Dziś nie opuszczamy domu bez smartfona. Nasze telefony mają wiele zastosowań także dla kierowców. Nie chodzi, oczywiście, o nierozsądne korzystanie z nich podczas jazdy, ale o wykorzystanie funkcji takich jak nawigacja GPS czy system głośnomówiący. Uchwyty, które pozwalają na bezpieczne zamontowanie smartfona w naszym aucie staje się zatem obowiązkowym akcesorium. Model marki Xblitz – Aurum Black nie tylko umożliwia prosty i solidny montaż, ale oferuje też bezprzewodowe ładowanie telefonu . Jak się sprawdza w praktyce?

Wielu ludzi wybiera tanie i proste uchwyty samochodowe, zakładając, że oszczędzają pieniądze. Na rynku nie brakuje modeli w bardzo niskich cenach, które jednak szybko okazują się być sprzętem o dramatycznie niskiej jakości. Jednak Aurum Black udowadnia, że za niewielką cenę można zdobyć dobry jakościowo produkt, który może służyć przez wiele lat i dodatkowo oferuje przydatne funkcje dla kierowców.

Zawartość zestawu i montaż

Wewnątrz pudełka znajdziemy wszystko, co potrzebne, by zacząć korzystać z uchwytu. Oprócz instrukcji znajduje się tam dwuelementowy uchwyt i kabel USB-C. Po wyjęciu elementów z pudełka można docenić design tego modelu: prosty i estetyczny. Przednia ścianka nie jest z matowego plastiku, tylko materiału odbijającego światło. Chociaż zazwyczaj zasłania ją telefon, lustrzany efekt wzmacnia srebrna obwódka. Tak wygląd rzeczywiście może się podobać – nie tylko wpasuje się we wnętrze samochodu, ale i je podkreśli. Testowany przeze mnie model był czarny, ale warto dodać, że dostępny jest również biały wariant ze złotymi elementami.

Producent zapewnia, że montaż urządzenia jest banalnie prosty – i rzeczywiście: po złożeniu uchwytu wystarczy wsunąć go w kratkę wentylacyjną samochodu. W przeciwieństwie do licznych popularnych modeli Aurum nie jest bowiem montowany na szybie za pomocą przyssawki, tylko właśnie na kratce wentylacyjnej. Może to być kwestia indywidualnych preferencji, ale wydaje się, że taki sposób jest bezpieczniejszy – nie ma żadnego ryzyka ograniczenia widoczności.

Co istotne, podczas składania ze sobą uchwytu z elementem mocującym możemy swobodnie ustawiać nasz uchwyt i obracać go o 360 stopni. Nie ma więc problemu z montażem zarówno w poziomych kratkach wentylacyjnych, jak i poziomych. Chociaż brakuje więc tutaj zupełnej dowolności (domyślnie Aurum przeznaczony jest tylko do montażu na kratkę, nie na szybie), nie jest to problemem, bo niezależnie od położenia kratek wentylacyjnych w naszym samochodzie, z umiejscowieniem uchwytu nie powinno być problemu.

U góry elementu mocującego jest przycisk, którym możemy otworzyć klips i swobodnie umieścić go na kratce, a następnie puścić przycisk – uchwyt zostanie solidnie zamocowany w miejscu. To sposób, który zmniejsza ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń kratki podczas montażu, a jednocześnie nasz sprzęt jest pewnie zamontowany: nie zdarzyło mi się, aby przesuwał się albo spadał w trakcie jazdy. Osoby, które unikają uchwytów i innych akcesoriów montowanych na kratkach wentylacyjnych z obawy przed ich uszkodzeniem, powinny odetchnąć z ulgą.

Uchwyt, który potrafi więcej

Pod spodem znajduje się wejście USB-C, który pozwala na podłączenie uchwytu do naszego gniazda w samochodzie. Kiedy to zrobimy, zaobserwujemy nie tylko użyteczną, ale i efektowną funkcję Xblitz Aurum: ramiona uchwytu automatycznie się otwierają. Gdy położymy na nim nasz telefon, ramiona zamykają się, dostosowując szerokość uchwytu do naszego smartfona. Dzięki temu wkładanie i wyjmowanie go jest proste i intuicyjne, ale co najważniejsze skrzydełka uchwytu trzymają telefon pewnie, gwarantując, że nie wysunie się w trakcie jazdy.

Ramiona oraz stopka uchwytu rozsuwają się maksymalnie do 93 mm szerokości i 117 mm wysokości. Takie wymiary gwarantują, że zmieści się w nim prawie każdy dostępny na rynku model smartfona. Jeśli chcemy wyjąć telefon z uchwytu, wystarczy dotknąć jego tylną część Jednak podłączenie uchwytu do zasilania nie służy wyłącznie automatycznemu dostosowywaniu go do telefonu. Xblitz Aurum to bowiem sprzęt, który nie tylko pozwala na bezpieczne ulokowanie smartfona w widocznym miejscu, ale też jednocześnie indukcyjnie go ładuje.

Wystarczy położyć w nim telefon, a uchwyt włączy ładowanie o mocy 15 W. Jest to wyższa moc niż w wielu indukcyjnych ładowarkach, dzięki czemu proces przebiega szybciej – nie musisz już się obawiać, że telefon rozładuje się na dłuższych trasach. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wszystkie telefony obsługują indukcyjne ładowanie – warto sprawdzić to przed zakupem. Może też się zdarzyć, że grubsze pokrowce będą uniemożliwiać ładowanie, ale z moim telefonem nie miałem takiego problemu.

Xblitz Aurum Black

Sprzęt od Xblitz nie ma zawyżonej ceny, a jednocześnie oferuje zaskakująco dużo. Nowoczesny wygląd, wygodny montaż i szybkie ładowanie indykcyjne sprawiają, że Aurum może przydać się każdemu kierowcy. Ja sam szybko dałem się przekonać – z początku preferowałem uchwyty montowane na szybie, ale wygodny klips mocujący uchwyt na kracie wentylacyjnej udowodnił mi, że jest to równie użyteczny sposób, a może i bezpieczniejszy – nic na ogranicza mi widoczności w trakcie jazdy. Nie muszę też pamiętać, by zawsze zabierać ze sobą do auta ładowarkę – automatyczne ładowanie indukcyjne telefonu przez uchwyt to znaczne ułatwienie. Jeśli zatem twój telefon obsługuje tę funkcję, Xblitz Aurum jest sprzętem ze wszech miar godnym polecenia.

Cena: 89 zł – zobacz ofertę

Zobacz również nasz ranking uchwytów samochodowych na telefon!