Najlepszy kolbowy ekspres do kawy z młynkiem? Niedrogi i z ogromem możliwości. Idealnie zmielone ziarna, właściwie dobrana temperatura parzenia, pełnia aromatu i lekka, puszysta pianka. Aby to mieć, wcale nie trzeba odwiedzać kawiarni. Wystarczy, że odpowiednie urządzenie znajdzie się w Twojej kuchni. Sprawdziłam, które urządzenia kupisz na wiosnę i gdzie znajdziesz je w najkorzystniejszej cenie. Nie bardzo wiesz, jak taki sprzęt wybrać? Nie panikuj. Przyjrzałam się aktualnie dostępnym na rynku modelom i mogę podpowiedzieć, które pozycje w danej kategorii cenowej są warte Twojej uwagi.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem – modele ceny warte

Jako że interesują nas dziś najciekawsze dostępne na rynku modele kolbowych ekspresów do kawy, zajmiemy się tymi, które w warunkach domowych będą najwygodniejsze w użyciu. Z oferowanych przez producentów artykułów wybrałam te, które nie wymagają od użytkownika poszukiwań dodatkowych elementów. Sprawdźmy zatem, jakie kolbowe ekspresy do kawy z młynkiem mamy dziś do wyboru.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem do 1500 złotych

Na początek zaznaczę jednak, że choć ekspresów do kawy kolbowych w cenie do 1500 złotych znajdziemy sporo, to niestety większość z nich nie będzie posiadała wbudowanego młynka. O wiele bardziej prawdopodobne, że modele do 1500 złotych pozwolą nam korzystać z rozwiązania, jakim jest system ESE. Szukając urządzenia z możliwością mielenia ziaren, trzeba zatem sięgnąć po nieco droższe pozycje na półce. Nie oznacza to jednak, że spełniającej interesujące nas założenia propozycji nie udało mi się znaleźć. To właśnie ona otwiera przygotowane przeze mnie zestawienie.

Ekspres HYUNDAI EM 7301

Ekspres kolbowy HYUNDAI EM 7301 może stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują sprzętu nie tylko o szerokich możliwościach, ale też w przystępnej cenie. Propozycja od koreańskiej marki to bowiem w pełni wyposażona kawiarnia w zamknięta w tradycyjnie prezentującym się urządzeniu. Wbudowany automatyczny młynek do kawy nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, lecz pozwala również na regulację grubości mielenia ziaren, co ma znaczący wpływ na końcowy efekt procesu parzenia.

Zastosowany w urządzeniu od HYUNDAI system grzewczy to thermoblock, który wraz z zainstalowaną pompą pozwala na osiągnięcie poziomu ciśnienia 15 barów, co w połączeniu z systemem PID gwarantuje nam kawę o pełnym smaku i aromacie. Ekspres HYUNDAI wyposażono również w dyszę pary, która stanowi doskonałe dopełnienie tego już i tak zaskakująco zaawansowanego urządzenia.

Ekspres kolbowy z młynkiem od HYUNDAI znajdziemy w sklepie w cenie 1149,99 złotych.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem do 2000 złotych

Ekspres SENCOR SES 6010SS

Ekspres SENCOR SES 6010SS to kolejna propozycja. Ten kolbowy ekspres do kawy z młynkiem pozwala na przyrządzenie gorącego napoju w zaledwie kilka minut. Wyposażone w prosty panel użytkownika urządzenie umożliwia bezproblemową obsługę. Za pomocą przycisku możemy wybrać interesujący nas rodzaj kawy, zdecydować o jej intensywności, a także wskazać dokładną ilość zaparzonego naparu.

Na szczególną uwagę zasługują wykorzystane przez SENCOR specjalne filtry, które, usuwając z wody wszelkie niepożądane substancje, zadbają o najwyższą jakość naszej kawy. Podobnie jak w przypadku modelu od firmy HYUNDAI, zainstalowana dysza parowa pozwala na szybkie spienienie mleka.

Ekspres SENCOR SES 6010SS zapewnia też wygodne czyszczenie, a to dzięki możliwości odłączenia takich elementów, jak pojemnik na wodę czy tacka na krople.

Ekspres kolbowy z młynkiem od SENCOR znajdziesz w sklepie w cenie 1919 złotych.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem do 3000 złotych

Ekspres Sage The Barista Pro SES878BST

To, co na pierwszy rzut oka wyróżnia ekspres kolbowy Sage The Barista Pro na tle wcześniejszych sprzętów, to obecność wyświetlacza LCD ze wskaźnikiem mielenia, pozwalający na śledzenie postępów pracy urządzenia. Sprawia on, że ekspres doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnymi kuchniami, jak i wnętrzami o charakterze usługowym. Jak jednak powszechnie wiadomo, to nie wygląd, lecz wnętrze ma największe znaczenie. Cóż zatem, poza technologicznym dodatkiem wizualnym oferuje nam ekspres do kawy od Sage?

Przede wszystkim mamy tu sprzęt o mocy 1680 Watów, zapewniający regulację temperatury, błyskawiczne nagrzewanie dzięki systemowi ThermoJet, wykorzystanie niskociśnieniowego systemu parzenia wstępnego i maksymalne ciśnienie o wartości 15 barów. Młynek stożkowy umożliwia regulację stopnia mielenia ziaren. Możemy również decydować o tym, jaką mocą obdarzony będzie przygotowany przez urządzenie napar i w jakiej ilości jednorazowo go otrzymamy.

Urządzenie wyposażono również w automatyczny program czyszczenia i odkamieniania.

Ekspres kolbowy z młynkiem od Sage znajdziesz w sklepie w cenie 2999,99 złotych.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem do 6000 złotych

Ekspres DeLonghi La Specialista Maestro EC9865.M (Cold Brew)

Ekspres DeLonghi z serii Maestro to rozbudowana wersja przedstawionego już wcześniej modelu La Specialista Arte Evo EC9255.M. Podobnie jak tańsza propozycja producenta i tu możemy liczyć na przygotowanie bogatego w smaku i niezwykle orzeźwiającego napoju Cold Brew, który do tej pory dostępny był głównie jedynie w najlepszych kawiarniach.

Miłośnikom espresso do gustu z pewnością przypadnie wbudowany tamper, gwarantujący idealne wypełnienie zmielonymi ziarnami przestrzeni sitka. Dostępny system regulacji temperatury pozwala na wybór jednego z pięciu wariantów w zakresie od 90 do 98°C.

Co więcej, ekspres do kawy DeLonghi wyposażono w dwie, niezależne grzałki, pozwalające na równoczesne przygotowanie naparu i mleka o odpowiedniej konsystencji.

Ekspres kolbowy z młynkiem od DeLonghi znajdziesz w sklepie w cenie 5999,99 złotych.

Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem z najwyższej półki cenowej

Urządzenia AGD, nawet z tego określanego mianem „małego”, mogą przybierać najrozmaitsze formy, uzyskiwać najróżniejsze funkcje, a co za tym idzie, osiągać również kolejne pułapy cenowe. Na koniec naszego zestawienia spójrzmy zatem na możliwości, jakie daje nam najdroższy z dostępnych obecnie na rynku kolbowych ekspresów do kawy, wyposażonych w młynek.

Ekspres Sage SES990BTR

Ekspres kolbowy Ekspres Sage SES990BTR to najdroższa pozycja, którą udało mi się znaleźć. Co mogę o nim powiedzieć?

Przede wszystkim od prezentowanych wcześniej modeli ten odróżnia obecność nowoczesnego, kolorowego ekranu dotykowego, który umożliwiać ma sprawną, intuicyjną obsługę urządzenia . Czytelne, rysunkowe menu pozwala bezbłędnie wybrać interesujący nas napój. Elektroniczny panel sterowania pozwala na precyzyjne dobranie takich parametrów jak moc kawy, stopień spienienia mleka, czy temperaturę.

W pamięci urządzenia można również zapisać do ośmiu spersonalizowanych przepisów. W połączeniu z cechami omówionych wcześniej sprzętów AGD wyposażony w szybki Thermoblock ekspres do kawy Sage, to z pewnością spełnienie marzeń każdego kawosza.

Ekspres kolbowy z młynkiem od Sage możesz znaleźć w sklepie w cenie 9897 złotych.

Jeśli jesteś miłośnikiem małej czarnej i interesują Cię podobne zestawienia, możesz przeczytać o naszych pomysłach na kawę w nieco old-schoolowym wydaniu.

Kolbowy ekspres do kawy – parametry warte uwagi

Dobra kawa to podstawa, a żeby ją uzyskać, potrzebny jest sprzęt dobrej jakości. Fakt, nie każdy rodzi się ekspertem w każdej dziedzinie. Nie znaczy to jednak, że nie może specjalistą w dowolnej tematyce zostać. Tak jest też w przypadku wiedzy na temat domowych urządzeń, w tym interesujących nas kolbowych ekspresów do kawy. Na co zatem zwrócić uwagę porównując dostępne w ofercie sklepów urządzenia? Omówmy najważniejsze elementy.

Moc ekspresu mocą pobudzenia

Nie jest tajemnicą, że im większa moc, tym sprawniejsza praca urządzenia. A ponieważ o poranku, gdy sięgamy po pierwszą filiżankę kawy, czas jest na wagę złota, dobranie ekspresu o wysokiej mocy jest jedną z kluczowych kwestii. Jakie zatem liczby nas interesują? W przypadku ekspresu kolbowego najniższa wyraźnie wpływająca na pracę sprzętu wartość to 900 watów, jednak znalezienie urządzeń przekraczających ten poziom nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Ważne natomiast, by moc ta nie była niższa. W przeciwnym razie zamiast pobudzającego działania napoju poczujesz elektryzującą potęgę irytacji.

Ciśnienie pod kontrolą

Prawidłowo, a więc smacznie zaparzone espresso, to wynik odpowiedniego ciśnienia, wymuszające przepływ wody w ekspresie. Prawidłowość tego procesu gwarantują wartości między 9 a 15 barów. I o ile wybór sprzętu, który wykracza poza górną granicę, niewiele w smaku małej czarnej zmieni, o tyle niemożność osiągnięcia najniższego z wymaganych szczebli drabinki, raczej z pewnością skończy się dalekim od szczerej przyjemności doznaniem.

Właściwa temperatura parzenia

To, co w sztuce parzenia kawy niezwykle ważne, to umiejętność dobrania odpowiedniej do gatunku ziaren czy rodzaju napoju temperatury wody. Wybierając swój ekspres do kawy, sprawdź, czy w trakcie rytuału będziesz miał możliwość ustawienia tego parametru, lub, co jest rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i wygodnym, czy urządzenie wyposażono w system PID, czyli elektroniczny regulator temperatury wody. Jego obecność zdejmie z Ciebie odpowiedzialność za pomyślność całego procesu, pozostawiając Ci już tylko delektowanie się doskonale pozyskaną esencją.

Ekspres z bojlerem czy thermoblockiem

To, co ma istotne znaczenie przy wyborze kolbowego ekspresu do kawy, to jego moduł grzewczy. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w dwa jego rodzaje. Pierwszy z nich to bojler, którego podstawową zaletą jest możliwość jednorazowego nagrzania większej ilości kawy. Rozgrzanie go do odpowiedniej temperatury nie jest może procesem błyskawicznym, jednak przy zapotrzebowaniu na napój energetyzujący liczony w jednostkach dzbankowych, stanowi najlepsze rozwiązanie.

Drugą możliwością jest ekspres do kawy wyposażony w thermoblock, który nagrzewa się zdecydowanie szybciej od wspomnianego wcześniej bojlera. To wyjście dla tych, którym zależy na naprawdę szybkiej kawie.

Działanie ponadstandardowe

Tak jak w przypadku innych urządzeń z grupy AGD, tak i modele ekspresów do kawy, choć podobne do siebie, nie posiadają raczej dokładnie tych samych możliwości. Na sklepowych półkach możemy znaleźć sprzęty, które oferują użytkownikowi mniej lub bardziej zaawansowane funkcje. Na które z dodatków warto zwrócić uwagę?

Preinfuzja

To zdecydowanie jedna z najciekawszych możliwości, jakie dają nam dzisiejsze ekspresy do kawy. Preinfuzja bowiem to nic innego jak wstępne namaczanie zmielonych ziaren kawy jeszcze przed uruchomieniem właściwego procesem parzenia. Zabieg ten trwa od 20 do 40 sekund. Czemu służy? Temu, co w doskonałej kawie najważniejsze – wydobyciu pełnej głębi jej aromatu.

System ESE

To dziś jedno z popularniejszych udogodnień, w które producenci wyposażają swoje sprzęty. Obecność tego systemu w ekspresie umożliwia przygotowanie czarnej esencji przy wykorzystaniu specjalnych saszetek, co pozwala dłużej utrzymać nasze urządzenie w czystości.

Ekspres do kawy z młynkiem wbudowanym

Skoro wybieramy kolbowy ekspres do kawy, ciężko zapomnieć o związanym z nim, koniecznym do osiągnięcia doskonałości parzenia, elemencie. Dla wytrawnego smakosza dobry młynek do kawy to zdecydowanie podstawa. Ciężko bowiem wyobrazić sobie pełnię kawowego rytuału, gdy proces mielenia zastępuje nam otwieranie hermetycznie zamkniętej paczki z supermarketu.

Młynek do kawy można bez problemu zakupić jako samodzielne urządzenie. Decydując się jednak na zakup kolbowego ekspresu do kawy, warto rozejrzeć się za takim, w którym młynek będzie stanowił jego integralną część.

Dysza pary

Ten dodatek to niewątpliwie wymóg, jaki ciśnieniowym ekspresom kolbowym stawiają miłośnicy kawy z pianką. Dysza pary pozwala bowiem na błyskawiczne spienienie mleka, co zdecydowanie ułatwia przyrządzenie takich wariacji, jak Caffè latte czy Cappuccino.

Dlaczego w ogóle kolbowy ekspres do kawy z młynkiem?

Ekspres do kawy, tak jak i inne sprzęty dla gospodarstwa domowego, powstał po to, by ułatwić nam codzienne życie. Jeśli więc mała czarna jest tym, co pozwala ci rano wstać z łóżka, a na jej przygotowanie nie chcesz (bądź nie możesz) poświęcać zbyt wiele czasu, oczywiste jest, że jak najwyższy stopień automatyzacji tego urządzenia będzie dla ciebie podstawowym wyznacznikiem jego wartości.

Kiedy jednak poza wygodą cenisz sobie również najwyższą jakość smakowych doświadczeń, warto przyjrzeć się możliwościom sprzętów, które w obsłudze będą wymagały nieco więcej uwagi, takim jak kolbowy ekspres do kawy z młynkiem. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że smak i zapach kawy zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren, wynagradza każdemu ewentualne niedogodności. Właśnie takie aromatyczne korzyści płyną z posiadania z ekspresu kolbowego. Co więcej, sprzęty te nie są też zbyt skomplikowane, a metodą prób i niewielu błędów możesz nauczyć się przyrządzania kawy smakiem dorównującej tym z włoskich kawiarni.

Materiał zawiera linki partnerskie.

*waga wszystkich produktów podana wraz z opakowaniem

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.