Berlińskie targi IFA zmieniają się każdego roku. Kilka firm prowadzi wzmożoną ofensywę na rynku europejskim, coraz śmielej wyprzedzając niemieckie koncerny. Jednym z nich jest Hisense, kontrolujące również marki Gorenje i Asko. Udając się na stoisko chińskiego giganta spodziewaliśmy się solidnej dawki nowości, to co jednak zastaliśmy, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Uwaga! Zabieramy Was w długą wycieczkę.

Asko – wzornictwo użytkowe na prowadzeniu

Asko to szwedzka marka AGD należąca do Hisense. Firma słynie z produkcji urządzeń dla wymagających odbiorców, a jej ikoną są charakterystyczne, stalowe pralki. Podczas odwiedzin na stoisku mieliśmy okazję poznać kierownika działu wzornictwa, Jona Carleheda. Jego obecność na targach nie powinna być zaskoczeniem. Asko postrzega innowacje poprzez proces wzornictwa przemysłowego – oparty na tradycyjnych i zrozumiałych podstawach.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zmywarek, którym należy się szczególna chwila uwagi. Najnowsze serie urządzeń otrzymały kilka nowości. Wśród nich należy wymienić system automatycznego dozowania detergentów, lampy UV oczyszczające dopływającą wodę oraz rozwiązania z zakresu komunikacji bezprzewodowej i optymalnej współpracy z instalacjami energii źródeł odnawialnych – w tym możliwość wykorzystywania wstępnie ogrzanej wody, celem oszczędności energii.

Symbolem staranności wzorniczej jest nowy system oznaczeń elementów ruchomych w zmywarce. Od teraz wszystkie części, które mogą zostać zdemontowane lub przeniesione, będą posiadać specjalne oznaczenia kolorystyczne, pozwalające lepiej zrozumieć urządzenie, bez konieczności zagłębiania się w instrukcję.

Drugim kluczowym segmentem okazały rozwiązania z zakresu pralnictwa. Tutaj również trafiło się kilka unikatowych technologii. Urządzenia z serii Asko Steel Seal wyróżniają się niezwykłą, bezuszczelkową konstrukcją. Nietypowa budowa drzwiczek i bębna pozwoliły wyeliminować gumowy element, będący źródłem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Jedną z innowacji dotyczących pralek Asko zawarłem nawet w tytule. Wbudowany zbiornik na detergent pozwala na wykonanie do 20 prań przy jednokrotnym uzupełnieniu. Płyn lub proszek będzie dozowany automatycznie, w ilości odpowiedniej dla trybu i typu czyszczonych tkanin.

Kolejnym wyróżnikiem wzorniczym jest łącznik pralki i suszarki w którym ulokowano wysuwaną teleskopowo półkę, wraz z wkładką do składania ubrań i ich późniejszego przenoszenia. Zestaw pralniczy może zostać uzupełniony o wentylowaną szafę przeznaczoną do suszenia wymagającej odzieży, oferowaną do instalacji w zabudowie.

Trzecie na naszej liście były rozwiązania kuchenne. Jako pierwsze wypatrzyliśmy piekarniki z nietypową szufladą w formie stalowego naczynia. Okazało się, że to szuflada przeznaczona do przygotowywania potraw techniką sous-vide. To rozwiązanie, którego nie spotkaliśmy na żadnym innym stoisku.

Prawdziwym oczkiem w głowie Asko okazały się jednak płyty ceramiczne. Najbardziej rzucają się w oczy urządzenia z systemem Volcano Gas Cooktop, a więc produkty indukcyjne rozbudowane o moduł palnika gazowego przeznaczonego do pracy pod wokiem. Specjalna konstrukcja pozwala rozgrzać naczynie do ponad 200 stopni Celsjusza.

Mniej dostrzegalną nowinką okazały się natomiast nowe okapy zainstalowane w płytach. Mowa o ruchomym rozwiązaniu docenionym w prestiżowym konkursie IF Design. Wlot powietrza okapu może się wysunąć znacząco ponad powierzchnię płyty, dzięki czemu zwiększy swoją efektywność podczas pracy z wysokimi garnkami, eliminując jednocześnie największą wadę okapów podblatowych.

Listę nowych produktów od Asko uzupełniły chłodziarki na wino. Mówimy tu o urządzeniach rywalizujących w absolutnej pierwszej lidze tego segmentu. Oferta chłodziarek obejmuje produkty wielostrefowe z funkcją kontroli wilgotności, wysuwanymi teleskopowo półkami, półkami akcesoryjnymi do prezentacji win, drzwiami ze szkłem UV i kompresorami najwyższej klasy, redukującymi do minimum drgania urządzenia.

Udało nam się również zamienić kilka słów z szefami kuchni współpracującymi z Asko. Jak się dowiedzieliśmy, kluczowym udogodnieniem z perspektywy zawodowych kucharzy okazały się udoskonalenia w zakresie kontroli temperatury, a szczególnie płyty ceramiczne utrzymujące stałą temperaturę powierzchni naczynia z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza.

Gorenje – to czego pragniesz, za rozsądną cenę

Tuż po strefie Asko, swoje kroki skierowaliśmy na stoisko Gorenje, czyli przeciwległy segment w ofercie przedsiębiorstwa. Gorenje powstało w Słowenii, a dziś prezentuje się jako przystępna marka, koncentrująca się na dogłębnym zrozumieniu szerokiego rynku konsumenckiego.

Jeśli słowa o szerokim rynku wydają się mało zrozumiałe, pomówmy o konkretach. Przykładem niech będzie Pizza, będąca bijącym sercem stoiska, ale również czymś co kocha i rozumie niemal każdy nabywca piekarnika.

Piekarnik parowy oznaczony symbolem BOFSG8WIFI to nowe, popisowe urządzenie od Gorenje. Jak na nowoczesny piec przystało, posiada on tryby automatyczne, pozwalające dobrać optymalny program i czas do pieczonej potrawy, nawet bez znajomości przepisu. System oferuje ponad 70 wbudowanych przepisów przeznaczonych dla początkujących. Aby zautomatyzowane tryby były jeszcze dokładniejsze, zastosowana została specjalna sonda, wbijana do wnętrza przygotowywanej potrawy.

Takie rozwiązania już widzieliśmy, zupełną nowością jest natomiast tryb Pizzy. Urządzenie pracujące pod jego kontrolą potrafi rozgrzać się do 300 stopni Celsujesza. Wraz z akcesoryjnym kamieniem do pizzy zapewnia to efekt chrupiącego spodu i szybko wyrośniętego ciasta z dużymi bąblami. Mogę również przyznać, że na miejscu przeprowadziłem pewne testy (podobnie jak setki zwiedzających) i muszę przyznać, że to najbardziej udana pizza z domowego piekarnika, jaką dotychczas jadłem. Ciasto było sztywne i chrupiące, podczas gdy góra przyrumieniona, ale nie pozbawiona miękkości i wilgotności, które tak uwielbiamy we włoskim wypieku. Podobny efekt umiem uzyskać wyłącznie w grillu gazowym.

Po degustacji wybraliśmy się prosto na dział z lodówkami, który obejmował również urządzenia w nowej klasie energetycznej A. Tutaj największą uwagę przykuwały rozwiązania z zakresu kontroli wilgotności. Producent dopracował wdrożenie NoFrost, zmniejszając przestrzeń jaką zajmują przy tylnej ścianie lodówki. Jednocześnie rozwiązana została jedna z największych bolączek systemu. Szuflady na warzywa domyślnie nie są objęte działaniem NoFrost. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ wymaga uszczelnienia szuflad, a więc całkowitego zahamowania rotacji powietrza. Gorenje opracowało więc nową technologię membran, pozwalającą na optymalne regulowanie przepływu powietrza, bez negatywnego wpływu systemu NoFrost na zieleninę.

Dopracowaniu uległa również kontrola temperatury w poszczególnych obszarach lodówki. Przykładowo: użytkownik może błyskawicznie przekształcić zamrażalnik w lodówkę. Jednocześnie w przestrzeni niektórych lodówek znalazło się miejsce na szufladę Zero Zone. Jest to przestrzeń, w której możliwe jest utrzymywanie temperatury 0 stopni Celsjusza, a więc takiej która efektywnie zatrzymuje procesy starzenia żywności, ale nie wpływa na ich delikatną strukturę. Jest to udogodnienie, które docenią w szczególności entuzjaści owoców morza.

Przygodę z produktami Gorenje domknęła nam prezentacja produktów z zakresu małego AGD. Drobne urządzenia nie są nowością w ofercie, ale seria Retro już owszem. Kremowe lub czarne wykończenie, nawiązujące do klasycznych obudów otrzymają czajniki, tostery, blendery ręczne, robot kuchenny i kuchenka mikrofalowa.

Hisense – nowoczesność i dojrzałe rozwiązania

Nasze ostatnie kroki pokierowaliśmy do gospodarza hali 23a, czyli Hisense. Chińska marka wyznacza technologiczne kierunki dla całego konsorcjum. Właśnie z jej logo znajdziemy najnowocześniejsze rozwiązania skierowane do świadomych odbiorców, ceniących innowacje.

Tym razem zaczęliśmy od pralnictwa. Tutaj pierwszoplanową rolę odgrywała nowa funkcja Hygiene Guard+ zastosowana w najnowszych pralkach. Rozwiązanie składa się na antybakteryjną uszczelkę oraz system automatycznego czyszczenia okolic mocowania drzwiczek i ich spodu. Taka konstrukcja zapobiega rozwojowi bakterii i pozytywne wpływa nie tylko na zdrowie użytkowników, ale również na możliwość dłuższego przechowywania prania w pralce, bez powstawania przykrych zapachów.

Zapoznaliśmy się również z nową pralką WF7S1247BW i suszarką DH7S107BW. Pierwsze z urządzeń otrzymało system automatycznego dozowania detergentu, podobny jak w przypadku urządzeń Asko. Tym razem jedno napełnienie podajnika ma wystarczyć na 14 prań.

Zarówno pralka jak i suszarka posiadają tryby idealne dla osób zabieganych. Przykładowo jeśli mamy delikatnie zabrudzone ubrania wymagające szybkiego przywrócenia do stanu użyteczności, możemy wybrać tryb 15 minutowego prania w pralce, albo 30 minutowego odświeżania w suszarce. Obydwa urządzenia potrafią również zadbać same o siebie i dzięki inteligentnym programom, automatycznie rozpoznać zawartość umieszczonego w nich wkładu.

Kierując się kilka kroków dalej, trafiliśmy na prezentację piekarników. Tutaj gwiazdą okazał się rozbudowany system dozowania wody. Specjalny podajnik na płyn został ukryty w panelu sterowania. Jego obecność umożliwia przeprowadzenie 4 cykli pieczenia parowego, bez konieczności uzupełniania wody pomiędzy uruchomieniami.

Samo pieczenie parowe działa z resztą w 3 trybach – oznacza to, że nie jesteśmy już skazani na jedyne słuszne pieczenie parowe, a wreszcie możemy eksperymentować. Producent zachwalał również nowy zaokrąglony kształt wnętrza, inspirowany tradycyjnymi piecami i zapewniający lepszą cyrkulację gorącego powietrza. Nie zabrakło również programów automatycznych, kolorowych wyświetlaczy, a nawet funkcji Air Fry, zmieniającej nasz piekarnik w frytkownicę bezolejową. Ta ostatnia funkcja jawi się jako absolutny przebój, biorąc pod uwagę jaką estymą cieszą nablatowe urządzenia tego typu.

Na koniec mój ulubiony segment, czyli małe AGD. Tutaj lista nowości jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku Gorenje. Hisense zabrał na IFA nową generację odkurzaczy bezprzewodowych Hisense Hi-Move IV. Przyznam, że wcześniej nie miałem do czynienia z tymi sprzętami. Dowiedziałem się jednak, że wśród nowości warto wymienić konstrukcję ułatwiająca szybkie rozpinianie poszczególnych elementów. Ciekawie brzmią również miękkie odbiojniki, które sprawiają, że meble i drewniane podłogi mogą czuć się bezpieczne.

Sporym zaskoczeniem okazały się dla mnie również roboty odkurzające. Nie widziałem ich wcześniej, ale sprzęt zaprezentowany na targach wyglądał na bardzo zaawansowany. Mowa bowiem o urządzeniach z laserem mapującym, który wedle zapewnień producenta ma być niezwykle precyzyjny i pozwalać na zaplanowanie pracy jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem. Gama produktowa ma obejmować urządzenia 2w1, uwzględniając przy tym mop wibracyjny i stację opróżniającą w najbardziej zaawansowanym modelu RVCLS144AB.

Tutaj zakończyliśmy naszą podróż. Ogrom nowości na stoiskach Asko, Hisense i Gorenje sprawił, że zapoznanie się z ofertą zajęło nam ponad 4 godziny. Przygotowaliśmy więc również relację Wideo, którą opublikujemy niebawem.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.