A miało być tak pięknie, czyli jak łatwo o usterkę w urządzeniach Thermomix

Wspominając o Thermomixie, z każdej strony słyszysz tylko „ochy” i „achy”? Zastanawiasz się, czy urządzenie AGD, którego cena przekracza wysokość średniej miesięcznej pensji, jest bezawaryjne, a jego renoma gwarantuje dożywotnie usługi? Cóż, nie zapoznając się przed zakupem z opiniami użytkowników i wskazaniami producenta, możesz się niemile zaskoczyć.

Thermomix od firmy Vorwerk to urządzenie kultowe. Nie ma chyba w cywilizowanym świecie osoby, która nie słyszałaby o magicznych niemalże możliwościach multifunkcyjnego robota, który zrewolucjonizował kuchnie w milionach domostw. Przyglądając się jego funkcjom i podążającej za nimi legendom, trudno się dziwić, że urządzenie niemieckiego producenta niezmiennie wzbudza pożądanie nawet przy dość wysokiej cenie. Jednak nie ma się co oszukiwać – jest to tylko sprzęt AGD, który, nawet w trakcie prawidłowego użytkowania, narażony jest na różnego rodzaju usterki.

Thermomixa czar, czyli co obiecuje producent

Jedno trzeba powiedzieć – Thermomix cieszy się popularnością nie bez powodu. Za jego powodzeniem stoją nie tylko szczegółowo przemyślane działania marketingowe, ale również (jeśli nie przede wszystkim) pozytywne opinie użytkowników. Trudno się temu dziwić. W końcu sprzęt, który pozwala nam na zaoszczędzenie bezcennego czasu (także tego na naukę gotowania), zasługuje na najwyższe oceny w rankingu sprzętów ułatwiających codzienne życie.

thermomix prezentacja

Na każdym spotkaniu pokazowym przedstawiciel handlowy powie Ci, że Thermomix to kilkanaście urządzeń w jednym. Obierze ziemniaki, ugotuje ryż, przyrządzi deser i zaparzy kawę, a na koniec jeszcze po sobie pozmywa. Wykonano go z materiałów najwyższej jakości, za elektronikę odpowiadają najlepsze podzespoły, a połączenie z Wi-Fi to już zupełnie inny wymiar. Innymi słowy – Thermomix jest nie do zdarcia.

Thermomix – nie taka prosta to sprawa

Wszystko to brzmi niczym warta sześciu tysięcy złotych (w podstawowym wariancie) bajka. I, jak to w bajkach bywa, nie wszystko jest tak piękne, jak oferujący nam produkt sprzedawcy przedstawiają. Wystarczy bowiem odrobina nieuwagi ze strony domowego kucharza i nasze urządzenie może wymagać nie tylko kosztownej interwencji serwisu, ale też wymiany konkretnych elementów. Jakie więc usterki mogą przytrafić się robotowi od Vorwerk i jak najczęściej do nich dochodzi?

Uszkodzona waga

To jeden z najczęściej występujących w urządzeniach Thermomix problemów. Może i nie powinno to zaskakiwać. Biorąc pod uwagę, że jest ona wyjątkowo czuła (producent podaje, że jej dokładność wynosi 1 gram), można spodziewać się, że najmniejszy niewskazany nacisk będzie miał swoje konsekwencje. Co ciekawe, na jej działanie, i to w dłuższej perspektywie, wpływ mają również nasze zupełnie z dokonywaniem pomiarów niezwiązane przyzwyczajenia.

Do uszkodzenia wagi w Thermimixie dochodzi najczęściej z powodu ostukiwania łyżki, chochli czy tłuczka o brzeg garnka. Taki odruch i wielu z nas jest bezwarunkowy – mieszamy potrawę, sprawdzamy jej smak, a następnie usuwamy resztki dania z przyrządu kuchennego właśnie poprzez ostukiwanie go o naczynie.

Zważywszy, że czujniki wagi producent umieścił w nóżkach urządzenia, łatwo zrozumieć, że takie działanie nie może się dla naszej elektronicznej skali dobrze skończyć. Podobnie jak dociskanie pokrywy misy do mieszania czy nawet zamykanie naczynia przy włączonej wadze, tak i przesuwanie Thermomixa po blacie może zakończyć się rozregulowaniem lub całkowitym uszkodzeniem czujników.

Zablokowanie trybu mieszania

Co może być zaskakujące, zablokowanie trybu mieszania jest jednym z często występujących problemów w urządzeniu Thermomix. Jakie są jego przyczyny?

Po pierwsze odpowiedzialne za to mogą być umieszczone w naczyniu mieszającym produkty, a dokładnie ich ilość. Może okazać się, że aplikując do misy nadmiar produktów, spowodujemy, zablokowanie mechanizmu. Problematyczny może również okazać się ciężar lub konsystencja (twardość) poszczególnych składników, co, przy deklarowanych przez producenta możliwościach Thermomixa, jest w sumie zastanawiające.

Thermomix

Innym powodem takiego stanu rzeczy może być już znacznie poważniejszy od zbyt twardych artykułów spożywczych uszkodzony silnik. Gdy dojdzie do jego zatarcia czy przerwania wewnętrznych przewodów, nie obejdzie się bez pomocy autoryzowanego serwisu. Co prawda, póki urządzenie jest na gwarancji, możemy spać spokojnie. Jednak okres ochrony producenta w Polsce to 24 miesiące, a wydając kilka tysięcy złotych, z pewnością nie zamierzamy wymieniać urządzenia po upływie zaledwie dwóch lat.

Inne zdarzenie, które może odpowiadać za zatrzymanie pracy Thermomixa, jest jego zalanie. Gdy dojdzie do podobnej sytuacji, interwencja specjalisty staje się niezbędna i to w trybie natychmiastowym. Płyn w korpusie urządzenia może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń elektroniki.

Usterki mechaniczne

Choć większość korzystających z Thermomixa wystawia mu pozytywne opinie, zdarzają się i tacy, którzy od sprzętu za podobną kwotę oczekują wyższej trwałości. Przytrafiające się usterki mechaniczne, takie jak pęknięcie misy, zatarcie uchwytów, czy chociażby osadzanie się na niektórych elementach trudnego do usunięcia kamienia, w sprzęcie tej klasy nie powinno się raczej zdarzać. Owszem, w przypadku obowiązującej gwarancji możemy się z tym problemem uporać bez większych wyrzeczeń. Gdy jednak przyjdzie nam dokupić poszczególne elementy ze sklepu producenta, może okazać się, że do niepokonanego Thermomixa przyjdzie nam dopłacić kolejne kilkaset (a nawet więcej) złotych.

Usterka się może zdarzyć

Czego by jednak nie mówić, grono zwolenników robota gotującego Thermomix nie maleje. Jak każde inne sprzęty, tak i te z najwyższej półki cenowej mają prawo ulegać różnego rodzaju awariom. Jeśli postępujemy zgodnie z zawartymi w instrukcji obsługi wskazówkami, nie użytkujemy urządzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem, możemy spodziewać się, że posłuży nam ono przez długie lata bez sprawiania większych problemów.

thermomix-kuchnia

Jeśli już jednak do jakichkolwiek usterek dojdzie, pamiętajmy, by nie podejmować się naprawy na własną rękę. Nie warto też kierować się o ratunek do wujka złotej rączki, co to niejeden mechanizm rozłożył na części pierwsze i złożył z powrotem, pomijając jedną trzecią zbędnych elementów. Pomocy szukajmy w autoryzowanym serwisie lub złóżmy zgłoszenie bezpośrednio na stronie producenta.

Jeśli interesują Cię treści dotyczące urządzenia Thermomix od Vorwerk, zapraszamy do naszych artykułów.