środa, 19 czerwca

Zamieniłam mój stary garnek ciśnieniowy na inteligentny szybkowar Tefal Cook4me Touch Wi-Fi? Zdradzę Ci, dlaczego dla mnie jest to lepsze urządzenie niż multicooker. 

Prawie rok temu miałam możliwość testować inteligentny szybkowar Tefal Cook4me Touch Wi-Fi. Tym razem urządzenie ponownie wróciło do moich rąk, żebym jako recenzentka mogła porównać i ocenić zmiany wprowadzone przez producenta. Co tu dużo mówić – jest lepiej, w związku z tym postanowiłam podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. 

Tefal Cook4me Touch Wi-Fi to w końcu multicooker czy nie?!

Zacznę najpierw od krótkiego wyjaśnienia. Jeszcze pół roku temu (a nawet i dzisiaj można spotkać się z takim nazewnictwem w niektórych sklepach online) mówiło się, że Tefal Cook4me Touch to multicooker. Aktualnie producenci wycofują się z takiej kategoryzacji na rzecz określenia „inteligentny szybkowar”, które moim zdecydowanie lepiej oddaje charakter urządzenia. Dlaczego? Dlatego, że Tefal Cook4me Touch Wi-Fi to sprzęt, który wykorzystując wysokie ciśnienie, przygotowuje potrawę szybciej niż w przypadku gotowania tradycyjnego. Takiej funkcji nie spotkamy popularnych w multicookerach, takich jak Thermomix TM6 czy tańszy odpowiednik Monsieur Cuisine Smart.

Cechy wyróżniające

Tefal Cook4me Touch Wi-Fi wśród innych szybkowarów wyróżnia się przede wszystkim wbudowaną bazą przepisów. Jak dowiedziałam się ze strony producenta, za sprawą możliwości dodawania własnych inspiracji przez użytkowników, biblioteka jest praktycznie nieskończona pod względem liczby potraw. W praktyce jednak znalazłam dokładnie 590 przepisów (ta liczba stale rośnie). Jeszcze niespełna rok temu, kiedy ostatnio testowałam to urządzenie, baza posiadała ich zaledwie 250, z obietnicą producenta o dalszym rozwoju. Jak widać, została spełniona, co wychodzi bardzo na plus. Warto także wiedzieć, że aż 150 przepisów można przygotować w mniej niż 15 minut.

Warto jednak pamiętać, że przepisy znajdujące się w bibliotece urządzenia Tefal Cook4me Touch Wi-Fi oraz dedykowanej aplikacji nie są ot tak, po prostu przepisami takimi, jakie znajdziemy w każdej książce kucharskiej. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są one w pełni dostosowane do możliwości i funkcji szybkowaru, dzięki czemu użytkownik nie musi się zastanawiać, jak coś ustawić, żeby było dobrze.

Fot. Magda Pilarczyk

Co ciekawe, zauważyłam także, że rok temu dedykowaną aplikacją do przeglądania przepisów z poziomu smartfona była ta o nazwie „Cook4me”. Miło się jednak zaskoczyłam faktem, że została ona zmieniona na inną o nazwie „Tefal”, z którą można połączyć aż trzy modele urządzeń: Companion, Cook4me oraz Cake Factory. Wyglądem i funkcjonalnością aplikacja niewiele odbiega od tej poprzedniej. Wśród dostępnych opcji warto wyróżnić przeszukiwanie przepisów pod kątem posiadanych składników, co docenią Ci, którzy nie lubią marnować resztek jedzenia. 

Należy także dodać, że już spore możliwości szybkowaru Tefal Cook4me Touch Wi-Fi można rozszerzyć za pomocą dedykowanych akcesoriów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje pokrywa Extra Crispy Lid, którą miałam przyjemność testować rok temu – tym razem nie dostałam jej w zestawie. Ponadto producent w swojej ofercie posiada także akcesoria takie jak pokrywa do przechowywania oraz forma do ciast. Żadne z wymienionych produktów nie są standardowo dołączone do urządzenia – należy je zakupić oddzielnie, jeżeli uznamy, że są nam potrzebne. 

Fot. Magda Pilarczyk

Funkcje Tefal Coo4me Touch Wi-Fi

Przejdźmy jednak do funkcji. Tefal Cook4me Touch Wi-Fi wyróżnia się także dużą ilością automatycznych programów działania. Wspomagają one codzienne gotowanie w taki sposób, by było jak najprostsze dla użytkowników. Założenie jest takie, że programy mają automatycznie dostosowywać czas działania oraz moc do rodzaju przygotowywanych posiłków. 

Dostępne automatyczne programy gotowania:

 • Mocna para
 • Delikatna para
 • Średnie smażenie
 • Delikatne smażenie
 • Mocne duszenie
 • Gotowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem
 • Gotowanie pod ciśnieniem
 • Gotowanie pod niskim ciśnieniem
 • Utrzymywanie ciepła
 • Delikatne duszenie
 • Smażenie
 • Duszenie

Jak widać, Tefal Cook4me Touch Wi-Fi to urządzenie o bardzo rozbudowanych funkcjach, które pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu podczas przygotowywania posiłków. Wszystko za sprawą możliwości gotowania pod ciśnieniem, w którym proces szykowania jedzenia skraca się czasem kilkukrotnie w porównaniu do tradycyjnego gotowania w kuchence. Ale czy to wystarczy, żeby wyprzeć coraz to popularniejsze na rynku multicookery?

Fot. Magda Pilarczyk

Inteligentny szybkowar czy multicooker? Co to za urządzenia?

Wiemy już, czym jest szybkowar, przejdźmy jeszcze przez dokładne wyjaśnienie, czym jest multicooker. Mówiąc krótko, jest to zaawansowany robot kuchenny z wbudowanym miernikiem czasu. Jak sama nazwa wskazuje, za pomocą takiego urządzenia jesteśmy w stanie wykonać kilka czynności kuchennych, a wśród najczęściej wymienianych spotykamy: gotowanie, gotowanie na wolnym ogniu, smażenie, smażenie na głębokim tłuszczu, duszenie, gotowanie na parze, zapiekanie i czasem pieczenie. 

Szybkowar Tefal Cook4me Touch Wi-Fi to trochę multicooker, ale szybszy

Wbudowana baza przepisów

Przede wszystkim, to, co najbardziej podoba mi się w Tefal Cook4me Touch Wi-Fi to wbudowana biblioteka przepisów. Powiedzmy to sobie wprost – to nie jest typowe rozwiązanie stosowane we współczesnych urządzeniach. Oczywiście, w ostatnich latach można zauważyć pewien pik popularności, jeżeli chodzi o sprzęty z wbudowaną bazą przepisów, ale nadal jest to kategoria AGD raczej dopiero raczkująca na rynku. Jako czołowe przykłady przychodzą mi na myśl oczywiście dwa multicookery, czyli Thermomix TM6 oraz Monsieur Cuisine Smart, które również taką bibliotekę posiadają. Różnica jest jednak taka, że w przypadku Tefal Cook4me Touch Wi-Fi baza przepisów jest w pełni darmowa i do tego naprawdę się przydaje, szczególnie osobom, które do tej pory nie miały za bardzo do czynienia z szybkowarami. Przykładowo dostęp do portalu Cookido z przepisami na urządzenie Thermomix kosztuje 199 zł rocznie.

Fot. Magda Pilarczyk

Twój ulubiony przepis mamy lub babci zawsze wyjdzie perfekcyjnie

Aplikacja Tefal pozwala nam zapisanie Twoich przepisów. Dzięki temu będą one zawsze wychodziły tak samo, idealnie. Samo ich dodawanie jest bardzo proste. Po otworzeniu aplikacji przechodzimy do zakładki „Mój Świat” i klikamy w duży segment „Masz nowe przepisy? Stwórz je!”. Przeniesie nas wtedy do przeglądarki gdzie w pierwszej kolejności podajemy nazwę i zdjęcie naszej potrawy, następnie uzupełniamy składniki oraz określamy ilość porcji. Później opisujemy krok po kroku co należy zrobić, uwzględniając potrzebny czas, użyte składniki oraz tryb pracy urządzenia – mamy do wyboru masę ustawień np. Delikatne smażenie, gotowanie na parze czy pod ciśnieniem. Na koniec zostaje nam określenie typu dania, u mnie to był Obiad, Drugie śniadanie i Kuchnie świata i dalej już klikamy Zatwierdź. Teraz Tefal ma 72 godziny, aby zweryfikować nasz przepis.

Czas przygotowania posiłków

Z perspektywy mamy pracującej jest jeszcze jedna kluczowa kwestia, która sprawia, że dla mnie Tefal Cook4me Touch Wi-Fi wygrywa w porównaniu do multicookerów. Mianowicie chodzi o czas przygotowywania posiłków, który diametralnie skraca się, kiedy korzystam z szybkowaru. Już dawno nie martwię się o długi czas gotowania bigosu lub fasoli – w urządzeniu marki Tefal takie gotowanie trwa nawet kilka razy krócej, niż gdybym robiła to w garnku lub wielofunkcyjnym robocie kuchennym.

Nie lubisz długo gotować dań? To już nie problem

Jeszcze w sprawie czasu przygotowywania posiłków, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Szybkowar to idealne urządzenie do przyrządzania dań, które wymagają wielogodzinnego gotowania.  Mam tutaj na myśli przede wszystkim buliony, ale także sosy lub szarpaną wieprzowinę. Nawet nie zliczę, ile razy rezygnowałam z gotowania dania, na jakie akurat miałam ochotę ze względu na to, że do jego przygotowania potrzebny był świeży bulion. Można mrozić, no ale to nie ten sam smak… 

Fot. Magda Pilarczyk

Zachowanie wartości odżywczych 

Nie jest tajemnicą, że posiłki przygotowywane w szybkowarze są zdrowsze niż te przygotowywane w sposób tradycyjny. Wpływ na to ma krótki czas przygotowania posiłków, dzięki któremu potrawy tracą mniej pożądanych dla nas wartości odżywczych, takich jak wapń, magnez, sód i potas. Jest to ważne nie tylko dla osób dojrzałych, ale także dzieci i nastolatków, którzy przecież stale rosną. Ciekawostkę może stanowić też fakt, że obiady szykowane w szybkowarze zdecydowanie lepiej zachowują smak w porównaniu do tych gotowanych tradycyjnie. 

Fot. Magda Pilarczyk

Funkcje, które posiada też przeciętny multicooker

Nie mogę nie zwrócić uwagi na to, że szybkowar Tefal Cook4me Touch Wi-Fi nie odstaje funkcjonalnością od typowych multicookerów. Za jego pomocą możemy gotować na parze (i to bez konieczności podłączania jakiś gargantuicznych rozmiarów przystawek do gotowania na parze, jak to ma miejsce w przypadku Monsieur Cuisine Smart i Connect), smażyć, dusić, gotować pod ciśnieniem oraz utrzymywać odpowiednią temperaturę posiłków. Dokładnie te same funkcje, a przynajmniej większość z nich spotkamy także w typowych sprzętach z rodzaju multicooker.

Fot. Magda Pilarczyk

Bezpieczna konstrukcja

Chyba nigdy nie będę w stanie opisać uczuć, jakie mną targały, gdy na prezent dostałam multicooker z kilkunastoma dołączonymi akcesoriami, które musiałam gdzieś upchać w niewielkiej kuchni o rozmiarze 5 metrów kwadratowych. I wiecie co? Większości tych akcesoriów nie użyłam, a przecież muszą gdzieś leżeć i czekać na swoją chwilę chwały. W takim wypadku niezwykle doceniłam skromną, aczkolwiek dobrze przemyślaną konstrukcję urządzenia Tefal Cook4me Touch Wi-Fi, która składa się właściwie tylko z misy oraz części zewnętrznej szybkowaru. Oczywiście, mamy możliwość dokupienia dedykowanych akcesoriów, ale tylko jeżeli chcemy i potrzebujemy, co moim zdaniem jest bardzo na plus, gdyż producent nie wciska nam ich na siłę. 

Fot. Magda Pilarczyk

Taka budowa urządzenia nie tylko oszczędza miejsce w mojej niewielkiej przestrzeni kuchennej, ale także sprawia, że użytkowanie jest banalnie proste. Obsługa szybkowaru dzieje się właściwie z poziomu dotykowego ekranu (który dobrze reaguje na dotyk, bez opóźnień), z czym poradzi sobie zarówno osoba starsza, jak i dziecko (oczywiście w wieku, w którym może używać takich sprzętów). Przy czym warto zauważyć, że jak już się zamknie szybkowar i włączy proces szykowania jedzenia, to nie ma opcji przypadkowego otworzenia misy, co łącząc z wysokim ciśnieniem panującym wewnątrz, mogłoby skutkować wybuchem gorącego jedzenia prosto w twarz.

Czy po roku od testowania chciałabym mieć Tefal Coo4me Touch Wi-Fi w swojej kuchni?

Ci, którzy czytali moją recenzję szybkowaru Tefal Cook4me Touch Wi-Fi sprzed prawie roku, doskonale wiedzą, że efekty gotowania były różne. Krótko po opublikowaniu artykułu otrzymałam informację zwrotną od producenta, który obiecał mi rozwój projektu oraz bazy przepisów w taki sposób, by były one więcej niż dobre. 

Fot. Magda Pilarczyk

Z ulgą stwierdzam, że po kilku miesiącach przedstawiciele marki Tefal wprowadzili kilka znaczących zmian, które wpłynęły na dużo lepszy mój odbiór urządzenia. Jestem więcej niż zadowolona, że ponownie Tefal Cook4me Touch Wi-Fi wrócił do mnie dużo lepszy niż jeszcze kilka miesięcy temu. W czasie testowania urządzenia ponownie widzę więcej jego zalet w porównaniu do multicookerów i przyznam, że liczę na dalszy rozwój. W końcu to właśnie Tefal Cook4me Touch Wi-Fi jest czymś świeżym i nowym na rynku – ze świecą szukać innego szybkowaru z tak rozbudowaną bazą przepisów. 

Odpowiadając na pytanie z nagłówka – czy po roku od testowania chciałabym mieć Tefal Cook4me Touch w swojej kuchni? Jako pracująca mama i weganka, która lubuje się w warzywach strączkowych (które trzeba czasem bardzo długo gotować) jak najbardziej tak!