Art AP-B04 – recenzja słuchawek

Słuchawki Art. AP-B04 to słuchawki nauszne z mikrofonem z możliwością pracy w trybie bezprzewodowym w technologii bluetooth 4.1. Ich cena, w zależności od sklepu mieści się w przedziale 80 – 110 zł. Sprzęt sprzedawany jest w przezroczystym, plastikowym opakowaniu, a same słuchawki są osadzone w plastikowej wytłoczce, która chroni urządzenie przed uszkodzeniem. W skład zestawu wchodzą:

  • – słuchawki bluetooth Art AP-B04 z wbudowanym mikrofonem
  • – kabel mini jack 3,5 mm o długości ok. 1 m
  • – kabel usb do ładowania
  • – instrukcja obsługi w języku polskim

Art AP-B04

Tak prezentuje się dokładny opis produktu zamieszczony na stronie producenta:

Producent: ART

Symbol producenta: AP-B04-B

Rodzaj produktu: Słuchawki nauszne Bluetooth

Rodzaj złącza: BLUETOOTH / Mini Jack 3.5mm

Pasmo przenoszenia: 20Hz-20KHz

Impedancja: 32 ohm

Czułość: 105 dB

Inne cechy: Bluetooth 4.1

Inne cechy: Składany pałąk

Inne cechy: Duże wygodne nauszniki z eleganckim wykończeniem

Mikrofon: Tak

Gwarancja: 24 miesiące

Znak bezpieczeństwa/zgodności: CE

Dopuszczenie do obrotu w RP: Tak

Kraj pochodzenia: Chiny

ART_AP-B04 (13)

Po wyjęciu z opakowania, słuchawki zaskakują nad wyraz dobrą prezencją. Porządne wykonanie, połączone z matowym wykończeniem robi naprawdę dobre wrażenie. Masa słuchawek jest odpowiednia – nie są zbyt lekkie, dzięki czemu sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dobrze wykonanym produktem. Jednak z drugiej strony dociążenie sprzętu litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 400 mAh wcale nie czyni go niewygodnym w użytkowaniu – słuchawki równie dobrze leżą w rękach, jak i na głowie. Mimo, że mamy do czynienia z konstrukcją składaną (a więc i ruchomymi elementami), plastik nie trzeszczy, co wskazuje na wykorzystanie materiałów o dobrej jakości. Średniej wielkości nauszniki obite są syntetycznym materiałem skóropodobnym. Niestety producent nie oznaczył, który z kanałów jest lewy, a który prawy. Na (prawdopodobnie) lewym nauszniku znajdują się trzy plastikowe przyciski o wyraźnym skoku:

  • – włącznik, pełniący również funkcję play/pause, a także służący do odbierania i przerywania przychodzących połączeń telefonicznych
  • – przycisk „backward”, po dłuższym naciśnięciu pełniący również funkcję „ciszej”
  • – przycisk „forward”, po dłuższym naciśnięciu pełniący również funkcję „głośniej”

Na tej samej słuchawce znajdują się także:

  • – port mini-usb służący do ładowania
  • – port mini-jack 3,5 mm
  • – dwa otwory – jeden prawdopodobnie pełniący rolę wskaźnika ładowania, a drugi od mikrofonu

Niebieskie światło diody sygnalizującej pracę w trybie bezprzewodowym, miga co ok. 5 sekund, przeświecając przez obudowę. Podczas ładowania czerwone światło sygnalizujące ładowanie, tlące się gdzieś w obudowie słuchawek jest ledwo widoczne i to tylko pod odpowiednim kątem. Trzeba się szczególnie dokładnie przyjrzeć, żeby sprawdzić czy słuchawki faktycznie zaczęły się ładować. Rozładowanie akumulatora słuchawek zajęło mi ok. 24 godziny. Należy jednak pamiętać, że długość czasu odtwarzania w trybie bezprzewodowym jest zależna od głośności odtwarzanej muzyki. Pełne naładowanie akumulatora trwa 3 godzin, a o jego zakończeniu informuje nas pulsujące światło niebieskiej diody.

ART_AP-B04 (1)

Słuchawki na głowie leżą dobrze i nie uciskają za mocno uszu, przez co nadają się nawet do kilkugodzinnych odsłuchów. Pałąk z gumową nakładką spisuje się znakomicie.

ART_AP-B04 (6)

Podczas włączania, po przytrzymaniu włącznika, czeka nas przykra niespodzianka – komunikat oznajmiający włączenie urządzenia jest nader głośny, dlatego lepiej włączać je trzymając w rękach, a nie na głowie. Uwaga dotyczy wszystkich komunikatów nadawanych przez słuchawki – są one zbyt głośne i nie ma możliwości zmniejszenia natężenia dźwięku nawet przy pomocy przycisków głośności.

ART_AP-B04 (2)

Brzmienie słuchawek wykazuje zależność od źródła dźwięku. Podczas odtwarzania w trybie bluetooth z telefonu Huawei Ascend P6, dźwięk jest zbalansowany, z wyraźnymi, ale nie wybijającymi się, tonami niskimi. Wokale kobiece i męskie, brzmią dobrze, choć czasem wydają się być lekko matowe. Ogólne brzmienie w trybie bezprzewodowym można określić jako dobre, a przy pomocy equalizera w używanym przez nas odtwarzaczu z pewnością jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujące nas brzmienie. Słuchawki dużo gorzej wypadają po przewodowym podłączeniu ich do odtwarzacza (w moim przypadku Ipod Nano IV gen.). Dźwięk jest nad wyraz płaski, bas płytki, tony wysokie słabo zaznaczone, a swoją dominację wyraźnie zaznaczają tony średnie.

ART_AP-B04 (7)

Dźwięk rozmów telefonicznych przekazywany za pomocą słuchawek jest słabej jakości. W testowanym modelu mikrofon słabo „zbierał” dźwięk, przez co rozmówcy narzekali, że słychać było jakby mój głos dochodził z oddali. Brzmienie rozmowy telefonicznej jest porównywalne jakością z brzmieniem rozmowy prowadzonej przez telefon średniej klasy w trybie głośnomówiącym. Trzeba jednak przyznać, że mając słuchawki na głowie, rozmówców, którzy normalnie rozmawiali przez telefon (nie korzystając z zestawu głośnomówiącego, czy też słuchawek bluetooth) słychać było głośno i wyraźnie.

ART_AP-B04 (8)

 

 

Podsumowanie

 

Za ok. 100 zł otrzymujemy bardzo porządnie wykonane i wygodne słuchawki z funkcją bluetooth, charakteryzujące się ładnym wzornictwem, długim czasem odtwarzania, dość dobrym, zbalansowanym dźwiękiem (przy odtwarzaniu bezprzewodowym), a także składaną konstrukcją, ułatwiającą transport. Do wad należy zaliczyć dużą zależność brzmienia od źródła dźwięku, a także jakość dźwięku podczas połączeń telefonicznych, która jest najwyżej dostateczna.

Produkt ten mogę polecić osobom, które potrzebują słuchawek bluetooth i lubią zbalansowany dźwięk , doceniają zalety składanej konstrukcji, długi czas odtwarzania, dobrą jakość wykonania oraz wygodę użytkowania. Jeśli komuś zależy na długim prowadzeniu rozmów przy pomocy tych słuchawek, mogę je zdecydowanie odradzić, gdyż krzyczenie do rozmówcy może być męczące zarówno dla nas samych, jak i otoczenia.