Globalny strajk pracowników Amazon. Winny jest Black Friday – Polacy wśród strajkujących

Strajk pracowników Amazon. Kampania „Make Amazon Pay” zwraca uwagę na narastający problem.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, 24 listopada pracownicy amerykańskiego giganta Amazon, rozpoczęli strajk. Odbywa się on także w wielu oddziałach w Europie. Jak przewiduje kampania „Make Amazon Pay” koordynowana przez Unię Globalną UNI, strajki te mogą mieć miejsce nawet w 30 krajach.

Niemcy

Związek zawodowy Verdi poinformował, że w czwartek o północy rozpoczął się strajk, który ma trwać przez 24 godziny. Przystąpiło do niego pięć niemieckich placówek. Celem jest żądanie zawarcia układu zbiorowego płac. Z wypowiedzi niemieckiego rzecznika Amazona wynika, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie począwszy od 14 euro (15,27 dolara) oraz dodatkowe świadczenia. Jednocześnie zapewnił, że zamówienia związane z Czarnym Piątkiem będą realizowane terminowo. Również w zeszłym roku w Niemczech odbyły się strajki związane z wyprzedażą Black Friday. Wzięło w nich udział łącznie 750 pracowników, z dwóch magazynów w Lipsku i Rheinberg.

Anglia

Pracownicy magazynu Amazon, położonego w środkowej Anglii w Coventry, 7 listopada 2023 r. podjęli akcję protestacyjną. Udział w niej wzięło ponad 1000 zatrudnionych osób. Celem było zwrócenie uwagi na wysokość płac – podał związek zawodowy GMB. Po raz pierwszy miał tam miejsce strajk w styczniu tego roku. Protest zapowiedziany był także na 24 listopada 2023 r. Nick Henderson – pracownik magazynu w Coventry, powiedział, że strajkuje pragnąc wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków pracy. Inni strajkujący robotnicy żądali, aby wynagrodzenie za godzinę pracy sięgało 15 funtów, czyli 18,69 dolarów.

Rzecznik Amazon UK wypowiedział się, że minimalna pensja aktualnie wynosi między 11,80 a 13 funtów za godzinę. Zapowiedział jednocześnie, że płaca ta ma wzrosnąć od 12,30 do 13 funtów od kwietnia 2024 r. Udzielono również informacji, że strajk nie wpłynie na pracę i nie spowoduje zakłóceń.

Hiszpania, Włochy

Hiszpański związek zawodowy CCOO organizuje w Cyber Monady akcję protestacyjną w lokalnym oddziale Amazona w Madrycie. Zapowiedziano godzinny strajk 27 listopada 2023 r. na każdej zmianie pracowniczej oraz następnego dnia rano. Żądanie jest jasno określone, celem są lepsze płace i poprawa warunków pracy. Włoski związek zawodowy CGIL również wezwał do strajku w Czarny Piątek, który ma się odbyć w magazynie Castel San Giovanni.

Atak na paczkomaty Amazon we Francji

Celem protestujących mają stać się paczkomaty Amazon, które umiejscowione są w łatwo dostępnych dla wielu klientów miejscach, na przykład na dworcach kolejowych, parkingach supermarketów i rogach ulic.

Organizacja antyglobalistyczna Attac zachęca działaczy do oklejenia paczkomatów taśmami informacyjnymi oraz plakatami. Ma to uniemożliwić włożenie paczek do skrytek oraz wyjęcie paczek przez klientów. W zeszłym roku odbyła się podobna akcja we Francji, a jej celem bylo około 100 paczkomatów Amazon. W tym roku zasięg, zgodnie z zapowiedziami Attac-u, ma być jeszcze większy. Organizacja ta chce zwiększyć świadomość, że Black Friday to „święto nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji”.

Amazon w Polsce

Aktualnie w Polsce znajduje się 10 Centr Logistycznych Amazon, w których pośrednio i bezpośrednio zatrudnionych jest 70 000 pracowników. Są to: Poznań, Kołbaskowo, Sosnowiec, Gliwice, Pawlikowice, Łódź, Okmiany, Wrocław, Bielany Wrocławskie, Świebodzin. Na transparentach widocznych na zdjęciach w sieci widoczne są również napisy w języku polskim, co może świadczyć, że część pracujących za granicą Polaków przyłączyła się do akcji protestacyjnej.