Jaka suszarka do prania 2023 – ranking najlepszych modeli

Zastanawiasz się, jaka suszarka do prania będzie najlepsza? Myślisz o zakupie, ale nie wiesz, który model wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Wybieramy kilka najciekawszych propozycji w różnych kategoriach cenowych.

suszarki do prania ranking jaka suszarka

Suszarka do prania to urządzenie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – taki sprzęt pozwala szybko i skutecznie wysuszyć ubrania, bez konieczności rozstawiania klasycznych suszarek czy rozwieszania sznurków. To nie tylko oszczędność miejsca i czasu, ale również ogromne ułatwienie oraz komfort podczas wykonywania codziennych domowych obowiązków. Wystarczy przerzucić mokre ubrania z pralki do suszarki i uruchomić odpowiednie ustawienia. Po skończonym cyklu, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, twoje ubrania będą suche i gotowe do użytku.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli suszarek bębnowych, co z kolei sprawia, że zakup takiego sprzętu nie należy do najłatwiejszych. Suszarka do prania to inwestycja na lata, dlatego zanim podejmiesz konkretną decyzję, przemyśl kilka istotnych kwestii. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym materiale Suszarka do prania – na co zwrócić uwagę przed zakupem?.

W poniższym zestawieniu postanowiłam zebrać kilka najciekawszych modeli, które wybrałam na podstawie największej popularności, najlepszych ocen oraz opinii użytkowników. Wyróżniamy suszarki do ubrań w trzech kategoriach cenowych.

Suszarka do prania do 2000 zł

Electrolux EW6C428WP PerfectCare 600

Electrolux EW6C428WP PerfectCare 600

Cena: 1 789 zł przejdź do sklepu

Ten model to suszarka do prania kondensacyjna z pompą ciepła o ładowności do 8 kg i klasie energetycznej B. Urządzenie posiada szereg ciekawych technologii oraz funkcji, które umożliwiają szybkie i skuteczne suszenie tkanin, także tych najbardziej delikatnych. Dzięki systemowi SensiCare, specjalne czujniki mierzą poziom wilgotności każdego załadunku i dostosowują do niego czas suszenia. Poza tym suszarka automatycznie dostosowuje ruch bębna oraz temperaturę do rodzaju materiału. Co istotne, ubrania wyjęte z suszarki praktycznie nie wymagają prasowania.

Suszarka do prania Electrolux PerfectCare jest wyposażona w dotykowy wyświetlacz LCD i oświetlenie wewnętrzne bębn. Ma też specjalne programy, jak: pościel, bawełna Eco, bawełna, delikatny, jeans, kołdra, mieszany XL, outdoor, odświeżanie, jedwab, tkaniny syntetyczne czy wełna.

 • Rozmiar suszarki: 71 x 63 x 89 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 65 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 154/89 min

Whirlpool FFT M22 9X2B PL

Suszarka do prania Whirlpool FFT M22 9X2B PL

Cena: 1 889 zł przejdź do sklepu

Wolnostojąca suszarka do prania Whirlpool wyróżnia się przede wszystkim dużą pojemnością bębna, wynoszącą 9 kg. Urządzenie wyposażono w pompę ciepła, dzięki czemu możliwe jest suszenie ubrań w niższych temperaturach, np. 40°C zamiast 60°C, z zachowaniem takich samych rezultatów. Takie rozwiązanie pozwala również zachować niskie zużycie energii – klasa energetyczna tej suszarki to A++. Nowoczesna technologia 6. Zmysł umożliwia monitorowanie poziomu wilgotności, dzięki czemu suszarka może automatycznie dobierać parametry oraz temperaturę suszenia, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Do tego, technologia Wave Motion, czyli specjalne, asymetryczne ruchy bębna, które zapewniają równomierne rozłożenie odzieży i doskonałe rezultaty suszenia.

Suszarka do prania Whirlpool posiada duży wyświetlacz LCD oraz 15 programów, m.in.: delikatny, koszule, jeansy, duże rzeczy/kołdra, sport czy jedwab.

 • Rozmiar suszarki: 84,9 x 59,5 x 64,9 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 64 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 211/131 min

Beko DS8412GX

Suszarka do prania Beko DS8412GX

Cena: 1 789 zł przejdź do sklepu

To kondensacyjna suszarka do prania z pompą ciepła o ładowności wynoszącej 8 kg. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii – klasa energetyczna tego modelu to A++. Suszarka posiada czujnik FlexySense, który automatycznie wykrywa poziom wilgoci i dobiera optymalne temperatury, aby zapewnić jak najlepszy rezultat. Stopień suszenia możemy wybierać samodzielnie. Podczas pracy bęben porusza się w dwóch kierunkach, co zapobiega powstawaniu zagnieceń. Tkaniny wyjęte z urządzenia są więc od razu gotowe do umieszczenia w szafie. Do skuteczniejszego suszenia przyczyniają się także zakrzywione szklane drzwi systemu AquaWave i specjalnie zaprojektowane łopatki, które przy pomocy ruchu falowego przemieszczają ubrania wewnątrz bębna.

Suszarka do prania Beko posiada duży wyświetlacz elektroniczny, oświetlany wewnętrznie bęben, drzwi w rozmiarze XXL. Ma także 15 programów suszenia, m.in.: bawełna do prasowania, bawełna eco, bawełna do szafy, syntetyki do prasowania, syntetyki suche do szafy, wełna odświeżanie, kołdry/puchowe, outdoor/sport czy BabyProtect+ (delikatne pranie ubranek dziecięcych).

 • Rozmiar suszarki: 84,6 x 56,8 x 59,7 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 65 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 197/125 min

Suszarka do prania do 3000 zł

Bosch WTR87TW0PL

Suszarka do prania BOSCH WTR87TW0PL

Cena: 2 549 zł przejdź do sklepu

Ten model to suszarka do prania z pompą ciepła, która zapewnia wysoką wydajność suszenia przy niskim zużyciu energii – klasa energetyczna to A +++. Urządzenie jest w stanie zmieścić do 8 kg załadunku. Funkcja AutoDry zapewnia stały pomiar temperatury oraz wilgotności (za pomocą specjalnych czujników). Dzięki temu ubrania są chronione przed przegrzaniem i przesuszeniem. Bez obaw możemy suszyć delikatne tkaniny. Jak zapewnia producent, system SensitiveDrying umożliwia suszenie prania łagodnymi, podawanymi ze wszystkich stron podmuchami ciepłego powietrza, a także delikatne mieszanie ubrań za pomocą zakrzywionych, miękkich zabieraków, w bębnie o gładkiej powierzchni. Do dyspozycji mamy program Super 40’, który pozwala na suszenie ubrań w ciągu zaledwie 40 minut. Ta ostatnia opcja przeznaczona jest głównie do odzieży z włókien syntetycznych lub cienkich tkanin bawełnianych, które nie wymagają delikatnego suszenia.

Łącznie suszarka do prania BOSCH posiada 9 programów, m.in.: bawełna, syntetyki, koszule/bluzki, ciepły program czasowy, pierze/puch, ręczniki, wełna czy wietrzenie zimne. Poza tym, urządzenie wyposażono w elektroniczny wyświetlacz LED, wewnętrzne oświetlenie bębna oraz zabezpieczenie przed dziećmi.

 • Rozmiar suszarki: 84,2 x 59,8 x 59,9 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 64 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 200/125 min

Samsung Optimal Dry DV90T5240AE

Suszarka do prania Samsung Optimal Dry DV90T5240AE

Cena: 3 399 zł przejdź do sklepu

Samsung Optimal Dry to suszarka do prania kondensacyjna z pompą ciepła o ładowności 9 kg i klasie energetycznej A+++. Urządzenie automatycznie optymalizuje parametry suszenia dzięki zastosowanej funkcji Optimal Dry. Optymalne parametry suszenia dostosowywane są za pomocą 3 czujników (czujnik wymienników ciepła, czujnik wilgotności oraz czujnik temperatury), które monitorują wilgotność i dostosowują czas suszenia, dla uzyskania jak najlepszych rezultatów. Jeśli posiadamy również pralkę Samsung, możemy skorzystać z funkcji Auto Cycle Link (po połączeniu pralki i suszarki z internetem) – suszarka sama dobierze idealny cykl suszenia do zakończonego cyklu prania. A skoro mowa o łączności bezprzewodowej, warto wspomnieć, że suszarka do prania Samsung Optimal Dry może być sterowana za pomocą aplikacji SmartThings. Umożliwia ona kontrolowanie pracy suszarki z dowolnego miejsca. Co istotne, urządzenie analizuje to, w jaki sposób korzystać z suszarki i zapamiętuje oraz podpowiada wcześniejsze ustawienia.

Suszarkę można ustawić w dowolnym miejscu, dzięki opcji dostosowania kierunku otwierania drzwi – mogą one bowiem otwierać się z prawej lub z lewej strony. Urządzenie wyposażono w podświetlany bęben oraz 16 programów, m.in.: zimne powietrze, odzież wierzchnia, ręczniki, wełna, pościel, delikatne czy szybkie suszenie 35′.

 • Rozmiar suszarki: 85 x 60 x 60 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 63 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 220/140 min

LG ThinQ RC80V5AV5N

Suszarka do prania LG ThinQ RC80U2AV4D

Cena: 2 989 zł przejdź do sklepu

To wydajna i energooszczędna kondensacyjna suszarka do prania z pompą ciepła o ładowności 8 kg. Wysoka efektywność energetyczna i szybkie działanie jest możliwe dzięki zastosowanej technologii DUAL Inverter Heat Pump™ oraz klasie energetycznej A++. Do tego dochodzi także technologia Eco Hybrid™, która również umożliwia oszczędzanie energii. Każdy rodzaj tkanin może być suszony w bezpieczny i skuteczny sposób, bez zagnieceń. Allergy Care to specjalny program, który – jak deklaruje producent – usuwa 99,9% roztoczy kurzu domowego, mogących powodować alergie i problemy z układem oddechowym. Podobnie, jak wyżej opisany model, urządzenie można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej LG ThinQ. Z poziomu smartfona można wybierać ustawienia oraz programy.

Suszarka do prania LG ThinQ RC80U2AV4D posiada podświetlany bęben oraz 10 programów do wyboru: bawełna, mieszane, syntetyczne, ręczniki, antyalergiczny, szybki 30, ubrania sportowe, wełna, pościel oraz program własny.

 • Rozmiar suszarki: 85 x 60 x 69 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 64 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 181/124 min

Suszarka do prania do 4000 zł

Samsung Optimal Dry DV90T7240BT

Samsung Optimal Dry DV90T7240BT suszarka do prania

Cena: 3 389 zł przejdź do sklepu

Stylowa i innowacyjna suszarka do prania wyposażona w pompę ciepła o pojemności 9 kg i klasie energetycznej A+++. Funkcja Optimal Dry dostosowuje parametry suszenia – za pomocą specjalnych czujników urządzenie monitoruje wilgotność i dostosowuje temperaturę suszenia. Dzięki technologii Air Wash możemy odświeżać ubrania bez konieczności prania i używania detergentów. Nieprzyjemne zapachy są usuwane z tkanin wyłącznie za pomocą ciepłego powietrza. To idealne rozwiązanie, jeśli jakichś tkanin nie możemy uprać w pralce. Do dyspozycji użytkownika jest także program umożliwiający dezynfekcję ubrań, pościeli czy zabawek. Jak podkreśla producent, urządzenie usuwa bakterie, roztocza i alergeny w 99%. Co istotne, można korzystać z tej funkcji zarówno z załadunkiem mokrym, jak i suchym. Suszarka do prania Samsung Optimal Dry posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem. Aplikacja SmartThings pozwala wybierać ustawienia z dowolnego miejsca, ustalać harmonogram oraz wskazuje najlepszy cykl dla wybranego rodzaju tkanin.

Dany model został wyposażony inteligentny panel AI Control, w podświetlany bęben oraz 18 programów, m.in.: chłodne powietrze, ręczniki, wełna, Air Wash, Szybkie Suszenie 35′, Higiena, Silent Dry czy Program Super szybki.

 • Rozmiar suszarki: 85 x 60 x 60 cm (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 63 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 220/140 min

Bosch AutoClean WTX87M30PL

Suszarka do prania Bosch AutoClean WTX87M30PL

Cena: 3 999 zł przejdź do sklepu

Suszarka do prania Bosch AutoClean to wydajne i energooszczędne urządzenie, wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań. System AutoClean pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do wyczyszczenia filtra po każdym suszeniu. Tradycyjny filtr przy drzwiach zastąpiono automatycznym usuwaniem kłaczków i zanieczyszczeń, które gromadzą się w specjalnej szufladzie. Do tego dochodzi jeszcze SelfCleaning Condenser, czyli pierwszy wymiennik ciepła z systemem automatycznego samoczyszczenia podczas każdego cyklu. O odpowiednią ochronę tkanin zadba system AutoDry, który dobiera optymalne warunki potrzebne do wysuszenia tkanin (za pomocą czujników monitorujących temperaturę i stan wilgotności). Ciekawym udogodnieniem jest specjalny kosz do prania obuwia oraz wełny w delikatny sposób. Można zawiesić go we wnętrzu bębna, dzięki czemu tkanina jest tylko ogrzewana przez ciepłe powietrze, bez wirowania.

Dany model posiada oświetlany bęben, elektroniczny panel sterowania oraz 16 programów, m.in.: AntyAlergia, bawełna, koszule/bluzki, pierze/puch, delikatne, Super 40, sport/fitness, czy Suszenie wełny w koszu.

 • Rozmiar suszarki: 84,2 x 59,8 x 61,3 (W x S x G)
 • Deklarowany poziom hałasu: 62 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 215/132 min

Suszarka Electrolux EW9HEU278SP PerfectCare 900

Suszarka Electrolux EW9HEU278SP PerfectCare 900

Cena: 3 699 zł przejdź do sklepu

Suszarka Electrolux z serii Perfect Care 900 o pojemności 8 kg to model ogrzewany za pomocą pompy ciepła, dzięki czemu jest to sprzęt energooszczędny, a zarazem delikatny dla różnych tkanin. Dowód tego niech stanowi fakt, że urządzenie posiada klasę energooszczędności określoną na poziomie A+++, co jest aktualnie najwyższym możliwym stopniem. Jak podaje producent, roczne zużycie prądu wynosi 177 kWh, co przekłada się na 136,29 zł rocznie – oczywiście, w zależności od warunków umowy z dostawcą energii, ta wartość może ulegać zmianie.

Warto wiedzieć, że proces delikatnego suszenia jest tutaj wspierany przez liczne funkcje i technologie. Na początku należy omówić system CycloneCare z technologią 3DSense, który mają wpływ na to, że proces suszenia jest zawsze dostosowywany do rodzaju tkanin, jakie zostaną umieszczone we wnętrzu bębna. Dodatkowo, model Electrolux wyposażony jest w system DelicateCare, który (jak podaje producent) dopasowuje ilośc obrotów i temperaturę do rodzaju odzieży. Tutaj dowód stanowi certyfikat Woolmark Blue, który jest wydawany jedynie urządzeniom spełniającym konkretne wymagania. Gwarantuje on, że suszarka nie zniszczy ubrań, nawet tych, które na metkach posiadają oznaczenie „nie suszyć w suszarce” (np. z wełny lub jedwabiu).

Producent wyposażył urządzenie w kilkanaście programów suszenia, wśród których można wymienić: bawełna eco, bawełna, syntetyki, delikatny, higieniczny, wełna, pościel oraz mix.

 • Rozmiar suszarki: 63,8 x 59,6 x 85 cm
 • Deklarowany poziom hałasu: 65 dB
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 175 minuty / 135 minut