poniedziałek, 27 maja

W bieżącej ofercie sklepu Leroy Merlin pojawiła się bardzo interesująca pozycja – instalacja fotowoltaiczna, którą można zakupić razem z usługą montażu! Przyglądamy się bliżej tej promocji i zwracamy na uwagę, o czym trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na instalację fotowoltaiki.

Gwarancja energetycznej niezależności?

Omawiana oferta dotyczy kompletu, na który składają się panele fotowoltaiczne, falowniki, elementy konstrukcyjne i pełne okablowanie. Producent chwali się, że panele wykonane są w technologii half-cell, half-cut, co pozwala na wydajną produkcję nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Moduły natomiast posiadają powłokę samoczyszczącą. Dzięki temu opady nie powodują powstawania zacieków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efektywność ich pracy. Charakteryzują się również wysoką odpornością na obciążenia mechaniczne jak silny wiatr lub opady. Producent gwarantuje moc 1 kWp oraz wydajność nie mniejszą niż 80% po 25 latach użytkowania.

Zestaw instalacji fotowoltaicznej

  • Napięcie: 40
  • Napięcie wyjściowe: 32.9
  • Zasilanie (w V): 220
  • Skład zestawu: Panele fotowoltaiczne, mikrofalowniki, zabezpieczenia DC/AC, konstrukcja montażowa, okablowanie, elementy montażowe
  • Maksymalne natężenie wyjściowe (w A): 15

Cena: 5990 zł

Montaż w komplecie

Co istotne, w cenie jest też usługa montażu na dachu oraz bezpłatny audyt w celu dopasowania instalacji do potrzeb i możliwości klienta. Może to sprawić, że oferta wyda się bardzo atrakcyjna, jednak zanim ruszymy do sklepów, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Na pewno warto poczytać sklepowi za zaletę, że wraz zakupem przysługuje nam bezpłatny audyt, który pomoże określić nam nasze możliwości montażowe. Instalacja fotowoltaiki nie jest niczym strasznym, ale jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Sam montaż instalacji do 6,5 kW nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę. Do 50 kW instalację należy uzgodnić z rzeczoznawcą p.poż i zgłosić ją do Państwowej Straży Pożarnej, a powyżej tej wartości niezbędne jest już uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli jednak nie mamy przystosowanej instalacji elektrycznej i chcemy rozbudować naszą istniejącą instalację, tj. dołożyć nowe trasy kablowe, musimy zgłosić to do urzędu wraz z projektem wykonanym przez uprawnionego do tego projektanta i uzgodnieniami z rzeczoznawcami.

Jeśli zdecydujemy się na ofertę Leroy Merlin, zdecydowanie warto skorzystać z proponowanej przez nich usługi instalacji. Nie możemy wykonać tego samodzielnie – wymagane są do tego specjalne uprawnienia.

Uwaga: oferta ważna jest ważna do 20 czerwca!

Trochę droższa alternatywa: zestaw fotowoltaiczny z instalacją 1 kW Solaredge

Warto wspomnieć, że w ofercie Leroy Merlin jest też bliźniacza oferta na zestaw fotowoltaiczny wraz z instalacją i z tymi samymi panelami. Zestaw ten jest droższy o 500 zł, co wynika z obecności falownika marki Solaredge. Solaredge to firma specjalizująca się w rozwoju i produkcji innowacyjnych falowników fotowoltaicznych. Ich sprzęty to jedne z wiodących rozwiązań na rynku, które zapewniają optymalną wydajność i zarządzanie energią w systemach fotowoltaicznych. Zaletą Solaredge jest możliwość integracji falownikaz systemami magazynowania energii. System ten umożliwia łatwe podłączenie i zarządzanie bateriami, co pozwala na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii i wykorzystywanie jej w późniejszym czasie, np. w nocy lub w przypadku awarii zasilania. Czy zatem warto dopłacać? Nie sposób udzielić tutaj jednoznacznej rekomendacji, gdyż wiele zależy od indywidualnych możliwości montażowych – warto jednak sprawdzić tę opcję i dopytać o nią choćby podczas audytu, który przysługuje nam wraz z zakupem.

Cena: 6490 zł

Same panele? Też w promocji: zestaw paneli fotowoltaicznych na balkon

Jeśli jednak rozglądasz się za sprzętem do montażu we własnym zakresie, warto zwrócić uwagę na drugą promocję z gazetki Leroy Merlin dotyczącą fotowoltaiki: zestaw 2 paneli fotowoltaicznych na balkon, które kupimy prawie 300 zł taniej.

Promocja dotyczy paneli o mocy 800W z funkcją obsługi WiFi, która umożliwia monitorowanie produkcji energii w czasie rzeczywistym. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony lub komputery można kontrolować wydajność paneli i ilość wyprodukowanej energii oraz otrzymywać powiadomienia o ewentualnych awariach czy niedziałających komponentach. To daje pełną kontrolę nad instalacją fotowoltaiczną i pozwala zoptymalizować jej wydajność.

Zestaw est łatwy w instalacji i może być wykorzystywany zarówno w prywatnych domach, jak i w mieszkaniach. Posiada kompaktową konstrukcję, która umożliwia łatwe zamocowanie paneli na balkonie bez konieczności dużej przestrzeni montażowej. W zestawie znajdzie się pełen komplet uchwytów montażowych. Co istotne, na panele obowiązuje 12 lat gwarancji, a na mikroinwerter – aż 25 lat.

Cena: 5290 4999 zł