TEFAL OptiGrill Elite GC750D30 to kompaktowy grill elektryczny pozwalający na perfekcyjne przysmażenie potraw oraz przygotowanie posiłków na restauracyjnym poziomie. Podpowiadamy, czy jest to sprzęt warty swojej ceny.
Nie ma co ukrywać, że znalezienie burgerowni serwującej idealnie wysmażone mięso to sztuka godna najwytrawniejszych poszukiwaczy. Na trudność w wyborze wpływ ma przede wszystkim sposób serwowania, ale także poziom przygotowania jedzenia, który musi odpowiadać naszym standardom. Nawet jeżeli mamy swoją ulubioną restaurację, to sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy chcemy zjeść perfekcyjnie przyrządzony stek, rybę lub warzywa, a te z kolei najczęściej trzeba szukać gdzieś indziej. Gdyby tylko można było takie jedzenie przygotować w domu… No właśnie, bo kto by nie chciał serwować domowej szamki w restauracyjnej jakości?
Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowania może być inteligentny grill elektryczny Tefal OptiGrill Elite GC750D30, który oferuje perfekcyjne rezultaty grillowania dzięki regulacji poziomu wysmażenia i to w domowych warunkach, bez konieczności kupowania własnej restauracji.
Specyfikacja
Rodzaj grilla | kontaktowy |
Moc | 2200 W |
Regulacja temperatury | skokowa |
Powierzchnia grillowania | 600 cm2 |
Zasilanie | 230-240V / 50-60Hz |
Wymiary opakowania | 40 x 40 x 25 cm |
Waga z opakowaniem | 7,20 kg |
Odprowadzanie tłuszczu | tak |
Lampka kontrolna temperatury | tak |
Nienagrzewający się uchwyt | tak |
Możliwość demontażu | płyty, tacy ociekowej |
Możliwość mycia w zmywarce | płyty, tacy ociekowej |
Funkcje dodatkowe | 12 automatycznych programów pomiar grubości mięsa taca ociekowa tryb intensywnego podsmażania tryb manualny 4 ustawienia temperatury |
Na szczególną uwagę zasługuje bezkonkurencyjna inteligentna technologia, która dokonuje pomiaru grubości grillowanych potraw i automatycznie dostosowuje temperaturę oraz czas. Producent wprowadził do systemu aż 12 wbudowanych programów przygotowywania jedzenia, które zależnie od typu, grubości i preferencji użytkownika, mają przyrządzać posiłki dokładnie tak, jak zapragnie konsument. Jeżeli jednak wolimy ręczną konfigurację różnych ustawień, to w urządzeniu Tefal znajdziemy także tzw. Tryb ręczny, który nam to umożliwi.
Poza tym warto odnotować liczne ciekawe możliwości takie jak: tryb do mrożonek, funkcję intensywnego smażenia, pieczenie oraz przygotowywania gofrów za pomocą dodatkowej formy. To i wiele więcej zamknięto w kompaktowej obudowie niewielkich rozmiarów, która ma pozwolić konsumentom na użytkowanie w warunkach domowych na restauracyjnym poziomie.
Cena
Z pewnością zastanawiacie się, ile może kosztować urządzenie marki z wysokiej półki cenowej, wyróżniające się wśród innych autorską i opatentowaną technologią inteligentnego przygotowywania potraw. Myślę, że sporym zaskoczeniem może okazać się fakt, że na dzień pisania tej recenzji ta kwota w sklepach partnerskich firmy Tefal wynosi 989 zł.
Czy to dużo, czy mało zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Oczywiście, można swoje oczy skierować ku tańszym grillom elektrycznym, jednak nie da się nie zwrócić uwagi na konkurencyjne i nieco droższe urządzenie firmy Delonghi CGH1030D.
Przyznaję, że mnie ta marka kojarzy się raczej z ekspresami do kawy, niż idealnie przysmażonym stekiem, ale nie ma się co negatywnie nastawiać od wejścia. Według producenta za cenę 999 zł, urządzenie oferuje zbliżone funkcje i możliwości do testowanego przeze mnie sprzętu.
To, co jednak znacznie wyróżnia ofertę marki Tefal, to właśnie wywołana już kilkukrotnie, wbudowana technologia inteligentnego przygotowywania potraw. Bo właśnie, jest ona wprowadzona bezpośrednio do urządzenia, przez co komfort użytkowania jest dużo wyższy niż w przypadku konkurenta.
Przedstawiciele firmy Delonghi także wprowadzili coś w rodzaju inteligentnego przygotowywania posiłków, z tą różnicą, że nie jest on wbudowany, a mieści się w dedykowanej aplikacji mobilnej. Innymi słowy, jest nam potrzebne zewnętrzne oprogramowanie do tego, by móc korzystać z wskazówek i instrukcji konfiguracji urządzenia stosownie do naszych potrzeb. Ponadto nie jest to proces zautomatyzowany – dokładne ustawienia smażenia użytkownik musi wprowadzić własnoręcznie do urządzenia.
Zawartość zestawu
Inteligentny grill elektryczny Tefal OptiGrill Elite GC750D30 dostarczany jest w średniej wielkości pudełku, w rozmiarze odpowiadającym mniej więcej wielkości samego urządzenia. W środku poza interesującym nas grillem producent umieścił podstawowy osprzęt, czyli kabel zasilający i instrukcję obsługi. Poza tym znajdziemy także dodatkowe elementy takie jak dwie wyjmowane płyty, tackę na soki i tłuszcz oraz składaną podpórkę pozwalającą regulować poziom pochylenia.
Po wyjęciu grilla z różnego rodzaju zabezpieczeń transportowych, uderzające wrażenie robi jakość wykonania. Górna część obudowy z wybitym logiem firmy Tefal wykonana jest z wysokiej jakości aluminium, która niestety, stosunkowo mocno się palcuje. Na rączce służącej do podnoszenia pokrywy umieszczono dotykowy ekran z wbudowanym włącznikiem oraz panelem sterowania.
Tak jak wspominałam, w podstawowym zestawie znajdują się dwie płyty wysokiej jakości z odlewu aluminiowego ze specjalną powłoką nieprzywierającą PTFE, której celem jest ułatwienie czyszczenia. Warto także zwrócić uwagę, że na prostym podłożu, grill jest pochylony do przodu o 7 stopni, by grawitacja pozwalała w naturalny sposób ściekać płynom do tacki ociekowej. Ta z kolei odstaje ona nieco jakością wykonania od reszty sprzętu ze względu na to, że została stworzona z tworzywa sztucznego.
Poza podstawową wersją urządzenia mamy możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów. Osobiście miałam okazję przetestować płytę do przekąsek i wypieków OptiGrill XL XA7258 z odlewu aluminiowego oraz wysokiej jakości płyty do gofrów z plastikową chochlą w zestawie. Co ciekawe, poza nimi w opakowaniu znalazło się miejsce na instrukcje mocowania oraz niewielkich rozmiarów książkę z przepisami. Tu z kolei liczba mnoga jest mocno nad wyraz, bo w rzeczywistości przepis jest jeden, ale przetłumaczony na kilkanaście języków.
Po włączeniu
W pierwszym kontakcie urządzenie Tefal OptiGrill Elite GC750D30 wydaje się bardzo masywne i w rzeczywistości właśnie takie się okazuje, gdyż jego waga wynosi ponad 7 kg. Jest to jednak zaleta, ze względu na to, że mamy pewność, że sprzęt stoi stabilnie i nie musimy się obawiać o przypadkowe przesunięcia. Dodatkowo stabilność wspomagają gumowe osłonki umieszczone na nóżkach.
Instalacja oprogramowania przebiega szybko i bezproblemowo. Początkowo należy po prostu podłączyć grill elektryczny do źródła zasilania, by ten samoistnie poprowadził nas przez proces instalacji, na którą składa się wybór odpowiedniego języka. Po konfiguracji urządzenia, jest ono praktycznie od razu gotowe do pracy. Gdybyśmy jednak mieli ochotę się zapędzić do gotowania, to przypominam, by jednak przed pieczeniem umyć dokładnie nowe płyty grzewcze. W przeciwnym razie dom wypełni nieprzyjemny zapach „nowości”, a radosne pieczenie będzie musiało poczekać dwie godziny aż płyta ostygnie, by w ogóle mogła zostać umyta.
Sterowanie i konfiguracja urządzenia okazują się banalne i bezproblemowe. Na głównym panelu przednim, po bokach wyświetlacza umieszczono dwa dotykowe przyciski nawigacyjne oraz jeden potwierdzający, które pozwalają sprawnie poruszać się po menu wyboru 12 automatycznych programów pieczenia. Z lewej strony znalazło się miejsce na dwie wyróżniające się ikony pozwalające wybrać pomiędzy dwoma trybami pieczenia: trybu do mrożonek i trybu intensywnego smażenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że producent wprowadził wskaźnik nagrzewania wstępnego oraz poziomu pieczenia, który znajduje się wokół wyświetlacza. Wyglądem idealnie wpasowuje się w ogólny projekt i design urządzenia, stosunkowo mało rzucając się w oczy.
Po dłuższym użytkowaniu
Tak jak wspominałam, Tefal OptiGrill Elite GC750D30 wyróżnia się wśród innych modeli grillów wbudowaną technologią inteligentnego przygotowywania potraw. Składaja się na nią między innymi 12 programów smażenia oraz dwie możliwe opcje pieczenia w trybie automatycznym. Użytkownicy mają wybór pomiędzy przygotowywaniem: wołowiny, kurczaka, kiełbasy, bekonu, hamburgera, panini, ryby, owoców morza, ziemniaków, papryki, bakłażana oraz pomidorów. Poza tym procent wprowadził aż cztery wskaźniki pomiaru pieczenia: krwisty, lekki, średni oraz mocny. Oczywiście pierwszy z nich jest zarezerwowany jednie dla programu Wołowina. W rzeczywistości pod owymi wskaźnikami kryją się cztery różne ustawienia temperatury.
Podczas testowania wszystkich trybów zauważyłam, że są one zaprojektowane idealnie na potrzeby różnych typów potraw: od mięsa po warzywa. Moim zdaniem są one tym bardziej interesujące, im częściej z nich korzystam, a możliwości są duże. Najbardziej przydatną funkcją jest dla mnie odgrzewanie – w przypadku korzystania z grilla zamiast mikrofalówki jest ono zwyczajnie zdrowsze.
Najczęściej wykorzystywaną funkcją w moim domu okazało się pieczenie gofrów. Idealnie przypieczone i mięsiste w środku to coś, czego szukałabym w typowej budce z tego typu słodkościami. Podczas testowania grilla Tefal OptiGrill Elite GC750D30 nie musiałam szukać, mogłam zrobić je po prostu w domu.
Płyta służąca do pieczenia także znalazła swoje zastosowanie w mojej wegańskiej kuchni. To właśnie na niej pojawiła się możliwość tworzenia prostych zapiekanek czy przygotowywania tajskiego jedzenia pad thai na ciepło.
Początkowo martwiłam się, czy powierzchnia grillowania wynosząca 600 cm2 będzie wystarczająca na moje potrzeby. Okazało się jednak, że nie stanowi ona żadnego problemu niezależnie od tego jaką ilość jedzenia planowałam przygotować. Grill Tefal OptiGrill Elite nagrzewa się momentalnie dzięki mocy wynoszącej 2200 W. Dla porównania, jest to mniej więcej poziom mocy, którą stosuje się w czajnikach elektrycznych oraz bardzo oszczędnych piekarnikach elektrycznych klasy A.
W przypadku pieczenia oraz robienia gofrów producent nie przewidział osobnej kategorii automatycznego programu. W związku z tym należy radzić sobie samemu dostosowując ustawienia ręcznie, wspomagając się instrukcją obsługi. Z czasem nie jest ona oczywiście potrzebna, gdy korzystanie z grilla Tefal stanie się bardziej zrozumiałe.
Tefal – grill nawet dla wegan
Podczas testów inteligentnego grilla elektrycznego Tefal OptiGrill Elite GC750D30 nie spotkałam się z żadnymi problemami. Urządzenie działa szybko i sprawnie, a jakość przyrządzanego jedzenia z pewnością dorównuje profesjonalnym sprzętom tego typu. Warto tutaj podkreślić nie tylko kwestie smakowe, ale także zdrowia, gdyż jedzenie przygotowywane beztłuszczowo jest dużo lepsze dla naszego organizmu niż tradycyjnie smażone na tłuszczu. Ponadto eliminacja posmaku dymu, który towarzyszył zawsze wypiekom w plenerze, działa tylko na korzyść mojej subiektywnej oceny.
Co ciekawe, nawet weganie docenią możliwości grilla elektrycznego Tefal, chociaż w założeniu jest on dedykowany wszystkożernym użytkownikom, na co wskazują rozmaite programy w większości nakierunkowane na mięso. Osobiście jestem weganką, a i tak z przyjemnością korzystałam z urządzenia marki Tefal przypiekając beztłuszczowo warzywa czy piekąc wegańskie gofry.
Sterowanie grilla z czasem staje się banalnie proste, a inteligentna technologia pozwalająca automatycznie dostosowywać parametry grillowania jeszcze bardziej upraszcza proces nauki systemu. Właściwie, gdybym tylko nie zaczęła od robienia gofrów, to pewnie nie potrzebowałabym wspomagania się instrukcją w ogóle, bo znaczną część konfiguracji sprzęt przeprowadza za nas. W efekcie użytkowanie jest bardzo wygodne, przynajmniej dopóki nie zdecydujemy się na gofry, gdzie musimy radzić sobie sami z ustawieniami.
Kilka dodatkowych testów
Technologia zastosowana w OptiGrill Elite GC750D30 sprawia, że dość łatwo jest zapomnieć o kontrolowaniu temperatury rusztu. Na dłuższą metę nie ma ona znaczenia, jeśli efektem pracy urządzenia są idealnie wypieczone potrawy.
Pomimo tego, tryb ustawień ręcznych wyraźnie wskazuje, że maksymalna temperatura osiągana przez testowany grill to 270°C, natomiast deklarowane minimum to 120°C. Wykorzystanie kamery termowizyjnej pozwala na szybkie zapoznanie się z równomiernością i skutecznością podgrzewania rusztu. Niestety Flir One pozwala na pomiary do wartości nieprzekraczającej 150°C.
Kiedy ruszt zostanie już nagrzany do granic możliwości, pokrywa urządzenia również nabiera temperatury. Konstrukcja zapewnia jednak dość solidną izolację, dzięki czemu dotknięcie górnej części obudowy może nas raczej wystraszyć niż dotkliwie poparzyć. Na obrazku powyżej pokrywa grilla nagrzanego do 270°C, osiąga zaledwie 27°C.
Przez wzgląd na ograniczenia sprzętu pomiarowego, równomierność podgrzewania rusztu najłatwiej sprawdzić przy minimalnej temperaturze. Wyniki w tym wypadku prezentują się bardzo zadowalająco. Wprawdzie lewa strona grzałki nagrzewa się nieco bardziej, jednak nadal mamy do czynienia z równomiernością niedostępną nawet dla patelni – nie wspominając o piekarniku czy konwencjonalnym grillu.
Tefal OptiGrill – To warto czy nie?
Podsumowując, inteligentny grill Tefal OptiGrill Elite GC750D30 to świetna propozycja dla tych pragnących nieco podrasować i przenieść na zupełnie inny poziom smaku codzienne posiłki. Kompaktowy rozmiar i ograniczone możliwości konfiguracji są idealną odpowiedzią na domowe potrzeby, jeżeli oczywiście jesteśmy smakoszami lub wyjątkowo nie lubimy się z własnym piekarnikiem.
Z drugiej strony zastanawiam się, czy cena wynosząca prawie tysiąc złotych jest adekwatną kwotą do możliwości proponowanych przez producenta. Jeżeli zależy nam na tego typu oprogramowaniu, które niejako „myśli za nas” – to tak. Jeżeli jednak zamierzamy w większości przypadków i tak ustawiać wszystko ręcznie – to nie.
Na końcu warto wspomnieć o aktualniej promocji, dzięki której przy kupnie inteligentnego grilla elektrycznego Tefal OptiGrill, dostajemy zestaw płyt do gofrów lub formę do zapiekania zupełnie gratis! Oferta trwa na stronie Tefal do 20 czerwca lub do wyczerpania zapasów.