Czy Smart Home kojarzy wam się wyłącznie z czujnikami na drzwiach i oknach, inteligentnymi termostatami, oświetleniem, czy kamerami? Nie przegapcie, jak technologia rozwinęła się od pierwszych takich rozwiązań. SmartThings od Samsunga ułatwi Ci życie lepiej niż gosposia.

Twoja lodówka będzie widziała, co w niej trzymasz i podsunie Ci pomysły na obiad

Samsung właśnie zaprezentował swoją nową czterodrzwiową lodówkę Samsung Bespoke Flex. Co ją wyróżnia? Już kilka lat temu pojawiły się futurystyczne pomysły na kamery wstawiane do lodówek, które pokazują nam zawartość, oraz ekrany prezentujące wnętrze bez potrzeby otwierania drzwi. Jestem fanką takich rozwiązań, ale wciąż nie są one idealne. I tu, w całości biała, pojawia się sztuczna inteligencja. Wyposażona w funkcje AI Family Hub+ i AI Vision Inside, lodówka od Samsunga rozpozna, co znajduje się w jej wnętrzu, i powiadomi nas, gdy zbliży się data ważności. Dokładnie na to rozwiązanie czekałam.

SmartThings lodówkę Samsung Bespoke Flex w kuchnu, rozpoznaje przechowywanie produkty

Na berlińskich targach IFA we wrześniu zeszłego roku, miałam okazję wysłuchać wielu prezentacji dotyczących aplikacji kulinarnych, w tym również Samsung Food. Zważywszy, że już korzystam z aplikacji Tefala, Lidlomixa i Thermomixa, Samsung Food nie wzbudziła we mnie szczególnego zainteresowania. Jednakże tym razem zwróciła moją uwagę, ponieważ ta aplikacja będzie integrowana z moją lodówką. Dzięki temu będzie miała możliwość proponowania mi przepisów na gotowanie, bazując na tym, co aktualnie mam w lodówce. Oczywiście, to rozwiązanie nie jest jeszcze idealne, ponieważ przecież produkty w puszkach, takie jak kukurydza, pomidory czy opakowania z makaronami, nie są przechowywane w lodówce. Dlatego przydałoby się jeszcze dodatkowe rozwiązanie, ale mam wrażenie, że nie będę musiała długo na nie czekać.

Tryb codziennych ubrań czy może Eko? Pralko, zdecyduj sama

To może być nic nowego, ponieważ podobne rozwiązania już widziałam na wspomnianych wcześniej targach IFA, ale z pewnością jest to technologia, która może usprawnić życie. Nowa pralko-suszarka od Samsunga o długiej nazwie Bespoke AI All-in-One Laundry Combo również została wyposażona w sztuczną inteligencję.

SmartThings  pralka i suszarka Samsung Bespoke AI All-in-One Laundry Combo, sama określa czas prania i ilość detergentu

Urządzenie samo określi stopień zabrudzenia i dostosuje ilość detergentu oraz czas prania. Mimo że mam pewną wiedzę na temat prania, osobiście borykam się z problemem odpowiedniego dozowania wspomnianego płynu do prania. Dopiero niedawno dowiedziałam się, jak szkodliwe i podrażniające dla skóry może być jego nadmierne stosowanie. Przy przesadnym użyciu, pralka nie jest w stanie całkowicie wypłukać piany z ubrań, co później może prowadzić do świądu i zastanawiania się, co mogło spowodować tę reakcję.

Nareszcie ktoś przemyślał porządnie Aplikacje

Nie mam jakoś szczególnie rozbudowanego smart home, ale na liście mam 5 żarówek smart, 3 termostaty, telewizor, 4 głośniki oraz robota odkurzającego. Nie ustawiłem im indywidualnych nazw, więc kiedy już chcę skorzystać z konkretnego, lecę po kolei i czekam, aż zadziała to właściwe. Tak więc rozwiązanie Samsunga mnie pozytywnie zaskoczyło – małe, ale cieszy. Aplikacja teraz wyświetla mapę naszego mieszkania i pokazuje, które urządzenie smart się w nim znajduje. Bardzo intuicyjne – nie wiem, dlaczego wcześniej nikt na to nie wpadł.

SmartThings aplikacja pokazuje mapę mieszkania i lokalizacje urządzeń smart

Pojawiły się także inne dodatki, na przykład kod QR, który umożliwia uruchamianie urządzeń smart przez gości. Dodatkowo wprowadzono również nowe funkcje, współpracujące z najnowszymi inteligentnymi urządzeniami, takie jak podgląd czasowe prania czy suszenia. To, co mi sprawia największą satysfakcję, to to, że możemy monitorować w niej zużycie prądu poszczególnych urządzeń.