Zbliża się okres jesienno-zimowy. To czas, kiedy zastanawiamy się, jak dogrzać swoje mieszkanie lub miejsce pracy. Nagrzewnica elektryczna rozprowadza przyjemne ciepło po pomieszczeniu. Jaki jednak model wybrać?

Nagrzewnica elektryczna to urządzenie, której zadaniem jest szybko i efektywnie ogrzać pomieszczenie. To alternatywa na czas zwiększonych chłodów, kiedy poszukujemy dodatkowego źródła ciepła. Wśród najczęściej spotykanych modeli są termowentylatory (zwane potocznie farelkami) oraz nagrzewnice. Farelki są zwykle mniejsze, przeznaczone do małych powierzchni np. pokoju, łazienki czy biura. Nagrzewnice zwykle są większe od farelek i przeznaczone są do ogrzewania większych powierzchni. Doskonale sprawdzą się w miejscu pracy np. w warsztacie, gdzie często drzwi są otwierane, a ciepło „ucieka”.

Kolejnym rozwiązaniem są kurtyny powietrzne. Montowane są zwykle nad drzwiami i służą do tego, by zimne powietrze z zewnątrz, nie było zaciągane do wewnątrz pomieszczenia. Warto także wspomnieć w tym miejscu, że nowoczesne nagrzewnice, wbrew swojej nazwie, to także urządzenia chłodzące, które latem mogą skutecznie schładzać rozgrzane wnętrza naszych mieszkań. Dzięki temu zyskujemy urządzenie całoroczne, które zimą ogrzeje nasze zmarznięte stopy, latem zaś, przyniesie oczekiwaną ochłodę.

Naszą recenzję dotyczącą dmuchawy ceramicznej przeczytasz w tym tekście.

Farelki

Farelki to małe i lekkie urządzenia, które łatwo można przestawić z miejsca na miejsce. Przeznaczone są do szybkiego dogrzania małych powierzchni, więc pracują czasowo – po uzyskaniu wyższej temperatury w pomieszczeniu, należy je wyłączyć. Na rynku najczęściej spotykamy termowentylatory o mocy od 600 do 2200 W. Elementem grzejnym jest spirala, natomiast wbudowany wentylator z jednej strony zasysa chłodne powietrze, a z drugiej eksportuje ciepłe. Ponieważ często są używane w domach, większość farelek ma nowoczesny wygląd oraz atrakcyjny kolor (nie tylko biały i czarny). Należy też pamiętać, że choć urządzenia te, nie są odporne na zachlapania i wilgoć, to niektóre modele, mogą być używane w łazienkach.

Termowentylator CECOTEC Ready Warm 8400 Bladeless Connected

Termowentylator CECOTEC Ready Warm 8400 Bladeless Connected wyposażony jest w panel sterowania, gdzie można ustawić moc grzania lub wybrać jeden z trzech trybów pracy: Fan, Low lub High. Ponadto zarządzać jego funkcjami można używając pilota albo aplikacji. Technologia Bladeless umożliwia szybką dystrybuuję ciepła na pomieszczenie, dzięki wykonywanemu ruchowi oscylacyjnemu. Co ważne, urządzenia można używać również w łazience. Dodatkowo sprzęt zabezpieczony jest przez przegrzaniem oraz ma wbudowany timer.

Cena: 319,99 zł Przejdź do sklepu

Nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnice (zwane także dmuchawą elektryczną) przeznaczone są raczej do ogrzewania dużych pomieszczeń np. warsztatów samochodowych, magazynów, sklepów czy hal produkcyjnych. Można ich także używać w domu, w zależności od tego jaką generują moc. Dzięki temu, że urządzenie to działa na prąd wydmuchiwane i ogrzane powietrze jest bezwonne – pozbawione zapachu spalin. Ponieważ nagrzewnica nie zużywa tlenu może pracować w pomieszczeniu bez wentylacji. Dmuchawy elektryczne przeznaczone są do pracy ciągłej – nie grozi im przegrzanie i nie potrzebują „odpoczywać”.

W zależności od modelu, dmuchawy wymagają zasilania przez prąd jednofazowy (ze zwykłego gniazdka) lub prąd trójfazowy (tzw. siła). Maksymalna moc nagrzewnicy podłączonej do standardowego gniazdka przy napięciu 230 V wynosi 3,3 kW, więc jeśli chcemy kupić urządzenie o większej mocy, to musimy pamiętać o konieczności posiadania instalacji siłowej. Takie urządzenia są bardzo wydajne i wytrzymałe – nie straszna im wilgoć, rzadziej też ulegają awariom. Doskonale sprawdzą się też jako osuszacze w pomieszczeniach, gdzie panuje wysokie zawilgocenie. Na przykład na nowo powstałej budowie przyspieszą postęp kolejnych prac lub świetnie nadadzą się do osuszania ścian w lokalach po zalaniu.

Nagrzewnica elektryczna Dedra DED9921

Nagrzewnica elektryczna Dedra DED9921 ma moc 3300 W i przeznaczona jest do ogrzewania garażów czy warsztatów. Elementem grzejnym jest pręt oporowy. To niskotemperaturowa grzałka, która nie posiada tradycyjnego żarnika. Urządzenie wyposażone jest w dwa pokrętła, którymi można regulować temperaturę i moc nawiewu. Nagrzewnica ma mocną metalową obudowę oraz zabezpieczona jest przed przegrzaniem.

Cena: 198,00 zł Przejdź do sklepu

Kurtyna powietrzna

Kurtyna powietrzna to także rodzaj nagrzewnicy. Najważniejszą zauważalną różnicą jest to, że urządzenia te są montowane wysoko na ścianie lub nad drzwiami, a ogrzany strumień powietrza, kierowany jest bezpośrednio z góry na dół. W zależności od wybranego modelu zasięg strugi powietrznej wynosi 2,5 – 4,2 m. Kurtyny chronią wnętrze lokalu (sklepu, galerii, lokalu usługowego) i tworzą rodzaj „powietrznych drzwi”, które zabezpieczają wnętrze pomieszczenia przed chłodem z zewnątrz. Raczej nie są stosowane jako samodzielne ogrzewanie lokalu, ale na małych powierzchniach, rzeczywiście mogłyby spełniać taką funkcję.

Kurtyna powietrzna N’OVEEN HC3299

Kurtyna powietrzna N’OVEEN HC3299 o zakresie mocy 1000 W lub 2000 W przeznaczona jest do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni 25 m2. Może być użytkowana zarówno w domu, jak i w biurze czy w warsztacie. Urządzenie oferuje wybór nawiewu z chłodnym powietrzem, ciepłym lub gorącym. Kurtyna wyposażona jest w wyświetlacz LED, na którym można obserwować aktualne parametry. N’OVEEN HC3299 sterować można za pomocą pilota lub za poprzez aplikację Tuya Smart Life. Ciekawą funkcją jest możliwość ustawienia timera, dzięki któremu urządzenia włącza się i wyłącza zgodnie z harmonogramem.

Cena: 315,78 zł Przejdź do sklepu

Termowentylatory z funkcją nawiewu zimnego powietrza

Termowentylatory są to urządzenia uniwersalne. Oczywiście, główną ich zaletą jest to, że pomagają nam ogrzać lub dogrzać mieszkanie, domek letniskowy czy miejsce pracy. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem ciepłych wiosennych dni, a w perspektywie także lata, urządzenia te należy schować do składziku, by grzecznie odczekały do kolejnych jesiennych chłodów. Nowoczesne sprzęty wyposażone są także w funkcję zimnego nawiewu, dzięki czemu łączą w sobie funkcje urządzeń grzewczych i chłodzących. Wybierając opcję zimnego nadmuchu urządzenie nie uruchamia systemu grzewczego, a jedynie wentylatory, które cyrkulują chłodnym powietrzem wokół.

Termowentylator Activejet Selected 3D

Termowentylatorem ACTIVEJET Selected 3D sterować można przez pilot lub wybierając przycisk na szczycie obudowy. Możliwy jest wybór chłodzenia, nawiewu ciepłego lub gorącego oraz ustawienie wybranego czasu pracy 2, 4 lub 8 godzin. Po wyznaczonym czasie urządzenie automatycznie wyłącza się. Termowentylator Selected 3D o maksymalnej mocy 1800 W wyposażony jest w funkcję oscylacji pionowej 80° i poziomej 30°, co umożliwia kierowanie strumieniem powietrza w wybrane miejsce. Ponadto urządzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz przechyłowy wyłącznik bezpieczeństwa.

Cena: 349,00 zł Przejdź do sklepu

Na co się więc zdecydować?

Oczywiście, wybieramy to, co będzie dla naszych potrzeb najlepsze. Szukając urządzenia odpowiedniego dla domu, mamy naprawdę bogaty wybór. Świetnie sprawdzi się tu „zwykła” farelka, która dogrzeje nasze pokoje. Można także sprawić sobie designerski model, który doskonale wpisze się w nowoczesny projekt naszego mieszkania. Natomiast jeśli chcemy poprawić komfort swojej pracy w warsztacie lub pracowników na dużej hali to należy wybrać nagrzewnicę. Należy zwrócić wówczas uwagę na odpowiednie parametry dostosowane do ogrzewanej powierzchni oraz z jakiego źródła urządzenie jest zasilane – z gniazdka, czy na „siłę”. Jeżeli jesteśmy posiadaczem lokalu usługowego wybór jest oczywisty – najlepiej zdecydować się na odpowiedni model kurtyny powietrznej.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.