Posiadanie ograniczonej przestrzeni w małym mieszkaniu lub domu może ograniczać nasze możliwości urządzenia wnętrza oraz wybór odpowiedniego sprzętu AGD. Pralka o odpowiednich może być trudna do znalezienia w przypadku niewielkich mieszkań. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się kilku interesującym modelom pralek dostosowanych do mniejszych pomieszczeń. Z tego artykułu dowiesz się, jakie pralki są najlepsze do małych łazienek.

Praktycznie każdy z nas traktuje pralkę jako niezbędne wyposażenie w domu. Jest to kluczowy sprzęt AGD, który zapewnia świeżość i czystość naszych ubrań. Niestety, pralki nie są zazwyczaj małymi urządzeniami, co oznacza, że przed dokonaniem zakupu trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie znajdziemy na nie odpowiednią przestrzeń. To szczególnie istotne w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni ma znaczenie. Na szczęście producenci pralek zrozumieli tę potrzebę i oferują modele specjalnie dostosowane do małych łazienek. Mamy do wyboru dwa główne warianty: pralki ładowane od przodu i pralki ładowane od góry.

Pierwszy z nich to tradycyjne pralki z drzwiczkami z przodu. Zazwyczaj oferują one większą liczbę funkcji niż pralki ładowane od góry i często posiadają blat, który może pełnić rolę dodatkowej przestrzeni, na której można umieścić kosmetyki, środki czystości czy inne potrzebne rzeczy w łazience. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w niewielkich łazienkach lub pralniach.

Pralki ładowane od góry nie mają szklanych drzwiczek, zamiast tego mają specjalną klapę na górze. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości korzystania z górnego blatu do przechowywania rzeczy, ale zaletą jest kompaktowy rozmiar, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj węższe, ale mogą być głębsze, w zależności od modelu. Standardowe szerokości to zazwyczaj 40-45 cm, co jest korzystne w przypadku ograniczonej przestrzeni.

Pralka do małej łazienki – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zakup pralki nie należy do najłatwiejszych decyzji. Urządzenie powinno posłużyć nam na lata, dlatego ważne, abyśmy wybrali sprzęt wysokiej jakości oraz o dobrych parametrach technicznych. Bez względu na to, jaki rodzaj pralki wybieramy, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Więcej na ten temat przeczytacie m.in. w naszym materiale: Najlepsze pralki 2023.

Pralka do małej łazienki powinna być przede wszystkim jak najbardziej funkcjonalna. Przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rozmiar, ale również pojemność. Od tego, ile wsadu pomieści pralka podczas jednego cyklu, może mieć wpływ na pobór energii. Dzięki pojemnemu bębnowi nie będziemy musieli martwić się rozdzielaniem prania na kilka cykli. O większym załadunku powinny pomyśleć przede wszystkim rodziny z dziećmi. Standardowo, pralki do małych łazienek mają pojemność do 6 kg.

Pralka do małej łazienki – top 6 modeli

W naszym zestawieniu znalazły się pralki ładowane od góry. Wybraliśmy modele według najwyższych ocen oraz bardzo dobrych opinii użytkowników. Urządzenia zostały ustawione losowo. Przyjrzyjcie się sami, która pralka do małej łazienki spełni Wasze oczekiwania.

Pralka Indesit BTW W S60400 PL/N

Pralka ładowana od góry marki Indesit to urządzenie o klasie energetycznej C i maksymalnym załadunku 6 kg. Według danych podanych przez producenta, urządzenie zużywa zaledwie 56 kWh energii na 100 cykli prania i 43 litry wody na każdy cykl. Maksymalna prędkość wirowania to 1000 obrotów na minutę. Do jej najciekawszych funkcji należy zaliczyć Turn & Go pozwalającą na proste wykonanie szybkiego (45 min) prania lekko zabrudzonej odzieży bawełnianej i syntetycznej. Indesit oddał w ręce użytkowników kilkanaście różnych programów (w tym kilka przeznaczonych do szybkiego prania) umożliwiających udane czyszczenie ubrań o różnorodnym poziomie zabrudzenia i wykonanych z różnych materiałów. Nie zabrakło również trybów Eco, dzięki czemu można także zadbać o niższe zużycie energii i wody. Warto również zwrócić uwagę na czytelny wskaźnik LED i wąskie wymiary urządzenia (40 cm).

 • Rozmiar: 90 x 40 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 6 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 78 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Dodatkowe funkcje: pranie wstępne, opóźnienie startu, kontrola ilości piany, dodatkowe płukanie

Cena: 1 469 zł przejdź do sklepu

Pralka Whirpool TDLR 65230S PL/N

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć pralki marki Whirpool znanej i docenianej przez wielu konsumentów. Model TDLR 65230S PL/N wyróżnia się klasą energetyczną D oraz maksymalną pojemnością bębna wynoszącą 6,5 kg. Jest to wartość idealna na potrzeby średniej wielkości rodziny. Co ciekawe, w śród programów znalazł się jeden o nazwie „Szybkie pranie – 30 min”, który (jak nazwa wskazuje) przepiera odzież w pół godziny. Ponadto warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową wynoszącą 1200 obrotów na minutę, co (według producenta) pozwala na doskonałe odwirowanie mokrego prania.

 • Rozmiar: 90 x 40 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 6,5 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 77 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Programy prania: 20 stopni, bawełna, delikatny, eco 40-60, kolory, mix, płukanie, syntetyki, szybki 30 min, wełna, wirowanie

Cena: 1 399 zł przejdź do sklepu

Pralka Electrolux EW6TN4261P

Propozycję modelu Electrolux EW6TN4261P z pewnością docenią Ci, którzy lubują się w materiałach naturalnych takich jak wełna czy kaszmir. Dlaczego? Otóż dlatego, że pralki marki Electrolux wyróżniają się wśród innych marek posiadaniem certyfikatu Woolmark, który jest gwarancją, że program wełny jest bezpieczny dla materiałów, które należy prać ręcznie w niskiej temperaturze – bez obawy o zniszczenie i sfilcowanie. Poza tym urządzenie posiada wsad o pojemności znamionowej wynoszącej 6 kg oraz kilkanaście dedykowanych programów prania od najbardziej podstawowych jak bawełna czy jeans po antyalergiczny, eco oraz wełna.

 • Rozmiar: 91 x 40 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 6 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 78 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Programy prania: antyalergiczny, bawełna, delikatny, dziecięcy, eco 40-60, jeans, jedwab, outdoor (odzież nieprzemakalna), płukanie, sport, syntetyki, szybki 14 min, wełna, wirowanie

Cena: 1 799 zł przejdź do sklepu

Pralka Candy Smart Inverter CSTG 26TME/1-S

Candy Smart Inverter CSTG 26TME/1-S to kolejna pralka marki Candy w naszym zestawieniu. Od poprzedniego modelu różni się przede wszystkim pojemnością bębna wynoszącą nie 8, a 6 kg. Jest to więc idealna odpowiedź dla tych posiadających małą rodzinę lub mieszkających samotnie – krótko mówiąc tych generujących małą ilość prania. Ponadto w odróżnieniu od poprzedniego modelu znajdziemy tutaj liczne programy prania, w tym szereg szybkich trwających od 14 minut do takich piorących niespełna godzinę. Producent oddaje w nasze ręce także inne programy wpisanych na stałe w aktualną modę i potrzeby takie jak: delikatny, dziecięcy, jeans, jedwab, kolory oraz eco. W tym miejscu warto zauważyć, że tak jak poprzedni model marki Candy posiadał maksymalną prędkość wirowania wynoszącą 1400 obrotów na minutę, tak ten został ograniczony do 1200 obrotów na minutę.

 • Rozmiar: 86 x 40 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 6 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 77 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Programy prania:  bawełna, białe, delikatny, dziecięcy, eco 40-60, higiena, jeans, jedwab, kolory, mieszane, mix, odpompowanie, Perfect 20 stopni, płukanie, specjalny, sport, syntetyki, szybki 14 min, szybki 30 min, szybki 44 min, szybki 59 min, wełna, wirowanie

Cena: 1 452 zł przejdź do sklepu

Pralka Candy Smart Inverter CSTG 48TME/1-S

Kolejną ciekawą propozycją jest pralka Candy Smart Inverter o jednej z wyższych klas energetycznych w naszym zestawieniu, mianowicie kategorii B. Nie jest to jednak jedyna rzecz, jaką wyróżnia się urządzenie, bo na uwagę zasługuje także rzadko spotykana pojemność załadunkowa wynosząca 8 kg (a nie, jak zazwyczaj ma miejsce w niewielkich modelach ładowanych od góry 6 kg). Ponadto urządzenie charakteryzuje się maksymalną prędkością wirowania do 1400 obrotów na minutę, co również jest elementem specyfikacji stosunkowo nietypowym dla urządzeń tej kategorii. Zazwyczaj producenci decydują się na zaprogramowaniu maksymalnej prędkości wirowania na poziomie 1000 lub 1200 obrotów na minutę.

 • Rozmiar: 86 x 41 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 8 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 79 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Programy prania: bawełna, białe, delikatny, dziecięcy, higiena, jedwab, kolory, mix, Perfect 20 stopni, płukanie, szybki 14 min, szybki 30 min, szybki 44 min, szybki 59 min, wełna, wirowanie

Cena: 1 899 zł przejdź do sklepu

Pralka Haier RTX Steam Inverter RTXSGQ48TMSCRE-16

Na szóstym miejscu znalazło się miejsce na markę, której popularność w ostatnich latach znacząco rośnie. Mowa o firmie Haier, która w swojej ofercie posiada pralkę otwieraną do góry RTX Steam Inverter RTXSGQ48TMSCRE-16. Wśród innych marek wyróżnia się charakterystycznym i bardzo modnym designem, który wpisuje się w większość nowoczesnych pomieszczeń. Model, który został wymieniony, posiada aż ośmiokilogramową pojemność znamionową bębna oraz maksymalną prędkość wirowania na poziomie 1400 obrotów na minutę. Ponadto w ręce konsumentów producent oddaje liczne funkcje pozwalające na skrócenie czasu prania oraz utrzymanie kontroli ilości piany w wodzie. Ostatnia z nich ma kluczowe znaczenie, gdyż zbyt duża ilość proszku sprawia, że nie rozpuszcza się on w całości w wodzie. W konsekwencji ubrania nie są dokładnie wypłukane i ich noszenie może powodować alergie skórne.

 • Rozmiar: 86 x 40 x 60cm (W x Sz x x G)
 • Pojemność znamionowa: 8 kg
 • Poziom hałasu wirowania: 75 dB
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
 • Kierunek otwierania: od góry
 • Programy prania: bawełna, delikatny, dziecięcy, higiena, jedwab, mieszane, odpompowanie, odzież sportowa, syntetyki, szybki 14 min, szybki 44 min, szybki 59 min, wełna, wirowanie

Cena: 2 199 zł przejdź do sklepu

Przeczytaj również: Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu