Bienia do domu? Nie trzeba od razu robić domowej siłowni. Jednak warto się w nie wyposażyć, bo dzięki nim łatwo utrzymać sylwetkę i poprawić swoją kondycję. Najlepsze jest to, że wybierając składane bieżnie, nie trzeba robić przemeblowania.
Bieżnia jako sprzęt dla zapracowanych?
Przyznam od razu, że nie jestem fanką ciężkich ćwiczeń. Ale to, że ruch to zdrowie miałam okazje przekonać się kilka razy na własnej skórze. Od tego czasu, w domu najpierw pojawił się orbitrek, a tuż później składana bieżnia. Dlaczego?
Bo cóż, najłatwiej mi było po prostu chodzić z dodatkowym obciążeniem. Pracując, wykonuje dużo telefonów i sporo czasu spędzam na odpisywanie na maile. Wszytki te zadania można robić krążąc po mieszkaniu, więc również chodząc na bieżni. Plus tego drugiego rozwiązania jest taki, że nie wpadniemy na żadne meble i możemy ustawić sobie dodatkowe obciążenia np. kąt bieżni czy tempo. Tym sposobem imitujemy podchodzenie pod górę, spalamy więcej kalorii.
Składana bieżnia vs Stacjonarna
Dla mnie ten dylemat prawie nie istniał. Nie mam miejsca na tak dużo miejsca do ćwiczeń, ledwo upchnęłam orbitrek, a zajmuje i tak masę miejsca. Natomiast składaną bieżnię na stałe trzymam przy szafie i wyjmuje tylko na początku dnia i chowam po pracy.
Ale jakie są różnice poza składaniem?
Niestety nic mądrego poza tym się nie wymyśli. Bieżnie stacjonarne zaoferują wam większą prędkość, stabilność oraz często szerszy i dłuższy pas do biegania. Ale jeśli nie masz po prostu miejsca, tak jak ja, to nie warto szukać wymówki. Składane bieżnie nadal dostarczą sporo wycisku i poprawią twoją kondycję.
Fajnym pomysłem jest również dostosowania biurka w ten sposób, aby można była pracować na stojąco. Na rynku dostępne są biurka z podnoszonym blatem, wtedy składane bieżnie dacza Ci atut jak żadne inne urządzenie. Cały dzień możemy spacerować wolnym krokiem, a nasze kolana będą nam za to wdzięczne.
Składane bieżnie, jakie możecie znaleźć na rynku
SPOKEY EVEN 1
Cena 1 149,99 złotych Przejdź do sklepu
Najbardziej podstawowy model, który pozwala rozpędzić się do maksymalnie 6 km/h. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy spalić tłuszcz, to intensywność treningu nie jest tak istotna. Najbardziej się liczy bowiem jego długość, gdyż przyjęto, że dopiero po 40 minutach ćwiczeń mamy największą wydajność spalania tłuszczu. Podczas gubienia kalorii długi trucht lub spacer, lepiej sprawdzą się niż sprint. Bieżnia wyposażona jest w Bluetooth, dzięki któremu za pośrednictwem smartfona możemy analizować czas treningu, przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie.
SPOKEY Even+
Cena 1 223,30 złotych Przejdź do sklepu
Nieco droższy model, w którym dopłacamy za składane ramię z zainstalowanym ekranem LCD. Prezentuje on parametry, które w tańszym modelu przekazywane są za pośrednictwem smartfona. Prędkość jest taka sama jak w poprzednim modelu, czyli 6 km/h. To czy warto dopłacić nieco ponad 100 złotych za ten dodatek, zależy on waszych preferencji, osobiście lubię zdefiniować długość treningu czy dystans do przebycia. Na ekranie, łatwiej to monitorować niż na smartphonie.
Bieżnie z większą ilością funkcji, ale wciąż łatwe w przechowywaniu
Jeżeli naszym celem jest nie tylko ruszanie się, ale również trening, to warto rozejrzeć się za sprzętem, który zaoferuje dodatkowe funkcje. Podstawową będzie pomiar pulsu, który uczciwie mówiąc, można łatwo zastąpić opaską sportową. Czego więc możemy jeszcze szukać?
Programów treningowych — dzięki nim, urządzenie narzuci nam zmienną prędkość biegu podczas treningu. Przykładem może być trening interwałowy, który zapewni nam lepsze efekty wydajnościowe niż klasyczny trucht. W droższych modelach bieżni pojawi się również możliwość regulacji nachylenia kąta. Funkcja ta pozwala nam zasymulować bieg pod górę, przez co delikatnie zmienia się nacisk na wykorzystywane mięśnie.
Bieżnia od HERTZ oferuje 12 programów treningowych, które dodatkowo możemy urozmaicać poprzez zmianę kąta płaszczyzny biegania. Możemy również rozwinąć na niej przyzwoitą prędkość – do 12 km/h. Dla niektórych ważne będzie również to, że rama, na której znajduje się wyświetlacz, ma uchwyty wyposażone w czujniki pulsu. Bieg z uchwytami jest stabilniejszy i bezpieczniejszy – szczególnie dla początkujących użytkowników i osób wykorzystujących bieżnię w rehabilitacji.
Funfit C5
Cena 1 599 złotych Przejdź do sklepu
Szybciej! Model C5 pozwala nam się rozpędzić już do 14 km/h. Tym razem treningi musimy ustawiać sami, ale mamy do tego 3 programowalne przyciski. Tak jak w poprzednim modelu, w uchwytach na ręce zlokalizowano czujniki do pomiaru pulsu, a całość posiada regulację kąta pasa biegowego — do 15%. Ciekawostką są wbudowane głośniki pozwalające na podłączenie dowolnego źródła dźwięku.
Bieżnie znanych marek, które również nie zajmują dużo miejsca
Również dla przodujących producentów sprzętu fitness, fakt, że nasze mieszkania nie są duże, jest oczywistością. Oni również mają w swojej ofercie składane modele bieżni i to właśnie one są zazwyczaj tymi najtańszymi.
Kettler, Matrix, Sport Art, Top Fit – to producenci sprzętów fitness, które mogą posłużyć przez długie lata, jeżeli będziemy regularnie je serwisować. Sprzęt tego typu jedynie nieznacznie traci na wartości, więc jeśli nie przypadnie nam do gustu, bez problemu znajdziemy mu kolejnego nabywcę. Urządzenia tych marek będą odpowiednie dla osób, które miały już do czynienia z bieganiem i chcą wykorzystać maszynę do poprawy swoich rezultatów lub utrzymania formy w sezonie zimowym.
KETTLER Axos Sprinter 2.0
Cena 4 295 złotych Przejdź do sklepu
Na tym urządzeniu rozpędzimy się do 16 km/h. Zakres regulacji pasa pozwala na nachylenie o maksymalnie 10%. Dużym urozmaiceniem jest aż 28 predefiniowanych treningów oraz możliwość zdefiniowania 4 użytkowników. Dzięki temu, z urządzenia korzystać może cała rodzina. Oczywiście sprzęt został wyposażony w wyświetlacz i pomiar tętna, a składana rama dysponuje solidnymi kółkami. Miłym dodatkiem jest dedykowany uchwyt na bidon.
Reebok FR20 Floatride
Cena 5 499 złotych Przejdź do sklepu
FR20 Floatride to najniższy model bieżni z oferty Reebok’a. Umożliwia ona rozpędzenie się do 18 km/h. Dla użytkowników przewidziano 24 ustawienia treningowe oraz 3 tryby do własnego zaprogramowania. Dodatkowo do dyspozycji oddano 3 tryby celów: dystans, czas i kalorie. FR20 ma również możliwość 15-poziomowego nachylenia pasa biegowego. Niestety producent nie wskazuje maksymalnej wartości w procentach.
Pamiętaj zabezpieczyć podłogę
Gdy do masy urządzenie dołożymy naszą własną, która rytmicznie uderza w bieżnię, możemy spowodować wgniecenia lub zarysowania na naszej podłodze. Warto więc zawczasu kupić matę lub puzzle i rozłożyć je pod naszym urządzeniem. Akcesoria tego typu tanio kupicie w Lidlu.
Mata ochronna pod sprzęt treningowy z Lidla, Christopeit Sport
Ceny od 79,90 do 139,00 złotych (w zależności od rozmiaru) Przejdź do sklepu
Maty dostępne są w 3 rozmiarach (długość x szerokość z grubość):
- 120 x 60 x 0,4 cm, o wadze ok. 360 g
- 160 x 84 x 0,4 cm, o wadze ok. 600 g
- 200 x 100 x 0,4 cm, o wadze ok. 900 g
Matę można w każdej chwili zwinąć, więc idealnie sprawdzi się przy składanych bieżniach. Dodatkowo mata wykonana jest z antypoślizgowego materiału, więc może sprawdzić się również podczas ćwiczeń.
Ochronna mata podłogowa z Lidla, crivit
Cena 64,90 złotych Przejdź do sklepu
Zestaw składa się z 8-miu elementów o wymiarach około 41 x 43 cm i grubości 8 mm (dodatkowo 24 rantów). Łączyć można je dowolnie, dzięki czemu możecie dopasować kształt idealnie pod wasze sprzęty.
Jeżeli zastanawiacie się również nad innymi sprzętami do ćwiczeń siłowych lub fitnessu, zaskoczyć was może rozbudowana oferta Lidla. Przejrzeliśmy najciekawsze oferty, które warto mieć w domu.
Sprzęty do fitnessu, pilatesu i crossfitu, które odnajdziesz w Lidlu.