Najlepsze pralki 2023 – przegląd najciekawszych modeli

Jaką pralkę kupić, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu i który model będzie najlepszy? Przeglądamy najciekawsze propozycje produktowe z podziałem na kategorie cenowe. W rankingu wyodrębniliśmy pralki za 1500 zł, 2000 zł i 3000 zł. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i dowie się, którą pralkę kupić.

jaką pralkę kupić

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu i jedno z najważniejszych, jeśli chodzi o duże AGD. Aktualnie wybór tego typu sprzętów jest ogromny, a to z kolei utrudnia podjęcie odpowiedniej decyzji dot. tego, którą pralkę kupić. Tym bardziej, że łatwo trafić na słabej jakości sprzęt, który nie spełni naszych oczekiwać. Zakup pralki to spora inwestycja, dlatego warto to odpowiednio przemyśleć. Oprócz kwestii finansowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. A zatem, jaką pralkę kupić?

Jaką pralkę kupić i na co zwrócić uwagę?

Kupując pralkę, warto zadbać o kilka istotnych kwestii. Poniżej wymieniłam najważniejsze z nich.

1. Koszty eksploatacji pralki, czyli klasa energetyczna

Aby oszacować, jaki jest roczny koszt eksploatacji, zacznijmy od sprawdzenia etykiety energetycznej pralki. Znajduje się tam m.in. informacja dotycząca zużycia energii elektrycznej. Jest ona podawana w kWh (na 100 cykli prania) w standardowym programie (bawełna). Problem w tym, że w ciągu roku możemy zrobić mniej lub więcej prań, a do tego – korzystając z różnych programów i zakresów temperatury. Dlatego warto policzyć to, uwzględniając zużycie energii podczas jednego cyklu w trybie standardowym (taka informacja powinna być zawarta w karcie produktu). Następnie wystarczy pomnożyć tę wartość przez uśrednioną cenę jednej kilowatogodziny (ok. 0,60 zł). W ten sposób otrzymamy przybliżony koszt zużycia energii podczas jednego prania. Musimy jednak pamiętać, że zużycie prądu zależy także jeszcze od innych czynników, takich jak np. załadunek, tryb pracy, temperatura wody, rodzaj silnika czy dodatkowe funkcje. Dlatego ostateczny koszt eksploatacji zależeć będzie nie tylko od tego, jakiej klasy pralkę zdecydujemy się kupić.

2. Obroty podczas wirowania

Przyglądając się etykiecie energetycznej pralki, warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą prędkości obrotów urządzenia. Co prawda, na etykiecie widnieje tylko klasa efektywności wirowania (w skali od A do G), bez konkretnych parametrów, ale w specyfikacji produktu bez problemu znajdziemy takie dane. Zazwyczaj jest to od 600 do 1800 obrotów na minutę. Szybkie obroty wirowania zapewniają krótszy czas suszenia tkanin. Musimy jednak pamiętać, że nie każde ubrania mogą być wirowane z dużą prędkością, dlatego najlepiej wybrać pralkę, która posiada możliwość regulacji obrotów.

3. Rozmiar oraz pojemność pralki

Kolejna istotna kwestia, o której musimy pamiętać przy zakupie pralki, to przede wszystkim jej rozmiar. I chociaż poszczególne modele mają bardzo podobne wymiary, to czasem nawet kilka centymetrów różnicy może mieć znaczenie. Może się okazać, że w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie np. wybór pralki otwieranej od góry.

Poza tym, musimy określić, jak duża pojemność pralki jest nam potrzebna. Standardowa ładowność tych urządzeń to 6-7 kg. Przemyślmy przede wszystkim, ilu jest domowników oraz tkaniny i dzianiny o jakim składzie surowcowym będą prane najczęściej. Im więcej uda nam się załadować, tym rzadziej będziemy musieli uruchamiać nowy cykl prania, a to z kolei przełoży się na oszczędność energii. Oszczędną pralkę zawsze warto kupić.

4. Technologiczne rozwiązania

Warto przyjrzeć się, jakie funkcje i możliwości posiada wybrany model. Aktualnie nawet niedrogie pralki wyposażone są w szereg praktycznych rozwiązań, które decydują o jakości prania czy wygodzie użytkowania. Jedną z najpopularniejszych technologii stosowaną przez producentów pralek jest automatyczne dostosowywanie ilości wody oraz czasu prania w zależności od załadunku. Innym ciekawym udogodnieniem jest możliwość wkładania lub wyjmowania ubrań podczas prania. Warto również zwrócić uwagę, czy pralka posiada wbudowany wyświetlacz, na którym prezentowane są informacje dotyczące m.in. czasu trwania cyklu.

5. Programy i funkcje

Przed zakupem pralki warto przemyśleć, na jakich funkcjach i programach najbardziej nam zależy. To może być główny argument, który zaważy na decyzji, którą pralkę kupić. W wielu modelach oprócz podstawowych programów (bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatne) znajdziemy także te wyspecjalizowane, przeznaczone do prania konkretnych tkanin (np. ubranek dziecięcych czy pościeli). Zobaczmy także, czy pralka posiada takie opcje jak odświeżanie parowe, opóźnienie startu, programowanie czasowe czy blokada rodzicielska.

jaką pralkę kupić

Poniżej prezentuję najciekawsze modele pralek w wybranych kategoriach cenowych. W moim zestawieniu znalazły się modele, które cieszą się dużą popularnością oraz wysoką oceną wśród użytkowników. Pod uwagę brałam również omówione wyżej parametry techniczne, aby wyselekcjonować pralki o dobrej klasie energetycznej oraz zaawansowanych funkcjach. Dzięki temu łatwiej zdecydujesz, jaką pralkę kupić.

Pralki do 1500 zł

Pralka Whirlpool FFB6238WPL

Whirlpool FFB6238WPL jaką pralkę kupić

Pralka marki Whirlpool charakteryzuje się klasą energetyczną D i załadunkiem do 6 kg. Na etykiecie energetycznej znajduje się informacja, że zużycie prądu (100 cykli) wynosi 65 kWh. Natomiast zużycie wody na cykl to 43 litry. Pralka obraca się z prędkością 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania to B). W urządzeniu zastosowano technologię 6. Zmysł. Oznacza to, że pralka automatycznie wykrywa wielkość oraz rodzaj załadunku i dostosowuje parametry prania, aby osiągnąć najlepszy efekt. Ciekawa jest także funkcja FreshCare+. Dzięki niej, jeśli zapomnisz o wyciągnięciu ubrań po skończonym cyklu (nawet do 6 godzin), tkaniny będą tak samo świeże jak po natychmiastowym wyjęciu. Do dyspozycji mamy też technologię Clean+. Opcja ta pozwala dostosować cykl prania do poziomu zabrudzenia ubrań. Do wyboru mamy 3 tryby: Intensywny, Codzienny oraz Szybki. Pralka posiada 14 różnych programów, m.in.: 20 stopni, bawełna, delikatne, kołdry, jeans, wełna, program szybki czy pranie codzienne.

 • Rozmiar: 84,5 x 59,5 x 57,5 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 80 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Otwór załadunku: 34 cm
 • Dodatkowe funkcje: blokada rodzicielska, elektroniczny system wyważania wsadu, kontrola ilości piany

Cena: 1 499 zł przejdź do sklepu

Pralka Bosch Serie 4 WAN2418SPL

jaką pralkę kupić Bosch Serie 4 WAN2427GPL

Bosch Serie 4 WAN2418SPL to pralka o klasie energetycznej D. Maksymalny załadunek w przypadku tego modelu to 7 kg. Jak deklaruje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 69 kWh, natomiast zużycie wody to 45 litrów na cykl. Pralka pracuje z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę. Urządzenie posiada wbudowany sensor załadunku, który automatycznie dobiera odpowiednią ilość wody do wielkości prania, w zależności od obciążenia. Poza tym, wyróżnia się także systemem 3D AquaSpar. Dużym udogodnieniem jest tu też funkcja Start/Pauza, która umożliwia dorzucenie rzeczy do pralki w trakcie rozpoczętego już cyklu. Do dyspozycji mamy 15 programów, jak np.: koszule, jedwab, mix, sport, fitness, szybki 15’/30′, antyalergiczny czy pranie nocne.

 • Rozmiar: 84,8 x 59,8 x 55 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 74 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: program szybki, zabezpieczenie przed zalaniem

Cena: 1 489,99 zł przejdź do sklepu

Pralki do 2000 zł

Pralka Samsung WW70TA026AH

jaką pralkę kupić Samsung WW70TA026AH

W tej kategorii cenowej znalazła się też pralka Samsung WW70TA026AH o klasie energetycznej B oraz ładowności do 7 kg. Zużycie energii na 100 cykli prania wynosi 52 kWh, a wody 45 litrów na cykl. Maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Urządzenie zostało wyposażone technologię EcoBubble. To aktywna piana, która powstaje na samym początku prania. Jak podkreśla producent, odpowiada ona za skuteczne usuwanie zabrudzeń w niższych temperaturach. Dodatkowo, urządzenie uwalnia parę z dołu bębna, która przenika przez tkaniny. W ten sposób łatwiej wyczyścić nawet trudniejsze zabrudzenia. Nie zabrakło też funkcji automatycznego czyszczenia bębna za pomocą silnego strumienia wody. Co istotne, urządzenia samo zasygnalizuje, że wymaga konserwacji. W danym modelu znajdziemy 14 programów, m.in.: szybkie pranie, mix, delikatne, wełna, ekonomiczne,ciemne kolory, pościel, higien czy Eco (40-60 stopni).

 • Rozmiar: 85 x 60 x 55 cm (W x Sz x x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 72 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: program szybki, opóźnienie startu pracy, regulacja prędkości wirowania, timer

Cena: 1 679 zł przejdź do sklepu

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVPL

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVEU

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVPL to urządzenie o klasie energetycznej B oraz ładowności 9 kg. Jak zostało zaznaczone na etykiecie, dany model na 100 cykli prania zużywa 57 kWh. Zużycie wody wynosi natomiast 50 litrów na cykl. Prędkość wirowania to w tym modelu do 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Funkcja FreshCare+ pozwala utrzymać świeżość ubrań do 6 godzin po zakończeniu cyklu, np. gdy zapomnimy o wyjęciu upranych tkanin. Pralka Whirlpool automatycznie wykryje wielkość oraz rodzaj załadunku i zapewni osiągnięcie właściwych rezultatów i optymalnego zużycia energii. Wszystko to dzięki technologii 6. Zmysł. Do dyspozycji mamy także funkcje Steam Hygiene czy Steam Refresh. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za dezynfekcję za pomocą pary, bez środków chemicznych. Druga natomiast to opcja szybkiego odświeżania (bez konieczności prania) i wygładzania ubrań. Pralka posiada 14 programów, m.in.: bawełna, bawełna Eco, delikatne, sport, pranie codzienne, odświeżanie parowe, szybkie 30 min czy wełna.

 • Rozmiar: 85 x 59,5 x 63 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 78 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: pranie parowe, opóźnienie startu pracy, kontrola piany, kontrola zrównoważenia wsadu, łatwe prasowanie, blokada rodzicielska

Cena: 1 699 zł przejdź do sklepu

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

W tej kategorii cenowej warto zwrócić uwagę na model Samsung AddWash WW70T552DTW. To pralka o klasie energetycznej B oraz ładowności 7 kg. Jak podaje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 52 kWh, a ważone zużycie wody to 45 litrów na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Tym, co szczególnie wyróżnia tę pralkę, jest technologia EcoBubble, która pozwala na skuteczne pozbycie się plam nawet w niskich temperaturach. Wszystko dzięki aktywnej pranie, wnikającej w materiał i rozpuszczającej zabrudzenia. Pralka została też wyposażona w inteligentny panel AI Control, który ułatwi dostosowanie ustawień do sposobu, w jaki dany użytkownik korzysta z urządzenia. Co istotne, urządzenie posiada także moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować pralką z poziomu aplikacji mobilnej SmartThings. Pralka oferuje aż 22 programy, przeznaczone do różnych tkanin.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 55 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 72 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: pranie parowe, opóźnienie startu pracy, aktywna piana, Smart Control, regulacja prędkości wirowania, blokada rodzicielska

Cena: 1 999 zł przejdź do sklepu

Pralka LG Vivace V300 Steam F4WV308S6E

Pralka LG Vivace V300 Steam F4WV308S6E

LG Vivace V300 Steam to model o klasie energetycznej C i maksymalnym załadunku 8 kg. Jak możemy zobaczyć na etykiecie, dany model na 100 cykli prania zużywa 63 kWh oraz 48 litrów wody na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania A). Pralka została wyposażona w funkcję AI DD, która wykrywa ciężar wsadu oraz miękkość materiału i dobiera dla niego optymalne ruchy piorące. Jak podkreśla producent, technologia LG Steam usuwa aż 99,9% alergenów, takich jak roztocza mogące wywoływać alergie i problemy z oddychaniem (program Allergy Care z certyfikatem BAF). Do dyspozycji mamy 14 wyspecjalizowanych programów, takich jak np.: bawełna, eco, kołdry, antyalergiczny parowy, ubranka dziecięce parowo, odzież sportowa, ciche pranie czy szybki 14 minut. Pralka posiada czytelny duży wyświetlacz oraz pokrętło z metalicznym wykończeniem.

 • Rozmiar: 89 x 66 x 66cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 73 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: pranie wstępne, opóźnienie startu, blokada rodzicielska, wirowanie, wł./wył. sygnału dźwiękowego

Cena: 1 789 zł przejdź do sklepu

Pralki do 3000 zł

Pralka Electrolux EW8F328SP UltraCare 800

Pralka Electrolux EW8F328SP PerfectCare

Electrolux EW8F328SP UltraCare to pralka o klasie energetycznej C i ładowności 8 kg. Na 100 cykli prania zużywa 63 kWh oraz 47 litrów wody na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Co oznacza funkcja PerfectCare? Jest to specjalny system, który ma zapewniać idealne rezultaty nawet w niskiej temperaturze prania (30 stopni). Płyn zmiękczający i detergent są aktywowane jeszcze przed dodaniem do prania, w specjalnej komorze. Dzięki temu płyny te są lepiej rozprowadzone po tkaninach. Funkcja UltraWash umożliwia pranie poniżej godziny bez pogorszenia wydajności. Nie zabrakło również programu antyalergicznego czy możliwości automatycznego dostosowywania parametrów cyklu, w zależności od wielkości ładunku. Pralka została wyposażona również w funkcję Eco TimeManager, która umożliwia dostosowanie długości cyklu prania do potrzeb użytkownika. Do dyspozycji mamy łącznie 11 programów, m.in.: antyalergiczny, kołdra, jedwab, wełna plus, odzież zewnętrzna, denim czy UltraWash.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 64,7 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 73 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: opóźnienie startu, sensor załadunku bębna, blokada rodzicielska

Cena: 2 299 zł przejdź do sklepu

Pralka Haier I-Pro 7 HW80-B14979

Pralka Haier I-Pro 7 HW80-B14979

Pralka Haier I-Pro 7 HW80-B14979 to jedna z najdroższych propozycji w tym zestawieniu. Urządzenie posiada klasę energetyczną A oraz ładowność 8 kg. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii. Jak wynika bowiem z etykiety, jest to 47 kWh na 100 cykli. W porównaniu z innymi modelami, zużywa również stosunkowo mało wody na jeden cykl – 44 litry. Prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Pralka została wyposażona w funkcję Refresh, która pozwala odświeżać garsonki, marynarki czy sztuczne futra w 20 minut. Możemy skorzystać także z opcji i-Time, umożliwiającej dostosowywanie czasu prania w zależności od indywidualnych potrzeb, także już po rozpoczęciu cyklu. Dany model posiada także technologię Anti-Bacterial Treatment – jak zaznacza producent, usuwa ona do 99,7% zarazków. Do dyspozycji mamy także funkcję Easy Iron, dzięki której ilość zagnieceń ma zostać zredukowana nawet o 80%. Co istotne, silnik Direct Motion posiada 15-letnią gwarancję. W urządzeniu znajdziemy 14 programów prania.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 46 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 69 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: możliwość skrócenia czasu prania, pranie intensywne (odplamianie), start/pauza, dodanie pary do cyklu, oświetlenie bębna

Cena: 2 489 zł przejdź do sklepu

Pralka Samsung EcoBubble WW10T504DAE

Pralka Samsung EcoBubble WW10T504DAE

Pralka Samsung EcoBubble WW10T504DAE to urządzenie o klasie energetycznej A i maksymalnym załadunku aż 10,5 kg. W tej cenie ciężko znaleźć lepszej jakości sprzęt o takich parametrach. Jak zostało oznaczone na etykiecie pralka zużywa 52 kWh na 100 cykli prania oraz 53 litry wody na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Dany model został wyposażony w szereg zaawansowanych technologii oraz funkcji. Do jednych z nich należy system EcoBubble, który odpowiada za skuteczne pozbywanie się zabrudzeń nawet w niskich temperaturach. W powyżej opisanym modelu marki Samsung przedstawiłam, na czym ta funkcja polega. Tym, co charakteryzuje najnowsze pralki Samsung, jest moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest obsługiwanie pralki z poziomu aplikacji mobilnej Smart Things. Poza tym, zaskakuje ilość programów, bo mamy ich tu aż 22.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 60 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 72 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe funkcje: aktywna piana, opóźnienie startu, Mój Program, para, szuflada StayClean blokada rodzicielska, pranie wstępne

Cena: 2 599 zł przejdź do sklepu

Decydując się na pralkę, warto od razu pomyśleć o zakupie dopasowanej suszarki do ubrań. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyjcie do naszego materiału: Jaka suszarka do prania 2023 – ranking najlepszych modeli