Kosiarka spalinowa – top 6 najciekawszych modeli. Jaką warto wybrać?

Szukasz idealnej kosiarki spalinowej z napędem? W takim razie koniecznie sprawdź nasz ranking, w którym znajdziesz najlepsze modele z różnych półek cenowych.

Kosiarka spalinowa to konieczne urządzenie, które pozwala nam na regularne pielęgnowanie naszego trawnika. Urządzenie spalinowe oferuje przede wszystkim zdecydowanie większą wolność ruchów niż kosiarka elektryczna. Brak ciągnącego się za nami kabla i konieczność uwagi, aby go nie przejechać, sprawia, że komfort korzystania z takiego modelu jest zdecydowanie większy. Jeśli rozglądacie się za nowym narzędziem do pielęgnacji trawy i nie wiecie, na jaki model postawić, to sprawdźcie nasze zestawienie, które pomoże wam wybrać odpowiednią kosiarkę spalinową. 

Zastanawiasz się dopiero nad wyborem odpowiedniego dla siebie sprzętu do pielęgnacji trawnika? Sprawdź, co warto wiedzieć o robotach koszących. Informacje te zebraliśmy w tekście: Jak działa robot koszący i dlaczego on pracuje, kiedy ja odpoczywam?

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki?

Decydując się na zakup kosiarki spalinowej, jest kilka aspektów, na które musimy zwrócić uwagę przed zakupem. Przede wszystkim ważnym elementem jest moc silnika. Jeśli posiadamy niewielkie podwórko, moc silnika nie musi być duża, ponieważ urządzenie z pewnością sobie z nim poradzi. Jeśli jednak nasz ogród jest duży, lepiej zainwestować w urządzenie, które oferuje większą moc. Koszenie będzie wtedy wygodniejsze. Oczywiście od mocy silnika kosiarki spalinowej uzależniona jest cena urządzenia. Sugeruje się, że każde urządzenie jest w stanie przepracować 250 godzin, jednak odpowiednia konserwacja kosiarki z pewnością przedłuży jej żywotność. 

Jeżeli już o silniku mowa to warto także zwrócić na to, czy jest on dwusuwowy, czy czterosuwowy. Kosiarki spalinowe z pierwszym z nich są tańsze, ale niestety bardziej uciążliwe w użytkowaniu. Przede wszystkim generują większy hałas i spaliny, a także są mniej żywotne niż czterosuwowe odpowiedniki. Analogicznie, za bardziej zaawansowany typ silnika będzie trzeba zapłacić więcej.

Pojemność kosza na trawę jest kolejnym ważnym elementem. Nikt przecież nie chce chodzić co chwila do worka z trawą i opróżniać kosz. Musimy jednak pamiętać, aby dobrać pojemność kosza na trawę do wielkości naszego podwórka. Jeśli jest ono duże, to najlepiej zainwestować w model, który posiada spory pojemnik, powyżej 50 l. 

Ważnym aspektem jest także wysokość i szerokość cięcia. Dzięki temu zawsze po koszeniu będziemy mieć idealny trawnik, taki jak sobie wymarzyliśmy. Najlepiej wybrać model kosiarki, który pozwoli nam na regulowanie tych parametrów, dzięki czemu dostosujemy wysokość trawnika do naszych oczekiwań. Na rynku znajdziemy modele, które oferują kilku stopniową regulację wysokości cięcia trawy. 

Funkcje kosiarki spalinowej

Kosiarki spalinowe, w zależności od modelu, posiadają wiele przydatnych funkcji. Jedną z najciekawszych zdecydowanie jest funkcja mulczowania, która pozytywnie wpływa na trawnik. Jeżeli regularnie, raz w tygodniu kosimy trawnik lub nawet częściej, to przyrosty są niewielkie. Podczas koszenia resztki ściętej trawy pozostają na murawie, gdzie dochodzi do jej rozkładu, dzięki czemu gleba zyskuje składniki odżywcze. Dodatkową zaletą częstego koszenia będzie to, że nie musimy wyrzucać trawy na kompost, a więc zaoszczędzimy sobie czasu i sił, który byśmy poświęcili na noszenie ciężkiego kosza z trawą do bio-odpadów. Taka pielęgnacja trawnika zapobiega także rozrastaniu się chwastów.

Warto również zwrócić uwagę, czy interesujący nas model kosiarki spalinowej posiada napęd na koła. Jest to rzecz, w którą warto zainwestować, szczególnie biorąc pod uwagę dużą wagę urządzeń o stalowej konstrukcji. Zamiast popychać taki sprzęt siłą mięśni, lepiej zdecydować się na wbudowany napęd, który nas wspomoże podczas koszenia.

Kosiarki mogą posiadać także rozrusznik elektryczny, który w prostszy sposób pozwoli nam na rozruch urządzenia czy też zmienną prędkość jazdy. Dzięki temu wzrośnie komfort naszej pracy. Szybsza prędkość doskonale sprawdzi się tam, gdzie pas koszonej trawy jest prosty i równy, natomiast wolniejsze tempo dobierzemy w miejscach, gdzie są na przykład rabaty kwiatowe lub rosną drzewa czy krzewy, które chcemy wokół okosić. Wszystkie te elementy wpływają na większą funkcjonalność tych narzędzi. 

Jak zatem przygotować kosiarkę do sezonu, abyśmy cieszyli się jej pracą przez wiele sezonów? Właśnie na to pytanie i wiele innych związanych z tą kwestią, odpowiadamy w tym artykule.

Którą kosiarkę wybrać?

W naszym zestawieniu znajdziecie kosiarki spalinowe w różnych półkach cenowych, zaczynając od najtańszej, a kończąc na najdroższym narzędziu. Zaznaczamy, że wszystkie prezentowane poniżej kosiarki mają napęd, co znacząco wpływa na komfort pracy. Dobra kosiarka to przede wszystkim inwestycja na lata, która powinna nam służyć przez kilka sezonów. Warto więc postawić na urządzenie znanej marki, które będzie kosztowało nieco więcej i mieć pewność, że nie zawiedzie nas podczas pracy. Wybór na rynku jest duży i każdy producent oferuje po kilka modeli kosiarek, które różnią się specyfikacją. Jaki zatem model kosiarki wybrać? Sprawdźmy to! 

Kosiarka spalinowa – jaką wybrać?

Kosiarka spalinowa Nac MEX46-N146-1 z napędem

Kosiarka spalinowa NAC MEX46-N146-1 z napędem

Kosiarka spalinowa z napędem Nac MEX46-N146-1 oferuje wysoką funkcjonalność przy zachowaniu niskiej ceny. Na przykład posiada wydajny czterosuwowy silnik, dzięki czemu praca jest przyjemna. Dodatkowo można regulować wysokość koszenia – trawa będzie tak krótka, jak będziemy tego chcieli, dzięki centralnej regulacji wysokości koszenia (25 mm do 75mm). Korpus kosiarki został wykonany ze stali, który cechuje się dużą wytrzymałością. Warto wiedzieć, że wystarczy po koszeniu wypłukać resztki traw wężem ogrodowym. Dużą zaletą kosiarki spalinowej Nac MEX46-N146-1 jest pojemny kosz (60 l) oraz koła, które radzą sobie na każdej nawierzchni. 

Cena: 1399,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Lider SH18BS450N

Kosiarka spalinowa Lider SH18BS450N Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa Lider SH18BS450N cechuje się wysoką mocą 1900 W, dzięki której koszenie trawnika będzie szybkie, proste i przyjemne. Urządzenie charakteryzuje się optymalną szerokością roboczą (46 cm), przez co model ten bardzo dobrze sprawdzi się zarówno na mniejszych, jak i dużych powierzchniach. Model ten został stworzony z tworzyw, które oferują wysoką wytrzymałość i jednocześnie są niepodatne na działanie czynników zewnętrznych. Producent zastosował tutaj możliwość regulacji wysokości koszenia – znajdziemy tutaj 8-stopniowy system. Kosiarka została wyposażona w napęd tylny, co wpływa na komfort koszenia. Kosiarka prezentuje modernistyczny wygląd, który może się podobać. 

Cena: 1299,00 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Hortmasz HKS HKS 753 NL Loncin LC1P70FC

Kosiarka spalinowa Hortmasz HKS HKS 753 NL Loncin LC1P70FC

Kosiarka spalinowa Hortmasz wyposażona jest w czterosuwowy silnik Loncin LC1P70FC. Ma on pojemność 125 cm3, a pracująca maszyna generuje hałas na poziomie 97,14 dB. Pracę urządzenia można regulować, dostosowując do własnych potrzeb wysokość koszenia między 2,5 – 7,5 cm (8 poziomów). Kosiarka ścina trawę na szerokości 53 cm. Wyposażona jest w duży kosz na trawę o pojemności 60 l. Dodatkowo łożyskowane duże koła i wbudowany napęd zwiększają wygodę użytkowania. Kosiarka ma możliwość funkcji mulczowania trawy, wyrzutu bocznego oraz tylnego – zbieranie do kosza. Urządzenie posiada stalową konstrukcję, dzięki czemu jest trwałe i mocne. Posiada także dwuletnią gwarancję.

Cena: 1799,99 zł Cena:1499,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N

Kosiarka spalinowa z napędem MAKITA PLM4628N

Makita PLM4628N to kosiarka spalinowa przystosowana do intensywnej pracy, która nie zawiedzie nas w żadnym momencie. Model ten cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością, co jest jego wielkim plusem. Szerokość robocza tego urządzenia wynosi 46 cm, dzięki czemu sprawdzi się na mniejszych powierzchniach i na większych. Pojemność pojemnika na trawę wynosi tutaj 60 litrów, a to sprawi, że koszenie większych obszarów nie będzie wiązało się z częstym opróżnianiem kosza. Bardzo ważnym i niezwykle pomocnym dodatkiem jest wskaźnik poziomu zapełnienia kosza na trawę. Dzięki niemu wiemy, kiedy musimy go opróżnić. Kosiarka poradzi sobie na każdym terenie, a to głównie za sprawą kół, które zostały zamontowane na łożyskach kulkowych. Zawieszenie to sprawia, że manewrowanie urządzeniem jest niezwykle proste. Kosiarka spalinowa Makita PLM4628N posiada 7-stopniowy system regulacji wysokości koszenia trawnika. Wyposażona jest w napęd na koła.  

Cena: 2242,56 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Yamaha YR5400 Quattro MA175

Kosiarka spalinowa Yamaha YR5400 Quattro MA175


Kosiarka spalinowa z napędem Yamaha YR5400 Quattro MA175 posiada ostrza tnące, które jednorazowo zabierają pas trawy o szerokości 54 cm. Istnieje możliwość regulacji koszenia od 2 – 6,5 cm, a więc można mieć trawę ściętą dokładnie na taką wysokość jak nam odpowiada. Duży, pojemny kosz (75 l) umożliwia długie koszenie bez częstych przerw na wynoszenie kosza na kompost. Jeżeli często pielęgnujemy trawnik to można skorzystać z funkcji mulczowania. Dzięki temu, nie powiększa się sterta skoszonej trawy na kompoście, a ścięte resztki będą dodatkowo stanowiły nawóz organiczny dla gleby. Mocna konstrukcja ze stali kosiarki Yamaha sprawia, że sprzęt jest trwały i posłuży nam przez długie lata.

Cena: 4699,00 zł Cena: 4299,00 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Honda HRX 537C4 VK

Honda HRX 537C4 VKE Kosiarka spalinowa

Nasze zestawienie kosiarek spalinowych godnych uwagi zamyka najdroższy model, czyli Honda HRX 537C4 VKE. Kosiarka japońskiego producenta posiada napęd, który pozwala na komfortowe koszenie podwórka. Urządzenie jest wytrzymałe i niezawodne, co jest jego wielkim plusem. Kosiarka bardzo dobrze sprawdzi się podczas koszenia dużych powierzchni, a to nie tylko ze względu na mocny, 6,5-konny silnik, ale również bardzo pojemny kosz na trawę. Jego pojemność wynosi aż 88 litrów! Jak przystało na kosiarkę z wyższej półki, kosiarka japońskiego producenta oferuje regulację wysokości cięcia w zakresie od 20 do 100 mm, duże koła zapewniające stabilną jazdę niezależnie od terenu, podwójne łożyskowanie kół czy system ułatwiający start. Silnik SELECT DRIVE pozwala na regulację prędkości koszenia od 0 do 6,4 km/h. Uruchomienie kosiarki odbywa się poprzez wciśnięcie dźwigni jazdy. Warto również o mulczowaniu, czyli funkcji, która rozrzuca pod skoszonym obszarze resztki trawy, które po rozkładzie pozytywnie wpływają na glebę. 

Cena: 5098,00 zł Przejdź do porównywarki cen