjnych, które nie są danymi osobowymi w ścisłym sensie, ale wskazują na konkretny pojazd, co może rodzić problemy prawne. W Polsce nie ma jednak przeciwwskazań, aby wykorzystywać nagrania z kamerki jako materiały dowodowe i używanie ich jako dowodów naszej niewinności jest jak najbardziej dozwolone. Uwaga jednak – to może być broń obosieczna: trzeba pamiętać, że nagrywanie wykroczenia, nawet w celu zdobycia materiału dowodowego dla policji, nie uprawnia do łamania przepisów.

O ile zatem samo nagrywanie nie jest problematyczne, to udostępnianie filmów (np. w sieci) – to zupełnie co innego. Jeżeli chcesz udostępnić gdzieś swoje nagranie, koniecznie usuń wszystkie elementy umożliwiające identyfikację (np. zamaż rejestracje aut i twarze). W ten sposób nie narazimy się na pozew o naruszenie dóbr osobistych od właściciela nagranego samochodu.

Bardzo ważne jest, aby kamery samochodowe były zamontowane w sposób umożliwiający bezpieczne prowadzenie pojazdu. Nie powinny one ograniczać widoczności kierowcy ani stanowić źródła rozproszenia uwagi. Montaż kamery powinien być zgodny z przepisami ruchu drogowego i być zgodny z zaleceniami producenta.

Wszystko to dotyczy polskiego prawa, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy pod tym względem mało restrykcyjnym krajem. Sytuacja może wyglądać diametralnie inaczej za granicą. Kamerki samochodowe są nielegalne np. w Austrii, Portugalii czy Luksemburgu. W niektórych krajach nie wystarczy zdjąć rejestrator – nawet posiadanie go w aucie jest niezgodne z prawem. Zanim wybierzesz się w zagraniczną wycieczkę samochodową, koniecznie sprawdź przepisy obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz.

Wskazówki dotyczące użytkowania i konserwacji

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodowego rejestratora lub posiadasz już takie urządzenie, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących jego użytkowania i konserwacji.

 • Rejestratory samochodowe zazwyczaj zapisują nagrania na karcie pamięci. Jeśli twoja kamera nie ma w opcji nadpisywania danych wideo, tzn. nie usuwa automatycznie starszych nagrań, musisz pamiętać, by robić to ręcznie. W ten sposób utrzymasz odpowiednią przestrzeń na karcie.
  Co jakiś czas zaleca się formatowanie karty pamięci. Pomoże to zachować optymalną wydajność karty i zapobiegnie uszkodzeniom plików. Zanim to zrobisz, upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych dla ciebie nagrań.
 • Regularne czyszczenie soczewki kamery jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości nagrywania. Używaj miękkiej, czystej tkaniny lub specjalnego materiału do czyszczenia soczewek, aby delikatnie usunąć zabrudzenia, odciski palców lub kurz. Unikaj używania twardych lub ściernych materiałów, które mogą zarysować soczewkę. Świetnie sprawdzą się do tego ściereczki z mikrofibry.
 • Unikaj ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur, które mogą wpływać na działanie rejestratora. Trzymaj go z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych i miejsc, w których występuje nadmierne ciepło, aby uniknąć przegrzewania się urządzenia. Warto sprawdzić zlecenia producenta swojego sprzętu dotyczące temperatur, jakie znosi kamera.
 • Sprawdzaj regularnie dostępność aktualizacji oprogramowania dla swojego rejestratora samochodowego. Aktualizacje mogą poprawiać funkcjonalność urządzenia, wprowadzać nowe funkcje lub rozwiązywać ewentualne problemy.