O czym mowa?

Mobilność to słowo – klucz dzisiejszego świata elektroniki. Smartfony, tablety, czytniki e-booków, odtwarzacze MP3 to urządzenia mobilne. Jednak jak każde urządzenie elektroniczne, do działania potrzebują zasilania, które zapewniają im wbudowane baterie o niezbyt dużej pojemności. I jak wiadomo, jest to największa bolączka ich użytkowników. Pomimo stosowania coraz bardziej energooszczędnych podzespołów, przeciętny czas pracy telefonu komórkowego jest dziś o wiele krótszy niż za pamiętnych czasów Nokii 3310 lub 6310i, które potrafiły działać pomiędzy ładowaniami nawet tydzień lub więcej. Niestety, ale zawsze jest coś za coś i funkcje, które oferują dzisiejsze smartfony sprawiają, że 2 dni normalnego użytkowania telefonu na jednym ładowaniu to wynik dobry, który zwykle skraca się do jednego dnia w przypadku intensywniejszej pracy. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na prąd nowoczesnych urządzeń przenośnych powstały Power Banki, czyli przenośne magazyny energii.

measyRecenzowany produkt to Power Bank firmy Measy, model BAT10000. Z racji tego, że na łamach Think About prezentowany był test Power Banku Cube Energy, w  niniejszej recenzji będziemy się odnosić do produktu firmy Overmax. Biorąc pod uwagę, że Cube Energy legitymuje się pojemnością baterii 5600 mAh i ma jedno wyjście USB, natomiast BAT10000 ma pojemność 10200 mAh oraz dwa wyjścia USB, postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto dopłacić do pojemniejszego i cięższego przenośnego banku energii od Measy.

Wygląd i budowa

Urządzenie dotarło do redakcji zapakowane w oryginalne opakowanie, które bez otwierania pozwala dostrzec jego zawartość. Z tyłu pudełka zaprezentowane są wszystkie 3 modele Power Banków firmy Measy (BAT2000, BAT5000 oraz opisywany BAT10000) wraz z podstawowymi parametrami. Znajdziemy tam również listę dołączonych akcesoriów. Te zostały ulokowane wewnątrz opakowania w estetycznej wytłoczce.
measyPo zdjęciu kartonowego zabezpieczenia znajdziemy Power Bank BAT10000, instrukcję obsługi, kabel DC 3,5 USB, adapter do gniazdka elektrycznego 230V oraz końcówki do ładowania różnych urządzeń: Micro USB, Mini USB, Apple i Samsung. W tym miejscu należy podkreślić pierwszą różnicę w stosunku do produktu firmy Overmax – mniejszą ilość końcówek. BAT10000 ma ich 4 – Cube Energy 8.
measyUrządzenie wykonane jest z białego, błyszczącego plastiku, który niestety łatwo się rysuje oraz widać na nim ślady palców. Na górnej powierzchni, poza nazwą modelu i logiem producenta, zostały umieszczone 4 diody, które informują o stanie naładowania magazynu energii. Na jednym z krótszych boków umieszczone zostały 2 wyjściowe porty USB oraz pomiędzy nimi oświetlająca dioda LED o białej barwie . Natomiast jeden z dłuższych boków zawiera wejściowy port Mini USB oraz jedyny przycisk do obsługi Power Banku. Obudowa sprawia wrażenie solidnie wykonanej, zarówno pod względem wyglądu, jak i w dotyku. Wykorzystane w konstrukcji tworzywo nie wygina się pod naciskiem, co jest zdecydowanym plusem jeśli chodzi o jakość wykonania. Niesmak pozostawia natomiast odrobina kleju, która musiała wyciec w procesie sklejania, w miejscu łączenia obudowy testowanego egzemplarza.
measy_2

Specyfikacja i praca

Dane techniczne:

  • Typ akumulatora: 3 ogniwa litowo-polimerowe Panasonic
  • Pojemność akumulatora: 10200 mAh
  • Parametry wejściowe: 5V; 0,5-1A
  • Parametry wyjściowe: 5V; 1-2A (2 wyjścia USB)
  • Czas ładowania akumulatora: 8-10 h
  • Rozmiar:  94 x 61 x 22 mm
  • Waga: 280 g

Wymiary BAT10000 są porównywalne do Power Banku Cube Energy, jednak w przypadku produktu Measy pojemność baterii jest prawie 2 razy większa. Przed użytkowaniem urządzenie należy naładować. W tym celu należy podłączyć kabel z zamontowaną końcówką Micro USB do portu wejściowego, a drugi koniec z wtyczką USB umieścić w dołączonym do zestawu adapterze przeznaczonym do wpięcia w gniazdko elektryczne. Możliwe jest także podłączenie kabla USB do portu w komputerze w celu naładowania baterii. Oczywiście zdecydowanie wygodniejsze jest wykorzystanie ładowarki podłączonej do gniazdka elektrycznego. W takim przypadku ładowanie zajmuje od 7,5 do 9 godzin, co pokrywa się z zapewnieniami producenta. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wynik ten jest porównywalny z osiąganym przez produkt Overmax, pomimo znacznie większej pojemności.
Cztery diody na górnym panelu odpowiedzialne są za prezentację w czasie rzeczywistym w jakim stopniu naładowana jest bateria. Przykładowo, gdy urządzenie naładowane jest w ok. 25% pojemności jedna dioda świeci w trybie ciągłym, a pozostałe 3 zapalają się kolejno podczas ładowania, po czym wszystkie 3 gasną i znowu zapalają się w tej samej kolejności (odpowiednio dla naładowania 50% na stałe świecą się 2 diody, a pozostałe 2 zapalają się po kolei i gasną). Tworzy to ciekawy efekt wizualny pozwalający na bieżąco śledzić postęp ładowania baterii w banku.
measy_7Po naładowaniu Power Bank jest gotowy do pracy. Aby uzupełnić poziom energii w smartfonie, tablecie czy innym urządzeniu należy podłączyć kabel USB do jednego z wyjść, a jego drugi koniec podłączyć do ładowanego urządzenia z wykorzystaniem odpowiedniej końcówki. BAT10000 wyposażony jest w 2 wyjścia co umożliwia ładowanie 2 urządzeń jednocześnie. Niestety, aby było to możliwe potrzebne są 2 kable USB, podczas gdy do zestawu dołączony jest tylko jeden. Jednakże większość współczesnych smartfonów czy tabletów ma dołączane odpowiednie okablowanie, które można wykorzystać do współpracy Power Bankiem. Proces ładowania uruchamiany jest poprzez krótkie wciśnięcie przycisku na obudowie BAT10000.
measyPower Bank wystarcza w zależności od pojemności baterii na 4-5 ładowań smartfona czy 1-3 ładowań tabletu. Oczywiście są to wyniki o wiele lepsze niż w przypadku Cube Energy od Overmax.

Musimy jednak przyznać, że w trakcie testów BAT10000 pojawiło się kilka problemów. Mianowicie zdarzało się, że po naładowaniu niektórych urządzeń ich baterie rozładowały się w bardzo niekontrolowany sposób (można było zaobserwować nagłe spadki poziomu naładowania baterii z ok. 100% do 60% w niecałą godzinę po zakończeniu procesu ładowania – urządzenia nie były intensywnie użytkowane). W wielu przypadkach bateria smartfona czy tabletu rozładowywała się o wiele szybciej niż po ładowaniu dedykowaną ładowarką. W początkowej fazie testów wytłumaczenia tego problemu upatrywaliśmy w niewłaściwym działaniu układu odpowiedzialnego za ładowanie baterii w smartfonie. Jednak po kilkukrotnym powtórzeniu testu wyglądało na to, że problem leży po stronie Power Banku. W trakcie testu pojawiła się też niedogodność związana z ładowaniem samego banku. Złącze micro USB, które jest do tego celu używane z czasem przestało działać poprawnie i rozłączało się w trakcie ładowania. Zmuszało to do wielokrotnego poprawiania ułożenia wtyczki w złączu i wydłużało (niekrótki) proces ładowania Power Banku.
Po zgłoszeniu problemu do oficjalnego dystrybutora sprzętu w Polsce otrzymaliśmy drugi egzemplarz BAT10000, oraz zapewnienie, że dostrzeżone przez nas defekty dotyczą tylko pojedynczego przypadku, w którym uruchomiona zostałaby procedura gwarancyjna. Testy zostały powtórzone, a uzyskane wyniki pozwalają wnioskować, że pierwszy z testowanych egzemplarzy był wadliwy. Proces ładowania Power Banku przebiegał poprawnie, a naładowane urządzenia nie wykazywały wcześniej obserwowanych symptomów zbyt szybkiego rozładowywania się. Na wypadek wystąpienia podobnych lub innych problemów związanych z prawidłową pracą BAT10000 producent obejmuje urządzenie 24 miesięczną gwarancją.
measy_6Z racji tego, że Measy BAT10000 wyposażone jest w 2 porty wyjściowe (o prądzie wyjściowym 1A oraz 2A), drugi z nich może być wykorzystany do szybkiego ładowania urządzeń o dużej pojemności baterii (najczęściej tablety). Zwiększa to znacznie uniwersalność Power Banku. Producent umieścił również diodę LED pracującą w roli latarki. Uruchamia się ją dwukrotnym naciśnięciem przycisku na obudowie. Jej efektywność świetlna jest niska, jednak zrozumiała ze względu na ograniczenia technologicznej. Z drugiej strony jakiekolwiek źródło światła może okazać się zbawienne w sytuacji kiedy będziemy używać Power Banku zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli z dala od dostępu do sieci elektrycznej.

Podsumowanie

Power Bank firmy Measy to zdecydowanie przydatne urządzenie w dobie prądożernych urządzeń mobilnych. Jego walory docenią osoby aktywne, często przebywające z dala od dostępu do gniazdka elektrycznego. Główną siłą opisywanego urządzenia jest bateria litowo-polimerowa o pojemności 10200 mAh, która zapewnia naprawdę duży zapas energii. Pomimo opisywanych problemów z pracą pierwszego egzemplarza, BAT10000 oceniamy dobrze. Do pełni szczęścia brakuje wyposażenia w taką samą liczbę końcówek do ładowania urządzeń jak w przypadku produktu firmy Overmax, jednak te dołączone do zestawu zapewniają kompatybilność z większością obecnie produkowanych modeli smartfonów, tabletów, odtwarzaczy MP3 i czytników e-booków. Jeśli już wspomnieliśmy o Overmax Cube Energy należy powiedzieć, że w porównaniu z nim produkt firmy Measy wydaje się być bardziej opłacalnym zakupem. Do takich wniosków można dojść biorąc pod uwagę parametry (prawie dwukrotnie pojemniejszy akumulator), wyposażenie (2 wyjścia USB z czego jedno o maksymalnym prądzie ładowania 2A oraz dołączona do zestawu ładowarka do gniazdka 230V) oraz stosunek jakości do ceny (BAT10000 można kupić już za ok. 140 zł, Cube Energy za 119 zł).
measy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *