poniedziałek, 15 lipca

Poszukujesz informacji, dzięki którym dobierzesz odpowiedni materac do swoich potrzeb? Przedstawiamy przydatne informacje dotyczące rodzajów materacy oraz ciekawe porady, dzięki którym zwiększy się Twoja szansa na udany wypoczynek.

Zwykle o kręgosłupie, plecach i w ogóle, o swoim ciele, przypominamy sobie, kiedy coś zaczyna nam strzykać w kościach. Wtedy zaczynamy kombinować, jak sobie pomóc. I jednym z pomysłów jaki przychodzi nam do głowy, jest wymiana materaca. I słusznie! Bo kiedy wstajemy z łóżka połamani lub widzimy powgniatane miejsca, to oznacza to, że to już zdecydowane ostatni dzwonek na jego wymianę.

Jak dbać o kręgosłup?

Codzienność znacznie nadwyręża to, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę każdego dnia. Wiadomo, pośpiech, brak czasu dla siebie, wielogodzinna praca w jednej pozycji nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Tylko jak dbać o siebie, kiedy nie ma czasu? Możliwości jest wiele: ćwiczenia (w domu, na siłowni, w zorganizowanych grupach, w wodzie), różnego rodzaju relaksacje, masaż, rozwijanie swoich pasji.

Kręgosłup to bardzo skomplikowana struktura, zbudowana z szeregu kręgów. Kręgosłup pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim pełni funkcję podporową. To na nim zawieszone są dwie obręcze – barkowa i biodrowa. Sposób w jaki chodzimy również istotnie wpływa na stan zdrowia naszego kręgosłupa. Do kręgosłupa przyczepione są mięśnie, które w sposób pośredni lub bezpośredni są ze sobą ściśle połączone – jeśli nie wypoczęliśmy dobrze w nocy, to budzimy się cali zesztywniali, z bolącym nie tylko kręgosłupem, ale i z bolącą głową oraz dodatkowo w nieszczególnym humorze.

Nasz kręgosłup tworzy kilka naturalnych krzywizn, które tworzą lordozę szyjną, kifozę piersiową oraz lordozę lędźwiową. Tworzą one literę S i tak jest dobrze, i zdrowo. Gorzej, kiedy nasz kręgosłup choruje i doszło do skrzywienia (np. skolioza, pogłębiona kifoza lub lordoza, kifoskolioza, wypłaszczenie naturalnych krzywizn). Każda taka zmiana w obrębie stawów kręgosłupa lub zmiana w napięciu mięśni przykręgosłupowych niosą zmiany oraz nieprawidłowe ustawienie całego ciała. Nie zawsze jest to wynikiem chorób. Czasem wpływ ma na to styl życia (siedzący tryb), brak ruchu czy monotonna praca wymuszająca określoną pozycję.

Sposoby na to, aby budzić się wypoczętym

Wygodny materac to sprawa priorytetowa. Kiedy to mamy zapewnione, zadbajmy o dodatkowe poduszki lub wałki, które pomogą znaleźć nam dogodną dla nas pozycję. Najkorzystniejszą dla kręgosłupa pozycją jest spanie na plecach, głowa powinna leżeć na niewielkiej poduszce. Dobrze wyśpimy się wybierając pozycję na boku, ze swobodnym zgięciem kończyn we wszystkich stawach. Aby było nam wygodniej, możemy dodać poduszkę między nogi. Głowa powinna znaleźć takie podparcie, aby przestrzeń pomiędzy uchem, a materacem była wypełniona, a sama głowa wygodnie leżała, tworząc z kręgosłupem prostą linię. Najmniej zdrową pozycją dla naszego kręgosłupa jest spanie na brzuchu, ale tak naprawdę jest to czysto indywidualna sprawa.

Aby się dobrze wyspać powinniśmy zadbać o kilka istotnych spraw. Warto zadbać o przewietrzenie sypialni przed snem i utrzymanie odpowiedniej temperatury poniżej 20 stopni. Ponadto kluczowa jest także długość snu i rutyna, czyli to jaki prowadzimy tryb życia i o której kładziemy się spać każdego dnia. Zwykle uznaje się, że dorosła osoba potrzebuje 8 godzin nieprzerwanego snu, ale nie spędzajmy zbyt długiej ilości godzin w łóżku, ponieważ zamiast wstać wypoczętym obudzimy się zmęczeni. Kolejną istotną sprawą jest dieta – ostatni posiłek powinniśmy spożyć na dwie godziny przed snem. Światło może także wpływać na długość i jakość snu, nie zapominajmy więc o zasłonięciu okien zasłoną lub roletą. I ostanie, równie ważne jak powyższe punkty – spróbujmy wyregulować swój biologiczny zegar.

Sypialnia alergika

Powyżej już wspomnieliśmy, jak zadbać o zdrowy sen. Osoby cierpiące na alergię mogą zastanowić się nad oczyszczaczem powietrza, który umożliwi oddychanie pozbawionym alergenów powietrzem, a przy okazji zapewni mocny sen. Wybór odpowiedniego materaca jest także kluczowy. Nie powinien zawierać składników naturalnych, takich jak wełna czy trawa morska, ponieważ mogą one być miejscem gdzie rozwijać się będą pleśnie czy grzyby. Wśród polecanych materacy dla alergików można wymienić:

 • piankowe – są specjalne pianki antybakteryjne;
 • lateksowe – są hipoalergiczne, co oznacza, że w materiale tym nie rozwijają się roztocza ani bakterie. Ponadto jest antystatyczny, czyli nie łapie kurzu oraz nie gromadzi naskórka ani potu.

Materace kieszeniowe (zwane także sprężynowymi)

Materac taki stworzony jest z wielu kieszonek, w których umieszczone są sprężyny, więc pracują niezależnie od siebie. Sprężyny wykonane są z hartowanego drutu, dzięki czemu nie odkształcają się i na długo zachowują swoje właściwości. Materace kieszeniowe świetnie sprawdzą się dla par, bo nie przenoszą ruchów drugiej osoby oraz dają bardzo dobre podparcie ciała. Materace te są idealne dla alergików, ponieważ powietrze wewnątrz materaca cyrkuluje, dzięki czemu roztocza oraz wilgoć nie mają warunków do rozwoju. Wolne przestrzenie w kieszonkach i w sprężynach wypełnione są różnymi rodzajami pianek lub lateksu, zaś całość zwiększa komfort snu oraz wzmacnia elastyczność materaca sprężynowego.

W materacach kieszeniowych za wygodny sen odpowiada ilość sprężyn rozmieszczonych na 1 m2. Sprężyny, o różnym stopniu elastyczności, rozłożone są w 7 strefach twardości dopasowanych do budowy ciała człowieka, co sprawia, że kręgosłup jest dobrze podparty. W popularnych materacach sprężynowych zwykle jest to ilość od 250 do 270 na m2. W materacach multipocket na jeden m2 przypada 500 do 700 sprężyn. Dzięki zwiększonej ilości sprężyn materac idealnie dopasowuje się do kształtów ciała, świetnie je podpiera w czasie snu oraz minimalizuje przenoszenie drgań. Materace luxpocket stoją najwyżej wśród omawianych materacy. Gwarantują doskonałą jakość snu, nie przenoszą drgań, a fizjologiczne krzywizny kręgosłupa zostają zachowane. Dodatkowo wzbogacone są o kolejne warstwy lateksu lub pianki memory. Na jeden m2 przypada aż 1000 sprężyn.

Materace bonellowe (zwane także sprężynowymi)

Zbudowane są z wysokiej jakości sprężyn bonellowych. Mają one kształt klepsydry i zostały połączone za pomocą sztywnego drutu – jest to rodzaj rozpiętej siatki. Materace te charakteryzuje duża wytrzymałość i elastyczność powierzchniowa – cała konstrukcja pracuje reagując na nacisk, jaki wywiera ciężar ciała. Wraz ze wzrostem nacisku na sprężyny zwiększa się siła wyporu, dzięki czemu system ten minimalizuje uczucie zapadania się. Przestrzenie pomiędzy sprężynami uzupełnione są wypełnieniem, dzięki czemu w czasie snu nie odczuwamy dyskomfortu w miejscach, gdzie nacisk na podłoże jest największy. Minimalna grubość tych materacy to 16 cm. Na grubość ostatecznie ma także wpływ dodatkowych wkładów: pianki lateksowej, pianki termoelastycznej lub maty kokosowej. Przeznaczone są dla osób, które śpią same.

Materace piankowe

Stworzone są z wysokiej jakości pianek lateksowych, wysokoelastycznych czy termoelastycznych. Posiadają one 7 stref, dzięki czemu w centralnej części materac przystosowany jest do utrzymywania większych ciężarów, na brzegach przenoszą zaś mniejsze obciążenia. Materace te często wzbogacone są dodatkowymi warstwami: pianką lateksową, termoelastyczną, matą kokosową lub owczą wełną.

Materace lateksowe wypełnione są pianką lateksową, którą cechuje trwałość użytkowania i wysoka elastyczność. Materace wysokoelastyczne wykonane są z pianki poliuretanowej. Charakteryzuje ją duża sprężystość, przewiewność oraz ma właściwości antyalergiczne. Materace termoelastyczne wykonane są z pianki poliuretanowej, zwanej też memory. Pianki te pod wpływem temperatury naszego ciała i nacisku jaki wywieramy na materac, dopasowują się idealnie do naszego ciała dając doskonałe podparcie. Materace te są odporne na odkształcenia, dzięki czemu, możemy korzystać z nich przez długie lata.

Materace kokosowe

To połączenie sprężyn i/lub pianek z naturalną matą kokosową z włókien kokosowych. Dzięki swojej budowie materace te są odporne na odkształcenia i będą służyć długie lata. Wkład kokosowy sprawia, że podłoże staje się twarde, więc świetnie sprawdzą się dla osób borykających się z bolącym kręgosłupem. Jest to także idealna opcja dla osób z alergią, ponieważ wilgoć szybko odparowuje, więc roztocza, pleśnie, grzyby nie mają warunków do rozwoju. Materace te zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza i chronią użytkowników przed poceniem się.

Materace nawierzchniowe (toppery)

Materace nawierzchniowe pełnią funkcję nakładki. Służą jako uzupełnienie podstawowego, pełnowymiarowego materaca. Zbudowane są z lateksu, pianki termoelastycznej lub z maty kokosowej. Zbudowane są z różnych materiałów, mają różną wielkość i poziom twardości, zwykle posiadają grubość 5-7 cm. Materac nawierzchniowy zwiększa komfort użytkowania bazowego materaca. Świetnie sprawdzi jako mata rozłożona na dwóch mniejszych materacach, które tworzą większą całość – nakładka taka niweluje szczelinę pośrodku, a rozłożona na składanej kanapie zwiększy komfort i higienę.

Materace kontynentalne

Przeznaczone są do łóżek kontynentalnych, czyli przeznaczonych do dużych, przestronnych sypialni. Górny materac umieszczony jest na wysokości ok. 60-70 cm nad podłogą. Materace ułożone są w odpowiedniej kolejności: pierwszy materac sprężynowy bonellowy znajduje tuż przy podłodze, na nim położony jest kolejny materac sprężynowy kieszeniowy, górną warstwę stanowi pianka. Zwykle całość wykończona jest jeszcze 4 warstwą – topperem. Połączone działanie wszystkich warstw materacy odpowiada za komfortowy wypoczynek, zdrowy sen oraz pełną regenerację ciała. Łóżko kontynentalne przeznaczone jest dla wszystkich, którzy cenią wysoki komfort. Ze względu na dużą ilość materaców łóżko jest wysokie, co ułatwia wstawanie wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i osobom z problemami kręgosłupa.

Materace medyczne (ortopedyczne, rehabilitacyjne)

Są to materace, których zadaniem jest zapewnienie dobrego podparcia dla kręgosłupa przez całą noc, a nawet całą dobę. Dzięki temu, że posiadają 7 zróżnicowanych stref, potrafią idealnie dopasować się do potrzeb ciała zapewniając ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, regenerację mięśni i stawów oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Materace ortopedyczne posiadają certyfikaty, potwierdzające jakość wykonania oraz skuteczność prozdrowotnych właściwości. Ponieważ posiadają elastyczną powierzchnię nie wywierającą zbędnego ucisku na ciało, materace te mogą pełnić funkcję przeciwodleżynowych (umożliwiają swobodny przepływ krwi). Przeznaczone są dla tych osób, które borykają się z dolegliwościami bólowymi stawów kręgosłupa, dla osób z trwałą niepełnosprawnością ruchową, dla osób, których stan zdrowia zmusza do całodobowego przebywania w łóżku. Świetnie spiszą się także dla alergików oraz dla seniorów, którym tego typu materac umożliwi lepszy sen i regenerację ciała.

Medyczne materace piankowe wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Dobrze podpierają ciało bez wywierania zbędnego nacisku. Struktura pianki zapewnia skuteczne i szybkie odprowadzenie wilgoci uniemożliwiając rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Sprężynowe medyczne materace kieszonkowe z wypełnieniem z pianki uginają się tylko w miejscu ucisku ciała, dzięki czemu świetnie dopasowują się do użytkownika idealnie podpierając całe ciało. Często wzbogacone są o topper kokosowy, co zwiększa twardość powierzchni. Hybrydowe materace medyczne łączą właściwości materacy piankowych i sprężynowych. Charakteryzują się wysoką elastycznością oraz sprężystością, dzięki czemu są trwałe i nie odkształcają się, dzięki czemu mogą być użytkowane przez osoby otyłe.

Jak więc dobrać materac do swoich potrzeb?

Potrzeba wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu. Do wyboru są materace o różnym stopniu twardości, od miękkich do bardzo twardych. Należy zdecydować jak powinien być zbudowany – sprężyny, pianki, medyczny, a może potrzebny jest materac dla alergika? Poniżej przedstawiamy ofertę wielu różnych sklepów, która jest bardzo bogata. Materace ułożyliśmy od droższych do tańszych. Warto zwrócić uwagę na to, aby po wejściu na stronę sklepu zaznaczyć odpowiedni rozmiar materaca, który nas interesuje.

Materac Air Hybrid Visco

Materac hybrydowy Air Hybrid Visco łączy w sobie cechy materaca piankowego i sprężynowego. Wewnątrz włożony jest siedmiostrefowy wkład sprężynowy, zapewniający prawidłowe podparcie ciała. Materac jest dwustronny. Z jednej strony jest bardziej twardy i dzięki wypełnieniu z pianki lepiej chroni przed wilgocią, kurzem i alergenami. Druga strona materaca jest miększa, wypełniona pianką termoelastyczną, która lepiej dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Całość pokrywa zdejmowany pokrowiec Silver Visco, który dodatkowo jest pikowany pianką termoelastyczną. Dzięki temu wypoczynek jest jeszcze bardziej komfortowy.

Warto zwrócić uwagę, że materac ten objęty jest 10-letnim okresem gwarancyjnym. Omawiany model materaca Air Hybrid Visco dostępny jest w sklepie Pan Materac. Można go kupić w siedmiu różnych rozmiarach. Podajemy cenę dla rozmiaru 160 x 200 cm, która wynosi 4694 zł.


Specyfikacja

 • Wysokość: 25 cm
 • Twardość: średni
 • Wypełnienie: wkład sprężynowy i dwie pianki (termoelastyczna i Eliocell)
 • Typ: dwustronny
 • Zdejmowany pokrowiec przeznaczony do prania w temperaturze 60°C
 • Gwarancja: 10 lat

Materac Rytm Pan Materac Kieszeniowy

Materac Rytm posiada system sprężyn kieszeniowych (Pocket Plus), które pracując osobno, właściwie podpierają całe ciało. Do tego dodano kolejne warstwy pianek, które dopasowują się do kształtu ciała i ciężaru użytkownika oraz zapewniają wygodę użytkowania. System ten uzupełniono o siedem stref o różnych twardościach, dzięki czemu organizm ma możliwość prawidłowej regeneracji. Pianka Flofom ma właściwości chłodzące, dzięki czemu dba o komfortowy sen i nieprzegrzewanie się organizmu. Warto zaznaczyć, że materac ten posiada status wyrobu medycznego. Materac został umieszczony w pokrowcu Tencel AG z dodatkiem srebra. Wysokość jego wynosi 30 cm.

Można go użytkować tylko z jednej strony. Posiada średnią twardość, więc jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży, par oraz osób z nadmierną potliwością. Model materaca Rytm można kupić w sklepie Pan Materac. Podając cenę wybraliśmy materac o wymiarach 160 cm x 200 cm. Aktualnie materac Rytm można kupić w promocyjnej cenie, za 4115,30 zł.

Specyfikacja

 • Wysokość: ok. 30 cm
 • Twardość: średnio twardy
 • Wypełnienie: pianka Flofom, sprężyny Pocket Plus, pianka lateksowa, pianka wysokoelastyczna HR35
 • Pokrowiec: Tencel AG z wszytą taśmą 3D
 • Gwarancja: 10 lat

Materac Comfort Plus SleepMed

Składa się z dwóch warstw pianek o różnych twardościach, natomiast wierzchnią warstwę stanowi odpinany topper, który reguluje twardość oraz może być używany jako materac nawierzchniowy. Materac Comfort Plus posiada sześć stref twardości, dzięki czemu bardzo dobrze podtrzymuje ciało, a użytkownik budzi się rano wypoczęty. Jest wyrobem medycznym, więc posiada właściwości ortopedyczne, przeciwodleżynowe i antyalergiczne. Model odpowiedni dla naszych potrzeb można wybierać na skali twardości od średniego, poprzez twardy do bardzo twardego. Jest to materac odwracalny, o wysokości 25 cm, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych oraz dla alergików.

W sklepie Król Materacy możemy nabyć materac medyczny Comfort Plus SleepMed. Cenę podajemy dla wybranego rozmiaru 160 cm x 200 cm, ale wybierać można spośród 7 rozmiarów. Obecnie można go nabyć za 3632 zł.

Specyfikacja

 • Wysokość: 25 cm
 • Twardość: średni, twardy, bardzo twardy
 • Wypełnienie: pianka VitaRest, pianka VPPHR Soft, pianka VPPHR Hard
 • Pokrowiec pralny w temp. do 60°C
 • Materac: antyalergiczny
 • Gwarancja producenta: 15 lat

Materac Aqua Zikssen

Jest to materac sprężynowy uzupełniony trzema rodzajami pianek. Zastosowanie systemu MultiPocket informuje nas o tym, że na 1 m2 użyto większej ilości sprężyn umieszczonych w kieszonkach, dzięki czemu podłoże jest bardziej odporne na przenoszenie ruchów drugiej osoby. Tak zbudowany materac idealnie podpiera całe ciało i jest bardzo wygodny. Model ten możemy wybrać w dwóch stopniach twardości: średnim i twardym. Pokrowiec jest łatwy do zdjęcia i wyprania. Ten model przeznaczony jest dla par, młodzieży i seniorów.

W internetowym sklepie Senpo możemy kupić materac Aqua Zikssen. W sprzedaży dostępne są wszystkie rozmiary tego modelu (7 rozmiarów). Podajemy cenę dla materaca o wymiarach 160 cm x 200 cm, która aktualnie wynosi 2996,00 zł.

Specyfikacja

 • Wysokość: ok. 19,5 cm
 • Twardość: średnio twardy, twardy
 • Wypełnienie: pianka Flofom, sprężyny MultiPocket, pianka FlexiFoam, pianka HR
 • Wyposażony w zamek rozdzielczy i zdejmowany pokrowiec pralny do 40°C
 • Gwarancja producenta: 10 lat

Materac Kaspas 200×200

Model ten składa się z 262 sztuk sprężyn na metr 2, które umiejscowione są w kieszonkach. Ten system sprawia, że śpiąc we dwoje nie odczuwamy ruchów obracania się drugiej osoby. Materac został wzmocniony matą kokosową – 100% naturalnego włókna kokosowego. Dzięki temu, że należy do grupy twardych materacy, polecany jest dla osób mających problemy z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, dla alergików oraz dla tych, którzy preferują twarde podłoże. Całkowita wysokość wynosi 27 cm. Pokrowiec z tkaniny dzianinowej jest łatwo zdejmowany i można go prać.

W sklepie Abra Meble możemy nabyć kieszeniowy materac Kaspas. Dostępny jest on w jednym rozmiarze 200 x 200 cm i kosztuje aktualnie 1319,99 zł.

Specyfikacja

 • Wysokość: 27 cm
 • Twardość: twardy
 • Typ materaca: dwustronny
 • Rodzaj materaca: kieszeniowy
 • Pokrowiec: tkanina dzianinowa
 • Waga: 41.80 kg

Nakładka na materac Pur twarda H4 TOPER 6cm 160×200 marki e-goodnight

Sklep internetowy morele.net oferuje topper – materac nawierzchniowy, piankowy. Dzięki takiemu wypełnieniu topper jest odporny na odkształcenia i przewiewny, więc jest polecany osobom cierpiącym na alergię i pragnącym zwiększyć komfort spania na nierównych kanapach. Nakładka pokryta jest pokrowcem, który łatwo można zdjąć i wyprać. Na rogach wszyte są cztery gumy mocujące, które zapobiegają przesuwaniu się. Przeznaczony dla osób, które lubią spać na twardym podłożu. Topper ma wymiary 160 x 200 cm i można go nabyć za 274,99 zł.

Specyfikacja

 • Rodzaj: nakładka 160 x 200 cm
 • Możliwość zrolowania nakładki: tak
 • Gwarancja: 24 miesiące

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.