Być może masz w swojej kuchni płytę indukcyjną lub myślisz o zakupie nowej? Koniecznie sprawdź, na które modele warto uważać – UOKiK miało pełne ręce roboty. W przypadku aż 3 modeli wykryto nieprawidłowości.

Wydawałoby się, że wszelkie sprzęty, które trafiają do legalnej sprzedaży są w pełni bezpieczne – bynajmniej. Nie możemy ufać zarówno producentom, jak i technologii, o czym przekonał się po raz kolejny Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Płyta indukcyjna z wadliwą konstrukcją? UOKiK alarmuje

Niewiele osób wie, że z wszelkimi wątpliwościami oraz skargami można kierować się nie tylko do sprzedawcy, ale również wprost do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ ten zupełnie bezpłatnie może zbadać sprawę po wpłynięciu stosownego wniosku, a tym samym pociągnąć winnych do konsekwencji prawnych. Tak postąpiło kilku konsumentów kuchenek, co doprowadziło do interwencji UOKiK w zakresie odpowiedniego oznakowania, wymogów formalnych i konstrukcji. Na świeczniku znalazła się płyta indukcyjna, a konkretniej aż 10 modeli. Warto dodać, że wśród nich znalazły się również produkty od czołowych producentów. Kilka dni temu opublikowano dość wnikliwy raport, który ujawnia kilka nieprawidłowości.

Fot. Unsplash/Romain Dancre

O włos od tragedii – wyniki UOKiK

Sprawdzenie spełnienia wymogów odbyło się ze zgodnością z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego (poz. 806).

  • W przypadku modelu Matmässig 61B4A00AA (IKEA), wykryto niezgodność formalną (nieprawidłowa deklaracja zgodności). Podjęto działania naprawcze, a sprawa została zamknięta,
  • W przypadku modelu Candy (CTP644MCBB), Concept (IDV 2260N IDV226022300169) i Amica (PBP4VI525FTB4SAC /: PIG6543TSUN 2.1), wykryto niezgodność. Płyta indukcyjna każdej z marek włączała się same po rozlaniu cieczy lub położeniu szmatki i nie wyłączała się w ciągu 10 sekund. W następstwie powyższego, wszczęto postępowanie administracyjne.

Jeśli posiadasz powyższe sprzęty w kuchni lub zaobserwowałeś podobną sytuację, nie czekaj na zgłoszenie sprawy. Płyta indukcyjna, która nie działa tak, jak należy może doprowadzić zarówno do zniszczeń, jak i utraty życia lub zdrowia. Dane kontaktowe UOKiK oraz szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.

Może zainteresować Cię również: Czy powinieneś kupić płytę indukcyjną?

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.