Oto kompendium wiedzy. Tutaj dowiesz się nie tylko czym jest ekspres przelewowy, ale także tego wszystkiego, co ma pływ na smak małej czarnej. Zapraszam do lektury.

Przelewowy ekspres do kawy to urządzenie, które w krótkim czasie pozwala przygotować większą ilość kawy. To świetne rozwiązanie dla fanów kawowego napoju, którzy piją po kilka kubków małej czarnej w ciągu dnia. Bardzo dobrze sprawdzi się również w większym gronie rodzinnym, albo podczas spotkań w gronie znajomych.

To co odróżnia ekspres przelewowy od innych urządzeń do przygotowywania kawowego napoju, to sposób zaparzania kawy. Gorąca woda spływa w dół (grawitacyjnie) i przelewa się do podstawionego naczynia. Nie wytwarza ciśnienia, więc nie napijemy się maleńkiego espresso z cremą. Za to możemy się delektować większą ilością kawy przygotowanej jednorazowo. Każdy ma swój gust i swoje przyzwyczajenie związane z codziennym piciem małej czarnej, a najważniejsze jest to, aby napić się jej z największą przyjemnością.

Sposób działania ekspresu przelewowego

Niezależnie jakiej marki wybierzemy sprzęt, wszystkie działają w bardzo podobny sposób. Konstrukcja ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. Składa się z elementu grzewczego, w którym woda podgrzewana jest do temperatury 92°C do 96°C. Następnie pod wpływem ciśnienia przelewana jest do filtra, w którym umieszczona jest kawa. Tam następuje proces parzenia – woda pod wpływem grawitacji spływa w dół przez filtr wprost do podstawionego dzbanka, zabierając ze sobą to co najcenniejsze w kawie.

Do przygotowania kawy najlepiej używać łyżeczki, zwykle dołączonej do ekspresu. Mieści się w niej porcja około 6-7 g kawy, odpowiednia do zaparzenia filiżanki kawy (około 100 ml). Czas długości parzenia zależy od ilości przygotowanych porcji i trwa zazwyczaj od 4 do 10 minut.

Filtry do ekspresu

Filtrów używamy przede wszystkim po to, by oddzielić fusy od napoju i otrzymać klarowny napój. Zbyt długi kontakt fusów z naparem wpływa bezpośrednio na smak kawy, może nadmiernie podkreślić się jej kwaskowatość lub goryczkę, albo nasilić moc.

W ekspresach przelewowych używamy zwykle filtrów jednorazowych (papierowych) lub wielokrotnego użytku. Filtry papierowe mogą mieć kształt stożka lub mogą być płasko ścięte od spodu. Należy zwrócić uwagę jakich filtrów wymaga nasz ekspres. Powinny cechować się: wytrzymałością na rozdarcie, temperaturę oraz wydajnością – odpowiednią gęstością materiału, umożliwiającą swobodny przepływ wody. Filtry papierowe, jednokrotnego użytku, po prostu wyrzucamy. Na rynku są też filtry wysokiej klasy, ekologiczne, wykonane w sposób bezpieczny dla nas, które są produkowane bez użycia wybielaczy i chloru. Są one w 100% biodegradowalne.

Melitta Filtry do kawy
Biodegradowalne filtry do kawy
Filtr do kawy WESTMARK Coffee

Filtry wielorazowego użytku mogą być metalowe lub wykonane z tworzyw. Jest to rodzaj bardzo cieniutkiej siateczki, która nie pochłania zapachów. Filtry te łatwo utrzymać w czystości, wystarczy wyrzucić fusy, a filtr opłukać pod bieżącą wodą. Co kilka dni można do mycia użyć miękkiej szczoteczki. Stosowanie ich zastępuje konieczność używania filtrów papierowych, dzięki czemu nie generujemy kolejnych śmieci. Co w sumie jest działaniem ekologicznym i oszczędnościowym dla naszego portfela.

Woda

Woda stanowi aż 98% zawartości napoju kawowego w filiżance. To, jakiej wody użyjemy ma kluczowe znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na smak kawy. Należy więc zwrócić uwagę, jaka woda płynie w naszym kranie. Aby się tego dowiedzieć, najlepiej jest użyć paska testowego, który zwykle jest dołączony do urządzenia. Jeżeli dysponujemy wodą twardą i bardzo twardą, to znaczy o dużej zawartości składników mineralnych, to najlepiej wówczas używać przefiltrowanej wody. Zadaniem filtrów jest zmiękczenie wody oraz zmniejszenie ryzyka odkładania się osadu kamiennego w wodzie. Z tego samego powodu lepiej też nie używać wody źródlanej, ani zmineralizowanej z butelki.

Dzbanek filtrujący Dafi Crystal Classic LED (czarny) + 3 wkłady
Test badania wody: twardość, pH, chlor

Najlepiej, aby przefiltrowana woda była średniej twardości – 7,0 do 7,4 pH. To w niej jest najlepszy stosunek jonów magnezu, wapnia oraz sodu, które wspomagają proces ekstrakcji, czyli wydobywania całego dobra z ziaren, które przenika do wody, a potem cieszy nasze podniebienie.

Młynek do kawy

Niezwykłą zaletą niektórych ekspresów przelewowych jest to, posiadają wbudowany młynek do kawy. Dzięki temu, że ziarna są świeżo zmielone otrzymujemy maksimum dobra, czyli jakości, smaku i aromatu. Ponadto możemy w młynku regulować stopień zmielenia ziaren, co przekłada się na moc naparu. Mieląc kawę staramy się, aby otrzymać strukturę piasku. Raczej nie mielimy do postaci pyłu, ponieważ taka kawa osiada na dnie filtra, zapychając go i utrudnia dalsze spływanie naparu.

Jednak jest na rynku sporo ekspresów, które nie są wyposażone w młynek. Należy wówczas używać kawy mielonej. Warto wiedzieć, że prawidłowo przechowywana długo nie traci swoich właściwości, ale nie lubi ona nadmiaru ciepła, zimna i wilgoci. Powinna być odkładana do szczelnie zamkniętego pojemnika, ponieważ może „zwietrzeć”, a jej smak po dłuższym czasie może stać się bardziej płaski.

Najczęściej w ekspresie spotykamy młynek stalowy lub ceramiczny. Młynek stalowy jest trwały i odporny na uszkodzenia, ale podczas przygotowywania dużej ilości kaw w krótkim czasie nagrzewa się, co może wpłynąć na smak kawy. Młynek ceramiczny nie nagrzewa się, jest jednak bardziej podatny na uszkodzenia. Młynki te mogą być udarowe i żarnowe. Udarowy młynek wyposażony jest w ostre noże, które mielą poprzez przecinanie ziaren. Żarnowy młynek posiada dwie wyposażone w ząbki powierzchnie, między którymi ziarna są ścierane. Ostatecznie najbardziej polecanymi urządzeniami są stalowe młynki żarnowe.

Młynek do kawy DeLonghi KG89

Młynek do kawy DeLonghi KG89

Cena: 279,00 zł Przejdź do sklepu

Zalety ekspresów przelewowych

 • Możemy z łatwością przygotować jedną porcję napoju, dzięki wyrysowanej skali na pojemniku z wodą.
 • Jeżeli spodziewasz się gości lub lubisz się delektować tym napojem przez cały dzień w sposób szybki i prosty przygotujesz pełen dzbanek
 • Większość ekspresów przelewowych wyposażona jest w funkcję automatycznego wyłączenia, dzięki czemu są energooszczędne
 • Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są w młynek, dzięki czemu od rana możemy cieszyć się unoszącym się w powietrzu aromatem świeżo mielonych ziaren. Posiadają także możliwość zaprogramowania procesu parzenia kawy. Wśród możliwych ustawień są między innymi: regulacja czasu i temperatury oraz parzenia kawy w ekspresie na konkretną godzinę. To szczególnie przydatna funkcja dla tych, którzy lubią, by rano budził je aromat świeżo mielonej i parzonej kawy
 • Niektóre ekspresy wyposażone są w funkcję pauzy w połowie parzenia. Jest to przydatne dla wszystkich, którzy niecierpliwie wyczekują pierwszej filiżanki małej czarnej. Funkcja ta umożliwia wyjęcie dzbanka w połowie parzenia. Następuje wówczas przerwanie nalewania wody i blokowany jest wylot kawy z filtra. Po włożeniu naczynia ekspres wznawia pracę
 • Posiadają nowoczesny design i zostały wykonane z największą dbałością o szczegóły
 • Są łatwe w utrzymaniu w czystości – większość producentów zezwala na mycie w zmywarce dzbanka, pojemnika na filtr oraz demontowanych plastikowych pokryw

Wady

 • Urządzenia te przeznaczone są do przygotowywania jedynie czarnej kawy. Jeśli lubisz kawę z mleczną pianką, to potrzebujesz zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenie do spieniania mleka
 • Ekspresy przelewowe parzą kawę wykorzystując grawitację – po prostu gorąca woda spływa w dół przez zmielone ziarna. Urządzenia te nie wytwarzają ciśnienia, więc niestety tracimy te walory, dla których pijemy kawę z ekspresu. Musimy pogodzić się z tym, że nie napijemy się espresso z cremą. Trudno będzie także uzyskać napar o pełni mocy i aromatu. Kawa traci także na zawartości ilości kofeiny w przelewie. Warto wiedzieć, że, z tej samej ilości kawy otrzymuje się espresso, w którym jest około 200 mg kofeiny, w kawie parzonej około 50 mg, natomiast kawa z ekspresu przelewowego ma jej około 70 mg
 • W ekspresie można zaparzyć jedną filiżankę kawy, najczęściej jednak służy do tego, by za jednym razem zaparzyć większą ilość naparu. Należy jednak pamiętać, że długo stojąca kawa w dzbanku na podgrzewaczu po prostu może stracić walory smakowe, może się przegrzać i stać się gorzka
 • Niektóre urządzenia są wysokie, wybierając więc konkretny model należy zwrócić uwagę, jaki mamy odstęp pomiędzy blatem, a wiszącymi szafkami. Standardowo odległość ta wynosi około 55 cm.
ekspres do kawy filiżanka espresso kawa mała czarna

Dzbanek

Dzbanki do ekspresów przelewowych wykonane są zwykle z wysokiej jakości szkła. Plastikowa rączka naczynia nie nagrzewa się i pozwala bezpiecznie z niego korzystać. Szklany dziubek ułatwia nalewanie kawy do kubka. Szkło ma to do siebie, że niestety może się rozbić. Istnieje wówczas możliwość kupna dzbanka dedykowanego specjalnie dla danej marki lub kupna dzbanka uniwersalnego. Pojemnik na wodę w ekspresie oraz dzbanek na kawę powinny być wyposażone są w skalę, co ma ułatwiać dozowanie wody, aby uzyskać pożądaną porcję naparu. Należy jednak sprawdzić, czy pojemność naszego kubka zgadza się z porcją kawy w dzbanku. Może okazać się, że dysponujemy większym i aby mieć pełen aromatycznej kawy potrzebujemy na przykład dwóch porcji.

Ekspresy przelewowe wyposażone są albo w płytę grzejną na której stawiamy szklane naczynie, albo w termos. Jeżeli decydujemy się na zakup urządzenia ze szklanym dzbankiem, to będzie on wyposażony w płytkę grzewczą. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury kawy w naczyniu. Niestety, takie długotrwałe, wielogodzinne podgrzewanie może wpłynąć na smak napoju i sprawić, że stanie się gorzka w smaku. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wybór ekspresu z dzbankiem termicznym. Termosy (karafki termiczne) wykonane są z kilku warstw, dzięki czemu dobrze podtrzymują temperaturę napoju nawet przez kilka godzin. Ścianki zewnętrzne wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej. Wygodne i praktyczne jest też to, że można je łatwo i bezpiecznie przenosić w inne miejsce, na przykład na taras lub do altanki.

Ekspres SETTI+ CM900X Smart

Ten przelewowy ekspres SETTI+ CM900X Smart wyposażony jest w stalowy młynek żarnowy, w którym można regulować stopnień zmielenia ziaren. Warto wiedzieć, że można także użyć kawy wcześniej zmielonej. Młynek jest nieczęsto spotykany w ekspresach tego typu. Dzięki temu napój będzie miał odpowiedni smak i aromat. Przefiltrowany ekstrakt spływa wprost do naczynia szklanego, w którym jednorazowo można zaparzyć aż 12 porcji naparu. Dodatkowo urządzenie to wyposażone jest w timer, co oznacza, że ekspres przygotuje nam kawę na wyznaczoną porę. Ciekawą opcją jest możliwość zainstalowania aplikacji Setti+, dzięki czemu możemy zaparzyć kawę na przykład wracając z pracy do domu.

Ekspres Setti+ CM900X Smart

Cena: 499,99 zł Cena: 399,99 zł Przejdź do sklepu

Kawa

Kawy dedykowane do ekspresów przelewowych to te, które są jasno i średnio palone. Ziarna jasno palone dają posmak orzechów, słodyczy oraz uwydatniają owocowy posmak. Natomiast średnio palone na pierwszy plan wysuwają klasyczny smak kawy z nutami owoców, na przykład czarnej porzeczki oraz naturalną słodycz przełamaną nutą karmelu.

Jeśli przygotowujemy większą porcję kawy, warto zwrócić uwagę, by nie była bardzo mocno zmielona, bo ta w takcie procesu parzenia osiada na dnie filtra utrudniając napływającej wodzie przesączenie się. Rada: przygotowując jednorazowo pełen dzbanek napoju, kawa powinna być zmielona do struktury piasku (nie pyłu). Wówczas woda będzie swobodnie przepływać, a proces parzenia będzie przebiegał prawidłowo.

Herbata

Ekspresy, jak sama nazwa sugeruje służą do zaparzania kawy. Ale co stoi na przeszkodzie, by do filtra nasypać kilka łyżeczek liści herbaty? Proces parzenia przebiega dokładnie tak samo, a my już po chwili możemy się cieszyć pełnym dzbankiem aromatycznej czarnej herbaty, kompozycją ulubionej herbaty owocowej lub ziół. Otrzymujemy klarowny i aromatyczny napój, który jest alternatywą dla małej czarnej.

Interesuje Cię taki ekspres przelewowy z młynkiem, ale nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu w wysokości 700 zł? Sprawdź, jakie najlepsze modele wybraliśmy, mieszcząc się w tym przedziale cenowym.

Czyszczenie

Należy dbać o czystość ekspresu, co jest oczywistą sprawą. Dzięki temu będziemy się cieszyć długo działającym sprzętem, a zaparzana kawa będzie posiadała uwodzicielski smak i aromat. Czynności te nie zabiorą dużo czasu. Wystarczy oczyścić filtr wielorazowego użytku lub wyrzucić jednorazowy, najlepiej od razu po zaparzeniu naparu. Zapobiegamy w ten sposób rozwojowi pleśni. Pojemnik na wodę należy przemyć i opłukać pod bieżącą wodą najlepiej codziennie, natomiast dzbanek po kawie myjemy po każdorazowym przygotowaniu napoju. Urządzenie nie powinno stać w nasłonecznionym miejscu przez wiele godzin, bowiem światło słoneczne może spowodować rozrost glonów w pojemniku na wodę.

Umiejscowienie

Należy zastanowić się, gdzie najlepiej będzie postawić ekspres. Oczywiście, myślimy o kuchni, ale gdzie w kuchni? Powinien stać w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będziemy go trącać, zwłaszcza jeśli wybieramy model ze szklanym dzbankiem. Dobrze, aby stał z dala od zlewu, by uniknąć zachlapania czy zalania, w końcu to sprzęt elektroniczny. Lepiej unikać także okolicy kuchenki, by nie ryzykować zabrudzenia na przykład pryskającym tłuszczem, który potem trudno usunąć ze wszystkich zakamarków.

Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami aneksu kuchennego połączonego z salonem, można zastanowić się nad designerskim wyglądem urządzenia. Dzięki temu ekspres lepiej wkomponuje się w otoczenie i będzie stanowił piękną ozdobę, na przykład wyspy kuchennej, stając się elementem wystroju wnętrza.

Ekspres przelewowy – modele

Poniżej prezentuję różne modele ekspresów przelewowych. Różnią się one dzbankami, do których spływa napar – są zarówno szklane jak i termosy. Jeden z nich wyróżnia się tym, że wyposażony jest w kubek o pojemności 300 ml. Jest to bardzo ciekawy model, ponieważ można zaparzyć jednorazowo tylko jedną porcję napoju, dzięki czemu kawa zawsze jest świeża, gorąca i pełna aromatu. Dwa urządzenia wyróżnia wbudowany młynek, co także nie jest codziennością, w tego typu sprzętach. Ekspresy ułożyliśmy według cen, od najtańszych do najdroższych.

Ekspres przelewowy DeLonghi ICM 16710

Ekspres marki DeLonghi wyposażony jest w termiczny dzbanek, dzięki czemu napar dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę. Na panelu dotykowym można wybrać przycisk oznaczony jako funkcja Aroma. To dwustopniowa możliwość regulowania intensywności smaku małej czarnej. Ponadto urządzenie wyposażone jest w system anti-drip – zapobiegający kapaniu, co ułatwia utrzymanie go w czystości.

Ekspres przelewowy DeLonghi ICM 16710

Specyfikacja techniczna

 • Termiczny dzbanek: 1,25 l
 • Funkcje: podtrzymywanie temperatury, funkcja aroma, blokada kapania, automatyczne wyłączenie

Cena: 399,99 zł Cena: 369,99 zł Przejdź do sklepu

Ekspres przelewowy z młynkiem Krups Grind And Brew KM8328

Urządzenie to wyposażone jest w funkcję programowania czasu start (24 h). Można więc ustawić dowolną godzinę przygotowania napoju, na przykład na równo z poranną pobudką. Wbudowany młynek żarnowo stożkowy, umożliwia wybór trzystopniowej regulacji stopnia zmielenia ziaren. Ekspres Krups posiada czytelny panel z wyświetlaczem LED. Pozwala on na regulowanie mocy, temperatury czy ilości zaparzanej kawy. Dzięki temu napar będzie smakował idealnie, jak skrojony pod nasz gust.

Ekspres przelewowy z młynkiem KRUPS GRIND AND BREW KM8328

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność dzbanka: 1,25 l
 • Funkcje: regulacja aromatu, mocy i temperatury kawy, ilości parzonej kawy oraz stopnia zmielenia kawy. Funkcja podgrzewania, podtrzymywania temperatury, automatyczne usuwanie kamienia, programowanie czasu start, timer

Cena: 699,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Moccamaster Cup-One Coffee Brewer Cream

Ekspresy marki Moccamaster często są testowane jako jedne z najlepszych urządzeń na świecie. Jest to sprzęt wykonany solidnie (ze stali nierdzewnej), co poświadcza pięcioletnia gwarancja. Kawa parzona jest bezpośrednio do kubka, o pojemności 300 ml. Woda podawana jest na zmielone ziarna w sposób impulsowy, dzięki czemu jej kontakt z zaparzaną kawą jest możliwie najkrótszy. Równocześnie woda przelewając się zabiera ze sobą wszystko co najcenniejsze, więc możesz cieszyć się pełnią smaku i aromatu.

Ekspres Moccamaster Cup-One Coffee Brewer Cream

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność naczynia (kubka): 0,3 l
 • Funkcje dodatkowe: wskaźnik poziomu wody

Cena: 849,99 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Melitta Aroma Fresh RWT 1021-02

Ekspres Melitta Aroma Fresh RWT 1021-02 wyposażony jest w funkcję programowanie czasu start. Umożliwia ona ustawienie dowolnej godziny w ciągu doby na timerze, a ekspres przygotuje nam na wyznaczoną porę małą czarną. Ma wbudowany młynek żarnowy z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren, dzięki czemu uzyskasz doskonały smak i aromat kawy. Ekspres wyposażony jest w płytkę grzejną, która utrzymuje odpowiednią temperaturę naparu przez 20, 40 lub 60 minut. Urządzenie jest energooszczędne, po zakończonej pracy wyłącza się samoczynnie.

Ekspres Melitta Aroma Fresh RWT 1021-02

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność naczynia: 1,25 l
 • Funkcje: funkcja usuwania kamienia, regulacja mocy kawy, timer, wbudowany młynek do kawy

Cena: 899,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Sage Precision Brewer SDC400BSS

Ekspres przelewowy marki Sage został wyposażony w funkcje, które pozwalają dostosować proces parzenia do swoich własnych preferencji. Regulacja czasu preinfuzji to podawanie małych ilości wody na zmielone ziarna, dzięki czemu otwierają one cały swój bukiet. Dodatkowo w tym czasie system kontroli temperatury PID precyzyjnie steruje temperaturą. Natomiast funkcja Anti Drip automatycznie zatrzymuje skraplanie kolejnych kropel naparu, w momencie kiedy szybciej chcemy napić się małej czarnej, a jeszcze nie zakończył się proces parzenia. Dzbanek, do którego przesącza się napar jest termosem, więc można długo się cieszyć ciepłym napojem.

Ekspres przelewowy Sage SDC450BSS4EEU1 Precision Brewer Thermal

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność dzbanka: ‎1,7 l
 • Funkcje: automatyczne wyłączenie, zabezpieczenie przed przegrzaniem

Cena: 1789,00 zł Przejdź do sklepu

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji. W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów.

8 replies on “Ekspres przelewowy – kiedy wolisz dzbanek kawy od wymyślnej pianki”

Comments are closed.