Zastanawiasz się, jaka pralka do 2000 złotych będzie odpowiednia dla Ciebie? W takim razie dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy kilka najciekawszych aktualnie modeli, które warto rozważyć. Wyróżniają się one nie tylko popularną marką, ale oczywiście dobrą ceną!

Ciężko wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez pralki. Urządzenia te są po prostu podstawowym wyposażeniem. To właśnie dzięki nim możemy cieszyć się i chodzić w pachnących i świeżych ubraniach. Jeśli zdecydowaliście, że czas najwyższy na wymianę starej pralki na nową, jednak wybór jest tak duży, że nie możecie się zdecydować, to chętnie pomożemy. Czytając ten artykuł, dowiecie się, jaka pralka do 2000 złotych będzie odpowiednia.

Pralka do 2000 zł – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Lokalizacja

Przede wszystkim warto się zastanowić, ile miejsca posiadamy na pralkę. W wyborze miejsca warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania, ale także bliską lokalizację odpływu. Alternatywnie można korzystać z rury odpływowej, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie na co dzień. Zazwyczaj możemy spotkać się z umieszczeniem pralki w łazience, jednak coraz częściej można znaleźć pralkę także w kuchni pod blatem.

Rozmiar

Jeżeli chodzi o rozmiar pralek, to na rynku dostępne są cztery podstawowe typy urządzeń, których podstawową różnicą jest rozmiar: wolnostojąca pełnowymiarowa, slim, superslim oraz ładowana od góry. Pierwszy rodzaj to zazwyczaj największe modele o wymiarach 60 x 60 x 85 cm, dlatego do ich umieszczenia konieczne jest posiadanie wolnej przestrzeni o wymiarach co najmniej 60 x 60 cm. Oczywiście nie jest to regułą, bo zdarzają się jeszcze większe urządzenia, których rozmiar podyktowany jest zazwyczaj wielkością bębna. Ich cechą szczególną jest to, że posiadają dużą pojemność bębna do nawet 13 kg.

Drugą opcją są pralki slim, których ideą jest zmieszczenie standardowego rozmiaru bębna w kompaktowym rozmiarze. Zazwyczaj posiadają pojemność bębna do 8 kg, nie więcej. Jeżeli chodzi o rozmiar to szerokość i wysokość urządzenia jest najczęściej standardowa, a jedyną różnicą jest wartość głębokości – ta powinna się mieścić w zakresie od 40-49,9 cm. Takie rozwiązanie sprawdza się świetnie w wąskich przestrzeniach, na przykład jeżeli decydujemy się na umieszczenie pralki w szafie na korytarzu, pod wąskim blatem lub w kuchni.

Podobnie jest zresztą z typem pralek superslim – ich idea jest dokładnie taka sama, jak w przypadku modeli slim. Różnica jest jednak taka, że głębokość urządzenia mieści się w wartości do 39,9 cm. Nie da się więc ukryć, że jest to opcja dla naprawdę wyjątkowo wąskich przestrzeni. Warto także wiedzieć, że zwężenie pralki dzieje się kosztem pojemności bębna, gdyż w modelach superslim wynosi ona zazwyczaj do 6 kg.

Ostatnią opcją dla tych posiadających naprawdę malutkie łazienki jest pralka ładowana od góry. Taka konstrukcja pozwala zachować sporo miejsca, gdyż szerokość urządzenia wynosi zazwyczaj około 40 cm, przy czym możemy liczyć na pojemność bębna do nawet 8 kg. Największą obawę konsumentów w tego typu rozwiązaniu stanowi trudność w wyjmowaniu prania od góry. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających samotnie lub z partnerem. Osoby niskie mogą nie być zadowolone z nurkowania do dna bębna pralki w poszukiwaniu zagubionych skarpetek. Na szczęście jednak dla osób o przeciętnym wzroście korzystanie z takiego rozwiązania nie powinno stanowić większego wyzwania.

Na samym końcu chciałabym wspomnieć o pralkach do zabudowy – tutaj znajdziemy największą rozpiętość rozmiaru. Modele łączy głównie to, że należy je umieścić w przygotowanej wcześniej do tego szafce. Zazwyczaj można znaleźć takie o pełnogabarytowym rozmiarze 60x60x85 cm.

Pojemność bębna

Możemy tutaj przyjąć zasadę, że im większa rodzina w gospodarstwie domowym, która będzie korzystała z dobrodziejstw pralki, tym większa powinna być pojemność bębna. Pozwala to na zmniejszenie częstotliwości robienia prań. Przyjęło się jednak, że dla osób mieszkających samotnie lub z partnerem dedykowane są pralki o pojemności bębna do 6 kg. Jeżeli jednak macie w planach powiększenie rodziny, to nie musicie zaraz wymieniać urządzenia, gdyż taka sama pojemność bębna spokojnie wystarczy na potrzeby nawet trzech osób.

Jednak im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym potrzeby prania ubrań są większe. Dlatego dla czteroosobowej rodziny najczęściej polecane są pralki z bębnem o pojemności od 7 do 8 kg. Z doświadczenia jednak wiem, że jeżeli nie lubicie często robić prania, to warto się zdecydować na pralkę o pojemności 8 kg, jeżeli macie nawet jedno dziecko. Nie jest tajemnicą, że przy najmłodszych prania nie brakuje, a bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest nastawiania prania na kilka dni, a nie codziennie.

Analogicznie, dla rodzin wielodzietnych najlepiej sprawdzą się pralki o pojemności bębna wynoszącej od 9 do nawet 14 kg. W takim momencie warto rozważyć własne możliwości finansowe oraz potrzeby codziennego prania.

Klasa energetyczna

Tutaj sytuacja jest prosta: im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej dla naszego portfela jeeli chodzi o płacenie rachunków za prąd. Aktualnie najlepsza klasa energetyczna to A++, a najgorsza G (rzadko spotykana, najczęściej wśród bardzo starych modeli urządzeń). Więcej o klasach energetycznych przeczytacie w naszym artykule: Klasy energetyczne lodówek – jaka jest realna różnica kosztów użytkowania? Co prawda, tyczy się ona lodówek, jednak tę samą wiedzę z powodzeniem można przełożyć na kwestię pralek.

Funkcje i programy

Kiedy ja wybierałam swoją pralkę, to nie ukrywam, że najważniejszym aspektem dla nie było to, by posiadała program do prania wełny, który nie niszczy wełny. Wszystko dlatego, że na co dzień noszę odzież właśnie z wełny merynosów, o którą trzeba szczególnie dbać. Najważniejszą zasadą jest to, że tego typu materiałów nie można prać i płukać w wodzie o innej temperaturze – wtedy materiał od razu ulega zniszczeniu. Dlatego ważne jest, żeby program prania najpierw stopniowo podgrzewał wodę do poziomu 30℃ lub 40℃, a następnie płukał ją w wodzie o tej samej temperaturze. Zazwyczaj niestety, nawet jeżeli pralka posiada program do prania wełny, to proces płukania następuje wodą prosto z rury, a ta z kolei jest zimna. W efekcie wełna ulega zniszczeniu, a ja tego chciałam uniknąć, w końcu ubrania wełniane bywają naprawdę drogie!

Dlatego właśnie przed zakupem dokładnie zorientowałam się które modele pralek posiadają interesujący mnie program do prania wełny. Wiemy jednak już, że samo posiadanie takiego programu to nie wszystko. W związku z tym zdecydowałam się na model, który posiada odpowiednie certyfikaty Woolmark, dzięki czemu nie dość, że mam pralkę, która nie filcuje mojej wełny, to jeszcze oszczędzam mnóstwo czasu, który kiedyś poświęcałam na pranie ręczne.

Jest to dowód na to, że przed zakupem pralki warto rozważyć jakie funkcje i programy są dla nas ważne, gdyż mogą nam znacząco ułatwić codzienne życie. Może nie chodzicie codziennie w ubraniach z wełny, jak ja, ale może często korzystacie z odzieży łatwo ulegającej pognieceniu? Dla takich przypadków rozwiązaniem może być urządzenie z funkcją pary. Ponadto dla osób posiadających mnóstwo ubrań sportowych także jest ciekawy program o nazwie Sport, który jest stworzony do prania materiałów potrzebujących specjalnej troski.

Jaka pralka do 2000 złotych? Ciekawe modele

Wybraliśmy kilka pralek popularnych firm, takich jak Samsung, Beko, Bosch, Candy, LG i Toshiba. Modele ustawiliśmy względem ceny od najniższej do najwyższej. Tutaj znajdziesz odpowiedź na to, jaka pralka do 2000 zł będzie odpowiednia.

Beko EWUE7636XAW

Pralka Beko EWUE7636XAW to urządzenie o stosunkowo niewielkich rozmiarach – 45 x 59,5 x 84 cm (GxSxW) – przez co świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Urządzenie to oferuje technologię SteamCure, czyli wytwarzanie pary podczas prania. Funkcja sprawia, że tkaniny podczas prania ulegają zmiękczeniu, czego efektem jest sprawniejsze usuwanie zabrudzeń, a także ma to wpływ na proces suszenia. Co więcej, pralka oferuje technologię Stain Expert, która według producenta ma być w stanie usunąć ponad 20 rodzajów plam!

Beko EWUE7636XAW jest również przystosowana do prania ubrań dla dzieci, a to ze względu na program BabyProtect+. Jest on w stanie wyeliminować alergeny, bakterie i pleśń w zaledwie 60 stopniach. Wszystko to zostało potwierdzone badaniami. Warto również podkreślić, że pralkę te można obsługiwać za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne, co zwiększa komfort i wygodę użytkowania. Warto również wspomnieć o funkcji automatycznego czyszczenia bębna SelfClean

 • Wymiary: 45 x 59,5 x 84 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 7 kg
 • Poziom hałasu: 74 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: D/ 69 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 44 litry
 • Dodatkowe funkcje: SteamCure, SelfClean, BabyProtect+, Stain Expert, obsługa za pomocą aplikacji HomeWhiz, samoczynne czyszczenie bębna

Cena: 1 799 zł 1 299 zł przejdź do sklepu

Toshiba TW-BL90S2PL

Toshiba TW-BL90S2PL to urządzenie o klasie energetycznej B. Jest to więc bardzo energooszczędna pralka, której zużycie prądu na 100 cykli wynosi jedynie 54 kWh. Producent postawił tutaj na przyjazne dla ubrań technologie. Pralka posiada wygięte skrzydło, które w połączeniu z gładkim bębnem oraz technologią THE GREATWAVES tworzy płuczące fale Flush Wave, dzięki czemu woda swobodnie przepływa przez tkaninę. To przypomina pranie ręczne, ponieważ ubrania w trakcie tego procesu są składane i rozkładane. Technologia THE GREATWAVES aktywuje pranie już w zimnej wodzie, co sprawia, że pralka jest w stanie zaoszczędzić aż 70% energii

Bęben w pralce Toshiba TW-BL90S2PL pokryty jest powłoką Magic Drum, która pomaga w utrzymaniu jego czystości i zapewnia higieniczne pranie. Model ten oferuje również funkcję ColorAlive, której zadaniem jest ochrona koloru. Według zapewnień producenta odbarwienie koloru zmniejsza się o 39%! Pralka Toshiba TW-BL90S2PL oferuje także superszybki program, który pierze ładunki do 0,5 kg w 15 minut! Producent wyposażył ją również w program dziecięcy.

 • Wymiary:  60 x 60 x 85 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 8 kg
 • Poziom hałasu: 76 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: B/ 54 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 48 litrów
 • Dodatkowe funkcje: silnik inwerterowy, technologia THE GREATWAVES, Flush Wave, program szybkiego prania, bęben z powłoką Magic Drum, funkcja ColorAlive, program dla dzieci,

Cena: 1 399 zł 1 299 zł przejdź do sklepu

Samsung WW70TA026AT EcoBubble

Pralka Samsung WW70TA026AT to urządzenie, które zostało wyposażone w wydajny, trwały i przede wszystkim cichy silnik inwerterowy Digital Inverter. Producent dodatkowo postawił tutaj na bęben Diamond, dzięki czemu tkaniny aż tak się nie mechacą. Jest to rozwiązanie, które utrzymuje ubrania w lepszej kondycji przez dłuższy czas. Warto także dodać, że wpływ na to ma także technologia EcoBubble, która pozwala na pranie w niższych temperaturach przy osiąganiu tych samych efektów prania. Pralka południowokoreańskiego producenta oferuje aż 12 programów piorących, które dedykowane są poszczególnym rodzajom tkanin. 

Producent wyposażył pralkę Samsung WW70TA026AT w funkcję higienicznej pary, dzięki której z ubrań usuwane jest 99,9 proc. bakterii i alergenów. Zostało to potwierdzone przez brytyjską organizację Allergy UK. Pralka Samsunga została wyposażona w funkcję automatycznego czyszczenia bębna oraz szufladę StayClean, która również myta jest automatycznie. Duży wyświetlacz i czytelny panel sterowania sprawia, że obsługa pralki jest bardzo prosta i intuicyjna. Pralka została wyposażona w szybkie pranie, które trwa jedynie 15 minut! 

 • Wymiary:  63,5 x 60 x 85 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 7 kg
 • Poziom hałasu: 74 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: B/52 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 45 litrów
 • Dodatkowe funkcje: Silnik inwerterowy, wyświetlacz energetyczny, funkcje parowe

Cena: 1 999 zł 1 749 zł przejdź do sklepu

Bosch WAN2417EPL Serie 4

Pralka Bosch WAN2417EPL Serie 4 to bardzo wydajne urządzenie, które zostało wyposażone w przydatne technologie. Pralka przede wszystkim posiada funkcję Start/Pauza, dzięki której do bębna w czasie prania możemy dokładać zabrudzone ubrania. Model ten jest bardzo przyjazny alergikom. Urządzenie ma program, który utrzymuje stałą temperaturę, co pozwala na usunięcie bakterii i alergenów z ubrań. 

Producent zdecydował się na zastosowanie tutaj wydajnego i oszczędnego silnika EcoSilence Drive, który nie tylko pracuje cicho, ale również efektywnie. Pralka Bosch WAN2417EPL Serie 4 posiada technologię ActiveWater Plus, dzięki czemu sama dostosowuje ilość zużywanej wody do ciężaru ładunku. Co więcej, “na pokładzie” znajduje się także funkcja SpeedPerfect odpowiedzialna za skracanie czasu trwania automatycznych programów. Funkcja “Gotowe za…” pozwala na zakończenie cyklu prania w wybranym przez nas czasie. 

 • Wymiary: 55 x 59,8 x 84,8 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 7 kg
 • Poziom hałasu: 74 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: D/ 69 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 45 litrów
 • Dodatkowe funkcje: funkcja start/pauza, technologia ActiveWater Plus, silnik EcoSilence Drive, SpeedPerfect, funkcja “Gotowe Za…”, dedykowany program dla alergików;

Cena: 1 899 zł 1 799 zł przejdź do sklepu

LG F2WV3S7N4E

LG F2WV3S7N4E została wyposażona w trwały i wydajny silnik LG DirectDrive. Oczywiście na wyposażeniu pralki znajdziemy szereg programów, które świetnie poradzą sobie z określonymi tkaninami – np. dedykowany program dla odzieży bawełnianej, czy program parowy, który stworzony został z myślą o dzieciach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Start/Pauza, która pozwala na zatrzymanie procesu prania, dołożenie do niego brudnych ubrań i ponowne uruchomienie. 

Producent chwali się, że pralka LG F2WV3S7N4E posiada innowacyjną funkcję AI DD. Sztuczna inteligencja dopasowuje ruchy piorące względem ciężaru ładunku oraz materiału, jaki znajduje się w bębnie. Urządzenie oferuje także technologię LG Steam, która według zapewnień, jest w stanie usunąć aż 99,9 proc. alergenów

 • Wymiary: 47,5 x 60 x 85 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 7 kg
 • Poziom hałasu: 71 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: D/ 69 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 45 litrów
 • Dodatkowe funkcje: Silnik LG DirectDrive, funkcja Start/Pauza, technologia AI DD, samoczynne czyszczenie bębna, obsługa za pomocą aplikacji mobilnej

Cena: 2 199 zł 1 799 zł przejdź do sklepu

Candy Rapido RO1496DWMCRT 1-S

Candy Rapido RO1496DWMCRT 1-S to jedno z najlepszych urządzeń w tej klasie cenowej, a to ze względu na klasę energetyczną A. Pralka jest bardzo oszczędna, a przy tym wszystkim pracuje z dużą wydajnością. Pralka firmy Candy posiada wiele przydatnych technologii, takich jak np. 9 szybkich programów prania RAPIDO. Warta uwagi jest jednak funkcja pary Easy Iron, której zadaniem jest wygładzenie materiałów, przez co nie w każdym przypadku konieczne jest prasowanie. Producent zadbał tutaj na czytelny wyświetlacz LED i intuicyjną obsługę urządzenia. 

Na wyposażeniu pralki Candy Rapido RO1496DWMCRT 1-S znajdziemy takie rozwiązanie jak system KG Detector, który dobiera nie tylko odpowiednią ilość wody w stosunku do obciążenia bębna, ale także rytm obrotów bębna, prędkość wirowania oraz czas trwania cyklu prania. Na pokładzie znajdziemy także program Higiena+, który według producenta jest w stanie całkowicie zdezynfekować ubranie w trakcie godzinnego cyklu. System Mix Power System+ pozwala na usuwanie trudnych zabrudzeń i pranie w 20 stopniach! Pralka posiada także funkcję Start/Pauza oraz wsparcie dla aplikacji mobilnej SIMPLY-FI

 • Wymiary: 53 x 60 x 85 cm (GxSxW)
 • Pojemność bębna: 8 kg
 • Poziom hałasu: 76 dB
 • Klasa energetyczna i zużycie prądu na 100 cykli: A/ 47 kWh
 • Zużycie wody na cykl: 44 litry
 • Dodatkowe funkcje: Program Easy Iron, technologia KG Detector, program Higiena+, funkcja Start/Pauza, obsługa za pomocą aplikacji mobilnej, Start/Pauza

Cena: 1 999,99 zł przejdź do sklepu