niedziela, 14 lipca

Kupić tańsze czy droższe urządzenie? Zapewne często przechodzi nam taka myśl przez głowę chcąc nabyć nowy sprzęt. Być może odpowiedź dla wielu jest oczywista, a jednak powiem, że nawet wiertarka stołowa Parkside może nas pozytywnie zaskoczyć.

Wiertarka stołowa to obrabiarka, którą ustawia się na stole warsztatowym. Czasem zwana jest także kolumnową. Dzięki temu, że stoi stabilnie umożliwia wykonanie otworów w ściśle wyznaczonym miejscu. Dodatkowo precyzję tę zwiększa laser. Pozwala on dokładnie wyznaczyć punkt, w którym zostanie wywiercony otwór. Wiertarka stołowa przeznaczona jest do prac w drewnie, materiale drewnopochodnym, tworzywie sztucznym i metalu.

W zestawieniu pod uwagę wzięłam dwie wiertarki stołowe marki Parkside, które można nabyć w sklepie internetowym Lidl. Modele PTBM 400 A1 oraz PTBMOD 710 C3 różnią się mocą: 400 W i 710 W. Znacząco odmienna jest także maksymalna średnica wywierconego otworu w materiale (na przykład drewnie czy w metalu), co można poniżej sprawdzić dokładnie w specyfikacji. To, co je łączy to podobna – choć nie identyczna – prędkość obrotowa. Kolejnym porównywalnym parametrem jest cena – oba urządzenia można mieć wydając niemal taką samą kwotę, różniącą się zaledwie 10 zł.

Jesteś zainteresowany? Zastanawiasz się jednak, czy narzędzia marki Parkside, jakie możesz kupić między innymi w sieci sklepów Lidl, są warte uwagi? Sprawdź opinię, jaką przygotowaliśmy.

Wiertarka stołowa PTBM 400 A1 Parkside

Wiertarka stołowa PTBM 400 A1 o mocy 400 W wyposażona jest w silnik indukcyjny. Przeznaczona jest do wiercenia otworów w miękkich materiałach, takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne. Urządzenie zaopatrzone jest w dwa lasery, dzięki czemu można dokładnie oznaczyć miejsce wykonania otworów. Istnieje możliwość regulacji bezstopniowej głębokości wiercenia, zaś napęd pasowy daje możność ustawienia jednej z pięciu prędkości pracy wiertarki.

Stół wiertarki ma regulację wysokości. Dodatkowo blat można pochylać w zakresie od -45° do +45°, dzięki czemu, można wykonać ukryte łączenia, wiercąc otwór pod odpowiednim kątem. Ponadto imadło utrzymuje obrabiany przedmiot w jednym miejscu.

Specyfikacja techniczna

 • moc przyłączeniowa: 400 W (S6 40 %) / 350 W (S1)
 • prędkość: 600-2650 min-¹ (5-stopniowa)
 • skok podczas wiercenia: 0–50 mm
 • uchwyt wiertarski: B16 (1,5–13 mm)
 • kąt stołu wiertarskiego: -45° bis +45°
 • maks. średnica otworu: 25 mm w drewnie, 10 mm w stali

Cena: 529,00 zł Przejdź do sklepu

Wiertarka stołowa PTBMOD 710 C3 Parkside

 Wiertarka stołowa PTBMOD 710 C3 dostała mocny silnik o mocy 710 W. Podobnie jak powyższy model wywierci otwory w drewnie, metalu oraz tworzywie sztucznym. Constant Speed Control to możliwość elektronicznej regulacji obrotów, dzięki czemu niezależnie w jakiej powierzchni będziemy chcieli wywiercić otwór, mamy pewność, że liczba obrotów będzie stała. Urządzenie wyposażone jest w ogranicznik głębokości, który wraz z regulacją punktu zerowego daje możliwość wykonywania otworów o tej samej głębokości.

Światło lasera pozwala na precyzyjne oznaczenie miejsca, gdzie zostanie wywiercony otwór. Uchwyt z odprowadzaniem sprężyny oraz urządzenie szybkomocujące dają możność stabilnego utrzymania przedmiotu w jednym miejscu. W zestawie znajdują się: dwa klucze imbusowe, klucz do uchwytu wiertarskiego oraz ogranicznik równoległy.

Specyfikacja techniczna

 • prędkość obrotowa na biegu jałowym: 500 – 2600 min-¹
 • skok wiercenia: 0 – 80 mm
 • obszar mocowania uchwytu wiertarskiego: 1,5 – 13 mm
 • maks. średnica otworu: 40 mm w drewnie, 13 mm w stali

 Cena: 539,00 zł Przejdź do sklepu

Jaką wiertarkę stołową wybrać – czytam opinie

Opinie zostały wystawione przez obywateli mieszkających w Polsce, w Niemczech, Francji, Czechach czy Holandii. Ponieważ komentarze zostały one napisane przez obcokrajowców i przetłumaczone przez translator, stąd poniżej przytoczone, mogą brzmieć niedoskonale. Średnia ocen została zebrana ze wszystkich sklepów internetowych Lidl, gdzie nabywca maksymalnie może przyznać 5 gwiazdek.

Wiertarka stołowa PTBM 400 A1 Parkside

Wiertarka ta zgromadziła do tej pory 76 ocen, z czego ponad połowa, bo 40 kupujących, oceniło ten sprzęt najwyżej. Stąd średnia ocen wynosi 4,1/5 gwiazdek. Wśród posiadaczy modelu PTBM 400 A1 znalazło się również 8 osób, które wystawiły negatywną notę. Czytając te komentarze dowiadujemy się, że ich głównym zarzutem są uszkodzenia techniczne, które pojawiły się szybko po zakupie oraz słaba jakość użytych materiałów. Poniżej przytaczam najnowsze opinie, które zostały dodane w okresie od sierpnia do listopada 2023 r.

 • Wykonuje pracę. Dobra maszyna za tę cenę. Budowa był dziecinnie prosty. Kupiłbym ponownie,
 • Doskonałe wykonanie i funkcjonalność. Prezent dla męża;
 • Produkt odpowiada stosunkowi ceny do wydajności. Produkt spełnia moje potrzeby do użytku domowego przez przeciętnego majsterkowicza.

Wiertarka stołowa PTBMOD 710 C3

Wiertarka PTBMOD 710 C3 to drugi model, który wzięłam pod uwagę. Zebrał on do tej pory 20 opinii, których łączna suma daje niewysoką ocenę 3,3/5 możliwych gwiazdek. Tylko 5 nabywców wystawiło najwyższą ocenę. Także 5 kupujących oceniło ten sprzęt najsłabiej. Czytając komentarze osób niezadowolonych z zakupu, dowiaduję się, że maszyna głośno chodzi, szarpie i szybko ulega zepsuciu. Poniżej przytaczam najnowsze pozytywne opinie, które zostały napisane w październiku i listopadzie 2023 r:

 • Wiertarka stołowa. To wiertło jest dokładnie odpowiednie dla moich potrzeb. Stosunek ceny do wydajności jest doskonały;
 • Świetne urządzenie. Parkside jest zawsze świetne. Jasne zalecenie,
 • Jedna z niewielu wiertarek stołowych, w których głowica wiertarska zbliża się do stołu roboczego. Cena i wydajność w porządku, jedna z niewielu wiertarek stołowych gdzie główka wiertła zbliża się do stołu roboczego, a nie odwrotnie.

Podsumowanie

Czytając wszystkie komentarze wystawione przez kupujących dowiedziałam się, że obie wiertarki mają odpowiedni stosunek ceny do jakości. Co to oznacza? Otóż tyle, że jeśli decydujemy się na tani sprzęt, to nie ma co oczekiwać wysokiej jakości. Często było przytaczane stwierdzenie, że urządzenia te są odpowiednie dla drobnych prac wykonywanych w przydomowym warsztacie. Model PTBM 400 A1 wyróżnia się tym, ze zgromadził większą ilość pozytywnych ocen użytkowników, którzy przetestowali ten sprzęt u siebie w warsztacie.

Przeczytaj koniecznie, jeżeli poszukujesz stale aktualnych informacji o urządzeniach, jakie można kupić na wyprzedaży w Lidlu.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.