Niestety sprzęty w naszych domach nie zawsze działają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a ewentualne usterki i awarie zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. Podobnie bywa przed świętami, kiedy to brak ewentualnych akcesoriów, a nawet zastawy bywa dość problematyczny. Potrzebujesz pilnie wybrać się do sklepu budowlanego lub meblowego? Sprawdź, czy 17 grudnia przypada niedziela handlowa.

Zapewne kilka lat temu, nikt nie pomyślałby, że zakupy w meblowych lub budowlanych sklepach w niedziele będą wywoływać jakiekolwiek kontrowersje. Pierwsza ustawa ograniczająca handel w niedzielę weszła w życie już 1 marca 2018, choć nadal stanowi kość niezgody dla wielu konsumentów. Po ponad 3 latach, 14 października 2021 roku – doszło do kolejnej zmiany w obrębie ustawy, choć wówczas w dalszym ciągu obowiązywał przepis art. 15i. Dotyczył on możliwości handlu podczas pandemii oraz 30 dni po jej zakończeniu, niestety wygasł on z dniem 1 sierpnia 2023 roku. Jak powszechnie wiadomo, w tym roku mamy zaledwie kilka niedziel handlowych, jednak w dalszym nadal mogą funkcjonować sklepy, w których za ladą stanie właściciel – ewentualnie wraz z rodziną.

Art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu.

przedsiębiorca, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu, może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków (art. 6 ust. 4 ustawy o ograniczeniu handlu).

Czy oznacza to, że w żadną niedzielę nie zrobimy zakupów? Nic bardziej mylnego. W ciągu roku mamy kilka okazji na weekendowe zakupy, zarówno gdy mowa o galeriach handlowych, jak i wolnostojących sklepach. Sprawdź, czy tyczy się to również najbliższej niedzieli, która przypada na 17 grudnia.

Zakupy, niedziela handlowa
Fot. Adobe Stock/Nomad_Soul

Czy 17.12 to niedziela handlowa? Sklepy budowlane i meblowe, w których zrobisz zakupy

Ostatnie tygodnie są dość intensywnym okresem, gdy mowa o polityce. Tyczy się to również grudniowych zakupów, a niedziela handlowa gra tu główne skrzypce. Temat poruszałam już na początku grudnia, jednak wówczas dotyczył on Wigilii. Wątpliwości pojawiły się również co do 17 grudnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest to kolejna niedziela handlowa. Tym samym, możliwe jest zrealizowanie zakupów w większości miejsc, zwłaszcza gdy mowa o sklepach meblowych i sklepach budowlanych. Jeśli więc potrzebujesz czegoś z IKEA, Leroy Merlin, JYSK, Mrówki czy Castoramy – droga wolna. Sytuacja ma się podobnie w przypadku sklepów z elektroniką, które w perspektywie prezentów pod choinkę, są dość oblegane. Nadmienię jednak, że to ostatni przedświąteczny weekend, a także niedziela handlowa tak więc klientów może być doprawdy sporo.

Zakupy w sklepie stacjonarnym, niedziela handlowa
Fot. Adobe Stock/Igor Kardasov

Jeśli możesz wstrzymać się z dostawą towaru, dobrym rozwiązaniem są zakupy online. Zwłaszcza, że choć różnorodność produktów bywa znacznie większa, ceny wydają się być bardziej atrakcyjne. Jeśli przesyłka ma dotrzeć przed świętami, koniecznie zajrzyj do: Jak pracują kurierzy w Święta Bożego Narodzenia? Pomocne mogą okazać się również wskazówki, którymi podzieliłam się w publikacji: Święta Bożego Narodzenia – jaką formę dostawy wybrać, aby paczka dotarła najszybciej? Pamiętaj, że święta to jeden z najgorętszych okresów w roku, co przekłada się zarówno na czas realizacji zamówienia, dostawy, jak i dostępności poszczególnych produktów. Zalecam, aby nie zostawiać zakupów internetowych na ostatnią chwilę. Idealna recepta na ominięcie kolejek i tłumów, a jednoczesny brak obaw o dostaw to… odbiór osobisty.

Abstrahując od najbliższego weekendu, przypomnę, że istnieje wiele miejsc, które umożliwiają zakupy 7 dni w tygodniu (godziny otwarcia mogą ulegać zmianie). Jest to legalne, ponieważ sklepy czynne w niedziele korzystają z wyłączeń przy Art. 6., który jasno określa placówki nieobjęte zakazem handlu. Zważając na zbliżające się wybory, trudno ustalić jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku. W myśl obowiązujących przepisów, wyznaczono 7 dat – tym samym, w 2024 roku niedziele handlowe będą przypadać na:

  • 28 stycznia
  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia