poniedziałek, 27 maja

Marzysz o robocie kuchennym od Vorwerk? Nie wydawaj fortuny na nowy TM6 i zdecyduj się na używany Thermomix. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie, aby nie dać się oszukać i być w pełni zadowolonym z jego funkcjonalności.

Co to jest Themomix

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest Thermomix. Jest to marka wielofunkcyjnych robotów kuchennych, inaczej zwanych multicookerami. Ich cechą charakterystyczną jest wielofunkcyjność – gotuj, smaż, rozdrabniaj, blenduj, możliwości jest tu doprawdy mnóstwo. Tym, co wyróżnia markę Thermomix należącą do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw o nazwie Vorwerk, to rozbudowana baza przepisów Cookidoo. Za jej pomocą każdy użytkownik krok po kroku może przygotować posiłek, używając tylko robota wspomaganego dołączonymi akcesoriami. Co istotne, fani tworzą swego rodzaju społeczność, która wymienia się zarówno doświadczeniami, jak i przepisami.

Używany Thermomix – jakie modele można znaleźć?

Jedynym oficjalnym dystrybutorem oraz sprzedawcą multicookerów marki Thermomix jest Vorwerk. Aktualnie w swojej ofercie posiada jeden model robota wielofunkcyjnego – model Thermomix TM6. Według informacji ze strony internetowej, podczas zakupu przez przedstawiciela handlowego, kupujący otrzymuje książkę kucharską „Proste pomysły”, zestaw akcesoriów oraz sześciomiesięczny bezpłatny dostęp do bazy przepisów Thermomix Cookidoo. W tej wersji urządzenie kosztuje 6 455 zł. Alternatywnie istnieje możliwość zdecydowania się na droższą opcję z Thermomix Sensor, to jednak wyniesie nas 6 950 zł.

Nie ukrywajmy, jest to doprawdy drogi sprzęt, na który stać nielicznych. Pytanie, czy zbyt mały budżet przekreśla nasze marzenia wielofunkcyjnym, kuchennym pomocniku? Do tej pory firma Vorwerk wypuściła inne modele takie jak: TM5, TM4, TM31, TM21, TM3300. Niestety, oficjalnie nie ma już możliwości ich zakupu przez dystrybutora, ani nawet przedstawiciela handlowego. Mimo to marka Thermomix cieszy się opinią, że ich urządzenia są wydajne i mało awaryjne, w związku z tym większość wymienionych modeli nadal znajdziemy do kupienia w internecie. Oczywiście, używany Thermomix w stanie nienaruszonym to niełatwa sprawa, jednak coraz więcej konsumentów decyduje się na ich zakup. Nie ma co się dziwić, skoro cena za najnowszy model może wprawić w szybsze bicie serca.

Chcę używany Thermomix, ale gdzie go szukać?

Tak jak wspominałam, na dzień dzisiejszy oficjalny dystrybutor robotów wielofunkcyjnych Thermomix nie zajmuje się sprzedażą poprzednich modeli. Aby je kupić, należy szukać kogoś, kto wymienione urządzenie kupił kilka lat temu i zdecydował się je odsprzedać. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to takie trudne. Sprzedający najczęściej wybierają popularne darmowe portale z ogłoszeniami, gdzie mogą wystawić dany produkt na sprzedaż. Tym samym, używany Thermomix może być na wyciągnięcie ręki – zarówno, gdy mowa o starszych modelach, jak i najnowszym Thermomixie TM6. Sprzętów należy szukać na serwisach takich jak: OLX, Allegro, czy Sprzedajemy.

Używany Thermomix, a oszczędność – czy warto?

Przyjmuje się, że używany sprzęt elektroniczny ma wartość co najwyżej 80% w stosunku do ceny rynkowej. Jest to zależne przede wszystkim od stanu urządzenia, ale także takich kwestii jak gwarancja producenta. Generalnie można założyć, że poszukując używanego multicookera, można zaoszczędzić co najmniej 20%. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Weźmy pod uwagę chociażby najnowszy model Thermomixa TM6. Jak pisałam, w podstawowej wersji za nowego robota musielibyśmy zapłacić 5 995 zł. Przyjmując zasadę obniżki 20%, można się spodziewać, że cena za używany model będzie wynosić około 4 796 zł. W rzeczywistości jednak potrafią one oscylować pomiędzy 3 500 zł a 5 000 zł. Wpływ na to ma faktyczny stan urządzenia, kwestia posiadanej gwarancji producenta lub dołączony zestaw akcesoriów.

W przypadku modelu Thermomix TM5 (oraz starszych) sprawa ma już się nieco inaczej, przede wszystkim dlatego, że trudno odnieść się do ceny sprzed kilku lat to dzisiejszych warunków. Największy wpływ na to utrata gwarancji producenta, której już starsze modele po prostu nie posiadają. Firma Vorwerk udziela gwarancji na okres dwóch lat, gdy kupującym jest osoba fizyczna. W przypadku zakupu przez przedsiębiorstwo okres ten skraca się do 12 miesięcy. Thermomix TM6 miał premierę w maju 2019 roku, w związku z tym nie ma możliwości, by jakikolwiek inny model posiadał jeszcze aktywną gwarancję producenta. Na dzień pisania tego artykułu ceny za używany Thermomix TM5 oscylują między 1 500 zł a 4 500 zł.

Nie da się ukryć, że sprzedającym zależy na jak największym zwrocie inwestycji, jaką włożyli w kupno nowego robota. Warto jednak pamiętać, że cena wystawiona na ogłoszeniu jest tylko i wyłącznie wartością szacunkową przedstawioną w ocenie sprzedającego. W rzeczywistości może być ona znacznie niższa lub wyższa. W związku z tym postanowiłam przybliżyć, na co zwracać uwagę podczas zakupu – niezależnie, czy będzie to model TM6, TM5, TM4, TM31, TM21, czy M3300. Jeśli upewnimy się, że używany Thermomix jest w pełni sprawny, wcale nie będzie on gorszą alternatywą dla nowego sprzętu.

Kup używany Thermomix, ale… nie tak szybko. Na to zwróć uwagę przed zakupem

Dowód zakupu

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest dowód zakupu urządzenia. Tylko na takiej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy używany Thermomix pochodzi z legalnego źródła i czy nie został ukradziony. Ponadto ważną informacją jest także to, czy urządzenie zostało opłacone. W przypadku TM6 istnieje możliwość zakupu robota na raty, w związku z tym jest ryzyko, że ktoś próbuje nam sprzedać nieopłacony sprzęt.

Sprzedający, który wcześniej zakupił robota wielofunkcyjnego Thermomix z legalnego źródła nie powinien mieć żadnego problemu z przedstawieniem dowodu zakupu urządzenia. Przede wszystkim dlatego, że takowy nie jest otrzymywany w wersji papierowej, a w wersji elektronicznej na maila. Tego typu dokument można łatwo odzyskać, logując się na swoją skrzynkę mailową. Ponadto warto także zwrócić uwagę na indywidualny numer seryjny: znajdziemy go w umowie oraz na tabliczce znamionowej urządzenia. Dopiero po ich porównaniu będziemy pewni, że dany dowód zakupu nie jest sfałszowany.

Nie warto omijać sprawdzenia dowodu zakupu, ponieważ jeżeli zdecydujemy się na kupno, to wraz z urządzeniem należy nam przekazać kartę gwarancyjną oraz kopię wyżej wymienionej umowy.

Data zakupu

Dowód zakupu nie tylko pozwala nam ocenić, czy używany Thermomix pochodzi z legalnego źródła, ale również ujawnia nam dość istotną informację – datę zakupu. Ma to znaczenie zarówno w przypadku najnowszego modelu Thermomixa TM6, jak i także starszych. Przede wszystkim w związku z gwarancją producenta. W przypadku urządzenia Thermomix TM6, warto celować w urządzenie zakupione maksymalnie dwa lata wcześniej. Zakup robotów zakupionych w terminie dalszym niż dwa lata wiąże się z ryzykiem, w związku z czym cena za używany Thermomix powinna być niższa.

Co ciekawe, nawet gdy chcemy zakupić starsze modele Thermomixa, np. Thermomix TM5 lub Thermomix TM4, to i tak data zakupu udzieli nam dodatkowych informacji. Okazuje się, że w zależności od roku produkcji nawet te same modele urządzeń mogą się między sobą delikatnie różnić. Najciekawszym przykładem jest fakt, że między styczniem 2013 a listopadem 2014 model Thermomix TM4 posiada inny materiał, z jakiego wykonana została obudowa. Producenci zdecydowali się na zmianę, gdyż dochodziły głosy, że poprzedni materiał w kolorze matowej bieli szybko żółkł i tracił piękny wygląd. Zmiana miała zapewnić, że urządzenie zawsze będzie prezentowało się świeżo i nowocześnie. Warto o tym wiedzieć przed zakupem.

Inny tego typu przykład stanowi fakt, że w okresie od stycznia 2013 roku do lipca 2014 roku kupujący zgłaszali problemy z dołączonymi akcesoriami. Najczęściej podawano, że miarka oraz pokrywa zestawu do gotowania na parze Varoma mogły pękać pod wpływem ciepła. Tego typu reklamacje zostały uwzględnione, w związku z czym po wymienionym okresie problem przestał występować.

Stan robota

Idealną sytuacją jest, byśmy jako kupujący mogli obejrzeć robota wielofunkcyjnego na żywo. Nawet najlepszej jakości zdjęcia wykonane z każdej strony nie oddadzą w pełni rzeczywistego stanu urządzenia – już nie wspominając o aktualnych możliwościach obróbki zdjęć. Dlatego najbardziej polecam przed zakupem umówić się ze sprzedającym na prezentację. Nie oszukujmy się, używany Thermomix nie będzie wyglądał tak, jakbyśmy rozpakowali go z oryginalnego kartonu. Ślady użytkowania są dość normalne, kluczem jest jednak odróżnienie ich od zniszczeń.

Obudowa

Na początku należy ocenić stan robota i obejrzeć go dookoła w poszukiwaniu śladów kleju, które mogłyby świadczyć o tym, że ktoś próbował naprawiać multicooker w domowych warunkach. To z kolei niesie ryzyko, że było to wykonane po prostu źle i nieprofesjonalnie. Dodatkową ważną informację może nieść stan śrub podtrzymujących obudowę – jeżeli są wyszczerbione lub wyżłobione, to zdecydowanie ktoś próbował robota rozkręcić i grzebać w jego środku.

Misa

Następnie warto także dokładnie obejrzeć w świetle dziennym misę Thermomixa od środka. Jakiekolwiek głębokie rysy i odczuwalne wyżłobienia są nie do zaakceptowania. Oznaczałoby to, że poprzedni użytkownik stosował metalowe akcesoria do wyjmowania lub mieszania jedzenia. Tego typu wady mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo oraz funkcjonalność robota. Da się ich spokojnie uniknąć, stosując dedykowane przez producenta, gumowe akcesoria.

Wyświetlacz

Jednym z najbardziej awaryjnych elementów robota wielofunkcyjnego Thermomix jest dotykowy ekran. Nie dało się tego uniknąć, gdyż jest to część, której używamy najczęściej. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy działa on poprawnie na całej powierzchni. Oczywiście nie ma innego sposobu niż jak włączyć urządzenie i sprawdzić to osobiście.

Nóż

Najważniejszym elementem Thermomixa są jego ostrza. Bez nich robot jest praktycznie bezużyteczny. Istnieje jednak możliwość sprawdzenia, jaki jest ich stan. Ważne, aby były jak najostrzejsze, a nie ma lepszej formy oceny ich stanu, jak test praktyczny. W tym celu należy na przegląd używanego urządzenia wziąć ze sobą lód. Alternatywnie można także wykorzystać pietruszkę lub cukier. Po umieszczeniu produktu w misie Thermomixa i uruchomieniu obrotów na maksymalny poziom, zarówno lód, pietruszka, jak i cukier powinny zostać zmielone praktycznie na proszek. Jeżeli tak się nie stało, to noż jest już po prostu tępy i wymaga wymiany. Takie akcesorium można dokupić zarówno w sklepie producenta Vorwerk, jak i innych sklepach internetowych. Warto jednak wiedzieć, że wówczas używany Thermomix powinien być nieco tańszy.

Waga

Thermomix wyróżnia się posiadaniem wbudowanej wagi, która umieszczona jest w urządzeniu tuż pod misą miksującą. Dzięki temu jesteśmy w stanie odważać produkty dokładnie, już bezpośrednio wrzucając je do urządzenia. Jest to bardzo ważny element robota wielofunkcyjnego, dlatego warto przed zakupem używanego urządzenia sprawdzić jego działanie. Naprawa może być bardzo kosztowna, a mówiąc bardziej dosłownie, nawet momentami nieopłacalna. Aby to zrobić, należy umieścić w misie produkt o wadze, jaką znamy. Jeżeli odmierzy ją zgodnie z naszą wiedzą, wtedy możemy być spokojni, że waga działa poprawnie.

Funkcja podgrzewania wody

Warto także sprawdzić funkcję podgrzewania wody. Łatwo sobie wyobrazić, że bez niej robot jest dla nas praktycznie bezużyteczny (chyba że chcemy mieć designerską szatkownicę, to droga wolna). Aby to sprawdzić, należy nalać do misy wodę, a następnie ustawić podgrzewanie do 100℃. Jeżeli po krótkim czasie przez dziurę w pokrywie unosi się para, możemy odetchnąć z ulgą – funkcja podgrzewania wody z pewnością działa.

Akcesoria

Na samym końcu warto sprawdzić zestaw akcesoriów, które oferuje nam sprzedający. Osobiście uważam jednak, że nie jest to najważniejszy element transakcji kupna-sprzedaży, ponieważ tańsze zamienniki można kupić przez internet. Nad tematem pochyliłam się w publikacji: Tanie akcesoria do Thermomix. Wybrałam najlepsze!

Decyzja zapadła – co dalej?

Warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy się na kupno poprzedniego modelu Thermomix TM5, robot kuchenny posiada zabezpieczenie antykradzieżowe. Przed transakcją należy się upewnić, że druga osoba wyrejestrowywała robota ze swojego konta. Jest to bardzo proste, dlatego niżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak się za to zabrać.

  1. W ustawieniach robota Thermomix TM5 zresetuj Cook-Key
  2. Następnie zaloguj się na swoje konto
  3. Dezaktywuj sprzedawanego robota Thermomix TM5
  4. Następnie zaloguj się na platformę Cookido
  5. W zakładce „Moje urządzenia” znajdź sprzedawane urządzenie Thermomix TM5
  6. Dezaktywuj swój Cook-Key oraz robota Thermomix TM5
  7. Urządzenie powinno przestać być powiązane z Twoim kontem

W ten sposób sprzedawane urządzenie przestaje mieć właściciela. Później zakładając swoje konto, będziesz mógł je przypisać do swojego profilu.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci w zakupie porządnego robota wielofunkcyjnego. Używany Thermomix nie jest taki straszny, jak go malują. Na rynku jest wielu uczciwych sprzedawców, nie bój się dopytywać, a unikniesz rozczarowania. Już teraz dokładnie wiesz, na co warto zwracać uwagę podczas zakupu oraz ile warte są Thermomix TM6, TM5, TM4, TM31, TM21, czy M3300. Jeżeli jesteś ciekaw, co wiemy o kolejnym modelu robota, zajrzyj do: Thermomix TM7 – wszystko co dziś wiemy o nowym wielofunkcyjnym robocie

Fot. Ilustracje w treści z produktami Thermomix to materiały prasowe Vorwerk Group