Kawa z mleczną pianką to jest to o czym marzysz od samego rana? Spieniacz do mleka to akcesorium, którego w Twojej kuchni nie powinno zabraknąć.

Spieniacz do mleka powinien znaleźć się w każdej kuchni wielbiciela cappuccino, latte macchiato i innych mlecznych specjałów. Warto też wiedzieć, że z pomocą tego akcesorium przygotujesz także ciepłe kakao, czekoladę na gorąco oraz desery dla całej rodziny. Wystarczy dodać do mleka odrobinę smakowitych wiórków czekoladowych lub kokosowych, by móc się cieszyć pysznym dodatkiem do lodów, ciast i innych deserów.

Na jaki model spieniacza do mleka się zdecydować?

To, na jaki model spieniacza zdecydujemy się, zależy tylko i wyłącznie od tego jak często chcemy go używać. Bezpośrednio jest to związane z kosztem jaki zamierzamy ponieść oraz naszymi potrzebami. Warto zwrócić uwagę, by części urządzenia można było myć w zmywarce, co zwiększy komfort użytkowania i zaoszczędzi nam nieco czasu.

Spieniacz ręczny to małe i lekkie urządzenie, które z łatwością zmieści się w naszej dłoni. Zakończony jest spiralnym mieszadełkiem ze sprężynką, które zamienia mleko w piankę. Wielką zaletą tego akcesorium jest to, że jest tak małe. Dzięki temu, możemy go zabrać ze sobą na biwak lub camping i nawet tam cieszyć się pysznym cappuccino.

Elektryczny spieniacz może ogrzać mleko, podgrzewać i spieniać je albo stworzyć dużo gęstej pianki. Po zamknięciu spieniacza pokrywką i włączeniu przycisku uruchamiającego już po kilku chwilach otrzymamy piankę o pożądanej przez nas konsystencji. Niektóre modele umożliwiają spienianie mleka na zimno, co umożliwia przygotowanie caffe frappe. Wśród elektrycznych urządzeń na rynku dostępne są także indukcyjne spieniacze. Wytwarzają one pole elektromagnetyczne, dzięki czemu mleko jest podgrzewane, a końcówka spieniająca, umiejscowiona w pokrywie, napowietrza je.

Spieniacz tłokowy to naczynie zwykle ze szkła lub stali szlachetnej z pokrywką, w której porusza się tłok zakończony sitkiem. Tłok ten wprawiamy w ruch siłą własnych mięśni, dzięki czemu mleko wielokrotnie przepływa przez sitko tam i z powrotem. W czasie tego procesu płyn napowietrza się i stopniowo tworzy się gęsta pianka. Im dłużej będziemy wykonywać ruch tłoczenia tym mleczna pianka będzie bardziej zwarta w konsystencji i aksamitna.

Jak uzyskać doskonałą piankę?

Białka mleka w trakcie napowietrzania zwiększają swoją objętość, dzięki czemu z mleka powstaje aksamitna pianka. Aby taką uzyskać najlepiej jest użyć podgrzanego mleka o wysokiej zawartości tłuszczu – im wyższa zawartość tłuszczu tym więcej białka i więcej mlecznego puchu. Pianka będzie wówczas trwała, a dzięki odpowiedniej konsystencji szybko nie opadnie.

Mleko powinno zawierać ok. 3,2% tłuszczu (ewentualnie 2%) oraz być podgrzane do temperatury około 65°C. Najbardziej perfekcyjną piankę otrzymamy z urządzenia elektrycznego. Warto jednak sprawdzić, czy jest łatwy w utrzymaniu w czystości i jaką ma ilość zakamarków, zwłaszcza w końcówce z mieszadełkiem, do których trudno jest dotrzeć. Istotne jest, by wyłożony był wewnątrz powłoką antyadhezyjną, czyli taką, która ograniczy możliwość przywierania ciepłego mleka.

Warto zwrócić uwagę, by spieniacz wyposażony był w funkcję automatycznego wyłączenia się oraz możliwość wyłączenia w wybranym przez nas momencie. Obsługę urządzenia ułatwia dziobek, dzięki któremu pianka łatwiej się wylewa oraz wygodny uchwyt. Decydując się na model tłokowy lub ręczny należy pamiętać o tym, że samodzielnie musimy podgrzać mleko, a w modelu elektrycznym ten problem za nas rozwiązuje samo urządzenie.

Spieniacz Severin SM 3590

Spieniacz ręczny Severin jest lekki. Dzięki dużej prędkości obrotowej spieni mleko w kilkanaście sekund. Po zakończonej pracy umyć pod bieżącą wodą tylko końcówkę spieniającą. Severin SM 3590 można nabyć za 54,99 zł w sklepie Media Expert.

Specyfikacja techniczna

 • Zasilanie: Baterie
 • Prędkość obrotowa: 11500 o/min
 • Materiał: obudowa Soft-touch, Stal nierdzewna
 • Wymiary: 4.5 x 4.5 x 23.3 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Spieniacz Frabosk Combat 1 TZ

Spieniacz tłokowy Frabosk Combat 1 TZ przeznaczony jest do kuchenek ceramicznych, elektrycznych i gazowych. Można myć go w zmywarce. Tłokowy spieniacz do mleka Combat 1 TZ można kupić w sklepie Media Expert za 78,11 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność: 100 ml
 • Materiał: stal nierdzewna
 • Wymiary: 6 x 7,5 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Spieniacz Koenic KMF 15321 B

Spieniacz do mleka Koenic KMF 15321 B przygotuje za jednym dotykiem przycisku puszystą piankę na ciepło lub na zimno. Może także tylko podgrzać mleko albo podgrzać je i spienić. Urządzenie to jest dostępne w sklepie Media Markt za 159,99 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Automatyczne wyłączanie, Funkcja podgrzewania mleka z mieszaniem, Funkcja spieniania i podgrzewania mleka, Funkcja spieniania mleka bez podgrzewania, Podświetlany włącznik/wyłącznik
 • Moc: 500 W
 • Pojemność: 150/300 ml
 • Wymiary 16 x 20,5 x 10,5 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Clatronic Spieniacz MS 3326

Dotykając trzyfunkcyjnego przełącznika spieniacz przygotuje ciepłe mleko, gęstą piankę lub spieni mleko na zimno. Przygotuje także gorącą i zimną czekoladę. Spieniacz Clatronic ma w swojej ofercie sklep Neonet za cenę 219,99 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność: 500 ml
 • Moc: 600 W
 • Automatyczne wyłączanie

Spieniacz Severin SM 3585

Spieniacz Severin zaserwuje nam mleko spienione na ciepło jak i na zimno. Warto wiedzieć, że dodając kawałki czekolady do zbiornika z mlekiem uzyskamy czekoladę na gorąco. Producent zachwala model Severin jako urządzenie wszechstronne, w którym można przygotować na przykład żywność dla niemowląt lub zrobić grzańca. Urządzenie osiąga maksymalną temperaturę 65oC. Części spieniacza można myć w zmywarce. Spieniacz do mleka Severin SM 3585 można kupić w promocyjnej cenie za 369 zł w Media Markt.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Podświetlenie LED, 13 programów automatycznych, Możliwość spieniania mleka roślinnego, Wyprofilowany dzióbek, Regulacja temperatury
 • Moc: 500 W
 • Pojemność do spieniania: 120-350 ml
 • Pojemność do podgrzewania: 120-700 ml
 • Materiał: stal szlachetna
 • Wymiary: 19,5 x 15,5 x 25 cm
 • Waga: 1,6 kg
 • Gwarancja: 24 miesiące

Spieniacz Gastroback Milk & Chocolate Advanced 42359

Spieniacz Gastroback 42359 przygotuje mleczną piankę cappuccino, gorącą czekoladę, podgrzeje mleko albo spieni je na ciepło lub na zimno. Jego części można myć w zmywarce. To urządzenie opiera się na technologii indukcyjnej. Urządzenie to można nabyć w Media Expert za 599,99 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Funkcje: Podświetlany włącznik/wyłącznik, Przygotowanie cappuccino lub kremowej gorącej czekolady, Przygotowanie gorącego lub zimnego mleka
 • Pojemność do spieniania: 300 ml
 • Pojemność do podgrzewania: 600 ml
 • Maksymalna temperatura: 77o
 • Materiał: stal nierdzewna
 • Wymiary: 19 x 25.2 x 14 cm
 • Gwarancja: 24 miesiące

Spieniacz Smeg MFF01BLEU

Spieniacz Smeg przygotuje zarówno ciepłe jak i zimne mleko z pianką delikatną lub mocną, samo ciepłe mleko oraz gorącą czekoladę. Posiada indukcyjny system podgrzewania. Doskonale nadaje się do spieniania mleka krowiego jak i roślinnego. Spieniacz Smeg MFF01BLEU można kupić w sklepie RTV Euro AGD za 799 zł.

Specyfikacja techniczna

 • Materiał: stal nierdzewna, tworzywo sztuczne
 • Wymiary: 18,4 x 14,2 x 25,1 cm
 • Waga: 1,78 kg
 • Pojemność: 600 ml
 • Gwarancja: 24 miesiące

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.