Kultowe sprzęty AGD, które mogą być sporo warte – sprawdź zanim wyrzucisz

Stare? To nie znaczy, że należy wyrzucić, bo nadal, wiele osób poszukuje kultowych sprzętów AGD z okresu, kiedy panował ustrój PRL. Najbardziej zaskakujące są ceny, jakie można uzyskać ze sprzedaży takich urządzeń.

Niedawno przeglądałam różne portale, na których można kupić kultowe sprzęty AGD z okresu PRL. To, co mnie najbardziej zaskoczyło to to, że można kupić – zgodnie z deklaracją sprzedających – sprzęty, które nigdy nie były używane, zapakowane w oryginalne kartonowe opakowania. Ceny są niezwykle zróżnicowane. Co ciekawe, wielu z nas posiada takie kąty w domu – pawlacz, strych, piwnica lub wszelkiego typu komórki, do których staramy się jak najrzadziej zaglądać. Właśnie tam mogą się kryć prawdziwe skarby. Sprawdź więc lepiej te miejsca! Bowiem kwoty jakie możesz uzyskać ze sprzedaży sprzętów AGD z czasów PRL są szokujące! Przyjrzymy się dziś takim urządzeniom.

Być może właśnie jesteś fanem tamtych czasów i preferujesz prosty klasyczny wygląd? Spróbujmy zatem, przy okazji urządzić kuchnię w stylu vintage. Wśród wyszperanych sprzętów AGD znalazły się pralka, lodówka, kuchenka i akcesoria, niezbędne w każdej kuchni.

Przypominasz sobie z jakich sprzętów korzystała Twoja mama czy babcia, kręcąc się po kuchni? Kultowe AGD z PRL. Kiedyś miał je każdy! Czy jeszcze pamiętasz?

Młynek do kawy Predom Niewiadów typ 81 s

Żarnowy młynek do kawy marki Predom Prespol można nabyć za sporą kwotę 515 zł. Młynek według sprzedającego był nieużywany i jest w pełni sprawny. Posiada oryginalne opakowanie, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Wyprodukowany był 1983 roku. Podobne urządzenie znalazłam na innym portalu za 566 zł.

Młynek do kawy Predom Niewiadów typ 81 s

Kuchnia elektryczna Wromet

Model kuchenki elektrycznej 7167 produkowany przez Zakłady Sprzętu Grzejnego Predom-Wromet we Wronkach w latach 80-tych ubiegłego wieku można wyszperać już za 70 zł, ale znalazłam także podobną kuchenkę za 1550 zł. Istotne również jest to, że urządzenia te można kupić fabrycznie zapakowane i zgodnie z deklaracją sprzedających nieużywane.

Kuchenka WROMET

Sokowirówka SW-3 Mesko

Dzięki tej sokowirówce wyprodukowanej przez Predom Mesko można było nie tylko napić się zdrowego, świeżo wyciskanego soku z owoców czy warzyw. Można było nawet zetrzeć ziemniaki, aby móc przygotować placki! Sprzedający podaje, że sokowirówka jest nieużywana, co zresztą jest widoczne na zdjęciach. Dodatkowo otrzymujemy oryginalny karton, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Posiadaczem takiego sprzętu można stać się za 475 zł. Znalazłam także identyczny model w łososiowym kolorze za 500 zł.

Sokowirówka SW-3 Predom Mesko

Garnek elektryczny

Garnek elektryczny produkowany był przez Spółdzielnię Pracy „Żelazocynk” w Warszawie. Garnek miał pojemność 2 l i posiadał ogranicznik temperatury. Czasem służył jako naczynie do gotowania wody lub mleka. Przeznaczeniem jego jednak było przygotowanie dań jednogarnkowych, takich jak zupy, gulasz czy leczo. Można było w nim także przygotować powidła. Takie oryginalne garnki elektryczne w stanie bardzo dobrym wyszukałam na portalach aukcyjnych od 120 zł, najdroższy był za 355 zł.

Garnek elektryczny

Żelazko Dezamet

Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby produkowały oprócz żelazek inne sprzęty AGD, na przykład czajniki czy opiekacze. Żelazko posiadało termoregulator. Taki nieużywany sprzęt z oryginalnym pudełkiem i załączoną dokumentacją dostępny jest za 155 zł. Znalazłam także podobne żelazko bez opakowania, które można nabyć za 79 zł.

Żelazko Dezamet

Pralka „Frania”

Pralka „Frania” stała chyba w każdym domu. Choć na pranie w niej należało przeznaczyć sporą część dnia to i tak niezwykle usprawniła tę pracę. Ciekawe jest to, że pomimo upływu tak wielu lat nadal można wyszukać oferty nowych, zupełnie nieużywanych urządzeń. Ja taką oryginalną Franię wyszukałam wraz z kartą gwarancyjną i akcesoriami za 111 zł. Inny Model Frani Światowit wyprodukowany w Myszkowie można kupić za 500 zł.

Pralka Frania, źródło OLX

Lodówka Polar TS 136

Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Polar” produkowały obecne chyba w każdym domu lodówki marki Polar. Chłodziarki te posiadały mały zamrażalnik umiejscowiony u góry. Można było go otwierać albo poprzez osobne drzwiczki, albo poprzez otwarcie głównych drzwi lodówki uchylając komorę zamrażalnika. Dziś nadal jest możliwość kupienia takiego sprzętu zupełnie nowego wraz z całą dokumentacją. Udało mi się znaleźć ofertę za 600 zł.

Lodówka Polar TS 136

Zdjęcia pobrano z: Sprzedajemy.pl / Krzyś; Allegro Lokalnie / Paweł (Pablo_Ruff); Allegro Lokalnie / marek (siany07); Allegro / jaguarkn; Allegro Lokalnie / Marek (marekso1974); Allegro Lokalnie / mieczysław (Client38332783)

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź, co pisaliśmy o kultowym sprzęcie RTV z czasów PRL – telewizorach, radiach i innych akcesoriach.