Ekspres do kawy, który sprawdzi się w codziennej domowej otoczce to taki, który przy niewielkim nakładzie finansowym spełni wszystkie nasze oczekiwania. Porównałam dostępne w aktualnej ofercie sklepów modele i sprawdziłam, jak prezentują się ich możliwości. Okazuje się, że dobry automatyczny ekspres nie musi być drogi, a wydając niego nie więcej niż 3500 złotych, można wzbogacić się o naprawdę świetne pozycje od najlepszych producentów!

Biała i delikatna o poranku, czarna i intensywna po południu, a może z podwójną pianką i nutką dekadencji po zachodzie słońca? Niezależnie od tego, jak lubisz pić swoją kawę, jeśli kochasz smak pobudzającego napoju, powinieneś mieć do niego dostęp o dowolnej porze. Gdy pobliskie kawiarnie są zamknięte, sytuację uratuje ekspres do kawy zainstalowany w twojej kuchni.

Jeśli rozważasz zakup takiego urządzenia, lecz nie jesteś pewien, który z dostępnych na rynku modeli wybrać, możesz śmiało skorzystać z moich podpowiedzi. Doskonale bowiem wiem, że dobry dobry ekspres, to nie tylko ekspres automatyczny, ale przede wszystkim ekspres tani, a właśnie te mniej kosztowne modele postanowiłam tu zaprezentować.

Automatyczny tani ekspres do kawy – wybrane modele

Propozycje automatycznych ekspresów do kawy są dziś niezwykle zróżnicowane. W ofertach na te urządzenia możemy przebierać do woli, sortując je ze względu na ich funkcje, kolory czy na przykład kształty. Aby ułatwić ci nieco poszukiwania, przygotowałam małe zestawienie, w którym prezentuję te najbardziej moim zdaniem warte uwagi propozycje. Podstawowe kryterium? Oczywiście cena.

Ekspres do kawy do 1500 PLN – De’Longhi Magnifica S ECAM 22.112.B

Dobry ekspres do kawy renomowanego producenta w cenie do 1500 złotych? Tu wybór mógł być tylko jeden. Nie bez powodu przecież urządzenia De’Longhi firmują swymi twarzami najbardziej pożądane gwiazdy Hollywood. Czym zatem zachwyca mnie propozycja tej marki?

De’Longhi Magnifica S daje obietnicę na doskonałą kawę pod każdym względem. Trzynaście stopni mielenia z wykorzystaniem stalowego młynka, możliwość ustawienia stopnia twardości wody, regulacja nie tylko temperatury, ale i mocy kawy, a także jednoczesne przygotowanie dwóch filiżanek napoju jednocześnie. Wszystko to sprawia, że moją kuchnię chcę przemienić w najlepszą kawiarnię, serwującą puszyste cappuccino, latte czy też klasyczne espresso.

Ekspres De’Longhi Magnifica S wyposażono również o automatyczny program czyszcząco-odkamieniający, który uruchamia się po wciśnięciu jednego przycisku. Myte w ten sposób urządzenie z pewnością zawsze będzie serwować kawę najwyższej jakości.

Dokonując zakupu De’Longhi Magnifica S ECAM 22.112.B w zestawie otrzymujemy specjalną miarkę do kawy. Ofertę na ten ekspres znajdziesz na stronie sklepu w cenie 1399,99 PLN.

Ekspres do kawy do 2000 PLN – Jura Ono Coffee Black 15505

Kolejna na mojej liście pojawia się propozycja od marki Jura, która w Polsce jest dobrze znana i ceniona zarówno w domach użytkowników prywatnych, jak i w bardziej komercyjnych warunkach. Co mnie zainteresowało akurat w tym modelu?

Nie da się ukryć, że Jura ONO Black wyraźnie wyróżnia się nie tle swoich konkurentów, a to za sprawą nietuzinkowego designu. Niezwykła prostota, a przy kreatywne wykorzystanie formy ręcznego młynka sprawiają, że ekspres do kawy z pewnością stanie się obiektem przyciągającym wzrok w każdym pomieszczeniu. Zainstalowana na szczycie Jura ONO Black korbka to świetne rozwiązanie dla takich osób jak ja, które mimo zamiłowania do technologii wciąż hołdują tradycyjnym metodom i rytuałom parzenia kawy.

Dodatkową zaletą jest tutaj możliwość ustawienia mocy napoju. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by swobodnie łączyć ze sobą kawy różnego gatunku, tworząc w ten sposób unikatowe, autorskie mieszanki. Co jednak może niektórych do wyboru tego wariantu zniechęcać, to brak wbudowanego młynka. Ten, w przypadku chęci wykorzystania w procesie ziaren zmielonych zaraz przed przyrządzeniem napoju trzeba nabyć oddzielnie.

Jeśli jednak masz w sobie pierwiastek baristy, takie rozwiązanie nie powinno stanowić dla ciebie większego problemu, a wręcz nawet pobudzać wyobraźnię i potęgować płynące z degustacji przygotowanego w ten sposób napoju doznania.

Automatyczny ekspres do kawy Jura Ono Coffee Black 15505 znajdziesz na stronie sklepu w cenie 1679 PLN.

Ekspres do kawy do 2500 PLN – KRUPS Evidence One EA895Ea

Jako reprezentanta grupy cenowej do 2500 złotych wybrałam ekspres KRUPS Evidence One EA895Ea, który mimo swojej prosty formy może zdziałać naprawdę wiele. Co w nim takiego wyjątkowego?

Na początek wspomnijmy o możliwości przygotowania dwóch kaw mlecznych za jednym razem. Już nie trzeba czekać, aż café latte wypełni szklankę koleżanki. Teraz te delikatne napoje możemy pić wspólnie od początku do końca – także w wersji podwojonej. Personalizacja funkcji gwarantuje, że ulubiona kawa zawsze będzie miała ten sam smak, moc i aromat.

Wyświetlacz dotykowy OLED ma zapewniać wygodną i intuicyjną nawigację pomiędzy siedemnastoma programami parzenia, które reprezentują poszczególne kolorowe ikonki. Co jeszcze? W przypadku, gdy potrzeba nam napoju o większej mocy, możemy skorzystać z funkcji dostosowania smaku kawyDARK oraz EXTRA SHOT. Dodajmy do tego wbudowany metalowy młynek z pięciostopniową skalą mielenia ziaren i mamy przepis na dzień idealny. Każdy.

Oczywiście, jak na nowoczesny ekspres do kawy przystało, w propozycji od KRUPS nie zabrakło też funkcji czyszczenia. Automatyczny cykl płukania dyszy spieniającej ma zapewniać zawsze w pełni higieniczne parzenie kawy.

Automatyczny ekspres do kawy KRUPS Evidence One EA895Ea znajdziesz teraz w ofercie sklepu w cenie 2399 PLN.

Ekspres do kawy do 3000 PLN – SAECO GranAroma SM6580/00

W tej kategorii cenowej wybrałam imponujący swoim klasycznym i eleganckim designem, ale też możliwościami, ekspres automatyczny SAECO GranAroma SM6580/00. Dlaczego zwróciłam na niego uwagę?

Już sama konstrukcja tego modelu jawi się zachęcająco. Zgrabny, utrzymany w klasycznej kolorystyce, a jednocześnie wyposażony w nowoczesny dotykowy panel sterowania, za pośrednictwem którego mogę wybierać interesujące mnie kawowe napoje. A wybierać jest w czym, bowiem SAECO proponuje aż czternaście gotowych przepisów. Intensywność kawy, którą tu określają poziomy Delicato, Intenso i Forte, można każdorazowo dopasować do aktualnej potrzeby.

To jednak nie wszystko. W urządzeniu SAECO GranAroma SM6580/00 pojawia się specjalny Coffee Equalizer, który nie tylko przewiduje opcję zapisu czterech ulubionych autorskich profili, ale pozwala na ustawienie takich parametrów jak temperatura czy grubość mlecznej pianki, a to już naprawdę coś wyjątkowego.

Dwunastopniowy ceramiczny młynek działa według precyzyjnej włoskiej tradycji. Producent podaje, że jego żywotność pozwoli na przyrządzenie co najmniej 20 000 filiżanek wzmacniającego napoju.

Ekspres automatyczny SAECO GranAroma SM6580/00 znajdziesz teraz w ofercie sklepu w cenie 2985 PLN.

Ekspres do kawy do 3500 PLN – Siemens EQ.9 plus TI923309RW

Zamykająca naszą listę pozycja to automatyczny ekspres do kawy Ekspres Siemens EQ.9 plus TI923309RW. Czemu uważam, że powinien znaleźć się jako jedna z pozycji odpowiadająca określeniu „ekspres tani, ale dobry”? Bliższe spojrzenie wszystko wyjaśni.

W tym utrzymanym w klasycznym kształcie automatycznym ekspresie znajdziemy wszystko, czego można oczekiwać nie tylko po urządzeniu do użytku domowego, ale też tym przeznaczonym do szerszego zastosowania. Już pierwsze spojrzenie mówi nam, że mamy do czynienia ze sprzętem nowoczesnym i funkcjonalnym, a to za sprawą intuicyjnego dotykowego panelu sterowania i szeregowi najprzydatniejszych funkcji, takich jak oneTouch.

Opcja aromaDouble Shot pozwala na przygotowanie mocnej, pełnej wyrazu kawy, o której bogactwo smaku zadba iAroma System. O odpowiedni stopień zmielenia ziaren zatroszczy się wbudowany młynek ceramiczny, a mleczną piankę zaserwuje układ spieniania mleka. Co więcej, sam się jeszcze po tym oczyści!

Jak na ekspres tani i dobry przystało, Siemens EQ.9 plus pozwala na jednoczesne zaparzenie dwóch filiżanek kawy, a zbiornik o pojemności 2,3 l pozwoli cieszyć się pobudzającym napojem przez długi czas bez konieczności uzupełniania wody. Do jego repertuaru ekspresu, poza stałymi pozycjami, można dopisać aż sześć profili użytkownika.

Ekspres automatyczny Siemens EQ.9 plus TI923309RW znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 3499 PLN.

O wyborach słów kilka

Jak wynika z powyższego zestawienia, znalezienie idealnego ekspresu do kawy nie jest zadaniem łatwym. Często wybór domowego baristy wiąże się z kompromisami, które dotykać mogą najróżniejszych kwestii. Cena ma tu niemałe znaczenie, jednak oczekiwania jako użytkownika też nie mogą zostać pominięte. Który więc automatyczny ekspres do kawy wybrać?

Osobiście skłaniam się ku propozycji od marki Jura. Korbka i rytuał mielenia kawy przemawia do mojej wyobraźni niezwykle silnie. Ponadto wyobrażam sobie, jak wspaniale ekspres prezentowałby się w mojej kuchni.

Jeśli jednak słuchać podszeptów mnie wstającej z łóżka wraz z dźwiękiem budzika i spoglądającej w oczy dniu pełnego wyzwań już od chwili przebudzenia, zdecydowanie wybór pada na GranAroma od SAECO. Tak, zdecydowanie wolę mieć wszystko podane na tacy. Zwłaszcza skoro świt 13.00. Jednak zanim padnie ta ostateczna decyzja, należy zacząć od jednego istotnego pytania.

Jak wybrać ekspres tani, ale dobry

Zanim przystąpisz do przeglądania ofert na kolejne urządzenia, sprawdź, jakie parametry powinny cię w przypadku ekspresów automatycznych interesować. Sama bowiem zdolność do wytworzenia czarnego napoju z ziaren i wody dobrego sprzętu z ekspresu nie czyni. Aby więc uniknąć filiżanek przepełnionych goryczą, przyjrzyjmy się najważniejszym dla wyboru ekspresu kwestiom.

Sposób mielenia ziaren

O jakości zaparzonej w ekspresie kawy w znacznym stopniu decyduje sposób mielenia ziaren. Automatyczne wersje tych urządzeń w większości posiadają już wbudowany młynek, co zdecydowanie jest ich ogromnym plusem. Posiadając taki sprzęt, nie musisz już poszukiwać żadnego dodatkowego. Nie bez znaczenia jest jednak rodzaj zamontowanego w młynku mechanizmu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja kawa będzie zawsze w odpowiednim stopniu rozdrobniona, zdecyduj się na wariant wykonany ze stali. Te rozwiązania są zdecydowanie trwalsze od , bądź co bądź, niezwykle kuszących w brzmieniu wersji ceramicznych.

Kawa w wielu odsłonach

Nie jest raczej w zwyczaju, by ekspres automatyczny kupować dla możliwości picia jedynie klasycznej wersji pobudzającego napoju. Oczywiście, są i tacy, co małą czarną o poranku cenią wyżej niż własne życie przed kawą, jednak trudno dziś spotkać osobę, która wybierając tego typu urządzenie, przejdzie obojętnie obok innych oferowanych przez nie możliwości. Jeśli więc wahasz się między kilkoma modelami w podobnej cenie, wybierz ten, który daje ci najwięcej opcji wyboru.

Moc ciśnienia mocą parzenia

W przypadku automatycznych ekspresów do kawy nie jest ono już tak istotnym z punktu widzenia kupującego parametrem, jak w przypadku ekspresów kolbowych. Niełatwo bowiem uświadczyć wśród dostępnych na rynku urządzeń takie, w którym czynnik ten będzie przez producenta zaniedbany. Zdecydowana większość ekspresów automatycznych osiąga moc parzenia na poziomie 15 barów, którą uznaje się za jedną z najbardziej pożądanych. Nie trudno jednak znaleźć sprzęty, które jeszcze tę wartość podnoszą.

Ekspres do kawy nie tylko parzy

To, jak bardzo zaawansowany technologicznie będzie wybrany przez ciebie ekspres do kawy, zależy od kilku czynników. Niebagatelną rolę odgrywa tu cena urządzenia, stojąca za jego produkcją marka oraz oczywiście twoje osobiste preferencje. Jednak pośród wszelkich wątpliwości, dotyczących tego, co w menu ekspresu automatycznego powinno się znaleźć, trzeba pamiętać o tym, czego zabraknąć w nim z pewnością nie może, czyli o automatycznych funkcjach czyszczenia.

Niezależnie więc od tego, ile rodzajów magicznego napoju może dany sprzęt wyczarować i jakich nadzwyczajnych możliwości nie oferuje, konieczne upewnij się, że po każdym użyciu możesz go bez problemu wyczyścić, korzystając z jednego z zainstalowanych w nim programów myjących.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy automatyczny ekspres do kawy to rozwiązanie dla Ciebie odpowiednie, możesz zapoznać się z naszym poradnikiem, który z pewnością pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji.

Ekspres do kawy niezbędny do kuchni

Ekspres do kawy – dla jednych ciekawy dodatek kuchennego wnętrza, dla drugich źródło chęci do życia podawanych w gustownych filiżankach. Cappuccino od czasu do czasu na mieście może sprawiać przyjemność, zwłaszcza gdy na co dzień z mocy napoju nie korzystamy. Jeśli jednak poranek bez kawy maluje przed tobą wizję nadchodzącego dnia w poniedziałkowych barwach, kwestia zakupu przez ciebie urządzenia, jakim jest automatyczny ekspres do kawy, zdecydowanie wymaga rozważenia.

Materiał zawiera linki partnerskie, jednak nie mają one wpływu na treść artykułu.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.