Klimatyzatory okienne, nigdy nie zyskały dużej popularności w naszym kraju. To dość stara technologia, która przyjęła się głównie w najcieplejszych zakątkach świata. Klasyczne urządzenie tego typu jest stosunkowo dużą skrzynką, mocowaną na lufciku. Noria miała być rozwiązaniem nowej generacji – wygodnym i estetycznym.

Noria miała być 40% mniejsza i 6 cali niższa od przeciętnego klimatyzatora okiennego. Dzięki temu sprzęt miał nie zajmować miejsca w domu oraz nie zasłaniać okna. Co istotne, dzięki harmonijkowemu zestawowi montażowemu, urządzenie miało zostać zamontowane przez każdego, do niemal dowolnego okna.

Klimatyzator miał być sterowany za pomocą pokrętła lub dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Noria miała nie tylko schładzać powietrze, ale również skutecznie je filtrować.

Wedle zapewnień producenta, Noria miała bez problemu schłodzi pomieszczenia o wielkości do 14 m2. Wyróżnikiem rozwiązania ma być również bardzo cicha praca.

Produkt przypadł do gustu użytkownikom portalu crowdfunfingowego kickstarter.com.  Autorzy kampanii zakładali zebranie co najmniej 200 tysięcy dolarów, jednak 2800 wpłat, przełożyło się na pięciokrotność tej sumy. Otrzymanie własnego klimatyzatora miało zostać zagwarantowane po dokonaniu wpłaty 299 dolarów. Dostawy były natomiast planowane na marzec 2017.

Aktualizacja

Od roku 2017 minęło już dużo czasu, natomiast mimo ciągłych zapewnień producentów, że prace trwają, nikt nie otrzymał jeszcze swoich urządzeń. Trochę pocieszający zdaje się fakt, że firma nie zniknęła kompletnie i może uda się jeszcze zrealizować obietnice.

Dodatkowo firma zmieniła po drodze nazwę produktu na „kapsul” i oferuje jego dalszą sprzedaż pod nową marką. Dlaczego więc nie zostały dostarczone urządzenia?

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.