Marzy ci się nowa pralka? Szukasz urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania pod względem wydajności i funkcjonalności, a jednocześnie mieści się w budżecie do 1500 zł? Przyjrzałem się kilku interesującym modelom, które mieszczą się w tych kryteriach. Jednak przed szczegółowym przeglądem pralek warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi aspektami.

Wybór pralki to niełatwa decyzja, a dobrze przemyślana inwestycja może służyć przez wiele lat i odpowiednio dbać o nasze ubrania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak rodzaj pralki, pojemność, funkcje specjalne i jakość wykonania. Warto omówić te czynniki, zanim przyjrzyjmy się bliżej konkretnym modelom pralek.

Ładowność i rozmiar pralki

Przede wszystkim zastanów się, jak dużej pralki potrzebujesz – chodzi tu zarówno o jej rozmiar względem pomieszczenia, w której chcesz ją umieścić, jak i ładowność, czyli to ile wsadu będzie w stanie pomieścić. Standardowa pojemność pralek to 6-7 kg. Przemyśl, ilu użytkowników będzie korzystało z urządzenia (ilu jest domowników) oraz jaki rodzaj prania zamierzasz prać najczęściej. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar pralki oraz sposób ładowania tkanin. Do wyboru mamy pralki ładowane od frontu i od góry. Te pierwsze będą z pewnością szersze i zajmą nieco więcej przestrzeni, ale mają też swoje zalety. Możemy je łatwiej wkomponować w zabudowę, a także (dzięki przeszklonym drzwiczkom) kontrolować każdy etap prania. Drugi z wymienionych typów pralek dobrze sprawdzi się w łazienkach z ograniczonym metrażem.

Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu
Źródło: pl.freepik.com/gpointstudio

Koszty eksploatacji

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, ile energii zużywa pralka podczas pracy, a właściwie – jaki jest roczny koszt eksploatacji tego urządzenia. Przede wszystkim, na początku warto przyjrzeć się etykiecie energetycznej pralki. Warto wtrącić, że w 2021 roku etykiety uległy zmianie i nie mamy już pralek klasy A+, A++ czy A+++. Aktualna skala zawiera klasy od A do G. Poza tym, znajdziemy tam również informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej podawane w kWh (na 100 cykli prania), a także zużycia wody na cykl. Na podstawie tych danych możemy spróbować oszacować, jaki będzie mniej więcej roczny koszt zużycia prądu.

Jednak najlepiej policzyć to, uwzględniając zużycie energii podczas prania standardowego, na jednym cyklu (taka informacja powinna być zawarta w karcie produktu) i pomnożyć tę wartość przez uśredniony koszt jednej kilowatogodziny. W ten sposób otrzymamy przybliżony koszt zużycia energii podczas jednego prania. Oczywiście istnieje wiele dodatkowych czynników, wpływających na pobór prądu przez pralkę, które będą decydować o kosztach eksploatacji. Zużycie energii będzie zależeć m.in. od trybu pracy, od załadunku, od temperatury wody, od rodzaju silnika i innych parametrów.

Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu

Funkcje i programy

Przed zakupem pralki warto przyjrzeć się, jakie możliwości posiada urządzenie oraz określić, jakich funkcji oczekujemy. Aktualnie nawet niedrogie pralki będą wyposażone w zaawansowane technologie, które będą zadowalające nawet dla bardziej wymagającego użytkownika. Każdy model będzie posiadał nieco inne parametry i programy, dlatego ważne jest, by zapoznać się z nimi już na etapie kupowania sprzętu. W nowoczesnych pralkach, oprócz podstawowych programów (bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatne), znajdziemy także wyspecjalizowane funkcje przeznaczone do prania konkretnych tkanin (np. ubranek dziecięcych). Możemy przyjrzeć się, czy pralka posiada następujące możliwości: pranie parowe, opóźnienie startu, dodawanie kolejnych rzeczy podczas trwającego prania, programowanie czasowe czy blokada rodzicielska.

Pralka za 1500 zł – najlepsze modele.

W naszym zestawieniu wybraliśmy najciekawsze modele, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami i wysoką oceną ze względu na swoje właściwości, a jednocześnie kosztują nie więcej niż 1500 zł. Poszczególne pralki pojawiają się w kolejności od najtańszej do najdroższej.

Pralka Whirlpool FFB6238WPL

Pralka Whirlpool FFB6238WPL

Cena: 1 378 zł przejdź do sklepu

Pralka marki Whirlpool to model charakteryzujący się klasą energetyczną D i ładownością 6 kg. Jak możemy dostrzec na etykiecie zużycie prądu (100 cykli) wynosi 65 kWh, natomiast zużycie wody na cykl to 43 litry. Pralka obraca się z prędkością 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania to B). Zastosowana technologia 6-ty Zmysł automatycznie wykrywa wielkość oraz rodzaj załadunku i dostosowuje parametry prania, aby osiągnąć najlepszy efekt. Poza tym, pralka została wyposażona w funkcję FreshCare+, co oznacza, że nawet jeśli zapomnisz o wyciągnięciu ubrań po skończonym cyklu (nawet do 6 godzin), tkaniny będą tak samo świeże, jak po natychmiastowym wyjęciu.

Etykieta energetyczna pralki Whirlpool FFB6238WPL

Jeśli chcemy sami dostosować czas prania, możemy skorzystać z funkcji Clean+. Opcja ta pozwala dostosować cykl prania do poziomu zabrudzenia ubrań. Do wyboru mamy 3 programy: Intensywny, Codzienny oraz Szybki. Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru detergentu, możemy skorzystać z dodatkowego płukania tkanin. Poza tym, do dyspozycji mamy 14 różnych programów, m.in.: 20 stopni, bawełna, delikatne, kołdry, jeans, wełna, program szybki czy pranie codzienne. Tryby prania możemy ustawiać za pomocą pokrętła (opisowe) oraz czytelnego wyświetlacza cyfrowego. Urządzenie zostało wyposażone w blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi oraz blokadę rodzicielską.

 • Rozmiar: 84,5 x 59,5 x 57,5 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 80 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Otwór załadunku: 34 cm

Pralka Beko WUV8612XAWS

Pralka Beko WUV8612XAWS

Cena: 1 419 zł przejdź do sklepu

Kolejny model w tym zestawieniu to pralka Beko WUV8612XAWS o klasie energetycznej C oraz maksymalnej ładowności 8 kg. Jak podaje producent, zużycie energii na 100 cykli prania wynosi 62 kWh. Jeśli chodzi o zużycie wody jest to 38 litrów na cykl. Pralka pracuje z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). System Steam Cure to rozwiązanie, które ma poprawiać efektywność prania i wygląd ubrań. W trakcie cyklu generowana jest para, która zmiękcza tkaniny. To z kolei pozwala szybciej i sprawniej pozbyć się zaschniętych plam oraz zapobiega zagnieceniom. Funkcja Fresh Therapy to zabezpieczenie przed długim niewyciągnięciem tkanin. Pralka aktywuje się co kilka minut, aż przez 8 godzin po zakończonym cyklu.

Etykieta energetyczna pralki Beko WUV8612XAWS

Pralka Beko WUV8612XAWS została wyposażona w program Baby Protect, który jest przeznaczony zarówno do higienicznego prania ubranek niemowlęcych, jak i odzieży osób cierpiących na alergie skórne. Poza tym, pralka dysponuje 15 różnymi programami, jak np. eco, sport, delikatny, ręczny, wełna, koszule, jeans, puch czy pupil. Na panelu sterowania znajdziemy zarówno pokrętło z opisanymi opcjami oraz duży wyświetlacz cyfrowy. Urządzenie funkcję opóźnionego startu, kontrolę zrównoważenia wsadu, a także blokadę rodzicielską.

 • Rozmiar: 84 x 60 x 55 cm (W x S x x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 74 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Otwór załadunku: b.d.

Pralka Samsung WW70TA026TT

Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu

Cena: 1 549 zł przejdź do sklepu

Jeżeli jesteśmy gotowi nieznacznie przekroczyć próg 1500 zł, możemy zakupić pralkę Samsung WW70TA026TT o klasie energetycznej B oraz ładowności do 7 kg. Jak możemy przeczytać na etykiecie, zużycie energii na 100 cykli prania wynosi 52 kWh, co producent przelicza na równowartość ok. 40 zł. Zużycie wody na cykl jest to 45 litrów. Maksymalna prędkość wirowania to, podobnie jak we wcześniejszych modelach, 1200 obrotów na minutę.

Pralka wyróżnia się innowacyjnymi funkcjami, takimi jak technologia EcoBubble, która skutecznie usuwa plamy nawet w niskich temperaturach. Dzięki technologii QuickDrive możesz zaoszczędzić czas prania, a funkcja dodawania zapomnianych rzeczy umożliwia dodawanie ubrań nawet podczas cyklu prania.

Pralka posiada silnik Digital Inverter wyposażony w bezszczotkową konstrukcję, co pozwala mu pracować w sposób cichy i zwiększa jego trwałość. Dowodem na jego wyjątkową wytrzymałość jest udzielenie mu gwarancji obejmującej okres aż 10 lat.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 55 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 74 dB
 • Kierunek otwierania: lewo

Pralka Bosch WAN2418SPL

Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu

Cena: 1 519,99 zł przejdź do sklepu

W wyznaczonej kategorii cenowej warto również zwrócić uwagę na pralkę Bosch WAN2418SPL o klasie energetycznej D. W cenie nieznacznie przekraczającej 1500 zł możemy otrzymać sprzęt o imponującej specyfikacji technicznej. Maksymalny załadunek w przypadku tego modelu to 7 kg. Jak deklaruje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 69 kWh, natomiast zużycie wody to 45 litrów na cykl. Pralka pracuje z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę. Urządzenie ma m.in. sensor załadunku, który automatycznie dobiera odpowiednią ilość wody do wielkości prania, w zależności od obciążenia. Poza tym zostało wyposażone w system 3D AquaSPar, który dba o idealne warunki prania. Dużym udogodnieniem jest także funkcja Start/Pauza, która umożliwia dorzucenie rzeczy do pralki w trakcie rozpoczętego już cyklu.

Pralka Bosch Serie 4 WAN2418SPL dysponuje 15 programami, m.in.: koszule, jedwab, mix, sport, fitness, szybki 15’/30′, antyalergiczny czy pranie nocne. Warto dodać, że urządzenie ma dwie kluczowe funkcje: ActiveWater Plus, która odpowiada za większą oszczędność wody, oraz Speed Perfect, skracającą czas prania o nawet 65%. Na panelu sterowania znajdziemy czytelnie opisane pokrętło oraz wyświetlacz cyfrowy z timerem. Nie zabrakło funkcji opóźnionego startu czy zabezpieczenia przed zalaniem.

 • Rozmiar: 84,8 x 59,8 x 55 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 74 dB
 • Kierunek otwierania: lewo

Pralka Whirlpool FFB 8258 BSV

Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu

Cena: 1 349 zł przejdź do sklepu

Kolejny model marki Whirlpool, FFB 8258 BSV PL, to zaawansowana pralka o pojemności 8 kg i prędkości wirowania do 1200 obr./min. Zapewnia ona wydajne i dokładne pranie dla średniej wielkości rodzin. Jednym z głównych atutów tej pralki jest zaawansowany silnik Digital Inverter, który został wyposażony w bezszczotkową konstrukcję. To oznacza, że pralka pracuje stosunkowo cicho (maksymalny poziom hałasu wirowania wynosi 79 dB). Dodatkowo dzięki bezszczotkowej konstrukcji silnik ma dłuższą żywotność, co potwierdza przyznanie mu aż 10-letniej gwarancji.

Whirlpool FFB 8258 BSV PL oferuje także szeroki zakres programów prania, w tym specjalne tryby do prania delikatnych tkanin oraz alergenów. Dzięki zaawansowanemu systemowi Sensing Technology pralka automatycznie dostosowuje ilość wody i energii do załadunku, co sprawia, że jest ona bardziej energooszczędna.

Nie zabrakło też funkcji opóźnionego startu, co pozwala dostosować rozpoczęcie cyklu prania do własnych preferencji czasowych. Panel sterowania jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, dzięki czemu korzystanie z pralki jest bardzo wygodne. Warto również zaznaczyć, że pralka Whirlpool prezentuje się estetycznie i nowocześnie, co sprawia, że doskonale wkomponuje się w różne wnętrza.

 • Rozmiar: 84,5 x 59,5 x 63 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 79 dB
 • Kierunek otwierania: lewo

Zakup pralki warto połączyć z zakupem suszarki do ubrań Jaka suszarka do prania 2023 – ranking najlepszych modeli

W tym subiektywnym rankingu znajdziesz linki afiliacyjne do naszych partnerów. Nie wpływa to na wartość merytoryczną zestawienia. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem jednego z odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.

One reply on “Jaka pralka do 1500 zł? Najlepsze modele, które nie zrujnują domowego budżetu”

Comments are closed.