poniedziałek, 27 maja

Każdego z nas kiedyś czeka ten etap w życiu. Urządzanie nowego mieszkania. To czas, który otwiera kolejny rozdział na nowej drodze naszego życia. Trzeba mieć coś starego, złotego i koniecznie coś nowego. Dodałabym, że w nowoczesnym domu niezbędne okażą się nowoczesne inteligentne urządzenia, które stworzą smart-home. Zapewne jednym z takich sprzętów jest odkurzacz bezprzewodowy Bespoke Jet Al.

Urządzeniem, które trafiło w moje ręce jest odkurzacz bezprzewodowy Bespoke Jet AI VS28C9784QK/GE marki Samsung. Wyróżnia go elegancka satynowa czerń. Jednak nie kupujemy odkurzacza tylko po to, by ładnie wyglądał. Ten model przyciąga szeregiem innych zalet.

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy Bespoke Jet Al projektanci Samsunga zaopatrzyli w bardzo lekki silnik próżniowy HexaJet o mocy 730 W. Silnik ten wytwarza wysoką moc ssącą, maksymalnie do 280 W. Dzięki temu skutecznie odkurza różne powierzchnie: podłogi wyłożone deską, panelami, płytkami, pokryte dywanem czy wykładziną. Załączone do zestawu końcówki umożliwiają także usuwanie zgromadzonego kurzu z tapicerki, mebli czy pajęczyn ukrytych wysoko pod sufitem. Dodam jeszcze, że HexaJet objęty jest aż 10-letnim okresem gwarancyjnym.

Stacja czyszcząca All-in-One

To co mi się najbardziej spodobało, to Clean Station All-in-One. Jej podstawa wyposażona jest w rowki, którymi możemy wygodnie wyprowadzić przewód i wpiąć go do gniazdka. Dzięki temu stoi ona stabilnie i nie przechyla się. Wewnątrz ukryty jest wymienny worek na kurz, który wystarcza na wiele tygodni. Przede wszystkim jednak jest miejscem, gdzie w wygodny sposób możemy przechowywać odkurzacz i ładować akumulator.

Zachęcamy do zapoznania się także z recenzją: Samsung SmartThings to najlepsza odsłona inteligentnego domu

Technologie

Kurz gromadzi się podczas sprzątania w przezroczystym pojemniku. Po odłożeniu do stacji odkurzacz jest automatycznie opróżniany z zanieczyszczeń. Wewnątrz stacji znajduje się mechanizm, który automatycznie otwiera klapkę od zbiornika z kurzem. Dzieje się to bez naszego udziału i co najważniejsze bez unoszącego się charakterystycznego zapachu kurzu. Odpowiada za to technologia Air Pulse. Cała procedura trwa zaledwie kilka sekund, ale i tak możemy ją przerwać używając przycisku start-stop, który znajduje się na szczycie obudowy stacji.

Dodatkowo technologia Air Spin Edge dba, by zebrane włosy zostały usunięte z przezroczystego pojemnika i trafiły do worka wewnątrz stacji czyszczącej. System ten sprawia, że zostają one rozdrobnione, dzięki czemu nie zalegają wewnątrz na filtrach. W ten sposób aż 99% włosów automatycznie przesuwa się do worka na odpady.

Technologia AI Optimum Tech dostosowuje moc ssącą i prędkość obrotów szczotki do aktualnie odkurzanej powierzchni. Dane z czujników przepływu powietrza i oporu na szczotce są analizowane przez sztuczną inteligencję. Efektem tego jest automatyczne dostosowanie mocy ssącej i prędkości obrotów szczotki do aktualnie odkurzanej powierzchni. Zwiększa skuteczność sprzątania, a równocześnie jest to działanie energooszczędne.

Akumulator

Bateria zaczyna gromadzić energię po zakończonej diagnostyce. O tym, w jakim stopniu naładowany jest akumulator, informuje nas wyświetlacz, gdzie podawany jest stopień naładowania akumulatora w procentach. Dodatkowo informację taką daje nam kolorowy pasek, który zmienia swoją barwę w miarę jak postępuje stan naładowania baterii. Początkowo świeci się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Kiedy jest w pełni naładowana zobaczymy zielony pasek.

Odkurzacz bezprzewodowy Bespoke Jet AI VS28C9784QK/GE w zestawie wyposażony jest w dwa akumulatory. Producent zaleca, aby używać ich wymiennie. Jeden akumulator ładuje się wpięty bezpośrednio do odkurzacza pionowego, natomiast drugi można ładować w stacji ładowania. Jest to mała podstawka, którą podłącza się do sieci przy pomocy ładowarki.

Akumulator VCA-SBTC97 o napięciu 25,2 V i pojemności 3,97 A do pełna ładuje się w 5 godzin. Drugi model baterii VCA-SBTC97S dysponuje niższymi parametrami: napięcie 25,2 V i pojemność 2,2 A i w pełni naładowany jest po upływie 3,5 godziny. Producent chwali się długością pracy akumulatora VCA-SBTC97, który przy założonej końcówce szczelinowej pracuje bezustannie około 100 minut. Drugi akumulator, z tą samą końcówką, będzie pracował 60 minut.

Wyświetlacz LED i tryby odkurzania

Przed chwilą wspomniałam, że na odkurzaczu znajduje się wyświetlacz LED. Jest on czytelny i przejrzysty. Odkurzacz Bespoke Jet Al automatycznie uruchamia się w trybie Al i taka informacja jako pierwsza pojawia się na wyświetlaczu. Potem dowiadujemy się, że tryb ten włączany jest, aby zoptymalizować czyszczenie w różnych warunkach. Następnie wyświetla się komunikat podający ile czasu możemy odkurzać z wpiętym akumulatorem. Jeżeli przesuniemy podczas sprzątania szczotkę na inną powierzchnię, na przykład z dywanu na panele, zobaczymy informację „Zoptymalizowano do podłoża” oraz wyświetli się nowy, zaktualizowany czas pracy baterii. Jeżeli akumulator będzie bliski rozładowania wyświetli się komunikat o niskim poziomie naładowania baterii. Informacja, podawana w procentach, ile pozostało nam czasu do końca odkurzania, wyświetla się do momentu wyczerpania energii z akumulatora.

Po prawej i lewej stronie wyświetlacza znajdują się przyciski oznaczone „-” oraz „+”, które obsługujemy kciukiem. Używając ich możemy zmienić tryb AL odkurzania na MIN, MID, MAX oraz JET, a więc minimalną, średnią, maksymalną oraz najwyższą moc. Zmiana bieżącego trybu wybranej mocy ssania skutkuje oczywiście zmianą czasu pracy baterii, która jest automatycznie dostosowywana. W trybie minimalnym będzie ona najdłuższa, im wyższa moc ssania tym krótszy czas pracy na jednym akumulatorze.

Tryb odkurzania Al – co to jest?

Odkurzacz, aby był jak najbardziej energooszczędny, czyli zużywał jak najmniej energii, automatycznie dostosowuje swoją pracę do sprzątanej powierzchni. Rozpoznaje więc i dostosowuje moc ssącą do aktualnie sprzątanego rodzaju powierzchni, na przykład dywanów czy paneli. Dzięki temu wydłuża się okres żywotności używanej szczotki oraz można realnie oszczędzać energię. Firma Samsung zdobyła certyfikat UL Solutions, który poświadcza te innowacje.

Tryb Al aktywuje się tylko podczas używania dwóch szczotek: Active Dual oraz Slim LED +. Używając końcówki Active Dual tryb Al pozwala zaoszczędzić energię w akumulatorze o 14 % i zwiększa jej zwrotność o 6%. Natomiast używając drugiej szczotki oszczędzimy aż 21 % energii, której zwrotność zwiększa się o 8%. Przekłada się to bezpośrednio na wydłużenie czasu pracy akumulatora.

Aplikacja SmartThings

Odkurzacz, tak jak i inne nowoczesne sprzęty marki Samsung łączą się z aplikacją SmartThings. Aby zainstalować aplikację należy zeskanować kod QR i zarejestrować się lub zalogować, jeśli jesteś już jej użytkownikiem. SmartThings daje możliwość monitorowania zużytej energii na przestrzeni dnia lub całego miesiąca. Mamy wgląd ile zużyliśmy energii (w kWh) oraz jaki jest to szacunkowy koszt. Korzystając z usługi Home Care możemy na przykład pobrać instrukcję użytkowania albo sprawdzić jak wymienić w stacji czyszczącej worek na kurz.

Wielowarstwowy system filtracji

Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza – jak podaje producent – jest czyste w 99,999%, dzięki pięciowarstwowemu systemowi filtracji HEPA. Filtry wyłapują alergeny i kurz, dzięki czemu powietrze po sprzątaniu jest czyste i bezwonne. Elementami składowymi systemu filtrów są: cyklon główny i filtr siateczkowy, które wyłapują większe brudy. Następnie powietrze przepływa przez cyklon Jet i mikro filtr. Ich zadaniem jest wyłapanie drobniejszych zanieczyszczeń. Ostatnią barierą jest filtr drobnego pyłu. Ważną informacją jest to, że w system filtracji jest zmywalny. Po rozłożeniu na części można umyć poszczególne filtry wraz z przezroczystym zbiornikiem na kurz. Należy pamiętać, że po umyciu wszystkie elementy trzeba osuszyć przez co najmniej 24 godziny przed ponownym użyciem.

Zestaw akcesoriów

Na wyposażeniu odkurzacza bezprzewodowego Bespoke Jet AI VS28C9784QK/GE znajduje się bogaty zestaw akcesoriów, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiednią końcówkę do aktualnych potrzeb sprzątania. Wszystkich elementów osobno jest 14. Jednak, kiedy zostaną one połączone w całość, czyli zmontowany odkurzacz będzie włożony do stacji czyszczącej All-in-One, akcesoria ułożone na stojaku, a bateria zapasowa będzie ładować się w stacji to cały zestaw składa się z 3 elementów.

Testowanie

Przeprowadziłam taki sam test dla szczotek Active Dual i Slim LED +, ponieważ tylko w nich automatycznie uruchamia się program Al. Na podłodze rozsypałam w dwóch rzędach (górnym i dolnym) niewielkie ilości (patrząc od prawej strony) cukru, bułki tartej, kawy, mielonej, kaszy i lekko pokruszonych płatków kukurydzianych. Wybrałam te produkty, bo to one najczęściej lądują na kuchennej podłodze (przynajmniej w moim domu). Górny rząd odkurzany był szczotką ustawioną w trybie Al, natomiast dolny rząd sprzątał w trybie Jet.

Test na panelowej podłodze

Jako pierwsza do testu ruszyła szczotka Active Dual LED, która przeznaczona jest do odkurzania twardych podłóg i dywanów. Wyposażona jest w światło LED, które bardzo dobrze oświetla miejsca, które są zaciemnione. Szczotka najpierw włączona była w trybie Al. Końcówka przesuwała się po podłodze płynnym ruchem w przód, bez cofania. Na koniec pozostał niewielki pasek okruchów, składający się głównie z kaszy i płatków. Drugi test dla tej szczotki przeprowadzony był, kiedy pracowała ona w trybie Jet. Na końcu pozostały niewielkie ilości kaszy i nieco więcej płatków kukurydzianych.

Drugi identycznie wyglądający test przeprowadziłam dla szczotki Slim LED +. Szczotka ta przeznaczona jest do odkurzania podłóg twardych. Najpierw pracowała w trybie Al, potem w trybie Jet. Szczotka ta zdecydowanie lepiej poradziła sobie z usuwaniem rozsypanych drobin. Na końcu pozostało dosłownie kilka ziaren kaszy i tylko jeden płatek kukurydziany.

Test dla szczotki Active Dual LED na dywanie

Na dziecięcym dywanie rozsypałam wymieszane płatki kukurydziane z cukrem i bułką tartą. Choć nie są to typowe okruchy dla pokoju malucha, to świetnie odwzorowują to co możemy tam zwykle znaleźć. Test wyglądał bardzo podobnie jak powyżej opisany. W dwóch rzędach rozsypana była mieszanka okruchów. Górny rząd odkurzany był w trybie Al, dolny w trybie Jet. Po jednym przesunięciu po dywanie, odkurzacz lepiej poradził sobie pracując w mocniejszym trybie. Jednak pracując w energooszczędnym trybie Al na podłodze pozostały drobniejsze drobinki, które po kilku ruchach urządzenia w przód i tył również zostały usunięte.

Dodam jeszcze, że odkurzacz bardzo dobrze sobie radził w czasie odkurzania dywanu z włosem o długości około 5 cm. Szczotka gładko przesuwała się w przód i w tył, a włosie nie plątało się.

Co wyróżnia odkurzacz Bespoke Jet AI VS28C9784QK/GE

 • Stacja czyszcząca All-in-One jest wielofunkcyjnym urządzeniem, gdzie odkurzacz może być przechowywany, ładuje się i następuje proces opróżniania pojemnika z kurzu;
 • Odkurzacz prowadzi się lekko i łatwo jest nim manewrować docierając do nawet trudniej dostępnych miejsc;
 • Urządzenie można w czasie pracy niemal położyć na podłodze, co daje możliwość odkurzenia pod meblami;
 • Mnogość szczotek i końcówek daje możliwość wyboru i łatwej zmiany na inną;
 • Końcówkę szczelinową można rozsunąć. Dzięki jej wydłużeniu łatwo można nią sięgnąć nawet niskim osobom do sufitu, czy odkurzyć trudno dostępne szpary;
 • Regulowana teleskopowa rura;
 • Tryb Al automatycznie dopasowuje moc ssącą odkurzacza do rodzaju sprzątanej podłogi, dzięki czemu Bespoke Jet jest energooszczędnym sprzętem;
 • Odkurzacz posiada mocny silnik z dziesięcioletnią gwarancją oraz wydajne akumulatory, dzięki czemu urządzenie wyróżnia się wysoką skutecznością odkurzania;
 • W zestawie znajdują się dwie baterie, których łączny czas pracy daje możliwość odkurzania przez 160 min (używając końcówki szczelinowej);
 • Możliwość monitorowania zużycia energii przez aplikację Smart Things;
 • Łatwo zmywalny wielostopniowy system filtrowania;
 • Panel sterowania z wyświetlaczem LCD można intuicyjnie obsługiwać kciukiem. Wyświetlacz wskazuje aktualny stan naładowania baterii.

Tym, co mi osobiście przeszkadzało podczas recenzowania odkurzacza to wyprofilowany plastikowy element na rączce, który umiejscowiony jest tak, że wchodzi między palec wskazujący, a środkowy. Nie wiem do czego miałby on służyć, ale przy dłuższej pracy jest niewygodny.

Cały odkurzacz pionowy, z zamontowaną szczotką Active Dual, waży około 3,15 kg. Odkurzanie dużej powierzchni, a mieszkam w domu, gdzie mam ponad 100 m2, jest trudne, ponieważ trzeba w dłoni utrzymać cały ciężar odkurzacza. Szczotka nie blokuje się, więc przy odkurzaniu schodów trzeba ją wyżej unosić. Ponadto moduł ręczny waży z końcówką szczelinową waży około 2 kg, co przy dłuższej pracy może być nieco uciążliwe.

Kłopotliwym jest także to, że nie wiadomo co zrobić z odkurzaczem, kiedy trzeba na chwilę przerwać pracę. Ja wybierałam opcję kładzenia go na podłodze, ponieważ urządzenie bez stacji czyszczącej samodzielnie nie stoi, tylko przewraca się.

Podsumowanie – wrażenia z użytkowania

Odkurzacz pionowy Bespoke Jet AI VS28C9784QK/GE marki Samsung wyposażony jest w dwa akumulatory, których należy używać wymiennie. Jak już wspomniałam, mieszkam w dużym domu i odkurzając różnymi szczotkami podłogi, fotele czy dywany, jeden w pełni naładowany akumulator wystarczał, bym spokojnie odkurzyła zaplanowane powierzchnie. Jeszcze raz podkreślę, że w zestawie jest kilka końcówek, które umożliwiły mi odkurzanie na przykład parapetów, półek z książkami, szczelin w kanapie czy sierści psa z dywanika. Świetnie rozwiązane jest opróżnianie pojemnika z kurzem, które odbywa się automatycznie i higienicznie, po włożeniu odkurzacza do stacji czyszczącej. Dwie szczotki mają podświetlenie LED, dzięki czemu wyraźnie widać wszelkie paprochy w ciemniejszych miejscach.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.