Wygoda, oszczędność i ekologia. Recenzja odkurzacza bezworkowego Lykkele Mogens

Odkurzacz to sprzęt, który znajduje się w niemal każdym domu. Z jego pomocą łatwiej utrzymać porządek i zadbać o czystość w mieszkaniu. Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens, który trafił w moje ręce, bardzo przypadł mi też do gustu. Jesteś ciekaw dlaczego?

Lykkele Mogens jest odkurzaczem bezworkowym. Nie ma więc potrzeby dokonywania dodatkowych zakupów wymiennych worków papierowych lub flizelinowych. Oznacza to, że zabrudzenia gromadzą się w plastikowym zbiorniku, co jest podejściem jak najbardziej ekologicznym i ekonomicznym. Ponadto w łatwy sposób można monitorować ilość zgromadzonych w przezroczystym zbiorniku włosów, sierści, kurzu i paprochów, by opróżnić go w odpowiednim momencie.

Wśród produktów marki Lykkele można znaleźć na przykład szczoteczki soniczne i sprzęty do pielęgnacji ciała. Oferta obejmuje również drobne AGD, a wśród nich odkurzacze Mogens. Jeden z nich trafił w moje ręce, a dokładniej odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006, którego właścicielem można zostać po wydaniu zaledwie 219 zł. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten sprzęt jest wart twojej uwagi zapraszam do lektury tego tekstu.

Jeżeli interesuje Cię co jeszcze możesz znaleźć na półkach sklepu al.to zachęcam do lektury tekstu Popularny sklep zaprezentował własną markę produktów. Nie zgadniesz co oferują na start!

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006

Po raz pierwszy doznałam zaskoczenia, kiedy kurier dostarczył mi przesyłkę – niewielki karton, całkiem lekki zresztą. Okazało się, że w środku znajduje się nie tylko bezworkowy odkurzacz Lykkele, ale również załączone akcesoria. Oprócz metalowej teleskopowej rury i elastycznego węża, wewnątrz pudełka znalazłam zestaw szczotek: turboszczotkę, szczotkę do podłóg i dywanów, ssawkę do mebli tapicerowanych, rozkładaną końcówkę do rogów, szpar i trudno dostępnych miejsc 2 w 1 oraz instrukcję obsługi.

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006 - akcesoria

Odkurzacz po wyjęciu z pudełka i zmontowaniu węża wraz z wybraną końcówką jest od razu gotowy do pracy. Wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka i do dzieła. I tu nastąpił drugi moment mojego zaskoczenia, kiedy okazało się, że odkurzacz dysponuje naprawdę niezłą siłą ssania. Ponieważ mam w domu psa, jego sierść leżąca na podłodze i dywanie jest powszechnym zjawiskiem. Lykkele Mogens White całkiem sprawnie poradził sobie z białym kłębiącym się puszkiem. Szybko i sprawnie usunęłam także inne zabrudzenia z podłogi, kanapy i innych mebli.

Moc można regulować pokrętłem na odkurzaczu zgodnie z wyrysowaną skalą. Drugą możliwością regulowania siły ssania jest przesuniecie plastikowego suwaka na uchwycie węża.

Technologia cyklonowa

Technologia cyklonowa to inaczej wprowadzone w ruch, wirujące bardzo szybko powietrze. Ten wir sprawia, że wciągnięte ciężkie cząstki brudu czy okruchów pozostają w komorze zbiornika na nieczystości. Dzieje się to dzięki sile odśrodkowej. Zaś oczyszczone i przefiltrowane powietrze opuszcza odkurzacz. Lykkele Mogens White LY1006 wyposażony został w technologię cyklonową Power Suction. Producent chwali się, że dzięki tej metodzie uzyskał niezrównaną skuteczność odkurzania. Zachwala także to, że powietrze pozostaje czyste i bezwonne. Jest to również zasługą zastosowanych filtrów.

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006

Filtry HEPA

Odkurzacz Lykkele Mogens wyposażony jest w dwa filtry HEPA H13. Zadaniem tego typu filtra jest oczyszczanie powietrza z unoszącego się kurzu, pyłu czy alergenów. Warto wiedzieć, że filtr ten usuwa także drobnoustroje takie jak roztocza, pleśnie czy wirusy. Po raz pierwszy powietrze jest filtrowane w momencie, kiedy opuszcza pojemnik na kurz. Znajduje się tam filtr wielowarstwowy, który składa się z filtra gąbkowego i filtra HEPA H13. Drugi, identyczny filtr HEPA, znajduje się w lewym kole odkurzacza. Powietrze jest więc filtrowane dwukrotnie.

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006 - filtry

Jak podaje producent filtry te, co jakiś czas, można myć pod bieżącą wodą. Po opłukaniu i osuszeniu ręcznikiem należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Kiedy będą suche można je ponownie zamontować. Producent zaleca by przy okazji czyszczenia filtrów umyć miękką ściereczką wnętrze zbiornika na kurz.

Pojemnik na kurz

Zbiornik na kurz jest przezroczysty. Ma pojemność 2 l i jest wyrysowana na nim skala oznaczona jako „max”. Oznacza to, że w momencie kiedy ilość zgromadzonego kurzu, okruchów i paprochów osiągnie ten poziom, zbiornik należy opróżnić. Aby to zrobić należy najpierw wyjąć wtyczkę z gniazda. Potem trzeba odłączyć pojemnik od odkurzacza i trzymając go nad koszem na śmieci przesunąć zaczep pokrywy. Zgromadzone zanieczyszczenia, bez konieczności ręcznego ich usuwania, same przesypią się do kosza. Cały ten proces odbywa się w higieniczny sposób, bez kontaktu z naszymi dłońmi.

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006 - pojemnik na kurz

Producent przestrzega, by urządzeniem nie zasysać wilgoci na przykład błota, klejących substancji czy elementów o ostrych krawędziach. W przypadku dostania się takiego zanieczyszczenia do odkurzacza należy go natychmiast oczyścić.

Kilka parametrów technicznych i słowo o wygodzie obsługi

Jak już wyżej wspominałam obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i na co dzień, podczas odkurzania sprowadza się do użycia jednego przycisku włącz/wyłącz. Odkurzacz Lykkele jest niewielkich gabarytów, dzięki czemu zmieści się w nawet niewielkim schowku. Ma wymiary wynoszące 33 x 26 x 58 cm i waży 4,9 kg. Wyposażony jest w automatyczny zwijacz przewodu, dzięki czemu kabel nie plącze się. Należy jednak wiedzieć, że trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce na na załączone akcesoria i rurę ssącą. Ponadto odkurzacz ma uchwyt, dzięki czemu można go łatwo przenosić i przestawiać w wybrane miejsce. Warto zauważyć, że pracujące urządzenie generuje hałas na poziomie 76 dB, co można porównać do głośniejszej muzyki lub ruchu ulicznego.

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006 ma moc 899 W, co dla tego rodzaju sprzętu oznacza, że jest ona bardzo wysoka. Bowiem w 2017 roku, w związku z energooszczędnością, Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, że odkurzacze nie mogą mieć wyższej mocy niż 900 W. Tak więc, odkurzacz Lykkele został wyposażony w silnik o maksymalnej, dozwolonej przez prawo mocy. Całość przekłada się na moc ssania na poziomie 20 000 Pa. Korzystając z kalkulatora zużycia prądu obliczyłam, że jeżeli będziemy odkurzać codziennie przez 20 minut to podczas jednego cyklu pracy odkurzacz zużyje 0,29 kWh, co oznacza dzienny koszt 20 groszy. Jeżeli pomnożymy te cyfry to w ciągu roku urządzenie pobierze 109,37 kWh energii, co daje roczną kwotę 73,62 zł.

Odkurzacz posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Oznacza to, że w podczas bardzo długiej, nieustannej pracy odkurzacz może wyłączyć się. Po ostygnięciu urządzenia można go ponownie uruchomić.

Podsumowanie

Odkurzacz bezworkowy Lykkele Mogens White LY1006 jest małych rozmiarów, więc dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu lub wówczas, gdy mamy mało miejsca w szafie na sprzęty. Posiada dużą moc, dzięki czemu szybko i sprawnie usuwa zabrudzenia. Wykazuje się podobną skutecznością odkurzając podłogi pokryte panelami czy płytkami. Łatwo rozprawia się z zanieczyszczeniami na dywanach, tapicerowanych meblach czy w szczelinach trudno dostępnych miejsc. Warto zwrócić uwagę, że tak zwana szczelinówka rozkłada się. Możemy więc korzystać z gładkiej plastikowej końcówki lub zakończonej włosiem.

Zapoznaj się także z naszym rankingiem najlepszych odkurzaczy przemysłowych. Sprawdź jakie modele odkurzaczy znalazły się w tym zestawieniu.