Odświeżone wnętrze na wiosnę? Z serią nowości IKEA z wiosennego katalogu odkryjesz, co łączy japońską sztukę wabi-sabi ze skandynawskim kultem natury. Zaprezentowane na stronie marki kolekcje, łączące w sobie wpływy zza mórz i oceanów, będą dostępne w sprzedaży od kwietnia 2024 roku. Jednak tylko do czasu.

Nie da się zaprzeczyć, że w wyznaczaniu trendów wnętrzarskich IKEA bije swoich konkurentów na głowę. Wysoka dostępność oferowanych przez producenta sprzętów, które wypełnią niemalże każdą lukę naszych potrzeb, proste, lecz niebanalne wzornictwo w połączeniu z przemyślanym designem to zdecydowanie klucz do trwałego sukcesu. Dodajmy do tego współpracę z pochodzącymi z różnych krajów projektantami, którzy w kreowane przedmioty wkładają nie tylko swoje doświadczenie, ale też osobiste inspiracje trendami z wielu zakątków świata.

Takie spojrzenie na prezentowane w katalogu IKEA kolekcje pozwala zrozumieć, jak to możliwe, że przez tyle lat obecności na rynku, szwedzka marka nie cierpi z powodu braku pomysłów i nieustannie może chwalić się nowymi przedsięwzięciami. Jednym z nich jest nowo zaprezentowana wiosenna odsłona kolekcji, która łączy w sobie tradycje kilku krajów, sprawiając, że nawet na obecne już od dawna w świecie designu inspiracje, możemy spojrzeć zupełnie świeżym okiem.

Wiosna w IKEA niejedno ma imię

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym marki, wiosenna kolekcja łączy w sobie wpływy różnych, choć nie tak odległych od siebie założeniami trendów. Na pierwszy plan wysuwają się dwa nurty stylistyczne. Pierwszy z nich określony został jako styl nowoczesny. Jego cechy charakterystyczne to nieoczekiwane połączenia kontrastujących ze sobą kolorów, zestawienie geometrycznych wzorów z linią i kratą oraz śmiałe kombinacje tekstur.

Druga odsłona to nowoczesny styl skandynawski, odwołujący się do bliskich wszystkim mieszkańcom północnej Europy wartościom. Znajdziemy tu harmonijne kompozycje, w których wykorzystano neutralne, spokojne kolory. Naturalne materiały podkreślają prostotę, ale i charakter każdego przedmiotu, któremu wbrew pozorom nie można odmówić oryginalności, a wszystko to inspirowane panującymi w naturze harmonią i spokojem.

Japońska filozofia w wiosennej kolekcji IKEA

Dla tych, którzy w urządzaniu domowego wnętrza upatrują czegoś więcej niż tylko w miarę komfortowego zagospodarowania przestrzeni, współpracujący z siecią IKEA projektanci zaczerpnęli inspiracje wprost z kraju kwitnącej wiśni. Jej wpływ to głównie odniesienie do wartości, jakie niesie ze sobą sztuka wabi-sabi, której istotą jest celebrowanie ulotności i niedoskonałości życia.

Wprowadzenie do limitowanej kolekcji SÖTRÖNN stonowanych barw, szlachetnych materiałów i klasycznych wzorów nie oznacza w tym przypadku nudnego wnętrza. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne spojrzenie na tradycyjne formy sprawia, że każda przestrzeń zyskuje swoistego szyku i elegancji. O tajemnicy kryjącej się za tym zabiegiem mówi sama autorka kolekcji.

„Kiedy rzeczy pozostają niedokończone lub niekompletne, znajduje się wtedy miejsce dla wyobraźni. To właśnie w niedoskonałościach kryje się prawdziwe piękno.”

Hiroko Takahashi, projektantka

Jak wyjaśniła Hiroko Takahashi, jej prace łączą ze sobą elementy tradycyjnego japońskiego wzornictwa z cechami nowoczesnego designu. Dzięki temu powstałe przedmioty codziennego użytku są nie tylko harmonijne, ale też niezwykle oryginalne.

Wnętrze w świeżych barwach nowości IKEA

W serii wiosennych nowości IKEA, które mają przybliżać ducha cieplejszej pory roku, nie mogło zabraknąć odpowiednio zainspirowanych nią kolorystycznych połączeń. Dla miłośników nowoczesnego stylu skandynawskiego, pełnego świeżości i jasnych barw, projektanci IKEA stworzyli dywan HOTTELLRUM, który ociepli i rozświetli każde wnętrze.

Dla tych, którzy nade wszystko cenią sobie swobodne formy, powstała inspirowana naturą kolekcja FRÖDD, w której znajdziemy wygodną poduszkę podłogową czy też ręcznie wykonany pled w zaczerpniętych wprost z indyjskiego lasu barwach. W takim otoczeniu wspaniale prezentować się będą utrzymane w tym samym stylu kubki z serii PIGGÅL.

Przestrzeń mniej oczywista wypełniona wiosną

Wnętrze domu to nie tylko podłoga, po której stąpamy. To otaczające nas z każdej strony centymetry możliwej do zagospodarowania przestrzeni. Pamiętając o tym, warto pokusić się o niebanalne dodatki, które przypomną nam o nadchodzących cieplejszych dniach nie tylko swoim kolorem, ale i kształtem.

Tych bardziej kreatywnych, lubujących się w nietuzinkowych dekoracjach, zainspirować może prosta, ale przyciągająca uwagę konewka FÖRENLIG. Dla tych doceniających bardziej tradycyjne w formie ozdoby, IKEA przygotowała obszerną kolekcję obrazów PJÄTTERYD.

Wiosenne nowości IKEA dostępne będą w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz w Aplikacji Mobilnej IKEA od kwietnia 2024 roku. Kolekcje SÖTRÖNN i FRÖDD, jako serie limitowane, będą dostępne w ofercie sieci do października 2024 roku.

Jeśli interesują cię tematy związane z urządzaniem wnętrz, możesz zapoznać się również z tym artykułem.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.