środa, 19 czerwca

Strajk pracowników Amazon. Kampania „Make Amazon Pay” zwraca uwagę na narastający problem.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, 24 listopada pracownicy amerykańskiego giganta Amazon, rozpoczęli strajk. Odbywa się on także w wielu oddziałach w Europie. Jak przewiduje kampania „Make Amazon Pay” koordynowana przez Unię Globalną UNI, strajki te mogą mieć miejsce nawet w 30 krajach.

Niemcy

Związek zawodowy Verdi poinformował, że w czwartek o północy rozpoczął się strajk, który ma trwać przez 24 godziny. Przystąpiło do niego pięć niemieckich placówek. Celem jest żądanie zawarcia układu zbiorowego płac. Z wypowiedzi niemieckiego rzecznika Amazona wynika, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie począwszy od 14 euro (15,27 dolara) oraz dodatkowe świadczenia. Jednocześnie zapewnił, że zamówienia związane z Czarnym Piątkiem będą realizowane terminowo. Również w zeszłym roku w Niemczech odbyły się strajki związane z wyprzedażą Black Friday. Wzięło w nich udział łącznie 750 pracowników, z dwóch magazynów w Lipsku i Rheinberg.

Anglia

Pracownicy magazynu Amazon, położonego w środkowej Anglii w Coventry, 7 listopada 2023 r. podjęli akcję protestacyjną. Udział w niej wzięło ponad 1000 zatrudnionych osób. Celem było zwrócenie uwagi na wysokość płac – podał związek zawodowy GMB. Po raz pierwszy miał tam miejsce strajk w styczniu tego roku. Protest zapowiedziany był także na 24 listopada 2023 r. Nick Henderson – pracownik magazynu w Coventry, powiedział, że strajkuje pragnąc wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków pracy. Inni strajkujący robotnicy żądali, aby wynagrodzenie za godzinę pracy sięgało 15 funtów, czyli 18,69 dolarów.

Rzecznik Amazon UK wypowiedział się, że minimalna pensja aktualnie wynosi między 11,80 a 13 funtów za godzinę. Zapowiedział jednocześnie, że płaca ta ma wzrosnąć od 12,30 do 13 funtów od kwietnia 2024 r. Udzielono również informacji, że strajk nie wpłynie na pracę i nie spowoduje zakłóceń.

Hiszpania, Włochy

Hiszpański związek zawodowy CCOO organizuje w Cyber Monady akcję protestacyjną w lokalnym oddziale Amazona w Madrycie. Zapowiedziano godzinny strajk 27 listopada 2023 r. na każdej zmianie pracowniczej oraz następnego dnia rano. Żądanie jest jasno określone, celem są lepsze płace i poprawa warunków pracy. Włoski związek zawodowy CGIL również wezwał do strajku w Czarny Piątek, który ma się odbyć w magazynie Castel San Giovanni.

Atak na paczkomaty Amazon we Francji

Celem protestujących mają stać się paczkomaty Amazon, które umiejscowione są w łatwo dostępnych dla wielu klientów miejscach, na przykład na dworcach kolejowych, parkingach supermarketów i rogach ulic.

Organizacja antyglobalistyczna Attac zachęca działaczy do oklejenia paczkomatów taśmami informacyjnymi oraz plakatami. Ma to uniemożliwić włożenie paczek do skrytek oraz wyjęcie paczek przez klientów. W zeszłym roku odbyła się podobna akcja we Francji, a jej celem bylo około 100 paczkomatów Amazon. W tym roku zasięg, zgodnie z zapowiedziami Attac-u, ma być jeszcze większy. Organizacja ta chce zwiększyć świadomość, że Black Friday to „święto nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji”.

Amazon w Polsce

Aktualnie w Polsce znajduje się 10 Centr Logistycznych Amazon, w których pośrednio i bezpośrednio zatrudnionych jest 70 000 pracowników. Są to: Poznań, Kołbaskowo, Sosnowiec, Gliwice, Pawlikowice, Łódź, Okmiany, Wrocław, Bielany Wrocławskie, Świebodzin. Na transparentach widocznych na zdjęciach w sieci widoczne są również napisy w języku polskim, co może świadczyć, że część pracujących za granicą Polaków przyłączyła się do akcji protestacyjnej.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.