Lubisz się napić espresso i interesuje Cię wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat? Dobrze trafiłeś.

Jest wiele reguł określających, czym jest espresso. Espresso to kawa zaparzana w ekspresie ciśnieniowym, ale jest to także metoda przygotowania i ekstrakcji (wydobycie smaku). Poprawnie zaparzone espresso będzie miało na górze cremę czyli orzechowo-brązową piankę.

Czym jest espresso i jak je przygotować

Istnieją kawy i mieszanki kaw specjalnie zaprojektowane do espresso. Idealnie nadają się kawy o ciemnym stopniu wypalenia. Idealne espresso jest wówczas, gdy otrzymujemy stosunek 1:2, czyli z jednej dawki zmielonej kawy otrzymamy dwukrotnie więcej naparu – z 20 gram mielonej kawy powinniśmy otrzymać 40 gram napoju. Istotny jest także stopień zmielenia ziaren, najlepiej wybrać drobny. Im ziarna są grubiej zmielone tym napar będzie miał mniej intensywny smak i aromat, po prostu będzie delikatniejszy. Bardzo ważną kwestią jest ilość użytej kawy do zaparzenia napoju.

Ciekawe informacje o automatycznych ekspresach znajdziesz w artykule: Jaki automatyczny ekspres do kawy do 1500 zł? Najlepsze modele ciśnieniowe. Zapraszamy do lektury.

Woda – powinna być bardzo świeża. Jeśli woda w pojemniku jest już powyżej 48 godzin należy ją wymienić. Jeżeli z naszego kranu płynie woda o dużej zawartości składników mineralnych, tzw. twarda, to najlepiej zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, z którego będziemy dolewać wodę. Dzięki temu kamień nie będzie osadzał się wewnątrz ekspresu i dłużej nam posłuży. O tym jaką mamy wodę dowiemy się używając paska testowego, zwykle są dołączone do urządzenia.

Odmiany espresso

Istotna jest tu proporcja kawy i wody. Espresso samo w sobie może być gotowym kawowym napojem, ale może też być bazą do pozostałych odmian kaw. My jednak skupiamy się na małej czarnej:

 • ristretto (corto) – najmniejsza porcja kawy i najbardziej intensywna (10 – 20 ml)
 • lungo – tzw. przedłużone espresso z dodaną niewielką porcją wody
 • doppio – to podwójne espresso, mieszczące się w jednej filiżance
 • trippio – potrójna porcja kawy w jednej filiżance

Co zrobić, aby się napić idealnego espresso?

 • Rozgrzej ekspres do kawy, tak by osiągnął temperaturę 88oC do 94oC
 • Zmiel drobno kawę
 • Ubij w kolbie zmielone ziarna
 • Zaparz espresso
 • Podaj ze szklanką wody lub spienionym mlekiem.

Rodzaje ekspresów

Bardzo upraszczając sprawę, na rynku dostępne są ekspresy: przelewowe, kapsułkowe lub ciśnieniowe. Ekspresy przelewowe są dla tych, którzy lubią zaparzyć w dzbanku jedną większą porcję kawy na raz, delektując się nią potem przez cały dzień. To także wygodne rozwiązanie podczas spotkań w gronie znajomych lub wśród pracowników, kiedy można poczęstować z jednego dzbanka wiele osób. Warto wiedzieć, że są na rynku ekspresy przelewowe, które nie mają szklanego naczynia, ale wygodny termos, który długo zachowuje odpowiednią temperaturę naparu. Jeszcze jedną ciekawostką związaną z tymi urządzeniami jest fakt, że niektóre modele mają wbudowany młynek, a więc można się napić kawy ze świeżo zmielonych ziaren.

Ekspresy kapsułkowe to świetny wybór dla tych, którzy doceniają różne dodatki, dzięki czemu mogą odkrywać nowe smaki, na przykład kawę o smaku wanilii lub z nutą orzechową. Jednak przede wszystkim w urządzeniach tych z powodzeniem można zaparzyć klasyczne espresso. To wszak podstawa wszystkich napojów kawowych. Używając kapsułki z mlekiem (ba, nawet spieniając mleko w niektórych modelach) można przygotować specjały z gęstą pianką. Urządzenia te umożliwiają przygotowanie także czekolady na gorąco lub herbaty.

Natomiast ekspresy ciśnieniowe mogą być w pełni zautomatyzowane lub półautomatyczne. Automatyczny ekspres ciśnieniowy, to świetny wybór dla tych osób, które doceniają powtarzalny smak każdej kawy, którą możemy wybrać na pulpicie za pomocą jednego dotyku. Zwykle istnieje możliwość ustawienia odpowiednich regulacji tak, by espresso smakowało idealnie. Wybieramy moc i temperaturę naparu, ilość użytej kawy do przygotowania jednej porcji, a nawet ilość wody. Często urządzenia te posiadają wbudowaną pamięć, którą można przypisać do odpowiedniego użytkownika. Dzięki temu, raz wybrane ustawienia zostają „zapamiętane”, a my kolejną małą czarną przygotujemy dotykając zaledwie jednego przycisku. Należy także wspomnieć o tym, że zwykle urządzenia te posiadają funkcje automatycznego czyszczenia przed i po każdym uruchomieniu.

Urządzenia kolbowe, są przeznaczone dla tych użytkowników, którzy lubią eksperymentować samodzielnie z ilością użytej wody, stopniem zmielenia ziaren lub regulacją temperatury. Dozując odpowiednią porcję mielonych ziaren do kolby można przygotować espresso o odpowiedniej intensywności, zgodnej z własnymi preferencjami. Warto wiedzieć, że niektóre ekspresy kolbowe umożliwiają także korzystanie z saszetek E.S.E. Są to gotowe, sprasowane krążki, które wkłada się do kolby. Można w ten sposób zaoszczędzić kilka chwil w sytuacji, kiedy chcemy się napić szybko aromatycznej małej czarnej, ale nie mamy czasu na mielenie kawy.

Jeżeli interesuje Cię ten temat więcej informacji znajdziesz tutaj, w artykule Poradnik – ekspres do kawy, jaki model wybrać?

Decydując się na konkretny model, powinniśmy wziąć pod uwagę ilość bojlerów, czyli jak szybko ciśnienie zostanie wznowione, a ekspres przygotuje się do parzenia kolejnej porcji naparu. Jednobojlerowe – to podstawowy typ. Wewnątrz ekspresu znajduje się jeden zbiornik z wodą, który nagrzewa się w czasie między 10 – 15 minut. Bojler z wymiennikiem ciepła – działa na zasadzie wymiany ciepła, które oddaje do przepływającej wody. Woda ta osiąga temperaturę 93oC i jest idealna do parzenia. Dwubojlerowe (multi bojler) – posiada dwa odrębne zbiorniki na wodę, których praca jest niezależna od siebie.

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się ekspres do małej czarnej?

Temperatura parzenia jest niezwykle istotna. Kawa zaparzana wrzątkiem – wodą o temperaturze 100°C – niestety traci na smaku i zapachu. Najlepsza temperatura do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym to ta powyżej 90°C, do 96°C, dzięki czemu w naparze można wyczuć naturalną słodycz, aromat jest w pełni rozwinięty przy zachowanym balansie kwaskowatości. Zbyt wysoka temperatura może wydobyć zbyt wiele goryczy i kawa będzie po prostu niesmaczna, zbyt niska nadmiernie podkreśli kwaskowatość.

Profesjonalni bariści podają, że minimalne ciśnienie, jakie powinien wygenerować ekspres, by zaparzyć małą czarną to 9 bar. Modele dobrej klasy wytworzą ciśnienie 15 – 19 bar. Takie ciśnienie gwarantuje, że z ziaren, w krótkim czasie (około 20 sekund) zostanie wydobyty najlepszy smak i aromat. Na powierzchni espresso powstanie także charakterystyczna delikatna pianka – crema.

Nie chcesz ekspresu automatycznego? Będzie Ci potrzebny młynek

Pod względem działania możemy wyróżnić młynki udarowe i żarnowe. Młynek udarowy (nożowy) mieli dzięki wirującym ostrzom, niestety szybko nagrzewa się, co może mieć bezpośredni wpływ na smak, napój może być gorzki. Młynek żarnowy w momencie obrotu ściera ziarna pomiędzy dwoma wyposażonymi w ząbki powierzchniami. Dzięki temu szybciej otrzymujemy mieloną kawę, a samo urządzenie nie nagrzewa się.

Jakie są rodzaje młynków?

Pod względem materiału, z którego są wykonane, możemy zdecydować się na młynek stalowy lub ceramiczny. W obu istnieje możliwość regulacji stopnia zmielenia ziaren. Młynek stalowy jest trwały i mniej podatny na uszkodzenia, natomiast ostrza w tym młynku są niezwykle ostre, dzięki czemu kawa po zmieleniu na odpowiednią strukturę. Minusem używania tego typu młynka jest to, że w czasie przygotowywania wielu kaw w krótkim czasie, nagrzewa się. Dlatego jeśli decydujemy się na wersję stalową, to należy szukać młynków żarowych. Młynek ceramiczny jest kruchy i może szybciej ulec uszkodzeniu. Jego ostrza nie są tak bardzo ostre jak w młynku ceramicznym, przez co kawa może zawierać więcej pyłu, co może obniżyć walory smakowe. Zaletą jest, że nie nagrzewa się oraz cicho pracuje.

Decydując się na wybór konkretnego modelu ekspresu najlepiej wybierać taki, który będzie wyposażony w żarnowy młynek stalowy.

Młynek do kawy Eldom MK170

Młynek do kawy Eldom MK170 o mocy 200 W to urządzenie wyposażone w żarna, które zmielą ziarna na pożądaną grubość. Jednorazowo młynek Eldom MK170 może zmielić od 2 do 12 porcji kawy. Pojemnik na ziarna mieści ich aż 250 g. Urządzenie objęte jest 24 miesięczną gwarancją.

Cena: 149,00 zł Przejdź do sklepu

Obsługa i czyszczenie ekspresu

Warto poświęcić tej kwestii uwagę, aby potem cieszyć się z zakupu. Właściwe czyszczenie ekspresu przedłuża jego żywotność, zapewnia prawidłowe działanie, ale przede wszystkim mała czarna będzie zawsze wyśmienicie smakować.

Blok zaparzający – składa się z wielu mniejszych części i powinien być regularnie czyszczony. Są urządzenia, w których blok czyści się automatycznie i jest nie demontowany. Należy wówczas korzystać z dostępnej w ekspresach funkcji automatycznego płukania po każdym parzeniu. Jest to niezwykle ważne, gwarantuje bowiem, że każda kolejna kawa zawsze będzie smakowała tak samo. W innych ekspresach blok zaparzający ten można samodzielnie wyjmować i myć pod bieżącą wodą – należy to czynić co najmniej raz w tygodniu. Należy go też smarować (raz na dwa miesiące) przeznaczonym do tego smarem spożywczym, aby wszystkie elementy płynnie ze sobą pracowały.

Pojemnik na fusy, taca ociekowa – należy czyścić często i regularnie, co najmniej dwa – trzy razy w tygodniu. Chodzi o to, by zapobiec rozwojowi pleśni. Pojemnik na wodę należy przepłukiwać za każdym razem przed uzupełnieniem poziomu wody (najlepiej codziennie). Jeśli znajduje się w nim filtr to należy go wcześniej usunąć, a po umyciu ponownie zamontować. Większość ekspresów wyposażona jest w program automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Czynność tę należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle raz na 2-4 tygodni.

Ekspres ETA Stretto 218090000

Kolbowy ekspres Eta Stretto idealnie zaparzy jedno lub dwa espresso jednocześnie. Posiada funkcję podgrzewania filiżanek, co jest ważne, kiedy lubimy się napić ciepłego espresso. Istnieje możliwość regulacji ilości zaparzanej kawy oraz ilości użytej wody, więc małą czarną można dostosować idealnie do własnych preferencji. Z pomocą tego urządzenia możesz także przygotować ulubioną herbatę.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: spienianie mleka, gorąca woda, regulacja ilości zaparzanej kawy, wskaźnik poziomu wody, blokada kapania, podgrzewanie filiżanek
 • Pojemnik na wodę: 0,75 l
 • Wymiary: 45,5 x 14,5 x 31 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 449,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Bosch Tassimo My Way 2 TAS6503

Ekspres Bosch Tassimo My Way wykorzystuje system kapsuł Tassimo, które gwarantują smak idealnego espresso. Jest urządzeniem o niewielkim rozmiarze i przeznaczony jest do parzenia włoskiego espresso i czarnej kawy. Obsługa ekspresu jest bardzo prosta, wystarczy włożyć wybraną kapsułkę do ekspresu i już po chwili można cieszyć się ulubionym napojem w filiżance. Urządzenie automatycznie wyłącza się po zakończonej pracy.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Regulacja ilości zaparzanej kawy, Regulacja mocy kawy, One Touch Cappuccino, Automatyczne wyłączanie, Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
 • Pojemnik na wodę: 1,3 l
 • Współpracuje wyłącznie z systemem kapsuł Tassimo
 • Wymiary: 32,5 x 23 x 29 cm

Cena: 279,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres DeLonghi Dedica Style EC685.BK

Do kolby ekspresu DeLonghi EC685.BK można wsypać zmielone ziarna kawy lub włożyć saszetkę E.S.E., co przyspiesza przygotowanie małej czarnej. Warto zwrócić uwagę, że filiżanki można ułożyć na podgrzewaczu, dzięki czemu przygotowywane espressobędzie miało odpowiednią temperaturę. Ekspres umożliwia przygotowanie dwóch filiżanek naparu jednocześnie. Dzięki double drip tray, możemy napić się kawy z kubka do wysokości 12 cm. Ekspres wyposażony jest w dyszę spieniającą mleko, więc można przygotować sobie także mleczne specjały.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Wskaźnik poziomu wody, Spienianie mleka, Double drip tray, Funkcja Moja Kawa, Automatyczne wyłączanie
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,1 l
 • wymiary: 33 x 14,9 x 30,5 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące, Door To Door

Cena: 729,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Beko CEG3192B

Automatyczny ekspres Beko wyposażony jest w stalowy młynek żarnowy z możliwością regulowania stopnia zmielenia ziaren. Urządzenie może przygotować Espresso i Espresso Doppio. Dostępna jest także gorąca woda, dzięki czemu możemy zaparzyć ulubioną herbatę. Dla smakoszy mlecznych specjałów ekspres wyposażony jest w dyszę spieniająca mleko. Duży pojemnik na wodę (1,5 l) daje możliwość przygotowania wielu aromatycznych kaw bez ciągłego kontrolowania stanu wody. Warto wiedzieć, że można przygotować kawę w wysokim kubku (14 cm).

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Regulacja ilości zaparzanej kawy, Spienianie mleka, Parzenie wstępne, Automatyczne wyłączenie, Dostosowanie wielkości napoju, Funkcja oszczędzania energii, Automatyczne płukanie po każdym włączeniu, Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,5 l
 • Pojemność zbiornika na kawę: 150 g
 • Wymiary: 18 x 32 x 41 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 1 199,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres ciśnieniowy Saeco Lirika RI9840/01

Ekspres Saeco Lirika wyposażony jest młynek, w którym można wybrać odpowiedni dla siebie stopień zmielenia. Ekspres Lirica RI9840/01 umożliwia jednoczesne przygotowanie dwóch filiżanek espresso. Aby móc smakować napoje mleczne wystarczy spienić mleko w puszystą piankę przy pomocy dyszy. Ekspres wyróżnia się dużym zbiornikiem na wodę o pojemności aż 2,5 l, natomiast pojemnik na ziarna mieści ich aż 500 g.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Spienianie mleka, Regulacja mocy kawy, Automatyczne wyłączenie
 • Pojemność zbiornika na wodę: 2,5 l
 • Pojemność zbiornika na kawę: 500 g
 • Wymiary 42,9 x 21,5 x 37 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 1288,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres kolbowy ETA Baricelo 718190000

Ekspres kolbowy ETA Baricelo 718190000 to stylowo prezentujące się urządzenie. Wyposażone jest w młynek do kawy z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren. Posiada możliwość ustawienia ilości zaparzanej kawy, dzięki czemu Twoje espresso będzie miało idealną moc. Wyposażony w funkcję parzenia dwóch kaw jednocześnie.

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność zbiornika na wodę: 2,8 l
 • Pojemność zbiornika na kawę: 280 g
 • Regulacja ilości zaparzanej kawy: tak
 • Parzenie dwóch kaw jednocześnie: tak
 • Wymiary: 38 x 34,5 x 41,5 cm

Cena: 1999,00 zł Przejdź do sklepu

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.