„Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody” – tak na temat funkcjonującego w Polsce od lat abonamentu RTV mówił Bogdan Zdrojewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. Polityk zapowiedział nadchodzące zmiany zasad finansowania telewizji publicznej i rozwiązanie Rady Mediów Narodowych.

Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapowiedział likwidację abonamentu RTV. Opłata, którą płacili jeszcze nasi dziadkowie, jak przyznał polityk, nie jest ani sprawiedliwa, ani w rzeczywistym stopniu nie wpływa na dostępny dla telewizji publicznej budżet.

Wszyscy korzystają, nie wszyscy płacą

Zdrojewski jasno oznajmij, że obowiązujący abonament RTV od lat jest nieskuteczny. Z radia i telewizji korzysta większość Polaków, jednak tylko nieliczni uiszczają wymaganą przestarzałymi przepisami opłatę, i to właśnie na tych, którzy kiedyś zarejestrowali radiowy czy telewizyjny odbiornik, oficjalnie ciąży obowiązek dofinansowywania mediów publicznych.

Przewodniczący komisji kultury i środków przekazu podkreślił też, że aktualnie wpływające z tytułu abonamentu RTV do kasy państwa środki nie są w stanie pokryć chociażby minimalnego zapotrzebowania polskiej telewizji. W związku tym egzekwowanie tej opłaty w dotychczasowej formie jest raczej wątpliwe.

Rząd szuka innych źródeł finansowania

W swojej wypowiedzi Zdrojewski wskazał na inne możliwości finansowania mediów publicznych w Polsce. Pozostają oczywiście dotacje ze środków publicznych, jednak nie w tak okazałej formie, jak miało to miejsce w ostatnich latach. Polityk podkreślił, że zadaniem nowego rządu i sejmowej większości będzie właśnie znalezienie nowych, korzystnych dla każdej ze stron i dużo skuteczniejszych rozwiązań.

Nie taka nowa opłata RTV

Poseł Zdrojewski zwrócił też uwagę, iż jednym z pomysłów na konsekwentne pobieranie opłat związanych z dostępem do mediów publicznych za pośrednictwem odbiorników RTV, jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej, o której mówiono już na początku roku 2017. Wówczas zamiast konieczności przekazywania kwoty za abonament uprawnionym pracownikom Poczty Polskiej, niewielki dodatek mógłby pojawić by się na naszych rachunkach.

Kilka lat temu w tym kontekście mówiono o współpracy z koncernami energetycznymi i kwocie rzędu 12-15 złotych. Dziś stawka, którą podaje poseł, jest o połowę niższa i wynosi 6,33 złotych. Zdrojewski wskazał, że wsparcie ze strony każdego obywatela w takiej wysokości zasiliłoby budżet państwowej telewizji o ponad 2 i pół miliarda złotych.

Rada Mediów Narodowych do likwidacji razem z abonamentem RTV

W swojej wypowiedzi przewodniczący komisji nie pominął również kwestii Rady Mediów Narodowych, która wzbudza kontrowersje już od chwili jej powołania w 2016 roku. Członkowie rady, zgodnie z ustaleniami ówczesnego rządu, mogli decydować w takich sprawach, jak odwołanie i powołanie zarządów i rady nadzorczej TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, co Trybunał Konstytucyjny uznał za działanie z konstytucją sprzeczne.

Co więcej, poseł podkreślił, w jak opłakanym stanie są dziś media publiczne i jak trudnym przedsięwzięciem będzie przywrócenie im właściwego obrazu i przychylnej opinii w oczach społeczeństwa. W jaki sposób rząd planuje takiego przeobrażenia mediów publicznych dokonać?

Jest kilka scenariuszy, jak to zrobić. Może to być postawienie części albo całości spółki w stan likwidacji. Od razu powiem: nie oznacza to likwidacji Telewizji Polskiej. Jest możliwość szukania prokurenta czy też komisarza, nie tylko likwidatora. Są też pomysły, żeby zrobić to w drodze ustawy, ale wtedy zagrożeniem jest weto prezydenta. Tych scenariuszy jest sporo i wśród ekspertów są spory, czy najpierw iść drogą bardzo powściągliwą i dopiero kiedy ona zostałaby przez prezydenta zablokowana, zastosować inne warianty. Jedno jest cały czas bardzo ważne – to oczekiwania społeczeństwa.

Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu

Ostatecznej strategii, jak przyznał poseł, jeszcze nie ma. Nie zmienia to jednak faktu, że Rada Mediów Narodowych nie powinna dalej funkcjonować i z całą pewnością, o czym przekonywał Zdrojewski, zostanie zlikwidowana.

Może zainteresować Cię również nasz artykuł Ranking anten wewnętrznych telewizji naziemnej DVB-12. Dostęp do telewizji za niewielkie pieniądze.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.