Ranking chłodziarek do wina. Pozwól im się oczarować.

Zarówno wina jak i szampany powinny być przechowywane w specyficznych warunkach. Pewnie tego nie odczułeś, ale sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży tych trunków mają właściwą temperaturę, wilgotność i zaciemnienie. Tak więc jeżeli od razu nie masz zamiaru wypić zakupionych trunków, to warto stworzyć im warunki, w których nie stracą swojej jakości.

Jakie są warunki do przechowywania win?

Zapewne, dobrze czujesz się w pokojowej temperaturze 21°C? Wino natomiast starzeje się w niej bardzo szybko. Jeżeli temperatura jest jeszcze wyższa, to prawie się gotuje. Prowadzi to do straty aromatu.

Dla wina najlepsza temperatura jest między 7 a 18°C stopniami, gdzie 12°C jest bezpiecznym pułapem bliskim ideałowi. Oczywiście jeżeli gustujesz w konkretnych winach, możesz dopytać się o optymalną temp. bezpośrednio u dystrybutora lub producenta. Jednak zachowanie takiej temperatury pozwoli Ci na pewno zachować smak i aromat przez kilka lat od zakupu.

Dlaczego specjalna chłodziarka do wina jest lepsza niż zwykła lodówka?

Lodówki zazwyczaj mają ustawianą temperaturę poniżej 7 stopni. Moja wskazuje nawet 6. Ale nawet jeżeli ustawilibyśmy ją w dolnej granicy 7-8°C to częste zaglądanie do jej wnętrza powoduje ciągłe wahania.

Po drugie w lodowce mamy ograniczoną przestrzeń, aby wepchnąć dodatkową butelkę. Często ląduje ona na drzwiach w pozycji pionowej, a nie jest to idealne. Najlepiej, aby butelki były przechowywane na boku, tak aby wino dopływało do korka. Zapobiega wysychaniu korka, w którym mogłyby pojawić się rysy.

Najlepsza chłodziarka do wina, butelki wina na drewnianej półce

Na co wrócić uwagę przy wyborze chłodziarki do wina?

Ważne jest to, aby przechowywane w środku butelki były łatwe do wyjęcia bez potrzeby wprawiania reszty w wibracje. Fajnym rozwiązaniem są wysuwane półki. Istotne jest również to, aby mieściły się w niej butelki o różnym kształcie i wielkości.

Warto również wrócić uwagę na drzwiczki. Istotnym jest zachowanie dobrego widoku na butelki bez potrzeby otwierania chłodziarki, aby maksymalnie chronić je przed światłem. Zwróć uwagę czy Twoje ulubione wina są sprzedawane w przeźroczystym szkle, przyciemnianym, a może odpornym na promieniowanie UV.

Istotną kwestią będzie również umiejscowienie chłodziarki. W niektórych przypadkach istotne będzie, w którą stronę będą otwierać się drzwi, umożliwiając łatwy dostęp do środka.

Na koniec zastanów się, czy chcesz dopłacić za jakieś dodatkowe funkcje. Jeżeli jesteś miłośnikiem różnych kolorów wina, to zapewne istotnym dla Ciebie będzie możliwość ustawienia różnych stref temperatury. Kolejnym dodatkiem może być możliwość kontrolowania wilgotności. Ponadto, jeśli planujesz ustawić chłodziarkę w pomieszczeniu, gdzie często przebywasz, to istotnym okaże się hałas, jaki generuje przy pracy. Niektóre urządzenia mogą porządnie hałasować.

Chłodziarka do wina do 1 500 złotych

CANDY DiVino CCVB 15/1

Cena: 1 346,21 złotych Zobacz ofertę

Chłodziarka do wina do 1 500 złotych CANDY DiVino CCVB 15/1

Strefy temperatury: 1
Regulacja temperatury: od 5°C do 18°C
Dodatkowe: Oświetlenie; Filtr węglowy, Blokada dostępu

Aktualnie w promocyjnej cenie możemy kupić najmniejszą chłodziarkę od CANDY. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują więcej niż 7 butelek. Każda z nich ma osobną półkę, dzięki czemu przy wyciąganiu wina minimalizujemy ilość potencjalnych drgań. Hałas, jaki generuje chłodziarka jest deklarowany na poziomie 39 dB, co nie powinno przeszkadzać w koncentracji przy pracy.

Chłodziarka do wina do 3 000 złotych

Haier HWS42DGAU1

Cena: 2 749 złotych Zobacz ofertę

Chłodziarka do wina do 3 000 złotych Haier HWS42DGAU1

Strefy temperatury: 2
Regulacja temperatury: od 5°C do 20°C
Dodatkowe: Oświetlenie; Wysuwane półki; Filtr UV; Alarm otwarcia drzwi ponad 1 minutę; Wyświetlacz wilgotności

Propozycja od firmy Haier pozwala przechowywać do 42 butelek. Dzięki czemu w naszej domowej winiarni możemy przechowywać i sezonować sporo różnych win. Do dyspozycji mamy jedną stałą i 4 wysuwane, drewniane półki ulokowane w 2 strefach temperaturowych. Dzięki drzwiczkom ze szła z filtrem UV, mamy stale wygodny podgląd.

Podczas pracy chłodniarka emituje hałas na poziomie 37 dB, porównywalny do głośniejszego szeptu. Nie powinna więc przeszkadzać nam w skupieniu, jeżeli planujemy postawić ją w biurze. Dodatkowo chłodziarkę możemy starować za pomocą aplikacji po podłączeniu do sieci Wi-Fi, pozwoli to nam np. na dostosowanie temperatury po zaniku prądu.

Chłodziarka do wina do 5 000 złotych

Liebherr WKb 1812 Vinothek

Cena: 4 499 złotych Zobacz ofertę

Chłodziarka do wina do 5 000 złotych Liebherr WKb 1812 Vinothek

Strefy temperatury: 1
Regulacja temperatury: od 5°C do 20°C
Dodatkowe: Oświetlenie; Regulowane półki; Filtr UV; Filtr z węglem aktywnym; Alarm otwarcia drzwi ponad 1 minutę; Blokada przed dziećmi; Regulacja wilgotności poprzez wentylacje

Jeżeli szukamy profesjonalnego rozwiązania do przechowywania wartościowych butelek, to warto zainteresować się propozycjami od firmy Liebherr. Do dyspozycji mamy jedną stałą i dwie regulowane półki, na których butelki przechowywane są w stosach na chromowych rusztach. Umożliwia to pomieszanie do 66 butelek typu Bordeaux o pojemności 0,75 l.

Wnętrze zabezpieczone jest przeszklonymi drzwiczkami z filtrem UV, dzięki czemu promienie słoneczne nie będą szkodziły winu. Wewnętrzny obieg powietrza jest przepuszczany przez filtr z węglem aktywnych zapewniającym czyste i bezwonne powietrze.

W razie potrzeby, do chłodziarki można dokupić zamek, dodatkową półkę czy wymienne filtry węglowe.