Multicooker – czy warto kupić ten wielofunkcyjny sprzęt? Ranking 2023

Potrzebujesz pomocnika w kuchni, który wyręczy Cię w przyrządzaniu posiłków, a tym samym skróci czas ich przygotowywania? Multicooker może być strzałem w dziesiątkę. Sprawdź ranking polecanych urządzeń i przekonaj się o jego wszechstronnej funkcjonalności.

Multicooker – ulubieniec twojej babci?

Jak w przypadku wielu sprzętów AGD, czołowi producenci wykorzystują obecnie najnowsze technologie, aby sprostać rosnącym wymaganiom konsumentów. Wprowadzane innowacje dotyczą również urządzeń, które znane były już naszym dziadkom – nawet, gdy mowa o okresie przed II wojną światową. Wbrew pozorom, nad ułatwianiem wielu domowych czynności i prac kuchennych pracowano już znacznie wcześniej, czego efektem są prototypy i projekty, na których bazujemy po dziś dzień. Multicooker jest jednym z nich, co potwierdza wspomnienie o tego typu urządzeniach w jednym z wydań The Strand Magazine z 1921 roku. Wówczas, użytkowanie ich miało na celu oszczędność gazu. Jasnym jest, że zasobność możliwości znacząco różniła się od dzisiejszych standardów, a… diabeł tkwi w szczegółach. Dlaczego wspominam o historii tychże sprzętów? Wiele osób mylnie uważa, że są one nowością, a przez to podchodzi do nich z dozą dystansu. Skoro zaufały im nasze babcie, zdecydowanie warto poświęcić im chwilę. Zwłaszcza, że potencjał ten dostrzegli również producenci, którzy uczynili multicookera sprzętem na miarę XXI wieku. Jeśli wahasz się nad tym, czy jest to urządzenie, którego potrzebujesz, wątpliwości może rozwiać zakres funkcjonalności!

robot kuchenny Xiaomi

Multicooker – co potrafi? Funkcjonalność, działanie

Żyjemy coraz szybciej, jednak mimo rozwoju wielu dziedzin nauki, nigdy nie będziemy w stanie oszukać fizyki i wydłużyć doby. Niemniej, technologia dorzuca do rozrachunku swoje 3 grosze i pozwala znacząco przyspieszać wiele prac, a nawet wyręczać nas w obowiązkach. Efektem tego, zyskujemy czas. W dobie pandemii, pracy zdalnej i ograniczonych zasobów finansowych (tudzież chęci zdrowego odżywiania), przyrządzanie posiłków w domu powróciło do łask. Niestety dość szybko okazało się, że wymaga to dużego nakładu pracy, a kuchenne rewolucje mogą być prawdziwym wyzwaniem. Pozwolę sobie przywołać tu słowa dowcipu nawiązujące do wystąpienia Wojciecha Młynarskiego:

I wtedy wchodzę ja… cały na biało

Mowa tu oczywiście o… wielofunkcyjnym urządzeniu, jakim jest multicooker. We wnętrzu wbudowano misę (lub garnek, w zależności od modelu), którego możliwości znacząco wykraczają poza podstawowe gotowanie. Wśród najbardziej pożądanych znajdziemy m.in:

  • funkcję gotowania na parze
  • funkcję podsmażania/duszenia/pieczenia
  • funkcję podgrzewania, podtrzymywania ciepła
  • funkcję wytwarzania jogurtów, ciast, przetworów

Warto wspomnieć, że w zależności od klasy sprzętu, możliwe jest ustawienie konkretnego programu i temperatury. Pozwala to na pełną dowolność w przyrządzaniu rozmaitych składników, a wszystko to bez większego doświadczenia w kuchni i wyłącznie z odrobiną zaangażowania. Korzystając z gotowego trybu pracy (o charakterystycznych właściwościach dedykowanych konkretnym formom/posiłkom), nie ma potrzeby stałej kontroli, mieszania. Znikają więc troski o przypalenie garnków, nierównomiernie gotowanie oraz kolokwialnie mówiąc – uwiązanie do kuchennego blatu. Nieco droższe modele posiadają innowacyjne rozwiązania takie jak m.in. bezprzewodowa łączność Bluetooth, aplikacje, funkcję programowania i nie tylko. Brzmi przekonująco? Sądząc po popularyzacji, wzroście konkurencji i zainteresowaniu – tak, i to dla wielu z nas. Zwłaszcza, że na rynku pojawia się mnóstwo modeli, na które można pozwolić sobie nawet przy ograniczonym budżecie.

Multicooker

Nowoczesny multicooker – na to zwróć uwagę przed zakupem

Skoro udało mi się przedstawić po krótce zalety tytułowego sprzętu, zainteresowanie muszę skierować również na szczegółowe informacje, które mogą świadczyć o klasie urządzenia. Aby zakup nie skończył się gorzkim rozczarowaniem, nie należy ufać wyłącznie sloganom reklamowym, a parametrom technicznym. Oto kilka z nich, które powinny przykuć twoją uwagę, a finalnie – zagwarantować zadowolenie.

  • Moc – większa wartość to większa wydajność pracy. Nieco droższe modele mogą osiągać nawet 1600 Watt, co pozwala na przygotowywanie różnorodnych posiłków o bardziej wymagających warunkach pracy.
  • Tryby pracy – najczęściej pod tym hasłem znajdziemy wspomniane funkcje urządzenia, o których pisałam nieco wcześniej. Warto dodać, że powinniśmy kierować się naszymi oczekiwaniami co do sprzętu – o ile będziemy wykorzystywać go wyłącznie do gotowania, nie ma sensu kupowania najbardziej innowacyjnego modelu. Jeśli jednak liczymy na pełny zakres możliwości, warto wziąć pod uwagę użyteczność każdego z trybów. Pewne propozycje na rynku przewidują zakup dodatkowego wyposażenia (m.in. w celu smażenia w multicookerze).
  • Dodatkowe ustawienia – mowa tu m.in. o funkcji minutnika, automatycznych programów, regulacji temperatury, a nawet przepisach, przez które sprzęt przeprowadzi nas krok, po kroku.
  • Dodatkowe funkcje – jeśli zależy Ci na nowoczesnym urządzeniu, multicooker z Wi-Fi/Bluetooth i dostępem do aplikacji będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwala to m.in. na zdalne sterowanie, zaplanowanie gotowania oraz aktualizacje.
  • Pojemność, gabaryt – nie ma wątpliwości, że multicooker może zastąpić kilka urządzeń, a w ich perspektywie – nadal wydaje się być dość kompaktowy. Niemniej, warto pomyśleć o jego wielkości, kształcie i wymiarach przed zakupem, ponieważ najdogodniejszym miejscem przechowywania będzie kuchenny blat.
  • Sterowanie – najbardziej nowoczesną formą jest tu rzecz jasna elektronika. Wiele modeli wyposażono w panel sterowania oraz ekran dotykowy, który pozwala na intuicyjne zarządzanie pracą. Wyjątkowych sympatyków innowacji mogą zaciekawić urządzenia z możliwością sterowania głosowego.
Multicooker

Multicooker – który warto kupić? Ranking 2023

Tefal Cook4me Touch Wi-Fi CY9128

Multicooker Tefal Cook4Me

Gdy Marc Grégoire w 1954 roku zgłaszał patent na patelnię z nieprzywierającą powłoką, nikt nie przypuszczałby, że jego projekty to początek drogi do budowania czołowego przedsiębiorstwa – Tefal. Powyższy model o pojemności 6 litrów posiada moc sięgającą 1600 Watt i pozwala m.in. na gotowanie pod ciśnieniem, duszenie, a nawet smażenie. Jak przystało na innowacyjny sprzęt, posiada również Wi-Fi. Warto dodać, że w przedsprzedaży znajdziemy unowocześnioną wersję Pro.

Sprawdź ofertę

NINJA Foodi SmartLid OL650EU

Multicooker Ninja

Multicooker, który ma szansę sprostać nawet najbardziej wymagającym. Mowa tu o OL650EU – działa w trzech trybach i posiada aż 12 funkcji. W tym m.in. gotowanie na parze, smażenie, suszenie oraz przygotowywanie jogurtu. Jako że pomieści 7,6 litra, z pewnością przyda się osobom gotującym dla całej rodziny. Opcja Steam Air Fry ucieszy fanów frytkownic.

Sprawdź ofertę

Instant Pot Pro Crisp + Air Fryer

Multicooker Instant Pot

Jak podkreśla producent, to rozwiązanie 11 w 1, a wszystko to dzięki jednemu garnkowi i dwóm dodatkowym pokrywom. Możliwa jest regulacja temperatury od 21°C do 232°C, co umożliwia smażenie, ale i sous vide czy osuszanie. Intuicyjne sterowanie jest dostępne z poziomu panelu dotykowego. Instant Pot Pro to urządzenie, które pomieści aż 8 litrów.

Sprawdź ofertę

Philips HD2151/40

Multicooker Philips

Pora na nieco bardziej budżetowe urządzenie, a mowa tu o propozycji od Philips. Ten niepozorny model o mocy 1000 Watt pozwoli na kilka podstawowych funkcjonalności, których wymagamy od multicookera. Mowa tu o gotowaniu pod ciśnieniem, na parze, smażeniu, a także tradycyjnym podgrzewaniu. Tak, jak i poprzednicy, posiada automatyczne programy. Dodatkowym atutem jest opcja zagęszczania zup, kremów lub sosów.

Sprawdź ofertę

Crock Pot CSC062X

Multicooker Crock Pot

Pora na najtańszy model w zestawieniu – Crock Pot ma dość ciekawą historię, która od początku wiązała się z garnkową tradycją. Irving Nachumsohn (wynalazca przenośnego urządzenia do przygotowywania żywności), sprzedał firmę Rival Manufacturing. Ta natomiast, unowocześniła urządzenie znane jako Naxon Beanery. Crock Pot ma więc wieloletnie doświadczenie, które wykorzystano również podczas produkcji CSC062X. Poza gotowaniem posiada m.in. funkcję smażenia, duszenia i przygotowywania jogurtu. Budżetowy model o mocy 1400 Watt posiada również kilka wstępnie ustawionych programów.

Sprawdź ofertę

Reasumując, multicooker będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na przyrządzanie potraw bądź nie przepadają za gotowaniem i nie tylko. Wielofunkcyjne urządzenie może zastąpić nawet kilka sprzętów AGD, a jednocześnie zajmować stosunkowo mało miejsca. Jeśli chcesz poznać jedno z tego typu urządzeń bliżej, zajrzyj do: Tefal Cook4me Touch – wideorecenzja.