niedziela, 14 lipca

Najlepsza kosiarka spalinowa z napędem ułatwi koszenie trawy, odciąży mięśnie i przyspieszy cały proces pielęgnacyjny. Aby jednak efekty były w pełni zadowalające, to i urządzenie nie może być byle jakie. Sprawdź, jakie cechy powinna posiadać najlepsza kosiarka i poznaj modele warte twojej uwagi!

Zbliżający się wielkimi krokami majowy wypoczynek na działce to idealny moment, by w naszym ogrodowym arsenale pojawiła się najlepsza kosiarka spalinowa z napędem. Przedstawiamy nasze TOP 5 modeli, które sprawią, że nawet etap przygotowań do leniuchowania na świeżym powietrzu będzie należał do przyjemnych aktywności!

Najlepsza kosiarka spalinowa z napędem – nasze modele TOP 5

W naszym zestawieniu znajdziecie urządzenia znanych producentów, które naszym zdaniem zasługują na to, by otrzymać miano najlepszej kosiarki spalinowej z napędem. Dobra kosiarka to bowiem inwestycja na lata i powinna nam godnie służyć przez kilka sezonów. Warto więc postawić na urządzenie znanej marki, które, choć będzie kosztowało nieco więcej, nie zawiedzie nas podczas pracy.

Kosiarka spalinowa Hortmasz HKS 753 NL Loncin LC1P70FC

Za pracę kosiarki spalinowej Hortmasz HKS 753 NL Loncin LC1P70FC odpowiada umieszczony pod stalową konstrukcją mocny, czterosuwowy silnik Loncin o pojemności 196 cm3 i mocy 4,8 KM. Urządzenie wyposażono w napęd, łożyskowane duże koła oraz wyłożoną miękką okładziną rączkę, co ułatwia kierowanie nią, nawet przy dłuższej pracy. Kosiarka posiada centralną, 8-stopniową regulację wysokości koszenia, którą można regulować na poziomach od 2,5 cm, na 7,5 cm kończąc.

Ścinana przez kosiarkę trawa, na pasie o szerokości 53 cm, trafia do kosza, może być mulczowana albo usuwana przez wyrzut boczny. Zbiornik na trawę o pojemności 60 l wyposażono w klapkę, która przymyka się w momencie wypełnienia kosza, co daje informację koszącemu o konieczności opróżnienia kosza. Po zakończonej pracy, miejsca, w których gdzie gromadzą się resztki trawy, można umyć, wykorzystując węża ogrodowego.

Pracująca maszyna generuje hałas na poziomie 97,14 dB.

Cena: 1 399 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Dedra DED8724-46CSE

Kosiarka spalinowa z napędem DED8724-46CSE wyposażona jest w czterosuwowy silnik OHV górnozaworowy Dedra o pojemności 173 cm3. Urządzenie uruchamiamy przez elektroniczny starter, który umieszczono na kierownicy. Zasilany jest on z wbudowanego i wyjmowanego akumulatora o pojemności 1,5 Ah i napięciu 12 V, umożliwiającego wielokrotny rozruch urządzenia.

Urządzenie Dera posiada mocną metalową, odporną na uderzenia i uszkodzenia obudowę. Pod tą konstrukcją ukryty jest nóż o szerokości 46 cm, zapewniający możliwość regulowania wysokości koszenia przez przesuniecie dźwigni w zakresie od 2,5 do 7,5 cm na sześciostopniowej skali. Skoszone resztki trawy trafiają wprost do kosza o pojemności 60 l. Urządzenie posiada także funkcję mulczowania i wyrzutu bocznego.

Do zestawu dołączona jest także dedykowana ładowarka. Rozrusznik ułatwia uruchomienie kosiarki i eliminuje konieczność używania ręcznego szarpaka, co zwiększa komfort użytkowania.

Cena: 2082,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa NAC LS55-196-HSD-LI

Kosiarka LS55-196-HSD-LI wyposażona jest w czterosuwowy silnik NAC o pojemności 196 cm3 i mocy 3,8 kW. Metalowa obudowa kryje ścinające trawę na pasie o szerokości 55 cm ostrze z możliwością regulowania stopnia koszenia w siedmiostopniowej centralnej skali w zakresie od 2,5 cm do 7,5 cm. Kosząc, możemy wybrać funkcję mulczowania, wyrzutu bocznego, tylnego i do kosza o pojemności 70 l.

Ponadto kosiarka spalinowa Nac LS55-196-HSD-LI wyposażono w ergonomiczną rączkę, łożyskowane koła i oczywiście napęd, co znacznie usprawnia pracę. Komfort w czasie pracy zwiększa specjalny uchwyt na butelkę wody, co z pewnością docenimy, użytkując sprzęt podczas upalnego dnia. Warto zwrócić uwagę także na szybkozłącze do mycia noża po koszeniu, pozwalające na łatwe utrzymanie kosiarki w czystości.

Poziom generowanego w czasie pracy urządzenia hałasu wynosi 98 dB.

Cena: 1949 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Makita PLM4628N

Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N wyposażona została w czterosuwowy silnik górnozaworowy Briggs & Stratton o pojemności 140 cm3. Przeznaczona jest do koszenia trawników na powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2. Pod stalową, odporną na uszkodzenia obudową kosiarka posiada nóż, który jednorazowo ścina pas trawy na szerokości 46 cm, co ułatwia manewrowanie w tych ciaśniejszych przestrzeniach, na przykład między rabatami kwiatowymi.

Urządzenie posiada 7-stopniowy system regulacji wysokości koszenia trawnika w zakresie od 2,5 cm do 7,5 cm. Resztki trawy wpadają do kosza o pojemności 60 l, który posiada specjalny wskaźnik wypełnienia, informujący nas o konieczności opróżnienia zbiornika. Można także wybrać funkcję wyrzutu bocznego, tylnego lub mulczowania. Wygodę obsługi zwiększają koła na łożyskach kulkowych oraz oczywiście napęd.

Cena: 2 259,90 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Nax Nax5000S Briggs&Stratton 875EXi

Kosiarka spalinowa Nax wyposażona jest w wydajny czterosuwowy, OHV górnozaworowy silnik marki Briggs & Stratton o pojemności 190 cm3, który jest łatwy w konserwacji. Generuje podczas pracy hałas na poziomie 98 dB. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu są skrętne przednie koła o 360o, które ułatwiają manewrowanie i pokonywanie przeszkód. Kółka te można także zablokować, tak by były w czasie jazdy ustawione na wprost.

Kosiarka Nax posiada bardzo duży o pojemności 75 l. Jednorazowo ścina pas trawy na szerokość 56 cm, dzięki czemu nawet duży ogród szybko można doprowadzić do porządku. Poziom ścinania trawy można ustawić w zakresie od 2,5 do 7,5 cm.

Cena: 3089,99 zł Przejdź do sklepu

Najlepsza kosiarka spalinowa z napędem, czyli jaka?

Kosiarka spalinowa z napędem to idealne rozwiązanie szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą powierzchnią murawy. Obecny w urządzeniu napęd sprawia, że nie musimy pchać kosiarki ręcznie, siłą własnych mięśni. Wystarczy, że będziemy nią odpowiednio manewrować i kierować.

Mechanizm przenosi siłę napędową z silnika (wytworzoną energię) na koła kosiarki. Dzięki temu nawet jazda po niewielkich wzniesieniach czy pokonywanie drobnych nierówności, jest zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowo nie ciągnie się za nami kabel, na który trzeba stale uważać, jak to jest w przypadku elektrycznych odpowiedników.

Aby jednak zdecydować, które urządzenie ostatecznie zakupić, nie wystarczy wybrać to najdroższe ze sklepowego magazynu. Jeśli nie przeanalizujemy dokładnie naszych potrzeb jako użytkownika, to nawet ta doceniona przez cały świat najlepsza kosiarka spalinowa z napędem może okazać się nietrafionym wyborem. Na co więc zwrócić uwagę?

Moc urządzenia

Jednym z ważniejszych jest moc urządzenia. Dla posiadaczy trawnika o powierzchni 400 – 500 m2 wystarczy wybrać model o mocy 4 – 4,5 KM. Natomiast dla tych, którzy potrzebują korzystać z kosiarki na większym obszarze, zwłaszcza jeśli jest on położony na zróżnicowanym terenie, gdzie znajduje się także wysoka przerośnięta trawa, to warto wybrać model o większej mocy.

Rodzaj silnika

Na rynku dostępne są modele z silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. Kosiarki z silnikiem czterosuwowym wyróżniają się niskim spalaniem oraz są bardziej wytrzymałe niż silniki dwusuwowe. Posiadają także osobny wlew oleju i paliwa. Inaczej ma się sprawa z silnikiem dwusuwowym, do którego wlewa się mieszankę paliw, a ich eksploatacja wiąże się z większą emisją spalin i generowaniem większego poziomu hałasu.

Rozrusznik elektryczny

Niektóre kosiarki posiadają rozrusznik elektryczny. Ułatwia on uruchomienie urządzenia zastępując tradycyjny szarpak (rozrusznik manualny). Rozrusznik elektryczny potrzebuje dodatkowego zasilania energią, zwykle z akumulatora. Wystarczy wówczas włączyć przycisk i kosiarka jest gotowa do pracy. Ma to istotne znacznie dla osób starszych, z przebytymi urazami ramienia czy kończyny górnej albo wtedy, gdy do skoszenia jest spora połeć trawy. W ten sposób szybko można odpalić kosiarkę.

Pojemność kosza na trawę

Będąc posiadaczem dużego ogrodu lepiej wybrać model, który wyposażony będzie w kosz na trawę o pojemności 50 litrów lub większej. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie częstych spacerów do kompostownika.

Regulacja parametrów koszenia

Kolejnym ważnym parametrem jest możliwość regulowania wysokości koszenia. Powinna ona oferować kilka poziomów ustawień. Dzięki temu można będzie przyciąć nisko trawnik na podwórku, jak i skosić trawę, gdzie podłoże jest nierówne czy nawet kamieniste, odpowiednio podnosząc urządzenie. Równie ważna jest szerokość koszenia, a więc jaki pas trawy kosiarka zabiera za jednym razem. Im dłuższy będzie nóż (50 cm i więcej), tym szybciej skosimy trawnik.

Producent odpowiedzialny

Wybierając konkretny model, warto sugerować się producentem i marką. Zwykle decydując się na zakup kosiarki, chcemy, by służyła nam przez kilka kolejnych sezonów. Warto więc zainwestować w urządzenie znanej marki, które, choć będzie kosztowało nieco więcej, da nam gwarancję niezawodności na lata. Zyskujemy też zwykle lepszy dostęp do serwisu gwarancyjnego i ewentualnej wymiany zużytych części.

Funkcje, jakie najlepsza kosiarka spalinowa z napędem powinna posiadać

Kiedy wiemy już, na co w pierwszej kolejności zwracać uwagę przy wyborze ogrodowego pomocnika, czas zapoznać się z funkcjami, w jakie najlepsza kosiarka spalinowa z napędem powinna być wyposażona.

Sposób usuwania resztek

Wspominałam już o tym, że istotna jest wielkość kosza na trawę. Warto jednak wiedzieć, że wiele kosiarek ma możliwość usuwania skoszonych resztek przez wyrzut boczny lub tylny, dzięki czemu nie potrzeba co chwilę się zatrzymywać, aby opróżnić wypełniony kosz. Należy jednak zwrócić uwagę, że pozostałości z koszenia trafiają wprost na ziemię, gdzie zostają albo rozrzucone, albo zalegają w postaci rządka trawy, więc pozostałe resztki trzeba później zagrabić.

Najlepsza kosiarka spalinowa z napędem i mulczowaniem

Inaczej ma się sprawa z mulczowaniem. Trawa, która jest regularnie przycinana (przynajmniej raz w tygodniu), ma niewielkie przyrosty. Pozostające na powierzchni trawnika resztki po mulczowaniu stanowią dobry nawóz organiczny dla nowo rosnącej zieleni. Dzięki temu, kosząc trawnik, zamiast generować bio odpady, wytwarzamy naturalny nawóz, który wzbogaci glebę naszej działki w cenne składniki odżywcze.

Kosiarka z napędem i kontrolą prędkości

Niektóre modele mają funkcję zmiennej prędkości jazdy, co pozwala regulować i dostosowywać do panujących warunków tempo, w jakim pracuje kosiarka. Szybszą prędkość można ustawić tam, gdzie powierzchnia ogrodu czy działki jest prosta, a sama trawa nie jest przerośnięta. Wolniejsze tempo dobieramy wszędzie tam, gdzie musimy uważać na przykład na rabaty kwiatowe, lub gdzie spodziewany się nierównego podłoża.

Dopiero zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego dla siebie sprzętu do pielęgnacji trawnika? Sprawdź, co warto wiedzieć o robotach koszących. Informacje te zebraliśmy w tekście: Jak działa robot koszący i dlaczego on pracuje, kiedy ja odpoczywam?

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.