Ekspres kapsułkowy – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Ekspres kapsułkowy. Ilu zwolenników tylu przeciwników. Przedstawiamy rzetelne za i przeciw.

Ekspresy kapsułkowe to temat szeroki jak rzeka. Są wygodne i szybkie. Możemy wybierać i przebierać spośród wielu dostępnych możliwości smakowych kaw, ale nie tylko my – dorośli. Dzieci także mogą wybrać dla siebie ulubiony napój: czekoladę na gorąco, kakao lub herbatę. Ekspresy te posiadają wielu fanów, ale także krytyków. Ile gustów tyle opinii, a o gustach się nie dyskutuje. Bo najważniejsze jest to, aby napić się ulubionej kawy (i nie tylko) z największą przyjemnością. Postaramy się rozpracować kapsułki i ekspresy na wszystkie strony dając Państwu informację o plusach i minusach tych urządzeń.

Ekspresy kapsułkowe wymagają, jak sama nazwa wskazuje, użycia kapsułek. To właśnie w nich zamknięte jest całe dobro, czyli prawdziwa kawa mielona. Kapsułki oprócz zmielonych ziaren mogą zawierać także inne dodatki, takie jak: cukier, mleko w proszku, aromat lub czekoladę. Dzięki temu otrzymujemy takie możliwości, jakich nie oferuje żadna inna grupa ekspresów – radość smakowania kawy w różnych odsłonach. Aby przygotować kawę z ekspresu wystarczy wykonać dosłownie kilka czynności, by już już po chwili cieszyć się wspaniałym i pobudzającym naparem. Należy tylko wybrać odpowiednią kapsułkę, idealnie dostosowaną do pory dnia lub nastroju i włączyć przycisk uruchamiający pracę ekspresu. I to wszystko. Smacznego :-).

kawa, ekspres kapsułkowy

Za co kochamy ekspresy kapsułkowe

Przystępna cena – wybierając jeden z najtańszych modeli możemy stać się posiadaczami urządzenia wydając jedynie około 200 zł. Oczywiście im więcej ma dodanych funkcji na przykład: system spieniający mleko lub możliwość tworzenia własnych receptur tym cena jest wyższa.

Oszczędność czasu – aromatyczną kawą, bez fusów możemy cieszyć się już po kilkudziesięciu sekundach od naciśnięcia przycisku. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, by już po chwili cieszyć się intensywnym aromatem klasycznego espresso lub bogactwem aromatów smakowej kawy.

Szybki czas nagrzewania – ekspres zwykle nagrzewa się osiągając gotowość do pracy w ciągu 30 sekund. W podobnie krótkim czasie otrzymujemy gorący napar.

Wybór kapsułki – można wybierać pomiędzy kawą o różnej intensywności, wzbogaconej w aromaty wydobywającej różne smaki. Ale można także degustować czekoladę na gorąco lub herbatę.

Kawa z mlekiem – już nie musisz pamiętać o konieczności kupowania mleka w kartonie lub butelce, Wystarczy, że użyjesz dwóch kapsułek, jednej z kawą i drugiej z mlekiem, by w krótkim czasie delektować się mlecznym napojem.

Łatwość obsługi – zwykle ogranicza się do włączenia ekspresu, włożenia kapsułki i naciśnięcia przycisku uruchamiającego pracę urządzenia. To tyle. Oczywiście są też inne konieczne czynności, które trzeba wykonać co jakiś czas, jak: nalanie wody do pojemnika lub usunięcie ze zbiornika zużytych kapsułek.

Regulowana i wyjmowana podstawka – to proste rozwiązanie problemu, kiedy lubimy się napić kawy z dużego kubka. Po prostu wyjmujemy podstawkę i już możemy parzyć kawę w swojej ulubionej porcelanie. Podstawkę taką można także unosić do góry, dzięki czemu unikniemy rozchlapania kawy, a my możemy napić się espresso w estetycznej, czystej filiżance.

Czystość – stosowanie kapsułek sprawia, że pozbywamy się problemu wszędobylskich drobinek kawy, które przedostają się do zakamarków i trudno je usunąć. Zwykle ekspresy kapsułkowe są też wyposażone w funkcję sygnalizującą potrzebę odkamieniania. Wówczas wystarczy tylko uruchomić odpowiedni program czyszczenia i odkamieniania.

Element wystroju – decydując się na konkretny model urządzenia możemy wybrać taki, który swoim designem wpasuje się nam w wystrój mieszkania. Nie będzie więc jakimś sprzętem, lecz może stanowić element wystroju wnętrza. Na przykład może świetnie się wkomponować w miejsce obok witryny z filiżankami, podkreślając tym samym, że jest to kawowy kącik.

Ekspres na eventy, konferencje lub spotkania towarzyskie – to doskonały wybór, jeśli jesteś organizatorem spotkania większej grupy osób. Wystarczy wyłożyć na tacach kapsułki z różnymi rodzajami kaw lub herbat, a goście szybko i sprawnie sami się obsłużą. Odpada problem organizowania termosów z herbatą i kupowania ciężkich kartonów z mlekiem. Unikniemy też problemu rozchlapania różnych płynów, a wokół będzie czysto i schludnie.

Kawa, ekspres kapsułkowy

Kapsułki

Kapsułki to małe cylindryczne lub kuliste opakowania, w których mieści się około 5-7g świeżo mielonych, sprasowanych ziaren. Hermetyczne opakowanie gwarantuje, że do wnętrza kapsułki nie przedostaje się wilgoć ani powietrze, dzięki czemu kawa może długo zachować swoje właściwości.

Jak wygląda proces parzenia? Kiedy kapsułka zostaje włożona do ekspresu w wieczku igła robi niewielki otwór (lub kilka, w zależności od modelu). Do wnętrza tłoczona jest woda pod ciśnieniem sięgającym nawet 15 barów. Dzięki takiej wartości ciśnienia, kawa uzyskuje najlepszy smak i aromat oraz perfekcyjną piankę. Czas kiedy gorąca woda przepływa przez kawę trwa tylko krótką chwilę, za to powstający ekstrakt jest pełen mocy.

Kapsułki do różnych modeli wyglądają nieco inaczej. Różnią się kształtem, wielkością oraz technologią perforacji. To oznacza, że kapsułki będą dobrze – tylko i wyłącznie – działały w urządzeniu, do którego są przeznaczone. Należy pamiętać, że decydując się na ekspres z konkretnej firmy, tym samym zgadzamy się na kupowanie dedykowanych kapsułek do naszego urządzenia. Wielkość kapsułki (duże, średnie oraz małe) – dostosowują ilość kawy do tego, na co masz aktualnie ochotę – małe espresso (25 -40 ml, 80 ml) czy duża szklanka (110 ml, 150 ml lub 230 ml). Firma produkująca kapsułki, Nespresso, produkuje aż 5 różnych wielkości. Każda z tych kaw będzie miała odpowiednią intensywność, aromat oraz smak.

Tak jak wspominałam, ekspresy kapsułkowe oferują mają takie możliwości, jakich nie daje żadna inna grupa tych urządzeń. Mam na myśli szeroką ofertę smaków i aromatów, dzięki czemu można delektować się codziennie inną kawą. Do wyboru są:

 • kapsułki z porcją mielonej kawy – regulując ilość wody zaparzymy espresso, espresso lungo, espresso barista lub americano
 • kapsułki z dodatkiem mleka w proszku – uzyskamy kawę z mlekiem
 • kapsułki kawowo-smakowe – z dodatkiem aromatów, nadających smak, na przykład: czekolada, toffi, wanilia
 • kapsułki z kawą bezkofeinową
 • kapsułki wypełnione mlekiem – używa się ich razem z kapsułką z kawą, aby delektować się latte macchciato lub cappucino
 • kapsułki zawierające kakao lub czekoladę – jako opcja dla dzieci
Nescafé Nesquik (Duża paczka) 30 kapsułek do Nescafé Dolce Gusto
Kapsułki Tassimo Milka Gorąca czekolada 240g

Eko kapsułki

Na rynku dostępne są także kapsułki wielorazowe (eko kapsułki), których, jak sama nazwa wskazuje, możemy wielokrotnie używać. Związane jest to z ekologią i dbałością o środowisko. Pomimo wygody jaką oferują kapsułki, należy pamiętać, że każdorazowo po zrobieniu kawy pozostaje kapsułka, którą wyrzucamy do śmieci. Można kupować te, które wykonane są z aluminium, a więc podlegają w 100% recyklingowi. Drugim eko-wyborem jest zakup kapsułek wielorazowych. Kapsułki takie napełniamy zmieloną kawą, ubijamy i nakrywamy wieczkiem. Po użyciu wyrzucamy fusy, całość myjemy i ponownie używamy. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że takie kapsułki absorbują nasz czas i to, co miało być łatwe i szybkie, już takim nie jest.

Kapsułki Wielokrotnego Użytku X4 Nescafe Dolce Gusto
Młynek elektryczny do kawy KRUPS GX204D

Kapsułki do recyklingu

Kapsułki, te które wykonane są z aluminium, są bezpieczne dla środowiska, ponieważ materiał ten można wielokrotnie powtórnie przetwarzać. Niestety, większość jest wykonana z połączenia aluminium i plastiku, które nie nadają się do recyklingu. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji. Firma Nescafe Dolce Gusto oferuje odbiór zużytych kapsułek zapakowanych w specjalną torbę do recyklingu. Wystarczy zamówić darmową usługę, a kurier bezpłatnie odbierze od nas pełną torbę zużytych kapsułek.

TORBA DO RECYKLINGU
ODBIÓR ZUŻYTYCH KAPSUŁEK

Wady kapsułek

Kawa, która znajduje się zamknięta we wnętrzu niestety, nie może konkurować z aromatem świeżo mielonych ziaren. Nie zawsze mamy dostęp do informacji, kiedy i gdzie była wypalana kawa oraz ile minęło czasu od jej zmielenia. Decydując się na konkretny model ekspresu, jesteśmy poniekąd zobligowani do używania kapsułek dedykowanych specjalnie dla danego modelu. Można jednakże znaleźć tańsze zamienniki, które są pewnego rodzaju alternatywą, dla odkrywania nowych smaków.

Istotna jest kwestia naszego zdrowia. Chodzi mi tutaj o Bisfenol A (BPA), substancję, która w niekorzystny sposób wpływa na nasze zdrowie. Pochodzi z plastikowych elementów kapsułek. Druga sprawa, dotyczy samego składu kawy smakowej, która może być wzbogacana o cukier, aromaty lub tłuszcze utwardzone. Dlatego warto zapoznać się szczegółowo, z czego zbudowane są same kapsułki oraz jaki jest ich skład, aby nasza kawa była zdrowa dla naszego organizmu.

Kawa zapakowana w kapsułki jest znacznie droższa, od tej kupowanej w paczce. Przeciętny koszt jednej kapsułki waha się od 1 zł do 2 zł, co oczywiście jest uzależnione od ilości kapsułek w jednym dużym opakowaniu. Jeżeli w opakowaniu będzie 10 kapsułek, w uśrednionej cenie 1,50 zł to zapłacimy za 60 gram kawy 15 zł. Jeżeli kupimy 1 kg kawy ziarnistej za 100 zł, to koszt kawy użytej do parzenia 1 filiżanki wyniesie 60 gr. Czyli 10 kaw – 60 gram kawy – kosztuje nas 6 zł. Trzeba mieć na uwadze ile będziemy wydawać tygodniowo lub miesięcznie na zakup nowych kapsułek, ponieważ będziemy te koszty ponosić regularnie.

Jak przechowywać kapsułki?

Kapsułki mogą być piękną ozdobą kuchni, salonu lub kącika kawowego. Zaletą szklanych naczyń lub metalowych koszyków jest przede wszystkim niebanalna ekspozycja kapsułek oraz porządek. Metalowe pojemniki na kapsułki mają najróżniejsze kształty, stając się elementem wystroju wnętrza, wyróżniającym i przyciągającym wzrok. Mogą także przyjąć formę stojaka – prezentują się wówczas prosto i elegancko. Pięknie wyglądają także słoje, pojemniki lub kule wykonane ze szkła. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest sposób na przechowywanie kapsułek w szufladce, która równocześnie może być podestem, na którym ustawimy ekspres kapsułkowy. Organizery takie mogą być wykonane z metalu, szkła lub bambusa.

Obsługa ekspresów kapsułkowych

Jak już wyżej wspominaliśmy obsługa ekspresów kapsułkowych jest niezwykle prosta. Zwykle wystarczy włączyć urządzenie, które powinno rozgrzać się w czasie do 30 sekund. Następnie wkładamy wybraną kapsułkę w odpowiednie miejsce (do szufladki lub komory) i włączamy przycisk rozpoczynający pracę urządzenia. Już po krótkiej chwili możemy cieszyć się małą czarną w filiżance. Pamiętamy o usunięciu zużytej kapsułki, gdyż może stać się siedliskiem bakterii i zarazków.

Jeżeli jesteśmy smakoszami mlecznych kaw potrzebujemy użyć dwóch kapsułek. Zaczynamy od kapsułki z mlekiem. Jeśli jest na niej napis „shake” to należy najpierw lekko wstrząsnąć zawartością. O tym ile ma być mlecznego napoju w szklance dowiemy się z opakowania, zwykle jest to około 150 – 200 ml. Następnie wkładamy kapsułkę z kawą i zaparzamy, tak, by uzyskać pełną aromatu latte macchiato lub cappuccino. Można oczywiście regulować ilość mlecznego napoju, na przykład przez jego mniejszą ilość, co wpłynie na bardziej intensywny smak kawy.

Woda

To, jakiej używamy wody, ma bezpośredni wpływ na smak napoju w filiżance. Najlepiej używać wody przefiltrowanej, dzięki czemu ograniczamy ryzyko gromadzenia się osadu kamiennego w urządzeniu. Wydłużamy też w ten sposób żywotność ekspresu. Woda może być filtrowana w dzbanku filtrującym, w filtrze podzlewowym lub można użyć przegotowanej wody z czajnika. Warto pamiętać, by nie używać wody źródlanej ani zmineralizowanej z butelki, ponieważ składniki mineralne mogą osadzać się w instalacji wodnej ekspresu.

Aby sprawdzić, jakie jest pH wody płynącej w naszym kranie najlepiej użyć paska testowego. Otrzymamy informację, czy w kranówce jest duże stężenie soli mineralnych (wody twarde i bardzo twarde). Taką wodę należy bezwzględnie filtrować, aby ekspres do kawy długo nam mógł służyć, a nadmiar osadu kamiennego nie gromadził się w urządzeniu. Woda, która ma pH pomiędzy 7,0 – 7,4 to woda średnio twarda, najlepsza do przygotowania smacznej kawy, ponieważ zawiera właściwy stosunek związków wapnia i magnezu.

Karafka filtrująca Brita Fill & Serve
Tester wody pitnej 16 w 1, 50 sztuk, do pomiaru całkowitej twardości wody pitnej

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup kapsułkowego urządzenia?

Pojemność zbiornika na wodę – ekspresy kapsułkowe to zwykle są urządzenia o niewielkich gabarytach. Warto zwrócić uwagę, w jak duży zbiornik na wodę jest wyposażony. Dobrze, aby posiadał pojemność około 1 l, ponieważ zrobimy wówczas kilka napojów bez konieczności ciągłego dolewania wody. Niektóre ekspresy wyposażone są w system spieniania mleka, nie jest to jednak powszechne rozwiązanie. Zwykle, by napić się kawy mlecznej, należy użyć dwóch kapsułek – jednej z mlekiem i drugiej z kawą. Można także dolać po prostu zimnego mleka z lodówki lub zaopatrzyć się w spieniacz, dzięki któremu uzyskamy piankę.

Budowa ekspresu – decydując się na wybór konkretnego modelu należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest obudowa. Czy to tylko sam plastik, który po prostu może pękać, czy posiada metalowe elementy lub wzmocnienia. Ma to o tyle znaczenie, że samo urządzenie przez wiele lat ma być także pewnego rodzaju ozdobą naszej kuchni. Kolejną kwestią jest łatwość wyjmowania i mycia pojemnika na wodę. Ważna jest także pojemność pojemnika na zużyte kapsułki.

Prostota obsługi plus wygoda – aby czerpać więcej przyjemności z użytkowania wybranego modelu, warto wybrać takie urządzenie, które będzie informowało o konieczności automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Zwykle odkamienianie wykonuje się po przygotowaniu przez ekspres 200 filiżanek kawy. Inne przydatne funkcje to: regulacja ilości wody i temperatury, funkcja oszczędzania energii, automatyczne wyłączenie po zakończonej pracy. Wybierając droższy model możemy mieć spieniacz mleka lub funkcję odczytywania kodu kreskowego, która jest informacją dla ekspresu jak zaparzyć kawę, by smakowała wybornie.

Czyszczenie ekspresu

Codzienna obsługa urządzenia sprowadza się do uzupełnienia wody w zbiorniku. Warto pamiętać, o tym by co kilka dni przemyć zbiornik na wodę ściereczką i opłukać pod bieżącą wodą. Zużyte kapsułki należy usuwać po każdym parzeniu kawy. Niektóre modele wyposażone są w specjalne pojemniki na zużyte kapsułki, skąd należy je sukcesywnie wyrzucać. Ten pojemnik także należy myć, nawet jeśli nie widać śladów zabrudzenia. Raz na kilka dni warto przemyć cały ekspres wilgotną ściereczką.

Ekspres Bosch Tassimo Style TAS1104

Ekspres Bosch Tassimo Style TAS1104 korzysta z systemu kapsułek Tassimo, z którymi odkryjesz wiele nowych smaków. Posiada funkcję odczytywania kodu kreskowego Bosch Intellibrew, więc dostosuje wielkość napoju do ilości kawy zawartej wewnątrz kapsułki. Istnieje możliwość regulacji mocy i ilości zaparzanej kawy. Regulując wysokość podstawki napijesz się nawet z ulubionego dużego kubka.

Ekspres Bosch Tassimo Style TAS1104

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Regulacja wysokości podstawki pod filiżankę, Czytanie kodów kreskowych (Bosch Intellibrew), Wyjmowany pojemnik na wodę ze wskaźnikiem poziomu, Regulacja ilości zaparzanej kawy, Regulacja mocy kawy, Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
 • Pojemność zbiornika na wodę: 0,7 l
 • Rodzaj kawy: kapsułki Tassimo
 • Wymiary: 17,1 x 26,5 x 32 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 519,00 zł Cena: 179,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Krups Dolce Gusto Mini Me KP123B

Ten niewielkich rozmiarów ekspres przygotuje kawę zimną, ciepłą lub gorącą. Wystarczy przesunąć lekko niewielką dźwignię ustawiając żądaną temperaturę Hot – Cold. Funkcja Play & Select pozwala na wybranie opcji wielkości napoju i temperatury. Na kapsułkach Dolce Gusto nadrukowana jest ilość poziomych pasków, dzięki czemu wiadomo jak ustawić suwak wyboru ilości wody. Dzięki temu Twoja kawa będzie miała wspaniały intensywny smak i aromat.

Ekspres Krups Dolce Gusto Mini Me KP123B

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: funkcja odkamieniania, sygnalizowanie konieczności odkamienienia, oszczędzanie energii, możliwość przygotowywania gorących i zimnych napojów, regulacja ilości zaparzanej kawy Play & Select
 • Rodzaj kawy: kapsułki Nescafe Dolce Gusto
 • Ciśnienie: 15 barów
 • Pojemność zbiornika na wodę: 0,8 l
 • Wymiary: 24 x 31 x 16 cm
 • Waga: 2,2 kg
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 399,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres KRUPS Dolce Gusto KP440E31

Ciśnieniowy ekspres Krups korzysta z systemu kapsułek Dolce Gusto, gdzie możesz wybierać spośród kaw czarnych, mlecznych, herbat, a nawet kakao dla dzieci. Istnieje możliwość ustawienia mocy kawy. Funkcja hot & cold umożliwia przygotowanie napojów zarówno gorących jak i zimnych.

Ekspres KRUPS Dolce Gusto KP440E31

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Regulacja ilości zaparzanej kawy, Regulacja mocy kawy, Automatyczne wyłączanie, Oszczędzanie energii, Funkcja przypominania o konieczności odkamieniania
 • System kapsuł: Dolce Gusto
 • Pojemność zbiornika na wodę: 0,8 l
 • Wymiary: 28,1 x 12,1 x 27,2 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 532,17 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Bosch Tassimo My Way 2 TAS6504

Kapsułkowy ekspres marki Bosch wyposażony jest w system Intelliebrew, co oznacza, że odczytuje kod z kapsułki, dzięki czemu kawa jest przygotowana z dostosowaniem właściwej temperatury, czasu parzenia oraz ilości użytej wody. Urządzenie posiada także funkcję zapamiętywania ustawień ulubionej kawy. Można więc dostosować kawę do własnych preferencji, a ulubione receptury powtarzać w przyszłości.

Ekspres Bosch Tassimo My Way 2 TAS6504

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: regulacja ilości zaparzanej kawy, regulacja mocy kawy, funkcja One Touch Cappuccino, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, system zapobiegający przenoszeniu smaków, wbudowany filtr do wody, zapamiętywanie ustawień ulubionej kawy
 • Rodzaj kawy: kapsułki Tassimo
 • Ciśnienie: 3,3 bara
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,3 l
 • Wymiary: 32,5 x 23 x 29 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 612,90 zł Przejdź do sklepu

Ekspres DeLonghi Nespresso Lattissima One EN510.W

Ten kapsułkowy ekspres wyposażony został w system spieniający mleko, dzięki czemu możesz cieszyć się nie tylko espresso, ale także cappuccino czy latte macchiato, bez potrzeby zakupu dodatkowych kapsułek. W urządzeniu zamontowano czujnik Single Serve, który sprawdza ilość mleka w pojemniku, dzięki czemu mleko zostaje wykorzystane w całości, do dna. Lattissima One wyposażony jest w wysokowydajną pompę generującą ciśnienie 19 bar, co daje możliwość wydobycia pełni smaku i aromatu kawy z kapsułki.

Ekspres DeLonghi Nespresso Lattissima One EN510.W - kapsułkowy

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: automatyczne usuwanie zużytych kapsułek do pojemnika, regulacja ilości zaparzanej kawy, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, sygnalizowanie konieczności odkamienienia, automatyczne wyłączenie, dostosowanie wielkości napoju, funkcja oszczędzania energii, funkcja spieniania mleka, gorąca woda, podświetlane przyciski
 • Ciśnienie: 19 barów
 • Rodzaj kawy: kapsułki Nespresso
 • Wyjmowany pojemnik na wodę: 1 l
 • Wymiary: 19,5 x 35,5 x 38,5 cm
 • Waga z opakowaniem: 8 kg
 • Gwarancja: 24 miesiące

Cena: 999,00 zł Przejdź do sklepu