niedziela, 14 lipca

Przyrządzanie potraw może być łatwe i szybkie nawet dla laika. Wszystko to, jest możliwe dzięki nowoczesnym sprzętom. Pytanie, czy zawsze muszą wiązać się z dużym wydatkiem? Dziś pod lupę trafiają tanie multicookery!

Tani multicooker – wielofunkcyjny garnek receptą dla zapracowanych?

Tytułem wstępu podkreślę, że bohater dzisiejszej publikacji sławę zdobywa już od lat dwudziestych XX wieku. Dekady prac, innowacji i ponowne wskrzeszenie sprzętu na rynek można nazwać mianem ewolucji, co udowadnia poszerzenie funkcjonalności ale i nie tylko. Multicookery zyskały sympatię naszych babć m.in. ze względu na możliwość ograniczenia kosztów zużycia gazu. Wówczas, sprzęt ten był swoistą alternatywą, która z czasem przerodziła się w nowoczesną formę przyrządzania posiłków dla zabieganych. Więcej o historii tych niepozornych urządzeń dowiesz się z wpisu: Multicooker – czy warto kupić ten wielofunkcyjny sprzęt?

Szybko, sprawnie, ograniczając zaangażowanie do minimum – brzmi zachęcająco? Stworzeniu wielofunkcyjnego sprzętu podjęło się wielu producentów, czego efektem jest znaczące unowocześnienie niegdyś dość prostych urządzeń. Niemniej, w parze z tym idzie również wyższa cena, a z wielu oferowanych opcji tak czy siak – nie korzystamy. Tani multicooker jest dedykowany dla osób, które nie chcą przeznaczać na nowy sprzęt zbyt dużego budżetu, a jednocześnie na co dzień nie mają zbyt dużo czasu na przyrządzanie potraw. Jeśli kuchenne rewolucje nie są więc tym, na co chciałbyś poświęcać wolne popołudnie, a zdrowsza forma żywienia jest dla Ciebie priorytetem – jesteś w dobrym miejscu.

Fot. Pixel-Shot

Tani multicooker – parametry, funkcje. To musisz wiedzieć

Jak wspomniałam wcześniej, budżetowe wersje są nieco mniej funkcjonalne, niż najnowsze modele na rynku. Niemniej, to nadal urządzenia, które mogą świetnie poradzić sobie z przygotowywaniem posiłków niemal bez twojej ingerencji. Aby jednak zakup nie zakończył się rozczarowaniem, należy wybrać sprzęt w oparciu o konkretne możliwości. Oto parametry techniczne, które powinieneś mieć na uwadze.

  • Moc – tak, jak w przypadku większości urządzeń na rynku, wyższa moc może gwarantować lepsze osiągi. Bezpośrednio przekłada się to na możliwości oraz czas, który uda nam się zaoszczędzić podczas gotowania.
  • Pojemność – jeśli planujesz przyrządzać posiłki dla całej rodziny, warto zdecydować się na większe urządzenie. Wówczas z powodzeniem przygotujesz dania bez konieczności dzielenia ich na porcję. Jasnym jest, że będzie wiązało się to z większą misą/garnkiem, co bezpośrednio ma wpływ na gabaryt. Jesteś posiadaczem małej kuchni? Postaw na mniejszy model.
  • Tryby pracy – pora na omówieniu parametru, który decyduje o funkcjonalności. Tryby te, to nic innego jak zadania, którym sprosta nawet tani multicooker. W zależności od modelu wyróżnić można m.in. gotowanie na parze, duszenie, smażenie, podgrzewanie, a nawet pieczenie. W tym zakresie ogranicza nas więc jedynie budżet.
  • Funkcje dodatkowe – aby multicooker był nie tylko przydatny, ale i pozwalał na dostosowanie do wielu potraw, ustawienia podczas procesu przyrządzania są wysoce istotne. W tym zakresie warto wspomnieć m.in. o regulacji temperatury, programach automatycznych oraz minutniku.

Tani multicooker. Ranking 2024

Tuż po zapoznaniu się z możliwościami, danymi technicznymi, nadeszła pora na wyłonienie kilku urządzeń, które znajdziesz w grupie najtańszych rozwiązań. Nadmienię jednak, że dobór nie jest przypadkowy, a ranking powstał w oparciu o możliwie najlepsze modele z danej półki cenowej.

Esperanza EKG011

Powyższy model jest najtańszą propozycją w naszym rankingu, choć wcale nie najgorszą. EKG011 od Esperanza posiada aż 5 funkcji, a w tym – gotowanie, gotowanie na parze, smażenie, wypiekanie ciast i podgrzewanie. Innymi słowy, ma sprostać wszystkim podstawowym sposobom przyrządzania żywności. Moc wynosi 850 Wat, natomiast pojemność – 5 litrów. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu sterującego z ekranem LCD.

Cena: 123,57 zł przejdź do oferty

Eldom SW500 Perfect Cook

Reprezentant od ELDOM przykuł moją uwagę wielofunkcyjnością, a mowa tu o aż 14 programach automatycznych. Regulacja temperatury jest możliwa w zakresie od 30 do 160 stopni. Tak, jak w przypadku poprzedniego modelu, pojemność wynosi 5 litrów. Funkcja podgrzewania ma zachować odpowiednią temperaturę potraw nawet do 8 godzin. Dzięki czytelnemu panelowi z podświetlanymi symbolami, obsługa jest intuicyjna.

Cena: 336,97 złprzejdź do oferty

Russell Hobbs 21850-56

Tani multicooker to nie tylko gotowanie, co udowadnia model od Russell Hobbs. Do dyspozycji mamy aż 11 programów oraz 7 funkcji, w tym m.in. smażenie, pieczenie ciast lub przyrządzanie jogurtu. Moc urządzenia wynosi 900 Wat, a istotnym plusem jest funkcja podtrzymywania ciepła posiłków (po przyrządzeniu) oraz minutnik.

Cena: 349 złprzejdź do oferty

Tefal RK705138

Multicooker to nie tylko Cook4Me! Tefal ma do zaoferowania o wiele więcej rozwiązań, a w tym m.in. budżetowy model RK705138. Atut stanowi technologia Fuzzy Logic, która odpowiada za automatyczne dostosowanie ustawień podczas gotowania. Poza funkcją opóźnionego startu, timera oraz podtrzymywania ciepła, możemy korzystać z 9 wbudowanych programów.

Cena: 447,66 złprzejdź do oferty

Instant Pot Duo 6

Pora na najdroższą pozycję, choć nadal wpasowującą się w stosunkowo budżetowy zakup. Moc modelu Duo 6 wynosi 1000 Wat, a do dyspozycji oddano nam aż 7 funkcji (4 rodzaje gotowania, pieczenie i nie tylko). Pojemność powyższego multicookera to aż 5,7 litra, a dodatkowym atutem jest możliwość regulowania temperatury i minutnik.

Cena: 699 zł – przejdź do oferty

Nadmienię, że choć najtańszy i najdroższy multicooker mogą na pierwszy rzut oka posiadać zbliżone parametry, diabeł tkwi w szczegółach. Innymi słowy, efekt finalny może znacząco się różnić, tak jak i czas przygotowania czy jakość wykonania sprzętu. Osobiście, wolałabym postawić na Instant Pot Duo 6, jednak różnica cenowa wynosi ponad 500 zł. Pytanie, czego to Ty oczekujesz od urządzenia?

Budżetowe AGD – czy to ma sens?

Tani multicooker może spełnić swoje zadanie bezbłędnie, o ile nie zależy nam na sprzęcie, który zastąpi 10 innych urządzeń w kuchni. Decydując się na tańsze modele, należy zrezygnować z pewnych mniej lub bardziej potrzebnych bajerów. Tym samym, priorytetem jest ustalenie naszych oczekiwań i przeznaczenia sprzętu. Część z nich nawet w wariancie budżetowym posiada już sterowanie elektroniczne, a nawet dotykowy ekran lub panel (choć w żaden sposób nie wpływa to na proces gotowania). Nie jest tajemnicą, że nierzadko zachęceni przez producentów, dopłacamy za coś, co de facto nie ma dla nas większego znaczenia.

Reasumując, jeśli chcesz przyrządzić szybkie, zdrowe posiłki – tani multicooker może być strzałem w dziesiątkę. Licząc na znacznie większą funkcjonalność (w tym m.in. przyrządzanie jogurtów, rozbudowaną bazę programów, przepisów, a nawet łączność z aplikacją) – postaw na nieco droższy model. Przekrój rynku jest na tyle duży, że każdy z łatwością może znaleźć coś dla siebie!

Jeśli masz nieco większy budżet lub chcesz dowiedzieć się więcej o wielofunkcyjnych sprzętach, może zainteresować Cię: Tefal Cook4me Touch – wideorecenzja

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.