Płyta indukcyjna? UOKiK ostrzega przed 3 wadliwymi modelami

Być może masz w swojej kuchni płytę indukcyjną lub myślisz o zakupie nowej? Koniecznie sprawdź, na które modele warto uważać – UOKiK miało pełne ręce roboty. W przypadku aż 3 modeli wykryto nieprawidłowości.

Wydawałoby się, że wszelkie sprzęty, które trafiają do legalnej sprzedaży są w pełni bezpieczne – bynajmniej. Nie możemy ufać zarówno producentom, jak i technologii, o czym przekonał się po raz kolejny Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Płyta indukcyjna z wadliwą konstrukcją? UOKiK alarmuje

Niewiele osób wie, że z wszelkimi wątpliwościami oraz skargami można kierować się nie tylko do sprzedawcy, ale również wprost do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ ten zupełnie bezpłatnie może zbadać sprawę po wpłynięciu stosownego wniosku, a tym samym pociągnąć winnych do konsekwencji prawnych. Tak postąpiło kilku konsumentów kuchenek, co doprowadziło do interwencji UOKiK w zakresie odpowiedniego oznakowania, wymogów formalnych i konstrukcji. Na świeczniku znalazła się płyta indukcyjna, a konkretniej aż 10 modeli. Warto dodać, że wśród nich znalazły się również produkty od czołowych producentów. Kilka dni temu opublikowano dość wnikliwy raport, który ujawnia kilka nieprawidłowości.

Dokumentacja, biuro

O włos od tragedii – wyniki UOKiK

Sprawdzenie spełnienia wymogów odbyło się ze zgodnością z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego (poz. 806).

  • W przypadku modelu Matmässig 61B4A00AA (IKEA), wykryto niezgodność formalną (nieprawidłowa deklaracja zgodności). Podjęto działania naprawcze, a sprawa została zamknięta,
  • W przypadku modelu Candy (CTP644MCBB), Concept (IDV 2260N IDV226022300169) i Amica (PBP4VI525FTB4SAC /: PIG6543TSUN 2.1), wykryto niezgodność. Płyta indukcyjna każdej z marek włączała się same po rozlaniu cieczy lub położeniu szmatki i nie wyłączała się w ciągu 10 sekund. W następstwie powyższego, wszczęto postępowanie administracyjne.

Jeśli posiadasz powyższe sprzęty w kuchni lub zaobserwowałeś podobną sytuację, nie czekaj na zgłoszenie sprawy. Płyta indukcyjna, która nie działa tak, jak należy może doprowadzić zarówno do zniszczeń, jak i utraty życia lub zdrowia. Dane kontaktowe UOKiK oraz szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.

Może zainteresować Cię również: Czy powinieneś kupić płytę indukcyjną?