Kosiarka spalinowa – jak przygotować ją do sezonu?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią, sezon na prace ogrodowe. Jeżeli posiadasz duży trawnik, to koniecznie sprawdź jak ją przygotować do pracy w kolejnym roku.

Utrzymanie ogrodu w atrakcyjnym stanie wymaga od nas cyklicznego koszenia. Kosiarka jest więc koniecznym wyposażeniem każdego domostwa. Niezależnie od tego, czy jest to małe podwórko, czy działka większych rozmiarów, kosiarka spalinowa bardzo sprawnie sobie z nim poradzi. Przed nami ciepłe dni, a co za tym idzie, kosiarka będzie musiała radzić sobie z wysokimi temperaturami przez kilka tygodni. Warto więc zadbać o to urządzenie, tak, aby służyło nam, jak najdłużej. Jak przygotować kosiarkę spalinową do sezonu?

Każdy, kto posiada ogród lub działkę, wie, że bez kosiarki spalinowej utrzymanie na niej ładu nie byłoby czymś prostym. Urządzenie to pozwala na szybkie przycięcie trawy. Sezon na koszenie traw trwa, dlatego też warto wiedzieć, jak najlepiej przygotować na niego naszą kosiarkę. Mogłoby się wydawać, że narzędzie to można po prostu odpalić po kilku miesiącach postoju i swobodnie kosić. Oczywiście, można tak zrobić, jednak żywotność kosiarki w takim przypadku mocno ulegnie skróceniu, a zakup nowego narzędzia nie należy przecież do najtańszych. Konserwacja kosiarki jest więc kluczowym krokiem przed sezonem. Jak tego dokonać?

Zastanawiasz się, gdzie kupisz dobrą kosiarkę? Sprawdź nasz artykuł z aktualnym przeglądem – Kosiarka spalinowa – top 6 najciekawszych modeli. Jaką warto wybrać?

Jak przygotować kosiarkę spalinową do sezonu?

Jeśli chcemy, aby kosiarka służyła nam przez kilkanaście sezonów, musimy o nią zadbać. Narzędzie to stoi przez kilka miesięcy w garażu (lub w innym miejscu), gdzie czeka na wiosenny i letni sezon. Wtedy właśnie jest najmocniej eksploatowana. Szacuje się, że właśnie w tych sezonach korzysta się z niej co najmniej 30 razy. Warto podkreślić, że dobrze zadbana kosiarka nie tylko sprawia, że koszenie jest komfortowe, ale także bardziej ekonomiczne. Sprawne i zadbane narzędzie, potrafi zużyć nawet o 30 proc. mniej paliwa, niż kosiarka, która nie jest konserwowana. Tyczy się to także szkodliwych substancji, których emisja może zostać zredukowana nawet o 50 proc

Przed cykliczną pracą trzeba ją więc odpowiednio przygotować. Wszystko możemy zrobić we własnym warsztacie, wystarczy tylko sugerować się instrukcją. Jak to zrobić?

Kosiarka spalinowa - jak przygotować ją do sezonu?

Powierzchownie wyczyść kosiarkę 

Każda kosiarka, która chociaż raz zaliczyła przejazd po podwórku, jest pokryta resztkami traw, dlatego też przed rozpoczęciem prac w nowym sezonie należy ją oczyścić z tych zabrudzeń. Nie należy jednak używać myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one skutecznie uszkodzić ważne miejsca dla całego układu, takie jak różnego rodzaju uszczelki, wlewy oleju, paliwa czy układ dolotowy. Jeśli jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie sprężonego powietrza, którego ciśnienie skutecznie wyczyści kosiarkę. Jeśli nie, to klasyczna szczotka będzie równie dobrym rozwiązaniem

Wyczyszczenie systemu tnącego

Jednym z najważniejszych elementów kosiarki jest zestaw noży, który odpowiada za przycinanie kosiarki. Przed rozpoczęciem koszenia w nowym sezonie warto wyczyścić cały układ tnący. W tym ponownie najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze lub szczotka. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia, które posiadają specjalne przyłącze, które pozwala na podłączenie węża z wodą, która następnie czyści układ tnący. W takim przypadku należy jednak pamiętać, aby kosiarka stała w pozycji roboczej, aby ciecz nie dostała się w niepowołane miejsca. Po puszczeniu wody należy również włączyć urządzenie. 

Chciałbyś zdobyć więcej informacji o kosiarkach, a nawet dowiedzieć się, gdzie kupisz najlepszą? Sprawdź, co pisaliśmy o tym w tekście Gdzie kupić dobrą kosiarkę? Przegląd aktualnych ofert w sklepach.

Kontrola stanu noża 

Nóż odpowiada za koszenie trawy, więc musimy zadbać o jego prawidłowy stan. Jego kontrola powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach – przy założonych rękawicach ochronnych i przy ściągniętym przewodzie świecy. Po odkręceniu noża należy go dokładnie oczyścić z resztek trawy i wszelkiego rodzaju osadów. Następnie oceniamy jego zużycie – czy posiada jakiekolwiek pęknięcia i czy w dalszym ciągu jest ostry. Jeśli nie, należy starannie naostrzyć ostrze z obu stron. Ważne jest także sprawdzenie wyważenia noża. Odbywa się to za pomocą wyważarki. Jeśli ostrze z jednej strony jest cięższe, to kosiarka będzie wpadać w niepowołane drgania, które mogą wpłynąć na trwałość podzespołów. Ten proces najlepiej jednak powierzyć specjaliście, który posiada odpowiednie narzędzia.  

Kosiarka spalinowa - jak przygotować ją do sezonu?

Sprawdzenie układu dolotowego, filtra powietrza i świecy

Kosiarka spalinowa posiada silnik, który działa podobnie, jak ten w samochodzie. W związku z tym posiada on też filtr powietrza i układ dolotowy. Poprawne działanie tych elementów sprawia, że kosiarka działa, tak, jak należy. Prawidłowo działający filtr oraz układ dolotowy sprawiają, że sprawnie działa także gaźnik, kosiarka nie ma problemów z odpaleniem i wykorzystuje pełną moc. W sezonie czyszczenie filtra powietrza powinno odbywać się regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Wystarczy, że go wyciągniemy i pouderzamy nim o twarde podłoże. Oczywiście po jakimś czasie trzeba będzie go wymienić na nowy, więc przed odpaleniem warto sprawdzić, czy ten moment już nie nastąpił. Oczywiście silnik benzynowy w kosiarce posiada także świecę. Przed sezonem warto sprawdzić, czy jest ona sprawna. Wystarczy ściągnąć jej osłonę i wykręcić cylinder świecy. Jeśli znajdują się tam zanieczyszczenia, trzeba je usunąć. Można to zrobić przy pomocy drucianej szczotki. Następnie musimy sprawdzić odległość między elektrodami – powinna wynosić 0,5 mm. Możemy to zrobić przy pomocy szczelinomierza. Wymiana świec powinna odbywać się minimum raz w sezonie.  

Wymiana oleju przez sezonem jest konieczna

Odpowiednie smarowanie jest konieczne do poprawnej pracy każdego silnika, dlatego też nie powinniśmy ignorować wymiany oleju w naszej kosiarce. Przed wymianą środka smarującego należy najpierw wypalić paliwo, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo pracy. Rozrzedzony olej jest również zdecydowanie prostszy do usunięcia. Wymiana oleju powinna odbywać się za pomocą specjalnej pompki, która pozwoli opróżnić zbiornik, jednak niektóre modele posiadają korki do jego zlewania. Wtedy wystarczy jedynie odkręcić korek, a olej sam wypłynie. Poziom oleju sprawdzamy podobnie jak w autach, przy pomocy korka wlewu oleju z bagnetem. Właściwy jego poziom oznaczono na korku. Zaleca się, aby olej wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki, jeśli jednak z urządzenia korzystamy rzadziej, to wymiana oleju raz na sezon powinna być wystarczająca. Warto również od czasu do czasu pociągnąć linką rozrusznika, jeśli urządzenie stoi przez dłuższy czas. To sprawi, że silnik pozostanie nasmarowany. 

Jak działa robot koszący i dlaczego on pracuje, kiedy ja odpoczywam?

Czy tyle wystarczy?

Tak, tylko tyle wystarczy, żeby nasza kosiarka spalinowa służyła nam wiele, wiele lat. Dzięki poprawnie wykonanej konserwacji nie tylko zaoszczędzimy dużo pieniędzy, ale także sprawimy, że nasz trawnik co sezon będzie się prezentował perfekcyjnie.