Masz w swojej kuchni multicookera Monsieur Cuisine Connect – czyli poularnego „Lidlomixa” – i zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać w pełni jego możliwości? Podstawową rzeczą może być rozszerzenie swojego menu, czyli dodanie nowych przepisów do biblioteki urządzenia. To prostsze, niż myślisz.

Urządzenia wielofunkcyjne z wbudowaną biblioteką przepisów wiodą prym na rynku urządzeń kuchennych od niedawna. Jak do tej pory najpopularniejsze urządzenia tego rodzaju to Thermomix marki Vorwerk oraz konkurencyjne urządzenie dostępne w sklepach Lidl, czyli Monsieur Cuisine. Te multicookery tak bardzo ułatwiły pracę w kuchni całym rzeszom ludzi, że wciąż pojawiają się kolejne, podobne sprzęty innych producentów. Przykładem może być Tefal Cook4Me Touch z dedykowaną bazą przepisów, którego recenzję możesz przeczytać tutaj.

W tym artykule skupiamy się jednak Monsieur Cuisine. Jesteś posiadaczem tego kuchennego robota od niedawna i zastanawiasz się, jak najlepiej go wykorzystać? A może masz w swojej kuchni „Lidlomixa” już od dłuższego czasu i potrzebujesz świeżych pomysłów na przygotowywane w nim posiłki? Nie ma to znaczenia – jeśli jesteś posiadaczem sprzętu Monster Cuisine, zdecydowanie warto wiedzieć, w jaki sposób można wgrać do urządzenia nowe przepisy. Niektórzy mogą nie zdawać sobie nawet sprawy, że to w ogóle możliwe! Nie trzeba też obawiać się, że to skomplikowany proces. W tym poradniku wyjaśniamy krok po kroku jak dodać przepis do biblioteki swojego urządzenia.

Krok 1: Załóż konto na Monsieur Cuisine

Pierwszym krokiem jest założenie własnego konta na platformie Monsieur Cuisine. Jeśli posiadany przez nas model urządzenia to Monsieur Cuisine Connect, możemy to zrobić tylko i wyłącznie z poziomu robota. W zamieszczonej przeze mnie instrukcji będę prezentować, jak proces ten wygląda właśnie na modelu Connect.

Funkcja rejestracji umieszczona w prawym górnym rogu na stronie producenta przenosi do podstrony zakładającej Moje Konto Lidl – a to zupełnie coś innego niż platforma Monsieur Cuisine. Co ciekawe, funkcja zakładania konta w aplikacji mobilnej Monsieur Cuisine także nie działa. W związku z tym jedną drogą umożliwiającą założenie konta jest ta prowadząca przez oprogramowanie robota wielofunkcyjnego Monsieur Cuisine. Jest to ciekawy zabieg, prawdopodobnie mający na celu stworzenie społeczności składającej się tylko z posiadaczy robotów Monsieur Cuisine.

Wróćmy jednak do kwestii założenia konta na platformie Monsieur Cuisine. Aby znaleźć tę opcję, należy uruchomić robota Monsieur Cuisine Connect. W prawym górnym rogu znajduje się ikona Ustawienia, którą należy wybrać.

Następnie na dole ekranu znajdziemy ikonę ludzika (Profil) – ona przeniesie nas do możliwości założenia konta na Monsieur Cuisine. Tutaj możemy wybrać, czy mamy już konto i wolimy się zalogować, czy chcemy zarejestrować nowe. Po procesie rejestracji konto zostanie przypisane do naszego maila.

Krok 2: Zaloguj się na robocie na swoje konto

Jeżeli założyłeś konto zgodnie z Krokiem 1, to automatycznie zostałeś zalogowany na swoim urządzeniu. Alternatywnie jednak możesz się po prostu zalogować, jeżeli w przeszłości miałeś już robota firmy Monsieur Cuisine, na przykład model Plus. Aby to zrobić, należy postępować tak, jakbyśmy chcieli zarejestrować nowe konto, czyli:

 1. Włącz robota
 2. Otwórz Ustawienia
 3. Kliknij ikonę Profilu znajdującą się na dole ekranu
 4. Wybierz opcję „Użyj istniejącego konta”
 5. Postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie

W tym momencie powinieneś zostać automatycznie zalogowany do swojego konta Monsieur Cuisine.

Krok 3: Otwórz stronę internetową

Dopiero w chwili, gdy mamy konto zarejestrowane oraz zalogowane na swoim robocie Monsieur Cuisine, możemy przejść do tworzenia nowego przepisu. Taka funkcja jest dostępna tylko na stronie internetowej Monsieur Cuisine.

Warto zwrócić uwagę na to, że w tym wypadku także nie możemy skorzystać z aplikacji mobilnej Monsieur Cuisine. Co prawda, istnieje opcja „Utwórz przepis”, ale otwiera ona jedynie stronę internetową – jest to zatem tylko przeniesienie nas do przeglądarki internetowej. Możemy tam kontynuować proces, ale trzeba powiedzieć, że tworzenia nowego przepisu z poziomu smartfona jest bardzo niewygodne.

Funkcja logowania w prawym górnym rogu

Dlatego w tym miejscu otwieramy stronę producenta Monsieur Cuisine (link tutaj). W prawym górnym rogu znajduje się opcja „Zaloguj/Zarejestruj się”. Po kliknięciu w „Zaloguj” musimy wybrać model naszego urządzenia (w tym wypadku Monsieur Cuisine Connect), a następnie wpisać dane logowania do profilu, które utworzyliśmy w Kroku 1. Po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do ukrytych funkcji strony.

Krok 4: Znajdź funkcję „Utwórz przepis”

Po zalogowaniu pojawia się funkcja „Utwórz przepis”

Na górnym pasku funkcji pojawiła się teraz ikona „Utwórz przepis”. Nie da się jej ominąć, gdyż jako jedyna podświetla się na czerwono. Po kliknięciu pojawia się okno wyboru urządzenia, na jaki chcemy stworzyć przepis. Odznaczamy zdjęcie Monsieur Cuisine Connect znajdujące się na środku i przechodzimy dalej, klikając „Utwórz teraz”.

Krok 5: Dodaj szczegóły swojego przepisu

Po wybraniu funkcji „Utwórz przepis” przechodzimy do podstrony, na której mamy możliwość dodania szczegółów naszego dania. Z lewej strony znajdują się zakładki o nazwach: Szczegóły przepisu, Czas, Składniki oraz Kroki przepisu. Będziemy przez nie przechodzić etapami. Zacznijmy od pierwszej z nich, czyli tej, w której wpisujemy Nazwę potrawy oraz jej krótki opis. W pierwszej tabelce mamy ograniczoną ilość znaków do 86, a w drugiej do 240.

Następnie zaznaczamy stopień trudności przygotowywanego dania: do wyboru mamy łatwe, średnio trudne i trudne. Niżej znajduje się okno wpisania ilości potrawy. W pierwszej tabelce możemy wpisać wartość liczbową, a w drugiej możemy wybrać jednostkę, np: porcja, słoik, sztuki, szklanki czy butelki.

W kolejnej zakładce mamy możliwość wpisania wartości odżywczych naszego posiłku. Kalkulator wartości odżywczych można znaleźć w internecie. Mój przepis na jajecznicę składa się z dwóch jajek, w związku z tym wyliczyłam, że wartość energetyczna wynosi 162 kcal. Ilość białka to 14 g, do czego dochodzi jeszcze1 g węglowodanów oraz 11 gram tłuszczu. Wpisywanie tych wartości jest oczywiście opcjonalne; jeśli nie mamy ochoty ani potrzeby wyliczać wartości odżywczej naszego przepisu, możemy przejść do kolejnego punktu.

Na końcu musimy wybrać kategorię naszego dania. Dostępne opcje to m.in. Dania wegańskie, Dania wegetariańskie, Sosy i dipy, Zupy & danie jednogarnkowe, Sałatki, Przekąski, Dania główne, Potrawy dla niemowląt czy Napoje. Dla swojej jajecznicy wybrałam kategorię Śniadania. Co ciekawe, nasze danie możemy przypisać do więcej niż jednej kategorii. Niżej znajduje się okno, w którym należy wgrać zdjęcie potrawy. Co ważne, musi być ono w formacie JPG lub PNG i w wysokiej rozdzielczości (minimalnie 1560 x 945 pikseli). Przedstawiciele strony dodali także od siebie podpowiedź dotyczącą wykonanego zdjęcia.

Przechodzimy teraz do zakładki związanej z czasem, gdzie musimy wpisać czas potrzebny na przygotowanie składników oraz łączny czas przyrządzania. Przyjęty format zakłada wartość w godzinach i minutach. Moja jajecznica składa się tylko z jajek, które trzeba wyjąć z lodówki, więc wpisałam, że na przygotowanie potrzebujemy 1 minutę, a na przyrządzanie 10 minut.

Wreszcie nadszedł czas na to, co najważniejsze. Przechodzimy do zakładki „Składniki”, gdzie musimy wypisać wszystkie produkty potrzebne do przygotowania naszego dania. Mamy możliwość wpisania nazw produktów samodzielnie, po czym należy wpisać wymaganą ilość oraz rodzaj/jednostkę. Tutaj do wyboru mamy między innymi: gramy, kawałki, łyżeczki, łyżkę, kg, litry, ml, czubek, szczypta, gałązka, listki. Co prawda, nie znalazłam opcji „sztuka”, więc w przypadku jajek wybrałam „Kawałek”. Jeżeli chcemy zrezygnować z jakiegoś produktu, to można to zrobić za pomocą funkcji usuwania ukrytej pod ikonką kosza na śmieci.

Ostatnim etapem jest rozpisanie kroków przepisu, które będą się wyświetlać na robocie wielofunkcyjnym Monsieur Cuisine Connect. Możemy wpisać sam opis, ale do wyboru mamy także dodanie programu automatycznego. W przypadku przygotowania mojej jajecznicy wybrałam program Przypiekanie oraz ustawiłam temperaturę 70°C. Powinno mieć to przełożenie na działanie urządzenia.

Powtórzmy raz jeszcze wszystkie etapy tworzenia przepisu w wielofunkcyjnym robocie Monsieur Cuisine Connect. Rzeczy, które należy kolejno wpisywać, to:

 • Szczegóły przepisu
  • Nazwa przepisu
  • Krótki opis
  • Stopień trudności
  • Ilość potrawy
  • Wartość odżywcza
  • Kategoria
  • Zdjęcie potrawy
 • Czas przygotowania
  • Czas potrzebny na przygotowania składników
  • Łączny czas przyrządzania
 • Wybór składników
 • Kroki przepisów

Krok 6: Zapisz projekt

Gdy rozpiszemy wszystkie kroki, możemy dokonać podglądu naszego przepisu. Na tym etapie pozostaje nam tylko zapisać nasze postępy. Oto, jak wygląda gotowy projekt:

Podsumowanie

Nic trudnego, prawda? Mamy nadzieję, że ten przewodnik ułatwi Ci dodawanie własnych przepisów do Monsieur Cuisine Connect w prosty i szybki sposób. Naturalnie, nie jesteś zobligowany do tworzenia wszystkich dodawanych przepisów od podstaw. W sieci dostępne są różnorodne przepisy przeznaczone dla urządzenia Thermomix – w tym artykule przedstawiamy kilka stron, na którym znajdziesz wiele darmowych pomysłów na posiłki. Korzystając z zaprezentowanej przez nas metody wprowadzania przepisów do swojej biblioteki, możesz wypróbować je w swoim urządzeniu.