poniedziałek, 27 maja

Dzień bez kawy jest dniem straconym – to zdanie niczym mantrę powtarzają ludzie na całym świecie. Jeśli i ty zaliczasz się do grona miłośników pobudzającego napoju, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez aromatu świeżo zaparzonych ziaren, to automatyczny ekspres do kawy jest zdecydowanie dla ciebie. Jeśli jednak za swoją prywatną kawiarnię nie chcesz płacić jak za zboże w dobie kryzysu, to również dobrze trafiłeś!

W tym artykule przedstawiam kilka naprawdę ciekawych modeli, które idealnie sprawdzą się jako twój domowy automatyczny ekspres do kawy. Co najlepsze, zaprezentowane pozycje zadowolą cię nie tylko pod względem jakości, ale także ceny urządzeń, które w niniejszym zestawieniu nie przekroczą kwoty 1500 złotych. Zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami. Aby lista ta była bardziej przejrzysta, modele prezentuję w porządku cenowym od najmniej do najbardziej kosztownych.

Automatyczny ekspres do kawy, czyli moi faworyci w cenie do 1500 złotych

Ekspres Tchibo Esperto Latte

Pierwsza z moich propozycji to niewątpliwie produkt jednego z najlepiej kojarzonych kawowych producentów. Kto bowiem nie słyszał o kawie Tchibo? Już od dawna w sklepach marki znajdziemy nie tylko odpowiednio przygotowane do zaparzenia ziarna, ale i najróżniejszego rodzaju artykuły domowego użytku. Automatyczny ekspres ciśnieniowy Tchibo Esperto Latte jest właśnie jednym z nich. Dlaczego zwróciłam na niego uwagę?

Swoje urządzenie producent wyposażył we wszystko, czego od domowego ekspresu można oczekiwać. Parzenie espresso, espresso doppio i Caffè Crema z mocą 19 barów, możliwość zaprogramowania objętości filiżanki (od 25 do 250 ml), indywidualne ustawienie intensywności naparu – to tylko kilka zalet tego ekspresu.

Mamy tu podświetlany, regulowany wylot kawy, zbiornik na wodę o pojemności 1,1 litra i oczywiście dyszę do spieniania mleka. Nie zabrakło też stalowego, stożkowego młynka z regulacją stopnia mielenia ziaren.

Poza eleganckim designem i kompaktową budową producent postarał się, by ekspres Tchibo Esperto Latte nie sprawiał użytkownikowi problemów nie tylko w obsłudze, ale również podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Komfort na tym polu zapewniać mają nie tylko wyjmowane poszczególne elementy, ale też automatycznie wyświetlany komunikat o konieczności odkamienienia urządzenia.

Automatyczny ekspres do kawy Tchibo Esperto Latte znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1199,00 złotych.

Ekspres Beko CEG 3192 B

Następne na mojej liście urządzenie to propozycja producenta, który zdecydowanie bardziej kojarzy mi się z porządkami i domowymi obowiązkami, niż niezmąconym troskami dnia codziennego przyjemnym spędzaniem czasu. Jak się jednak okazuje, także marka Beko, bo o niej właśnie mowa, również w kwestii automatycznych ekspresów ma do powiedzenia coś ciekawego.

Kompaktowe wymiary, elegancki i nowoczesny design, wyrazisty, lecz aksamitny smak cappuccino ze świeżo zmielonych ziaren – tak ekspres ciśnieniowy Beko CEG 3192 B opisuje sam producent. Za doskonały smak każdego napoju odpowiada ciśnienie 19 barów i pięciostopniowy, stalowy młynek żarnowy. Programowanie pojemności każdej filiżanki w połączeniu z 1,5-litrowym zbiornikiem na wodę zapowiada wygodne użytkowanie ekspresu przez cały dzień.

Automatyczny ekspres do kawy Beko CEG 3192 B znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1289,00 złotych.

Ekspres SENCOR SES 7018BK

Następny w kolejce do serwowania twojej porannej kawy ustawia się znany już z obecności w kuchni producent SENCOR z ekspresem SES 7018BK. Choć wizualnie nie różni się on wiele od przedstawionych wcześniej urządzeń, domowy barista ma do zaoferowania już zdecydowanie więcej, niż jego omówieni w poprzednich punktach konkurenci. Czym model ten przyciągnął moją uwagę?

Jak zapewnia producent, ekspres automatyczny SENCOR SES 7018BK ma zapewniać nie tylko doskonałą w smaku, ale też szybko przygotowaną kawę. Efekt ten ma gwarantować wykorzystanie technologii ekstrakcji, wysokiej jakości stalowy młynek z regulacją stopnia mielenia ziaren, moc parzenia o wartości 19 barów oraz wykorzystanie funkcji szybkiego gotowania.

Ekspres wyposażono również w funkcje dodatkowe, takie jak wskaźnik braku wody, wskaźnik braku ziaren, system grzewczy Thermoblock, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania oraz regulację temperatury parzenia kawy.

Na co jednak powinni zwrócić uwagę miłośnicy kaw mlecznych, to brak dyszy do spieniania mleka. W ich przypadku propozycja marki SENCOR nie będzie najlepszym wyborem, za to wielbiciele espresso nie powinni na jego możliwości narzekać.

Automatyczny ekspres do kawy SENCOR SES 7018BK znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1357,70 złotych.

Ekspres Amica Barista CT 5012

Ekspres Amica Barista CT 5012 to kolejne urządzenie, dla którego warto wygospodarować trochę miejsca w kuchni. Intuicyjny w obsłudze panel dotykowy ma zapewnić komfortowe przygotowanie dowolnie wybranego napoju. A menu, dzięki obecności dyszy spieniającej, zawiera w sobie kawy mleczne.

Wewnątrz urządzenia umieszczono wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,2 litra oraz mieszczący 150 gramów ziarna pojemnik. Wbudowany stalowy młynek oferuje pięć poziomów rozdrabniania ziaren, co pozwala nam nadać indywidualny smak każdej filiżance już na wstępnym etapie przyrządzania napoju.

Dodajmy do tego możliwość zapisania ulubionych przepisów z użyciem funkcji Moja Kawa i możemy mówić o pełnej satysfakcji.

Automatyczny ekspres do kawy Amica Barista CT 5012 znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1399,00 złotych.

Ekspres De’Longhi Magnifica S ECAM 22.112.B

Następny na liście ekspres to propozycja znanego i cenionego producenta, za którego jakość odpowiada między innymi włoska tradycja i trzynaście stopni mielenia kawy. Przed nami niekwestionowany lider tego zestawienia – De’Longhi Magnifica S ECAM 22.112.B.

Imponujące możliwości stalowego młynka to nie wszystko, czym urządzenie De’Longhi zwraca na siebie uwagę. Poza standardowymi funkcjami mamy tu również możliwość wskazania stopnia twardości wody, regulację temperatury i mocy kawy. W tym samym czasie przyrządzimy dwie filiżanki esencjonalnego espresso, aksamitnego latte czy ozdobionego puszystą pianką cappuccino.

Automatyczny ekspres De’Longhi Magnifica S zapewnić ma również wygodę w zakresie dbania o urządzenie. Producent nie zapomniał o wzbogaceniu menu o automatyczny program czyszcząco-odkamieniający.

Automatyczny ekspres do kawy De’Longhi Magnifica S ECAM 22.112.B znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1389,00 złotych.

Ekspres Philips 2200 EP2224/10

Ostatni na mojej liście ekspres od marki Philips próbuje dorównać zaprezentowanemu wcześniej modelowi De’Longhi. Ceramiczny młynek, który znajdziemy we wnętrzu urządzenia, może pochwalić się równie imponującymi możliwościami. W przypadku korzystania z modelu EP2224/10 użytkownik wybiera jeden z dwunastu poziomów mielenia ziaren. Nie zabrakło tu również funkcji zapisu w pamięci urządzenia ulubionej kawowej kombinacji użytkownika.

Nad procesem parzenia czuwa System Aroma Extract, mający zapewnić utrzymanie stałej temperatury napoju w przedziale pomiędzy 90 a 98°C. Dzięki temu ze świeżo zmielonych ziaren wydobywamy pełen, aromatyczny bukiet smaku. Philips 2200 EP2224/10 wyposażono w spieniacz do mleka, który umożliwia tworzenie także tych delikatniejszych dla podniebienia specjałów. Ponadto urządzenie posiada automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, co zdecydowanie zwiększa komfort jego użytkowania.

Automatyczny ekspres do kawy Philips 2200 EP2224/10 znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1449,99 złotych.

Kawa nie tylko z kawiarni, czyli po co ci ekspres do kawy

Jeśli zapoznałeś się już z moją listą, z pewnością zauważyłeś, że tak jak wiele może ekspresy do kawy łączyć, tak też wiele może je dzielić. Po co zatem w ogóle podejmować trud wyboru tego jedynego? Odpowiedź jest dość oczywista -aby niezależnie od pory dnia móc cieszyć się smakiem doskonałej kawy. Wiesz już doskonale, że do tego celu nie wystarczą ziarna i gorąca woda. Potrzebne są umiejętności, którymi szczycić się mogą serwujący czarną esencję bariści w cieszących się najlepszą opinią miejskich kawiarniach.

Nie oznacza to jednak, że potrzebę na aromatyczne espresso możesz zaspokoić jedynie opuszczając swoje mieszkanie. Smaczny napój możesz z powodzeniem popijać we własnym łóżku, a proces jego przygotowania może ograniczać się do wciśnięcia zaledwie jednego przycisku. Wszystko dzięki technologii i urządzeniu, jakim jest właśnie, cieszący się ogromną popularnością wśród kawoszy na całym świecie, automatyczny ekspres do kawy.

Automatyczny ekspres do kawy, czyli mini barista

Nie wypieram się, że kawa to dla mnie zdecydowanie pozycja obowiązkowa każdego dnia. Niezależnie od tego, jaką mamy pogodę, jakie czekają mnie danego dnia wyzwania i czy wyspałam się, czy też nie – filiżanka mocnej, małej czarnej musi królować w moim porannym (i nie tylko porannym) menu. I choć parzenie odmieniającej życie esencji w tradycyjnej makinetce uważam za niezwykły rytuał, to nie mogę zaprzeczyć, że automatyczny ekspres do kawy byłby spełnieniem moich marzeń. Dlaczego?

Kluczem jest tutaj określenie „automatyczny”. Takie urządzenie jest bowiem w stanie przygotować napój praktycznie bez dodatkowej pomocy spragnionego naparu użytkownika. Najprościej mówiąc, jest to taka elektroniczna wersja baristy, który, po poznaniu naszych preferencji, zaserwuje nam napój dokładnie taki, jak lubimy. Oczywiście w tym celu musi być on wyposażony w odpowiednie umiejętności. Jakie? Oto i one.

Młynek na pokładzie

Ci, którzy piciem kawy parają się od dawna, doskonale znają różnicę między napojem przyrządzanym z zakupionej w markecie paczki przemielonych już ziaren a tym od podstaw przygotowanym chwilę przed podaniem. Mielenie ziaren jest niezwykle ważnym elementem całego procesu, więc posiadanie odpowiedniego młynka to pozycja obowiązkowa w kolekcji każdego kawosza.

Jeśli martwisz się, że w twojej kuchni może nie wystarczyć miejsca na dodatkowe urządzenie, to możesz być spokojny – dostępne na rynku automatyczne ekspresy do kawy w zdecydowanej większości są modelami, mogącymi pochwalić się wbudowanym młynkiem wysokiej jakości.

Odpowiednie ciśnienie

Choć ten parametr ma największe znaczenie w przypadku ekspresów kolbowych, nie można zapominać o jego znaczeniu w praktyce parzenia kawy w ogóle. To właśnie od niego w ogromnym stopniu zależy, czy trafiający do naszej filiżanki napój będzie miał bogaty, głęboki smak. Za minimalną pożądaną wartość, którą spotkasz w zdecydowanej większości ekspresów automatycznych, uznaje się moc 15 barów.

Umiejętności nadprogramowe

Wybierając automatyczny ekspres do kawy, warto również zapoznać się z dodatkowymi możliwościami, w które producenci wyposażają oferowane przez siebie urządzenia. Na rynku możemy spotkać modele wzbogacone o funkcję podgrzewania filiżanek, automatycznego czyszczenia, czy też informujące o konieczności wymiany filtra, opróżnienia tacki ociekowej czy pojemnika na fusy. Oczywiście dostępne są też modele, które obsłużymy z pomocą smartfona, jednak wiadomo – im bardziej produkt technologicznie zaawansowany, tym wyższa jego wartość rynkowa.

Wszechstronność przede wszystkim

Choć wśród smakoszy kawy znajdzie się wielu takich, którzy napój ten preferują w jego klasycznej, nie przyprawionej dodatkami postaci, nie da się ukryć, że największe zainteresowanie wzbudzają warianty dostępnych w menu urządzenia napoi. Im więcej dostępnych opcji, tym lepiej. Zwłaszcza gdy wahasz się między dwoma urządzeniami o zbliżonych parametrach i w podobnej cenie.

Jeśli interesują cię kawowe tematy, może spodoba ci się nasze nagranie z recenzją ekspresu marki SENCOR.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Co jednak ważne, fakt ten nie wpływa na jakość merytoryczną tworzonych przez nas treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować działalność.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.