Jolt – czujnik chroniący przed urazami głowy

Urazy są nieodłączną częścią prawie wszystkich dyscyplin sportowych. Zbite mięśni, naciągnięte ścięgna, wybite palce choć bolesne to w wielu przypadkach nie mają wpływu na długookresową karierę zawodnika i jego życie. Sportowcy są jednak narażeni na znacznie poważniejsze kontuzje, a w szczególności te dotyczące obrażeń głowy. Jolt jest czujnikiem, który minimalizuję zagrożenie trwałego urazu tej części ciała, zwiększając skuteczność działań służb medycznych, trenerów i rodziców młodych zawodników.

Jolt jest to poręczny czujnik, który w czasie rzeczywistym umożliwia trenerom, rodzicom, a także służbom medycznym śledzić i ocenić odniesione obrażenia głowy przez użytkowników. Niewielki klip umieszczony na noszonym na głowie sprzęcie zawodnika w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie wstrząsu mózgu po silnym uderzeniu, łączy się z aplikacją na smartfonie rodzica lub trenera, wysyłając powiadomienie z informacją o danym zdarzeniu.

Jolt1

Dzięki wykorzystaniu aplikacji, Jolt łącząc się ze smartfonem użytkownika, oddalonym nie dalej jak 100 metrów od urządzenia może wysłać informację o zdarzeniu do wybranych wcześniej osób.Urządzenie jest proste w obsłudze i montażu.  Ze względu na swój niewielki rozmiar oraz konstrukcję jest niemal niezauważalne podczas noszenia. Celem pomysłodawców – Bena Harvatine’a i Setha Berg’a – jest wyposażenie wszystkich osób czynnie uprawiających sport w ich osobistego Jolt’a. Koszt jednego urządzenia wynosi 80$.

Jolt2