COBI – inteligentny system dla rowerów

COBI to rozbudowany zestaw akcesoriów, zmieniających rower w inteligentny środek transportu. Urządzenie ma na celu połączenie funkcjonalności, zazwyczaj użytkowanego sprzętu w jeden, zintegrowany system.

cobi

Sercem zestawu jest jednostka centralna w postaci podstawki pod smartfona, połączonej z przednią lampką. Całość uzupełnia tylna lampka, oraz panel sterujący montowany blisko manetek kierownicy.

cobi

Smartfon we współpracy z dedykowaną aplikacją, pełni rolę trackera połączonego z nawigacją i licznikiem rowerowym. Dodatkowo pozwala na dostęp do funkcji odbierania połączeń, czytania wiadomości czy odtwarzania muzyki.

Aby ręce kierującego pozostawały cały czas na kierownicy, obsługa systemu oparta jest na intuicyjnym panelu sterującym montowanym w pobliżu dłoni. Dzięki temu podstawowe funkcje można obsługiwać kciukiem – podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielofunkcyjnych kierownic samochodowych. Użytkownik może samodzielnie zaprogramować do 10 funkcji wywoływanych za pomocą prostych kombinacji przycisków.

Automatycznie włączające się światełka, również posiadają rozbudowane możliwości. Tylna lampka reaguje na wciśnięcie hamulca (wzmacniając podświetlenie), oraz informuje innych uczestników ruchu o zmianach kierunku jazdy (tryb kierunkowskazu).

cobi

Autorzy projektu zadbali również o bezpieczeństwo roweru i kierującej nim osoby. System posiada lokalizator i który poinformuje użytkownika o próbie kradzieży roweru, oraz pomoże go odnaleźć w razie jego zniknięcia. Aplikacja oferuje natomiast szybkie powiadamianie służb ratunkowych w razie wypadków i groźnych wywrotek.

cobi

Całość zasilana jest za pomocą akumulatorów, ładowanych podczas jazdy przez dynamo. Komunikacja ze smartfonem odbywa się bezprzewodowo za pośrednictwem łączności Bluetooth.

Konstrukcja COBI obejmuje również kilka przydatnych czujników takich jak: barometr, akcelerometr, wysokościomierz oraz sensor światła.

cobi

Projekt walczy o dotacje na portalu kickstarter.com. Aby otrzymać zestaw COBI w przypadku powodzenia kampanii, należy wesprzeć autorów kwotą 179 dolarów.