IRBeacon – obsługa urządzeń domowych za pomocą smartfona

Jakiś czas temu, na łamach Think-About opisywaliśmy brelok z pomocą, którego bez problemu można odnaleźć zagubione klucze czy portfel. Do rzeczy mających tendencję do gubienia się z pewnością można dopisać także wszelkiego rodzaju piloty. W przeciętnym mieszkaniu jest ich conajmniej kilka: telewizyjny, odpowiedzialny za klimatyzację, pilot do sprzętu audio czy projektora. Gadżety te są praktyczne, ale nie dość, że każde urządzenie potrzebuje innego kontrolera to w dodatku bardzo często po prostu gdzieś się zapodziewają. Węgierscy projektanci postanowili dać rozwiązanie tego problemu poprzez oddanie kontroli wszystkich urządzeń jednemu smartfonowi.

IRBeaconWystarczy umieścić mały czujnik w pobliżu odbiornika IR danego urządzenia, ściągnąć aplikację na telefon bądź smartfon (systemy iOS oraz Android) i cieszyć się z możliwości kontroli wielu urządzeń z poziomu gadżetu mobilnego. Sam czujnik montowany jest za pomocą specjalnego kleju, który nie zostawi żadnych śladów, daje to możliwość przyczepienia go praktycznie wszędzie bez większej ingerencji w samo urządzenie.\

IRBeacon to urządzenie, które może charakteryzować inteligentny dom jutra. Obsługiwanie telewizora smartfonem to nie jest szczyt jego możliwości. W połączeniu z zainstalowaną aplikacją daje m.in. możliwość ustawienia godziny uruchomienia konkretnych urządzeń, ale także włączenia ich wtedy gdy właściciel wróci do domu czy automatycznego wyłączania w przypadku jego opuszczenia.

IRBeacon

Same czujniki wyglądają bardzo elegancko i po przyczepieniu ich, nawet do najnowocześniejszego kina domowego, nie umniejszają on jego designowi. IRBeacon wykorzystuje technologię Bluetooth Low Energy, która zapewnia niskie zużycie energii. Producenci zapewniają, że bateria CR2032 (często spotykana w zegarkach) pozwoli na cieszenie się z dobrodziejstw gadżetu przez cały rok. Zadowalająca wydaje się być także jego wielkość 3cm x 3 cm x 0,8 cm, ale autorzy projektu dokładają wszelkich starań aby zmniejszyć ją jeszcze bardziej, finalnie 2,5 cm x 2,5 cm x 0,6 cm.

IRBeaconPoczątkowo cena w przedsprzedaży wynosiła 10$ za jeden czujnik. Oferta ta była ograniczona i szybko się skończyła, obecnie można skorzystać z promocji pozwalającej zakupić 5 sztuk za 75$. Można przypuszczać, że w sprzedaży detalicznej cena ta jeszcze wzrośnie.

IRBeacon